JÖVŐ
A Rovatból

Mesterséges intelligenciával segítik az életveszélyes áramlatok felismerését az egyik japán strandon

Az emberek többsége nem ismeri fel a rendkívül veszélyes behúzó áramlatokat. A japánok pofonegyszerű rendszere rengeteg életet menthet meg.

Link másolása

Mesterséges intelligenciával akadályoznák meg az egyik japán strandon a vízbe fulladások jelentős részét, írja a The Guardian. A behúzó áramlatok (angolul: rip tide vagy rip current) felelősek a tengerparti fürdőhelyeken a fulladásos halálesetek 60 százalékáért, ezeket előzné meg minél nagyobb számban a kamakurai Yuigahama strandon bevezetett rendszer.

A japán életmentők és a tokiói Chuo Egyetem szakértői tavaly hat hónapon keresztül gyűjtötték az adatokat a módszer tökéletesítéséhez.

Ennek egyik legfontosabb része egy oszlopra telepített kamera, mely felismeri a veszélyes áramlatot és a közelében fürdőzőt. Ezután automatikusan értesítést küld egy okosórán keresztül a tengerparton dolgozó életmentőknek.

A behúzó áramlatokra vonatkozó fejlesztés része annak a tervnek, mellyel ismét életet akarnak lehelni a japán tengerpartokba. A régióban a koronavírus-járvány két éve alatt húsz strandot zártak le. A többnyire nyugodt vize miatt népszerű Yuigahama strandon ezen felül a természetben lebomló evőeszközöket vezettek be az országban először, valamint a kerekesszékes vendégek számára akadálymentesítették a strandot.

Egy felmérés szerint az emberek 70 százaléka nem ismeri fel a rendkívül veszélyes behúzó áramlatokat. A partra merőleges, többnyire néhány méter széles hullám nagy sebességgel a nyílt víz felé húzza az úszókat. Akkor érdemes behúzó áramlatra gyanakodni, ha egy területen eltérő a tenger habzása, vagy a partra érkező hullámok megtörnek egy szakaszon.

Ha ilyen áramlatba kerülünk, akkor a legfontosabb, hogy maradjunk nyugodtak. A tragédiák többsége azért következik be, mert az emberek pánikolva kapálózni kezdenek attól tartva, hogy az áramlat a víz alá nyomja őket. Ezzel szemben az erős hullám csak elsodorja, ami az útjába kerül, vagyis nem érdemes ellene küzdeni. Amikor már nyugodtabb a helyzet a parttal párhuzamosan kell úszni, majd amikor már biztosan kijutottunk az áramlatból, csak akkor érdemes a szárazföld irányába haladni a vízben.

Ebben az angol nyelvű videóban részletesen bemutatják, hogyan lehet felismerni a rendkívül veszélyes behúzó áramlatokat:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: