ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Ha az anyósomról beszélünk, mindig veszekedés a vége

Vannak olyan témakörök, melyekkel óvatosan illik bánni egy kapcsolatban. Ilyen például a másik fél családja.
Laskai Nelli cikke a Boldognak lenni blogon, Fotók: Pixabay - szmo.hu
2018. augusztus 13.


Link másolása

Azonnal bevethető, párkapcsolat és önbizalom-növelő gyakorlatokat találsz a Boldognak Lenni könyvekben. Minden könyvben segítséget találsz ahhoz, hogy megtanuld helyesen kommunikálni a vágyaidat, megértsd a társad viselkedését, megtaláld az életcélod, és haladj előre a megrekedésből.

Még akkor is érdemes távol maradni a szülők szidalmazásától, ha épp a saját gyermekük megteszi, mert ahogy a legtöbb - ezen a területen döcögő - pár említette nekem, az, hogy ha valaki a saját szüleit szidja, nem jogosítja fel a társat, hogy ő is rossz véleménnyel legyen róluk. Ez egy indok, de van azért több is.

Például, hogyha boldogan szeretnénk élni, akkor jó szívvel ajánlatos távol maradni bárki szidalmazásától, megítélésétől, és arra érdemes törekedni, hogy létrehozzuk a szeretettel megélhető közösséget, hiszen a házasságkötéskor csomagajánlatban megkaptuk a társunk rokonait is. Ami nem feltétlenül egy rossz üzlet. Még akkor sem, ha most annak tűnik. Csapatként gondolkodva hatalmas erőforrást jelenthet.

Azonban vannak párok, akiknél jelen van az "anyós-após probléma", így állandó problémaforrást jelent még a téma is. László és Barbi esete nem egyedi, de nem is megoldhatatlan. László azzal keresett meg, hogy segítsek megtalálni a veszekedésük okát. Valahányszor szóba hozza László az anyósával fennálló problémáját, Barbi rendszerint "sárkánnyá válik", és mindig a férj lesz a vesztes ebben a kommunikációs harcban.

Feltérképezve a helyzetet, most is kiderült, mint ahogyan az lenni is szokott, hogy nem az a probléma, amiről gondolják, hogy a problémát jelenti. Azaz, nem csak és kizárólag Barbi anyukájának a viselkedése az, ami a gond, hanem az, ahogyan a pár kezeli ezt a helyzetet.

László nem ért egyet az anyósának gyermeknevelési elveivel, de valahányszor ezt szóvá akarja tenni a mamának, a felesége nem engedi ezt meg, sőt, hatalmas balhé keveredik. Barbi nem szeretné, ha ezt "lerendeznék", azt kéri a férjétől, hogy ne tegyen szóvá semmit a mamának.

László azt szűri le ebből, hogy Barbi az édesanyjának kíván kedvezni a férje helyett. Innentől kezdve már nem az volt a beszélgetésük tárgya, hogy miként lehetne megbeszélni a nagyszülőkkel, hogy egy csapatként neveljék a gyereket, hanem a fókusz arra került át, hogy Barbi miért nem áll a férje mellé.

Hogyan lehet tiszta vizet önteni a pohárba, azaz feloldani ezt a feszültséget?

A szóban forgó párnál az alábbi program hozott sikert: mindketten leírták egy papírra, hogy mi az, amire megoldást keresnek, majd azt is, hogy mi az, amit ők ennek eléréséhez hozzá tudnak tenni. Pozitív látásmód alapján, azaz építő hozzájárulást vállaltak - a másik hibáztatása nélkül. Megismerték a saját sérelmüket ebben a történetben, és a vádaskodás helyett arról beszéltek, hogy kinek mit jelent ez a konfliktus, milyennek élik meg a helyzetet. Kiderült, hogy Barbinak valójában nem a férje szándékával van baja, hanem fél az édesanyja reakciójától, gyermekkora óta kerüli vele a konfliktust.

László megértette, hogy Barbi nem az édesanyját "pártolta ki", hanem félelmében így védte önmagát egy olyan helyzettől, amit nem mert bevállalni. Egyéni munka során, rálátva arra, amit eddig nem ismertek fel, sikerült mindkettejüknek az egymással szembeni feszültséget feloldani. Véget ért a mellébeszélés időszaka.

Elmondani a mamának, de hogyan?

Ezek után azt tervezték meg, hogy miként fogják elmondani a nagyszülőnek, hogy mi az, ami a gyermek érdekét, és a család békés együttműködését szolgálja. Mit kérnek a mamától, és mi az ő vállalásuk. Kezdésnek felsorolták a mama pozitív, könnyen szerethető tulajdonságait, mindazt, amit köszönhetnek neki. Ez után elmondták, hogy melyek a számukra fontos gyermeknevelési szempontok, mik azok, amiben számítanak a mamára, és "üzletet kötöttek".

Az eredmény nem egy beszélgetés alapján vált sikeressé, de a folyamat fejlődést mutatott. Így már nem volt tabu és kín, ha a mamával közös programot terveztek.

Ma vagy hátralévő életedben a legfiatalabb! Kezdj el élni! Segítő könyvek, módszerek, technikák a blogon.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: