KULT
A Rovatból

Haragban a világgal - A legjobb filmek a felnőtté válásról

A tinédzserek és az ő álmaik, harcaik, és szerelmeik, James Deantől az Azig.

Link másolása

Coming of age, azaz egy ember útja a serdülőkorból a felnőtt létbe – az angolban külön neve van a műfajnak, amely elképesztően szép filmeket, lázadó, kultikus darabokat és igazi klasszikusokat is magába foglal. Mindet nem is lehet felsorolni, mi mégis megkísérletük ezt, méghozzá annak apropóján, hogy a héten mutatták be a Madeline a mélyben című bátor, eredeti mozit, ami egy tinédzser lány történetét meséli el formabontó módon. Lássuk, mely filmeket ajánljuk, ha tizenéves vagy – és ha valaha voltál.

Lady Bird (2017)

Saoirse Ronant már egész régóta figyeljük és láthatjuk, hogy szökkent szárba a tehetsége a 2007-es Vágy és vezeklés óta. Eddig összesen háromszor jelölték Oscarra, de a Lady Bird a legérettebb alakítása. A sacramentói tinilány története Greta Gerwig színésznő-rendező szívéből jött – mondhatni ez az ő Így-jöttem filmje, mivel maga is sacramentói, akárcsak a magát Lady Birdnek elkeresztelő lányka, s a film egyfajta szerelmi vallomás is a szülővárosának. A Lady Birdben minden megvan, ami a tiniket foglalkoztatja, s benne van ennek az időszaknak a szenvedélyessége, túlérzékenysége is. Barátság, szerelem, szex, pályaválasztás, mi akarok lenni, szülőkkel való viszony – mindez úgy jelenik meg, hogy érezzük, az író rendező maga is átélte mindezt és pontosan tudja, miről beszél.

Mustang (2015)

Öt lánytestvér, egy török falu és egy mérgező társadalmi szemlélet. A Mustang azt mutatja meg, milyen, amikor egy organikus fejlődési folyamatba – lásd: a serdülők érésébe – mesterségesen beleavatkozik a rendszer, azaz a felnőttek világa, ami igazából sokkal zavartabb, mint a gyerekeké. A lányok ugyanis nem csinálnak mást, csak fürdenek egyet a falubeli fiúkkal – a következmények azonban drámaiak. Ezért sokkal előbb kénytelenek szembesülni a felnőtté válással járó óriási csalódásokkal, hiszen találkoznak azzal, milyen korlátoltak, buták és rosszindulatúak is azok, akik elvileg azért vannak körülöttük, hogy óvják őket.

Édentől keletre (1955)

Akit érdekel, miért máig James Dean az egyik legnagyobb színészóriás, az nézze csak meg ezt a filmet. Eliah Kazan John Steinbeck nagyszerű regényét vitte filmre, s igazi mesterművet adaptált belőle. Az Édentől keletre egy modern Káin és Ábel-történet, melyben az egyik fiú érzelmileg támogatott, a másik (Dean) pedig örökké apja elfogadására és szeretetére áhítozik. Minden idők egyik legnagyobb filmsztárja úgy lemeztelenedik lelkileg a kamera előtt, hogy azt nem lehet megállni könnyek nélkül.

Szólíts a neveden (2017)

1980 nyara, Olaszország. Egy tinisrác ( Timothée Chalamet) a szüleivel nyaral, ahol megismerkedik apja tudományos asszisztensével. A férfi (Armie Hammer) ugyanúgy a szünetre érkezik, mint korábban az apa valamennyi meghívott tanítványa – ő azonban más, mint a többiek. Lazább, rejtélyesebb és szebb. Érdekes, hogy a filmtörténet egyik legszebb romantikus filmje épp egy homoszexualitás-történeten keresztül tudja megmutatni a szerelem különféle arcait és a tizenéves, nyiladozó szexualitás és lélek törékenységét.

Az (2017)

Persze, persze, az Az igazából egy remek horrorfilm, de bizony coming of age-moziként is abszolút értékelhető. A kertvárosi nihilben, a napégette pázsitok mentén bicikliző tinik története azért is izgalmas, mert folyamatosan a gyereklét mesevilága – aminek megvannak szintén a maga borzalmai – és a felnőttek világának, annak realizmusának határmezsgyéjén mozog. Utóbbiról aztán az is kiderül, hogy legalább annyira félelmetes, mint mindaz a gyilkos borzalom, amit a horror-bohóc megtestesít. Lehet, hogy egy erőszakos, alkoholista apa nagyobb veszélyt hordoz, mint a csatorna mélyén megbújó rém.

Az élet habzsolva jó (2013)

A fiatalok szerelme rengeteg opusz témája, de ritkán nyúlnak hozzá a filmek ilyen őszintén és hitelesen, mint ebben a filmben. A történet szerint egy könyvmoly lány (Shailene Woodley) egy igazi rosszfiúba (Miles Teller) lesz szerelmes. Olyan ez a film, hogy aki épp tini, az nagyon érti, miről szól, aki meg már nem az, annak keserédes mosolyra görbül tőle a szája a gondolatra, hogy milyen jó is lenne visszarepülni jó pár évet az időben.

Sráckor (2014)

Ennek a csodálatos Richard Linklater-filmnek a témája nem más, mint egészen konkrétan maga a felnőtté válás. A rendező Masont (Ellar Coltrane) követi, amit a gyerekkorból átlép a tinikorba, majd felnőtté válik, s mindezt egyedülálló módon: éveken át forgatott a színészekkel (ebben remek partnerei voltak a szülőket játszó Patricia Arquette és Ethan Hawke is). A film folyamatosan fikció és valóság között táncol, hiszen az idő valós múlását figyelhetjük meg a szereplők arcán. A Sráckor 2 óra 45 percével megköveteli a néző türelmét, de ha rászánjuk az időt, tényleg életre szóló élménnyel leszünk gazdagabbak. Érdekes, hogy nem történik semmi extra a filmben, mégis katartikus, mert valahogy az életről szól és nagyon igaz.

Ragyogás a fűben (1961)

Az 1920-as években játszódik a dráma, melynek két főszereplője egy középiskolás szerelmespár: nekik kell arról dönteniük, hogy beteljesedjen-e fizikailag is a szerelmük, vagy engedelmeskedjenek a kor elvárásainak. A tragikusan korán elhunyt Natalie Wood egyik legátütőbb alakítása ez, nem beszélve arról, hogy az is megtekinthető, honnan indult a szintén szuggesztíven játszó Warren Beatty.

Juno (2007)

Juno szó szerint kénytelen nagyon korán felnőni. Gimnazista, de teherbe esik egy szintén középsulis sráctól, s úgy dönt, megtartja. Ebben a történetben többféle műfaj – dráma, vígjáték – potenciálja megvolt, de az alkotói mégis egy indie drámát csináltak belőle, sok humorral és szeretettel. A film megmutatja, mennyire gyerek még lelkileg egy tini, miközben testileg már nem az, s hogy milyen fontos a felnőttek szerepe egy ilyen kritikus helyzetben – meg egyébként is, bármilyenben, s hogy mennyire lényeges, hogy megértő, elfogadó, empatikus szőlők egyengessék a serdülő útját.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: