JÖVŐ
A Rovatból

Nem az iráni atomfegyver, hanem a drónok okozzák a legnagyobb fejtörést Joe Bidennek a Közel-Keleten


Link másolása

A cikk írója, Thomas Friedman külpolitikai szakértő szerint ez az üzenet azt jelentette, hogy az Egyesült Államok, miután a világ legnagyobb olajtermelőjévé vált, kivonul a Közel-Keletről. Amerika továbbra is szívesen elad Szaúd-Arábiának annyi fegyvert, amennyit csak meg tudnak fizetni, de ne számítsanak arra, hogy a jövőben ingyen beavatkoznak háborúikba.

Ezzel valójában Trump arra kényszerítette Izraelt és a legfontosabb szunnita arab országokat, hogy ne az Egyesült Államoktól várják a segítséget, hanem inkább egymással együttműködve szálljanak szembe az új fenyegetésekkel, mint Irán, és kevésbé harcoljanak egymás ellen olyan régi ügyek miatt, mint a palesztinok.

Friedman szerint ez a nem várt következmény talán lehetővé teszi Amerikának, hogy kevesebb vér- és anyagi áldozattal biztosítsa érdekeit a régióban. Ez lehet a leköszönő elnök legjelentősebb külpolitikai sikere.

Az amerikai álláspont változása nyomán születtek meg az Izrael és az Egyesült Arab Emírségek, valamint az Izrael és Bahrein közötti békemegállapodások, továbbá új szintre emelkedett a titkos biztonsági együttműködés Izrael és Szaúd-Arábia között, amely vélhetően hamarosan elvezet a két ország hivatalos kapcsolatfelvételéhez is. Állítólag Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő a közelmúltban Rijádban járt.

Biden most fontolóra vette a nukleáris tárgyalások felújítását Iránnal, amelyeket Trump 2018-ban leállított, és ebben számíthat arra, hogy Izrael, Szaúd-Arábia, Bahrein és az Emírségek egyfajta laza Irán-ellenes koalíciót alkotnak.

Miután két évvel ezelőtt megszakadtak az amerikai-iráni tárgyalások, Teherán felmondta korábban vállalt kötelezettségét, hogy csökkenti az atomfegyvergyártást célzó uránium-dúsító programját. Biden megválasztása óta azonban az iráni vezetés jelezte, hogy „automatikusan” visszatérnek ehhez a vállaláshoz, amennyiben az új elnök feloldja az elődje által elrendelt szankciókat. Csak a korlátozások megszüntetése után lesz Irán hajlandó tárgyalni regionális kérdésekről, mint például a precíziós rakéták exportjának csökkentéséről.

És itt kezdődnek a gondok Biden számára. Izrael és az említett arab államok biztosak akarnak lenni abban, hogy Irán soha nem lesz képes atomfegyvert kifejleszteni. Egyes izraeli katonai szakértők viszont azt mondják, hogy

nem Irán atomfegyverbirtoklása aggasztja őket a legjobban, hanem sokkal inkább a Szaúd-Arábiában is bevezetett precíziós rakéták, amelyeket továbbra is próbál eladni libanoni, jemeni, szíriai és iraki szövetségeseinek, és ezek azonnali halálos veszedelmet jelentenek az érintettek államok és a térségben tartózkodó amerikai katonák számára. És ehhez Iránnak meg is van a megfelelő gyártó hálózata is.

Tehát ha Biden fel akarja újítani a nukleáris tárgyalásokat és feladja a kemény gazdasági szankciókat Iránnal szemben, még mielőtt bármilyen közeledés lenne a rakétaexport ügyében, várhatóan nagy ellenállással kell szembenéznie Izrael, az Emírségek és Szaúd-Arábia részéről.

Az új iráni rakéták precíziós irányíthatóságuk miatt veszélyesek. A 2006-os libanoni háború idején a Hezbollah síita, Irán-barát milíciának még legalább 20 föld-föld, rövid hatótávolságú rakétát kellett kilőnie ahhoz, hogy eltaláljanak egyetlen izraeli célpontot.

VIDEÓ: iráni katonai drónok

Az Iránban gyártott precíziós, irányítható rakétákkal azonban már célzottan lesújthatnak stratégiai fontosságú célpontokra: Izrael atomerőművére, repülőterekre, kikötőkre, katonai bázisokra, technológiai üzemekre.

Karim Sadjadpour, a Carnagie békealapítvány egyik vezetője emlékeztet arra, hogy az elmúlt két évtizedben az Egyesült Államok abba ölte energiáit, hogy megakadályozza az iráni atombomba-gyártást, miközben Teherán több ezer kicsi, okosfegyvert terjesztett a világban és ezek valóságos, azonnali fenyegetést jelentenek szomszédaiknak.

Ezért is ragaszkodik Izrael és az Öböl-menti arab államok ahhoz, hogy az amerikai szankciók, köztük az olajembargó feloldása előtt kicsikarjanak valamiféle ígéretet Irántól e rakéták exportjának leállítására. És ezért lesz Bidennek nagyon nehéz dolga, ha valóban fel akarja újítani az amerikai-iráni nukleáris tárgyalásokat.

A megválasztott elnök helyzetét csak tovább nehezíti, hogy november 27-én Teheránban vélhetően távirányítású gépfegyverrel lelőtték Mohsen Fakhrizadehet, az iráni nukleáris program vezetőjét. Néhány nappal később egy névtelenséget kérő illetékes a Fehér Házból úgy nyilatkozott, hogy az akció mögött Izrael állt, de azt nem árulta el, hogy Washington tudott-e a készülő merényletről.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Öt nagy cég felelős a globális műanyagszennyezés negyedéért
Egy 84 országra kiterjedő kutatás kiderítette, hogy milyen szemetet halmozott fel a világ. A vizsgálat meglepő eredményeket hozott. A kutatók néhány javaslatot is tettek, amivel csökkenthető lenne a szennyezés.

Link másolása

A műanyagszennyezés egynegyedéért öt nagyvállalat felelhet - derül ki egy tanulmányból.

A Riverside-i Kaliforniai Egyetem munkatársai mintegy 1,87 millió - 2018 és 2022 között regisztrált - környezeti műanyaghulladékot vizsgáltak meg - írja a ScienceAlert.

A projektben 84 országból több mint 100 ezer önkéntes vett részt. Tenger- és folyópartokon, parkokban gyűjtöttek műanyag hulladákot.

A szemét felét nem tudták céghez kötni. A 24 százalék viszont öt vállalathoz vezethető vissza: 11 százalék a Coca Cola, 5 százalék a PepsiCo, a többi a Nestlé, a Danone és az Altria nevű dohánycég terméke volt.

A kutatók úgy vélik, hogy a szennyezés kezeléséhez nagyobb felelősségvállalásra lenne szükség. De már néhány nagy multinacionális vállalat megfelelő intézkedése is komoly változást eredményezhet.

Példaként említették, hogy az egyszer használatos és rövid élettartamú műanyag termékek kivonása jelentősen csökkentené a globális szennyezést. Ezt elsősorban az élelmiszer- és italgyártó vállalatoknál lenne fontos elérni.

A márkákhoz kötött műanyagszemét több mint fele 56 cégtől származott. Azt is megállapították, hogy amelyik cég több műanyagot gyárt, annak több a szemete is.

Emellett javítani kéne a hulledékgazdálkodást, a terméktervezést és az újrahasznosítást is. Javasolták olyan nemzetközi szabványok és adatbázisok létrehozását, amelyekkel hatékonyabban nyomon lehet követni a beazonosítatlan eredetű hulladékokat.

Forrás: 24.hu


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk