JÖVŐ
A Rovatból

Kína mélytanuló mesterséges intelligenciái a kínai állam világlátását tanulják meg

Az autokráciák és a demokráciák mesterséges intelligenciái a jelek szerint másképp látják a világot.

Link másolása

Érdekes kísérletbe kezdett Margaret Roberts, a San Diegó-i egyetem politológus professzora és csapata. Egy mélytanuló nyelvi mesterséges intelligencia-algoritmus betanításához két különböző adatbázist használtak fel. Az egyik a Wikipedia kínai nyelvű változatából tanult, amit a pekingi hatóságok Kínában blokkoltak, a másik pedig a Baidu Baike-ból, ami a Wikipedia erősen cenzúrázott kínai verziója.

A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a mesterséges intelligencia-algoritmusok elsajátíthatják-e bizonyos szavak és kifejezések cenzúráját, és ez hatással lehet-e azokra az alkalmazásokra, amelyek ezeket az algoritmusokat használják.

Ha igen, az például befolyásolhatja a nyelvezetet, amit egy chatbot vagy egy hangasszisztens használ, egy fordító program mondatalkotását, vagy egy kulcsszókereső kiegészítési javaslatait.

A mélytanuló algoritmusok úgy tanulnak, hogy a kiképzésükhöz felhasznált adathamazban hasonlóságokat, összefüggéseket, mintázatokat keresnek, és a kapott eredményeket használják fel ezután az új adatok értelmezéséhez. Az előítéletes adatokon betanított algoritmus így maga is előítéletes lehet. Margaret Roberts szerint a kísérletükben épp ez történt.

Az az algoritmus, amit a kínai nyelvű Wikipedián edzettek, a „demokrácia” szót pozitív szavakhoz közelítette, köztük a „stabilitáshoz”. Ezzel szemben a Baike Baidun tanult algoritmus a „káosz” szót társította mellé.

Roberts és tanítványa ezt követően egy olyan alkalmazás elkészítéséhez használták fel az algoritmusokat, amely azt vizsgálta, hogy az újságok címlapsztorijai inkább pozitívak vagy negatívak. A kínai Wikipedián edzett algoritmussal működő applikáció több pozitív pontot adott azoknak a címeknek, amelyekben a „választás”, a „szabadság” vagy a „demokrácia” szó szerepelt, míg a Baidu Baike alapján betanított algoritmus programja olyan címeket értelmezett pozitívként, amikben az „ellenőrzés” vagy a „társadalmi kontroll” szó szerepelt, esetleg a Kínai Kommunista Párt neve.

Arra a kutatók már korábban rávilágítottak, hogy a faji és nemi előítéletek mennyire torzíthatják a mélytanulással működő mesterséges intelligenciákat. A Bostoni Egyetem és a Microsoft kutatói például rájöttek, hogy a „számítógépes programozó” mellé általában férfi névmást társítanak a szóbeágyazási algoritmusok, míg a „háztartást” a nőkkel azonosítják.

Kiderült, hogy azok az algoritmusok, amelyeket az internetről vagy régi könyvekből vett szövegek alapján tanultak, visszatükrözik a szövegekben található emberi előítéleteket.

2015-ben a Google-nak bocsánatot kellett kérnie, mert az egyik alkalmazásukat működtető algoritmus két fekete embert gorillaként jelölt meg. Ennek fő oka az lehetett, hogy a képzéshez használt adatállományában túl kevés volt a feketékről készült kép.

2018-ban pedig kulturális előítéleteket mutattak ki egy képfelismerő algoritmusnál is, amely csakis a nyugati típusú esküvői jeleneteket tudta esküvőként beazonosítani.

Roberts a Wired-nek nyilatkozva ugyanakkor megjegyezte, hogy a tanulmányukban bemutatott különbségek oka nem csak a kínai állami cenzúra lehet. Szerepet játszhat benne az öncenzúra is, vagy a két enciklopédia szerzői közötti kulturális különbségek.

A kutatás mindenesetre rávilágít arra, hogy a politika is képes előítéleteket csempészni a mesterséges intelligencia-rendszerekbe.

Fennáll a veszélye, hogy az autokráciák a jövőben megpróbálhatják az MI-technológiát felhasználni a cenzúra hatékonyabbá tételére vagy bizonyos értékek exportálására.

És ehhez még különösebb szándékosság sem kell, elég, ha a mesterséges intelligenciák az adott nyelvi környezetben edződnek.

Így ebből a szempontból sem mindegy, hogy az élet egyre több területét átformáló MI-fejlesztésekben a demokratikus nyugati országok, vagy a Kínához hasonló autokráciák dominálnak majd a jövőben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Itt a világvége? – Egyre gyorsuló antarktiszi szuperörvény okozhatja majd
A Földön egyedülálló cirkumpoláris áramlat miatt rengeteg tengeri jég olvadhat fel a jövőben. Emiatt jócskán megemelkedhet a tengerek vízszintje.

Link másolása

Rekordsebességgel olvaszthat fel több ezer kilométernyi tengeri jeget az antarktiszi szuperörvény, írja a Daily Star. A cirkumpoláris áramlat a Földön egyedülállónak számít, mivel mind a 360 hosszúsági körön áthalad az Antarktisz körül. Ezért a tudósok „a bolygó legnagyobb és leggyorsabb áramlatának” is nevezik.

Az örvény most minden eddiginél nagyobb sebességgel halad, és úgy tűnik, hogy több tengeri jeget pusztít el, mint 14 millió éves történelme során bármikor. Egy negyven fős tudóscsoport arra jutott, hogy ez rossz hír az emberiség számára, mert az olvadó jég miatt jelentősen megemelkedhet a tengerek szintje, és a Holnapután című filmben látottakhoz hasonlóan jeges víz áraszthatja el a szárazföld egy részét.

A szuperörvényről néhány hete még azt mondta a lapnak egy időjárási szakértő, hogy februárban egy hirtelen sztratoszférikus felmelegedés blokkolhatta az áramlatot, ami így gyakorlatilag leállhatott.

A mostani tanulmány vezető szerzője szerint azonban ez nem így történt. Dr. Frank Lamy a lapnak elmondta, hogy a jelentős mennyiségű tengeri jég elvesztése a dél felé irányuló fokozott hőszállításnak tulajdonítható. Ennek köszönhetően több meleg víz éri el az Antarktisz jégtakarójának peremét, ami gyorsítja az olvadást.

Az áramlat működését ebben az angol nyelvű videóban magyarázzák el részletesen:


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET: