JÖVŐ
A Rovatból

Magyarország az európai középmezőny végén áll – Az Egyensúly Intézet Megatrend Index-bemutatója

A legjobb helyezést a környezetvédelemben, a legrosszabbat az egészségügyben értük el.

Link másolása

Annak már lassan nincsen hírértéke, hogy az európai társadalmi fejlődés élvonalában a skandináv országok állnak, az viszont már figyelemre méltó, hogy egyes területeken néhány „visegrádi” állam messze megelőzi Magyarországot. Ez derült ki az Egyensúly Intézet Megatrend Index 2022 címet viselő online sajtóbemutatójából, amelyet Kozák Ákos, az intézet társalapítója, szociológus tartott Szőllősi Györgyi moderálásával.

Globális kihívások, lokális válaszok – így határozta meg az előadó a Megatrend Index lényegét, amely az Európai Unió országainak, köztük Magyarországnak hosszú távú sikereit meghatározó trendjeit és aktuális eredményeit immár másodszor mutatja be. Ehhez olyan indikátorokat mérnek a Eurostat 5 éves periódusra vonatkozó adatai alapján, amelyekből kiderül, hogy egy ország jó, vagy kedvezőtlen irányba halad és nyomon lehet követni az egyes országok szakpolitikai sikereit is. Az öt mért terület: az oktatás, a digitalizáció, az egészségügy, a környezetvédelem és a társadalmi kohézió.

Ha összességében nézzük Magyarország pozícióját az öt indexben, akkor jóindulattal azt mondhatjuk, hogy 27 uniós ország között a középmezőny legvégén áll – szögezte le Kozák Ákos.

A legjobb helyezésünk a 17. a környezetvédelem kategóriában, a legrosszabb pedig az egészségügyé, a 24. Az „okos országok” között a 19-ek vagyunk, a társadalmi kohézió terén 20., a digitalizációban pedig a 21. helyet szereztük meg.

Az Egyensúly Intézet korábbi szakpolitikai javaslatai során mindig hangsúlyozta, hogy Magyarországnak egyik legnagyobb esélyt az emberi erőforrásokba való befektetés jelenti. Az „okos ország-index” szempontjai között szerepelt a közoktatásra szánt GDP-arányos ráfordítás, az 50 év feletti tanárok számaránya, az egy tanárra jutó diákok száma, de ennél is fontosabbak a „kimeneti sikerek”. Például a befektetett anyagi erőforrás felhasználása - éppen ebben lesz nagy különbség az egyes országok között - az aktív munkaképes korúak között a középfokú végzettségűek, illetve a 18-29 éves korosztályban lemorzsolódottak aránya, vagy a PISA-eredmények matematikában, természettudományban és olvasásértésben. A listavezetők Svédország, Dánia, Finnország. Magyarországon a vizsgált öt évben mintegy fél százalékkal csökkent a GDP-arányos ráfordítás, és ez is oka a visszaesésnek. Ugyanakkor Horvátország, Észtország és Málta 5-6 pozícióval lépett előre. Érdekes módon a gazdasági téren legerősebbnek számító Németország az öt terület közül egyikben sincs az élbolyban.

A digitalizáció területén nem elég, ha mindenkinek van okostelefonja, internet-hozzáférése. Meg kell különböztetni az infrastrukturális és kulturális tényezőket. Fontos, hogy a munka során mennyire intenzíven használjuk a digitális eszközöket, mennyire épül bele a mindennapjainkba, mennyire veszünk részt online tanfolyamokon vagy az e-kereskedelemben. Bár a pandémiának elvileg fel kellett gyorsítania a digitalizációt a kényszerű home office-szal és az online oktatással, Magyarország nem lépett előre e téren, mert a közvetlen versenytársaink nagyobb léptekkel haladtak. A dobogón ezúttal is Finnország, Dánia és Svédország osztozik.

A legjobban a „tiszta ország” trendben állunk a 17. helyünkkel, míg a vezető hármas Svédország, Észtország és Ausztria.

Ebben az is közrejátszik, hogy egy nálunk gazdagabb országban nagyobb a káros kibocsájtás. Igaz, hogy az egyik legmagasabb nálunk a szállópor aránya a levegőben, elég rosszul állunk a megújuló energiák felhasználásában is és a „passzív indikátorok” terén (szennyvíz, hulladékgazdálkodás) 4 helyet vesztettünk, viszont az aktív mutatókkal, például az elektronikai hulladék újrahasznosításával vagy a háztartási zajszinttel kitűnő pozíciókat foglalunk el – mondta Kozák Ákos.

Az egészségügy terén az elmúlt években, beleértve már a nagy próbatételt jelentő járványidőszakot is, látványos javulás volt az egész Unióban olyan szubjektív indikátorok szerint, mint a születéskor várható élettartam, az egészségesen megélt évek, a dohányzás, alkohol-fogyasztás terén vagy más megelőzhető betegségek számában. Ennek ellenére mégis alakulnak ki jelentős különbségek – mondta a szakértő.

Magyarország egészségügyre az uniós átlag körül (GDP-arányosan 4,7%) költött, de hiába fektettünk be százmilliárdokat infrastruktúrára, ha a népegészségügyi állapot, a prevenció nincs rendben, akkor mindez nehezen fog megtérülni.

Például a megelőzhető okokból bekövetkezett halálozások száma növekedett a rendszerváltás óta. Ez utóbbiban az utolsó, 27. helyen állunk. A vezető hármasban Svédországot ezúttal Málta és Hollandia követi.

Ha egy társadalomban nincs összetartó erő, akkor az a társadalom nem tud sikeres lenni – figyelmeztetett Kozák Ákos. Itt olyan mutatókat vizsgáltak, mint az öngyilkosságok száma, a jövedelem-egyenlőtlenség mértéke, a gyermekszülési hajlandóság, a válások, az egyszülős háztartások száma, ahol nincs más aktív kereső, a 15-29 év közöttiek kimaradása a munkaerőpiacról, a bűncselekmények száma. Meglepőnek tűnik, hogy a jövedelem-egyenlőtlenség terén egy kicsit jobbak vagyunk az uniós átlagnál, valószínűleg azért, mert a köztudatban ez a fogalom összekeveredik a vagyon-egyenlőtlenséggel, ahol valóban óriási különbségek vannak. Az európai rangsor itt alaposan felborul: Szlovénia, Málta és Szlovákia vezet. Különösen érdekes északi szomszédunk, amely 9 helyet lépett előre, de komoly javulást mutatott a két másik „visegrádi” ország, Csehország (5.) és Lengyelország (7.) is.  Magyarország első helyet vívott ki magának a 100 ezer főre jutó rablások terén, és nem kell szégyenkeznünk a kábítószerfogyasztásból eredő halálesetek miatt sem, szemben az öngyilkossági mutatókkal. E téren tudnánk nagyobb mértékben javítani, akárcsak a megelőzhető betegségek miatti halálozás csökkentésében.

Összességében megállapítható, hogy Magyarország néhány területen tudott javítani az előző Megatrend-felmérés óta, de az olyan látszólag kisebb visszaesésekre is oda kell figyelni, mint az „okos ország” vagy a digitalizáció terén vesztett 2-2 helyezésre.

A nagy javítókat Szlovákiát, Észtországot, vagy Máltát érdemes lenne mélyebben a társadalomkutatóknak megvizsgálni, hogy minek köszönhető az előrelépésük és mit tanulhatnánk tőlük.

A Szeretlek Magyarország kérdésére, mely szerint a társadalmi kohézió magyarországi megítélésében van e szerepe a társadalom nagy mértékű megosztottságának, Kozák Ákos felhívta a figyelmet arra, hogy ez a megosztottság más országban is megvan, bár statisztikai szempontból nem mérhető. Ugyanakkor a társadalmi kohézió említett mutatói közvetett módon elvezethetnek e kérdés megválaszolására.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Újabb rekord dőlt meg, most az óceánok vízfelszínén mértek olyat, amit eddig még nem láttak
Április közepe óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az évnek ebben a szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete.

Link másolása

Kedden megdőlt az világóceán felszíni hőmérsékletére vonatkozó melegrekord - írja az Időkép.

Nem lassul az óceánok felmelegedésének üteme, olyannyira nem, hogy április 23-án minden eddiginél magasabb hőmérsékletet ért el globálisan a vizek felszíni hőmérséklete.

Az új rekord 21,18 fok, ami, még ha egy hajszállal is, de felülmúlta a március 1-én felállított 21,17 fokos rekordot.

Április 17. óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az év ezen szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete. Ráadásul hivatalosan is véget ért az El Niño, ami az átlagosnál magasabb tengerfelszín-hőmérsékleteket eredményezett a Csendes-óceán egyenlítőhöz közeli területein.

A melegedés a mi időjárásunk szempontjából legmeghatározóbb észak-atlanti térségben is jelentős. Itt jelenleg átlagosan 21 fokos a felszíni vízhőmérséklet, ami 0,4 fokkal magasabb a tavaly ilyenkor mért értékhez képest.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Öt nagy cég felelős a globális műanyagszennyezés negyedéért
Egy 84 országra kiterjedő kutatás kiderítette, hogy milyen szemetet halmozott fel a világ. A vizsgálat meglepő eredményeket hozott. A kutatók néhány javaslatot is tettek, amivel csökkenthető lenne a szennyezés.

Link másolása

A műanyagszennyezés egynegyedéért öt nagyvállalat felelhet - derül ki egy tanulmányból.

A Riverside-i Kaliforniai Egyetem munkatársai mintegy 1,87 millió - 2018 és 2022 között regisztrált - környezeti műanyaghulladékot vizsgáltak meg - írja a ScienceAlert.

A projektben 84 országból több mint 100 ezer önkéntes vett részt. Tenger- és folyópartokon, parkokban gyűjtöttek műanyag hulladákot.

A szemét felét nem tudták céghez kötni. A 24 százalék viszont öt vállalathoz vezethető vissza: 11 százalék a Coca Cola, 5 százalék a PepsiCo, a többi a Nestlé, a Danone és az Altria nevű dohánycég terméke volt.

A kutatók úgy vélik, hogy a szennyezés kezeléséhez nagyobb felelősségvállalásra lenne szükség. De már néhány nagy multinacionális vállalat megfelelő intézkedése is komoly változást eredményezhet.

Példaként említették, hogy az egyszer használatos és rövid élettartamú műanyag termékek kivonása jelentősen csökkentené a globális szennyezést. Ezt elsősorban az élelmiszer- és italgyártó vállalatoknál lenne fontos elérni.

A márkákhoz kötött műanyagszemét több mint fele 56 cégtől származott. Azt is megállapították, hogy amelyik cég több műanyagot gyárt, annak több a szemete is.

Emellett javítani kéne a hulledékgazdálkodást, a terméktervezést és az újrahasznosítást is. Javasolták olyan nemzetközi szabványok és adatbázisok létrehozását, amelyekkel hatékonyabban nyomon lehet követni a beazonosítatlan eredetű hulladékokat.

Forrás: 24.hu


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Óriási bajban vagyunk: 2,5 fokkal emelkedhet az átlaghőmérséklet már ebben az évszázadban
Disztópikus jövőt jósolnak a világ vezető tudósai. Néhány éven belül leállhat az élelmiszertermelés, soha nem látott viharok csapnak le a bolygóra, a hatóságok pedig tehetetlenek lesznek.

Link másolása

Biztosan nem tudja az emberiség 1,5 Celsius-fok alatt tartani a bolygó átlaghőmérsékletének emelkedését, írja a The Guardian a világ vezető klímatudósainak véleménye alapján. A szakértők szerint sokkal valószínűbb, hogy legalább 2,5 Celsius-fokkal emelkedik a Föld átlaghőmérséklete még ebben az évszázadban, ami katasztrofális következményekkel jár az emberiség és a bolygó számára.

A The Guardian az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) 2018 óta publikált jelentéseinek mind a 843 szerzőjét megkereste, közülük 380 válaszolt a kérdéseikre. A válaszaik alapján összeállt értékelés szerint a tudósok többsége a klímaválság miatt bekövetkező súlyos pusztításra számít.

A lap klímakutatók körében végzett exkluzív felmérése alapján a válaszadók 80 százaléka várja a 2,5 fokos felmelegedést az iparosodás előtti szinthez képest. A tudósok fele szerint még ennél is rosszabb lesz a helyzet, és legalább 3 fok lesz a felmelegedés mértéke. Csupán hat százalék gondolja úgy, hogy képesek lehetünk tartani az 1,5 fokos határértéket.

A szakértők ráadásul meglehetősen pesszimisták a jövőt illetően: sokuk szerint éhínségek, tömeges migráció, hőhullámok, erdőtüzek, árvizek és olyan viharok várnak az emberiségre, melyek intenzitása jóval meghaladja az eddig tapasztaltakat.

A tudósok közül sokan reménytelennek ítélik a helyzetet, és dühösek, amiért a kormányok a rendelkezésre álló egyértelmű tudományos bizonyítékok ellenére sem tesznek semmit. Gretta Pecl, a Tasmániai Egyetem munkatársa szerint az előttünk álló öt évben komoly társadalmi zavargások várhatók. Szerinte a hatóságok képtelenek lesznek kezelni a gyors egymásutánban bekövetkező eseményeket, az élelmiszertermelés pedig leáll majd.

A lap felmérésében részt vevők közül

sokan úgy gondolják, hogy mindezek ellenére sem szabad feladni a küzdelmet, ugyanis minden egyes apró tizednyi Celsius-fok is sokat számít a jövőbeli szenvedések enyhítésén.

A klímaválság már most is mélyreható károkat okoz az emberek életében és a megélhetésben, pedig az elmúlt négy évben átlagosan csak 1,2 Celsius-fok volt a globális felmelegedés. Jesse Keenan, az amerikai Tulane Egyetem munkatársa szerint azonban jobb ha felkészülünk arra, hogy ez még csak a kezdet volt.

A tudósok egyetértenek abban, hogy az emberiség miért képtelen kezelni a klímaválságot. A válaszadók közel háromnegyede a politikai akarat hiányát jelölte meg elsőként, míg 60 százalékuk az olyan vállalatok érdekeit hibáztatta, melyek például a fosszilis tüzelőanyag-iparban érdekeltek.

Az optimistább kutatók közé tartozott Henry Neufeldt, az ENSZ koppenhágai klímaközpontjának munkatársa. Szerinte rendelkezésre áll minden a 1,5 fokos határérték betartásához, és a következő 20 évben meg is fogjuk valósítani ezeket. Azonban még ő is attól tart, hogy túl későn kaptunk észbe, és az világ addig átléphet egy vagy több fontos fordulópontot.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk