JÖVŐ
A Rovatból

Lesújtó: durván alábecsülték a tudósok a várható tengerszint-emelkedést

Kiderült, hogy az árapály ciklusok miatt a melegebb tengervíz mélyen behatol a gleccserekbe, ami jelentősen felgyorsítja az olvadásukat. Van olyan gleccser, amibe máris 200 méteres üreget vájt a tengervíz.
Fotó: Pixabay - szmo.hu
2023. május 16.


Link másolása

A jég és az óceán kölcsönhatásának egy korábban ismeretlen módját fedezték fel Grönlandon a Petermann-gleccser vizsgálatakor. Ez sajnos azt jelentheti, hogy a tudósok eddig jelentősen alábecsülték a jégolvadás okozta várható tengerszint emelkedés mértékét.

A Kaliforniai Egyetem és a NASA közös kutatásában műholdas radaradatokat vizsgáltak. Kiderült, hogy a Petermann-gleccser alapvonala – ahol a jég kiválik a földmederből és lebegni kezd az óceánon – jelentősen eltolódik az árapály ciklusok alatt. Ez lehetővé teszi a melegebb tengervíz behatolását a gleccserbe, ami jelentősen felgyorsítja az olvadást.

"A Petermann alapvonalát sokkal inkább lehetne alapzónának nevezni, mert 2-6 km között ingadozik, a hullámok mozgásának megfelelően. Ez a vártnál nagyobb a szilárd gleccserágyak esetében" – mondta Enrico Ciraci kutatásvezető.

Eddig úgy tudták, hogy az óceánba érő gleccserek alatt húzódó alapvonalak az árapály-ciklus hatására nem változnak, és nem is érinti őket a jégolvadás. Ehhez képest kiderült, hogy az óceánvíz gleccseralatti csatornákon behatol a jégbe, és az olvadás az alapzónában a leggyorsabb.

Miközben a Petermann-gleccser alapvonala 2016 és 2022 között majdnem 4 kilométerrel visszahúzódott, a víz mintegy 200 méteres üreget vájt a gleccser mélyén, ami 2022-ben végig változatlanul megmaradt.

"Ettől a jég-óceán interakciótól a gleccserek sokkal érzékenyebben reagálnak az óceán vizének felmelegedésére" – mondta Eric Rignot, a tanulmány társszerzője, utalva arra, hogy a jelenleg érvényes klímamodellekben ezzel az új felfedezéssel még nem számoltak.

"Ha ezt is bekalkulálnánk, a várható tengerszint emelkedést akár 200 százalékkal is korrigálni kéne" – tette hozzá.

Persze, nem csupán a Petermann miatt, hanem az összes olyan gleccser miatt, aminek van óceáni „kijárata”. Ilyen a legtöbb észak-grönlandi, és az összes antarktiszi gleccser.

Az elmúlt néhány évtizedben a grönlandi jégtakaróból több milliárd tonna jég vándorolt az óceánba. Ennek legfőbb oka az óceánok vizének felszín alatti melegedése, ami pedig egyértelműen a klímaváltozás miatt történik.

Via Science Daily

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: