JÖVŐ
A Rovatból

Nemcsak a világot, bennünket is teljesen megváltoztat a negyedik ipari forradalom


Link másolása

"Egy ilyen elképesztő szorongással teli világban élsz, és rájössz, hogy amúgy van választási lehetőséged, nem fogsz várni se kormányra, se döntéshozóra, se senkire, mert mostmár a technológiai hozzáférésünkkel sok dolgot mi is meg tudunk csinálni. Ez a választási lehetőség a mozgatórugó, ami miatt egyre gyorsabban lehet minden egyre jobb."

Meskó úgy gondolja, az adatokhoz való hozzáférésnek alapvető emberi jognak kell lennie. "Amit felírnak rólad egy kórházban, most nem a tiéd." - mondja. Ezt a helyzetet ahhoz hasonlítja, mintha úgy kellene autót vezetni, hogy semmilyen adatot nem látsz, se a sebességet, se azt, mennyi benzin van még. Az új technológia azonba lehetővé teszi, hogy a fontos adatokhoz ezentúl a betegek is hozzáférjenek, akár otthon.

Az igazán nehéz annak a határnak az eltalálása, hogy mindenki annyi információhoz férjen hozzá, amennyit fel is tud dolgozni. Nem "kiborg-hipochonderekre" van szükség, nem arra, hogy a betegek a netről állítsanak fel öndiagnózist, hanem partneri viszonyra a betegek és az orvosok között, és ebben valóban segíthet a technológia.

Frankó-Csuba Dea szerint az emberi együttműködés szabályai nemcsak az orvoslásban, más területeken is alapvetően változnak meg, ezt hívják digitális diszrupciónak. Mindez azonban rengeteg kérdést vet fel.

Jogunk van-e módosítani egy születendő ember genetikai összetételét? Dönthet-e egy önvezető autót irányító mesterséges intelligencia egy ember életéről?

És nagy kérdés az is, hogy átadjuk-e majd a döntést egy technológiai rendszernek? "Hogyan tudunk olyan ember-gép viszonyt kialakítani, hogy a felelősséget jól osszuk meg?" - csatlakozott rá Szertics Gergely, a Mesterséges Intelligencia Koalíció szakmai vezetője. Idézett egy felmérést, ami szerint az emberek 70 százaléka azt gondolja, jobban vezet, mint az átlag. Vajon ők rábízzák majd magukat a gépekre?

Az is lehet, hogy nem lesz választási lehetőségük. Wéber Mátyás, a KMPG senior menedzsere szerint az ember késleltetési ideje olyan, hogy a baleset észlelésétől a fék lenyomásáig 63 métert tesz meg a kocsi 100 km/órás sebességgel. Egy 5G-s hálózaton ez 3 centiméter. Van értelme az emberekre hagyni a döntést?

Szilas Gábor, a Magyar Telekom szakembere szerint persze egy jól működő rendszer lényege, hogy a hálózat, a szolgáltatás és az eszköz mindegyike jól működjön. Ha ez megvalósul, a felhasználó azt tapasztalhatja, hogy a "dolgok intenetével" a világ elkezd alkalmazkodni hozzá. Kényelmesebb és komfortosabb lesz. Például már most sem kell kiszállni a parkolóautomatához, elég benyomni a mobilon a megfelelő gombokat.

A kontroll nálunk van.

Az persze egy kérdés, hogy milyen gyorsak lesznek a változások. A terjedés Wéber Mátyás szerint problémavezértelt, ha az emberek azt látják, egyszerűbb lesz az életük valamitől, hajlandóak tanulni és változtatni.

Az önvezérelt autók és a genetikailag módosított emberek világa talán most még távolinak tűnik, de Frankó-Csuba Dea idézte Bill Gates egyik megállapítását, aki szerint az ember mindig túlbecsüli, egy új technológia milyen változásokhoz vezethet 2-3 ev alatt, és mindig alábecsüli, milyen következményekkel jár 10 év alatt. Kezdetben csak próbálgatja a világ, mit tud az új technológia, és az első kudarcokat rendszerint kiábrándulás követi, de ahogy körvonalazódik, mire használható igazán az új dolog, a változások sokkal mélyebbek lesznek, mint ahogy valaha is gondoltuk. Ez történt például a mobiltelefonokkal, ahol az igazi áttörést az okostelefonok jelentették.

VIDEÓ: Homo sapienstől a homo digitalisig - a teljes fórum

Ahhoz, hogy helyes döntéseket hozzunk, nagy fantázia is kell.

Ez persze nem újdonság. Egy Lord Kelvin nevű brit tudós 1895-ben kijelentette, hogy a levegőnél nehezebb tárgy soha nem fog repülni. 8 év múlva felszálltak a Wright fivérek.

Most ennél is nagyobb merészségre van szükség. Néhány éve egy 16 éves magyar lány világító baktériumokat hozott létre. Vajon mekkora változásokat hozhatnának a városok életében, ha világító fákkal ültetnénk tele az utcákat? Dubai nemrég új kikötő építését fontolgatta. Vajon szükség lesz-e rá pár év múlva, vagy drónok veszik át a terheszállításban a hajók szerepét?

Ugyanakkor Frankó-Csuba Dea szerint mindez hatalmas felelősséggel is jár. A gene drive technológiával létrehozhatak már olyan szúnyogokat, amelyek nem terjesztik tovább a maláriát. De szabadon engedhetőek-e ezek a genetikailag módosított rovarok? Milyen következményekkel járnak a döntéseink? És mik lesznek a követkemények következményei?

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Óriási bajban vagyunk: 2,5 fokkal emelkedhet az átlaghőmérséklet már ebben az évszázadban
Disztópikus jövőt jósolnak a világ vezető tudósai. Néhány éven belül leállhat az élelmiszertermelés, soha nem látott viharok csapnak le a bolygóra, a hatóságok pedig tehetetlenek lesznek.

Link másolása

Biztosan nem tudja az emberiség 1,5 Celsius-fok alatt tartani a bolygó átlaghőmérsékletének emelkedését, írja a The Guardian a világ vezető klímatudósainak véleménye alapján. A szakértők szerint sokkal valószínűbb, hogy legalább 2,5 Celsius-fokkal emelkedik a Föld átlaghőmérséklete még ebben az évszázadban, ami katasztrofális következményekkel jár az emberiség és a bolygó számára.

A The Guardian az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) 2018 óta publikált jelentéseinek mind a 843 szerzőjét megkereste, közülük 380 válaszolt a kérdéseikre. A válaszaik alapján összeállt értékelés szerint a tudósok többsége a klímaválság miatt bekövetkező súlyos pusztításra számít.

A lap klímakutatók körében végzett exkluzív felmérése alapján a válaszadók 80 százaléka várja a 2,5 fokos felmelegedést az iparosodás előtti szinthez képest. A tudósok fele szerint még ennél is rosszabb lesz a helyzet, és legalább 3 fok lesz a felmelegedés mértéke. Csupán hat százalék gondolja úgy, hogy képesek lehetünk tartani az 1,5 fokos határértéket.

A szakértők ráadásul meglehetősen pesszimisták a jövőt illetően: sokuk szerint éhínségek, tömeges migráció, hőhullámok, erdőtüzek, árvizek és olyan viharok várnak az emberiségre, melyek intenzitása jóval meghaladja az eddig tapasztaltakat.

A tudósok közül sokan reménytelennek ítélik a helyzetet, és dühösek, amiért a kormányok a rendelkezésre álló egyértelmű tudományos bizonyítékok ellenére sem tesznek semmit. Gretta Pecl, a Tasmániai Egyetem munkatársa szerint az előttünk álló öt évben komoly társadalmi zavargások várhatók. Szerinte a hatóságok képtelenek lesznek kezelni a gyors egymásutánban bekövetkező eseményeket, az élelmiszertermelés pedig leáll majd.

A lap felmérésében részt vevők közül

sokan úgy gondolják, hogy mindezek ellenére sem szabad feladni a küzdelmet, ugyanis minden egyes apró tizednyi Celsius-fok is sokat számít a jövőbeli szenvedések enyhítésén.

A klímaválság már most is mélyreható károkat okoz az emberek életében és a megélhetésben, pedig az elmúlt négy évben átlagosan csak 1,2 Celsius-fok volt a globális felmelegedés. Jesse Keenan, az amerikai Tulane Egyetem munkatársa szerint azonban jobb ha felkészülünk arra, hogy ez még csak a kezdet volt.

A tudósok egyetértenek abban, hogy az emberiség miért képtelen kezelni a klímaválságot. A válaszadók közel háromnegyede a politikai akarat hiányát jelölte meg elsőként, míg 60 százalékuk az olyan vállalatok érdekeit hibáztatta, melyek például a fosszilis tüzelőanyag-iparban érdekeltek.

Az optimistább kutatók közé tartozott Henry Neufeldt, az ENSZ koppenhágai klímaközpontjának munkatársa. Szerinte rendelkezésre áll minden a 1,5 fokos határérték betartásához, és a következő 20 évben meg is fogjuk valósítani ezeket. Azonban még ő is attól tart, hogy túl későn kaptunk észbe, és az világ addig átléphet egy vagy több fontos fordulópontot.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Újabb rekord dőlt meg, most az óceánok vízfelszínén mértek olyat, amit eddig még nem láttak
Április közepe óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az évnek ebben a szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete.

Link másolása

Kedden megdőlt az világóceán felszíni hőmérsékletére vonatkozó melegrekord - írja az Időkép.

Nem lassul az óceánok felmelegedésének üteme, olyannyira nem, hogy április 23-án minden eddiginél magasabb hőmérsékletet ért el globálisan a vizek felszíni hőmérséklete.

Az új rekord 21,18 fok, ami, még ha egy hajszállal is, de felülmúlta a március 1-én felállított 21,17 fokos rekordot.

Április 17. óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az év ezen szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete. Ráadásul hivatalosan is véget ért az El Niño, ami az átlagosnál magasabb tengerfelszín-hőmérsékleteket eredményezett a Csendes-óceán egyenlítőhöz közeli területein.

A melegedés a mi időjárásunk szempontjából legmeghatározóbb észak-atlanti térségben is jelentős. Itt jelenleg átlagosan 21 fokos a felszíni vízhőmérséklet, ami 0,4 fokkal magasabb a tavaly ilyenkor mért értékhez képest.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Öt nagy cég felelős a globális műanyagszennyezés negyedéért
Egy 84 országra kiterjedő kutatás kiderítette, hogy milyen szemetet halmozott fel a világ. A vizsgálat meglepő eredményeket hozott. A kutatók néhány javaslatot is tettek, amivel csökkenthető lenne a szennyezés.

Link másolása

A műanyagszennyezés egynegyedéért öt nagyvállalat felelhet - derül ki egy tanulmányból.

A Riverside-i Kaliforniai Egyetem munkatársai mintegy 1,87 millió - 2018 és 2022 között regisztrált - környezeti műanyaghulladékot vizsgáltak meg - írja a ScienceAlert.

A projektben 84 országból több mint 100 ezer önkéntes vett részt. Tenger- és folyópartokon, parkokban gyűjtöttek műanyag hulladákot.

A szemét felét nem tudták céghez kötni. A 24 százalék viszont öt vállalathoz vezethető vissza: 11 százalék a Coca Cola, 5 százalék a PepsiCo, a többi a Nestlé, a Danone és az Altria nevű dohánycég terméke volt.

A kutatók úgy vélik, hogy a szennyezés kezeléséhez nagyobb felelősségvállalásra lenne szükség. De már néhány nagy multinacionális vállalat megfelelő intézkedése is komoly változást eredményezhet.

Példaként említették, hogy az egyszer használatos és rövid élettartamú műanyag termékek kivonása jelentősen csökkentené a globális szennyezést. Ezt elsősorban az élelmiszer- és italgyártó vállalatoknál lenne fontos elérni.

A márkákhoz kötött műanyagszemét több mint fele 56 cégtől származott. Azt is megállapították, hogy amelyik cég több műanyagot gyárt, annak több a szemete is.

Emellett javítani kéne a hulledékgazdálkodást, a terméktervezést és az újrahasznosítást is. Javasolták olyan nemzetközi szabványok és adatbázisok létrehozását, amelyekkel hatékonyabban nyomon lehet követni a beazonosítatlan eredetű hulladékokat.

Forrás: 24.hu


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET: