JÖVŐ
A Rovatból

Mérő László a mesterséges intelligenciáról: „Félni nincsen okunk, de kicsit leállni van”

Mérő László már tudja, hogy tanárként miben segíthet neki a mesterséges intelligencia. Ugyanakkor azt mondja, a jogtudománynak, a pszichológiának, a filozófiának és az etikának is fel kell vennie a változásokkal a tempót.

Link másolása

– Kipróbáltad már a ChatGPT-t?

– Persze. Állandóan szabadkozik, hogy ezt sem tudja, meg azt sem tudja. Jó pár hülyeséget sikerült kicsalogatnom belőle. Humorérzéke nulla. De használható dolog lesz.

– Hogy látod? A mesterséges intelligencia inkább még csak egy szórakoztató játék, vagy komoly dolgokra is használható?

– Keresőnek biztosan jobb lesz, mint a jelenlegi keresők. És például hétköznapi, kétkezi munkákat ragyogóan megcsinál.

– Elon Musk és a technológiai ipar vezető szereplői petícióban kérték, hogy álljunk le minden nagyobb AI kísérlettel. Azért aggódnak, mert szerintük a technológia sokkal nagyobb tempóban fejlődik, mint amit átlátunk, kézben tudunk tartani. Van okunk félni a mesterséges intelligenciától?

– Félni nincsen okunk, de kicsit leállni van. Azért nincs okunk félni, mert ki fogjuk képezni azokat a szakembereket, akik tudnak majd mit kezdeni vele, ha netán valami gázt csinál.

Leállni azért van értelme, mert nem először fordul elő a történelemben, hogy a technika fejlődését, elterjedését más tudományok lassúsága és hiányosságai akadályozzák.

Ilyen volt a gőzgép elterjedése is. A francia Papin a dugattyús gőzgépet már az 1600-as évek végén megcsinálta, és mégis 1769-től számítjuk az ipari forradalmat, amikor James Watt üzembe helyezte a gőzgépes szövőgyárát. Ugyanis nem volt olyan cégforma, hogy KFT. Minden induló cégnél teljes felelősséget kellett vállalni, és ez bizony közel 100 évig akadályozta a gőzgép elterjedését. De más példákat is tudok, majd mondok is az előadásomban.

Mérő Lászlónak május 9-én 19.00 órától a Tudományos Stand Up honlapján lesz a témáról LIVE STREAMING előadása. Előadás után ZOOM szobában is kérdezheti a közönség.

– A fő aggodalom a mesterséges intelligenciával kapcsolatban, hogy elérhet egy olyan szintre, ahol ki tudja kerülni a kikapcsoló mechanizmust, vagy azt a bizonyos kikapcsoló gombot.

– El tudja érni, de az bűncselekmény lesz, ha valaki olyan mesterséges intelligenciát fejleszt, ami ki tudja kerülni.

Nem tudsz olyan kalapácsot csinálni, amivel nem lehet az embert fejbe verni.

Minden használható diszfunkcionálisan.

– Ez a félelem nyilván a sci-fi filmek és regények hatása is, hiszen ott visszatérő téma a legyőzhetetlen gép.

– Elszórakoznak vele, de ez tényleg csak sci-fi.

– Persze kérdés, hogy milyen motivációja lenne a gépeknek leigázni az emberiséget, hiszen belőlük hiányzik a hatalomvágy, a kapzsiság, mindazok az érzelmek, amelyek az embereket a többiek elnyomására ösztönzi.

– Azt egy perc alatt bele lehet tenni. Ezért kell törvényi szabályozás, hogy ez illegális legyen. Mindig lesznek bűncselekmények, az nem kérdés, de az elmúlt pár ezer év alatt megtanultunk együtt élni ezzel.

– Néhány éve ugyancsak Musk vezetésével az ENSZ-nek írtak petíciót, hogy tiltsák be az autonóm fegyvereket. És ha valahol, a hadiiparban tényleg jogosak az aggályok, hiszen a világtörténelem nagy fordulópontjai mindig akkor jöttek, amikor az egyik félnek sikerült a másiknál sokkal fejlettebb fegyvereket kifejleszteni. Lássuk be, még ha a demokratikus államok önmérsékletet is tanúsítanának, nem mondhatnak le a haditechnika fejlesztéséről, amíg olyan államok léteznek, mint Észak-Korea.

– Vagy Oroszország. Ne finomkodjunk azért mert a kormányunk épp oroszbarát.

– Hol lehet megtalálni az egyensúlyt az önmérséklet és az egészséges óvatosság között?

– Sehol. Erősebbnek kell lenni náluk. Tudod, hogy az oroszok hogy tudtak nyerni a második világháborúban? Az USA eszméletlen sok fegyvert küldött a Szovjetuniónak. Több mint tízszer annyit, mint most Ukrajnának.

– Te hogy látod, mi az, amiben hasznos a mesterséges intelligencia, mi az, amiben soha nem lesz képes az ember fölé kerekedni? Egyáltalán, van ilyen?

– Nekem az az érzésem, hogy mindig lesz ilyen, de hogy konkrétan mi, azt majd meglátjuk. Mindig ki fogjuk találni. Gondolj bele: az emberiség egyik fele folyamatosan feltörhetetlen kódokat gyárt, a másik fele pedig mindig feltöri őket, és jól elvagyunk ezzel. Most mindkét oldalon beszáll a mesterséges intelligencia is. Nagy változás nem lesz.

– Nagy a félelem, hogy át fog venni feladatokat az emberektől, amelyek egy része megkönnyíti az életünket, viszont sokan féltik az egzisztenciájukat. Például a fordítók már most aggódnak, hogy akár tíz éven belül nem lesz szükség rájuk, mert az MI a helyükbe lép.

– Én a sofőrök helyében jobban félnék, ők mégsem aggódnak.

A fordítás egy kis szakma, és a fordítók magasan képzett szakemberek. Pillanatok alatt fognak találni más munkát.

Annak idején is voltak géprombolások, de aztán mindig talált más tennivalót az ember.

– Milyen területeken tud segíteni nekünk a mesterséges intelligencia?

– Mindenben. Mondok egy egyszerű példát. Tanár vagyok. A legkevésbé dolgozatot javítani szeretek. Száz százalékosan nem fogja átvenni, mert ha egy diák reklamál, hogy szerinte rosszul lett kijavítva, akkor azt nekem kell intézni, de minden 500 diákból 10 fog reklamálni. Ennyivel szívesen foglalkozom. A 10-ből ötöt elküldök a fenébe, ötnek pedig igazat adok. Ez persze azt jelenti, hogy kevesebb tanárra lesz szükség.

– Az oktatáskormányzat szempontjából ez jó hír, a mesterséges intelligencia nem fog tüntetni...

– Még az is lehet, hogy fog.

– Ez is izgalmas kérdés: ha a mesterséges intelligencia bűncselekményt követ el, ki lesz érte a felelős? Hiszen önmagát képzi, fejlődik.

– Szerintem mindig meg lehet találni az emberi felelőst.

De látod, ezért kell most egy kicsit leállni, mert például a jogtudomány még nem vette fel azt a tempót, amit ehhez kell.

De nem csak a jogtudománnyal van a baj, a pszichológiának is vannak hiányosságai, a filozófiának és az etikának is...

– Reális, hogy le fogunk lassítani? Hiszen komoly üzleti érdekek állnak a háttérben.

– Nem fognak megállni, kivéve, ha törvényt hoznak rá, de legalább talán nem fognak nyilvánosságra hozni bizonyos dolgokat, és az is elég.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Itt a világvége? – Egyre gyorsuló antarktiszi szuperörvény okozhatja majd
A Földön egyedülálló cirkumpoláris áramlat miatt rengeteg tengeri jég olvadhat fel a jövőben. Emiatt jócskán megemelkedhet a tengerek vízszintje.

Link másolása

Rekordsebességgel olvaszthat fel több ezer kilométernyi tengeri jeget az antarktiszi szuperörvény, írja a Daily Star. A cirkumpoláris áramlat a Földön egyedülállónak számít, mivel mind a 360 hosszúsági körön áthalad az Antarktisz körül. Ezért a tudósok „a bolygó legnagyobb és leggyorsabb áramlatának” is nevezik.

Az örvény most minden eddiginél nagyobb sebességgel halad, és úgy tűnik, hogy több tengeri jeget pusztít el, mint 14 millió éves történelme során bármikor. Egy negyven fős tudóscsoport arra jutott, hogy ez rossz hír az emberiség számára, mert az olvadó jég miatt jelentősen megemelkedhet a tengerek szintje, és a Holnapután című filmben látottakhoz hasonlóan jeges víz áraszthatja el a szárazföld egy részét.

A szuperörvényről néhány hete még azt mondta a lapnak egy időjárási szakértő, hogy februárban egy hirtelen sztratoszférikus felmelegedés blokkolhatta az áramlatot, ami így gyakorlatilag leállhatott.

A mostani tanulmány vezető szerzője szerint azonban ez nem így történt. Dr. Frank Lamy a lapnak elmondta, hogy a jelentős mennyiségű tengeri jég elvesztése a dél felé irányuló fokozott hőszállításnak tulajdonítható. Ennek köszönhetően több meleg víz éri el az Antarktisz jégtakarójának peremét, ami gyorsítja az olvadást.

Az áramlat működését ebben az angol nyelvű videóban magyarázzák el részletesen:


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET: