JÖVŐ
A Rovatból

Egy fiú 1988-ban elengedett egy férget és megváltoztatta az egész életünket

Beparáztatta a világot, pedig elvileg csak kísérletnek szánta.

Link másolása

1988. november 2-án, az MIT - Massachusetts Institute of Technology – egy csendes számítógépes laborjában Robert Tappan Morris, egy 23 esztendős cornelli egyetemi hallgató épp befejezte egy 99 sorból álló kód megírását. Feltöltötte a programot az ARPANET-re, mely az Internet korai kezdeménye volt. Ekkor még nem sejtette, hogy szabadjára engedte az Internet legelső önsokszorozó férgét. Ez volt a Morris-féreg. Sőt, azt is megváltoztatta, ahogy ma a világhálóra tekintünk.

De miért engedte rá ezt a szörnyet a számítógépekre Morris? Ez még 30 évvel később sem világos.  A fiatalember azt állította, puszta kísérletként készítette arra, hogy felmérje az Internet nagyságát. Ugyanakkor gyanús, hogy az MIT-ről engedte szabadjára a férget, nem a saját Cornell Egyeteméről.

Lehetséges, hogy puszta intellektuális kíváncsiság volt? Vagy csak le akart nyűgözni valakit?

Akármi is volt a motivációja, Morris komoly gondot okozott. Annak ellenére, hogy programozása meglehetősen egyszerű volt, a féreg túl gyorsan mozgott, túl agresszív volt és túl nyilvánvaló.

10483246033_c9dd701a8a_k

A program beférkőzött a számítógépekbe és megkérdezte, van-e másolat az épp futó programról.

Ha a komputer „nem”-mel válaszolt, a féreg rámásolta magát.

Morris nem akarta ugyanazt a gépet többször megfertőzni, ezért aztán a program továbbállt más számítógépekre, még mielőtt felhívta volna magára a figyelmet. Ha pedig a számítógép igennel válaszolt, a féreg másolatot készített magáról, hétszeresen.

A dolgok gyorsan kicsúsztak Morris irányítása alól. A program gyorsabban terjedt, mint ahogy a fiú számított rá. A komputerek világszerte százával installálták a másolatokat, végtelen spirálban. November 3-ra a világ internetre kapcsolódott számítógépeinek 10 százaléka összeomlott. Európát és Ausztráliát is érintette a fertőzés. Ez óriási károkat okozott akkor is, amikor még csak 60 ezer számítógépről beszélhettünk.2

Először orosz hackerekről kezdtek terjedni a hírek, hiszen a hidegháború még mindig tartott. Aztán nem sokára elkapták Morrist, akit felfüggesztett szabadságvesztésre és közmunkára ítélték, sőt, tízezer dolláros bírságot róttak ki rá. Mire a pánik elhalkult, az internet immár nem egy egyszerű, összeköttetésekből álló rendszer volt, hanem egy olyan hálózat, melynek nyitott ajtóit nem őrzi senki, és bármikor, bárkit érhet támadás.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Újabb rekord dőlt meg, most az óceánok vízfelszínén mértek olyat, amit eddig még nem láttak
Április közepe óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az évnek ebben a szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete.

Link másolása

Kedden megdőlt az világóceán felszíni hőmérsékletére vonatkozó melegrekord - írja az Időkép.

Nem lassul az óceánok felmelegedésének üteme, olyannyira nem, hogy április 23-án minden eddiginél magasabb hőmérsékletet ért el globálisan a vizek felszíni hőmérséklete.

Az új rekord 21,18 fok, ami, még ha egy hajszállal is, de felülmúlta a március 1-én felállított 21,17 fokos rekordot.

Április 17. óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az év ezen szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete. Ráadásul hivatalosan is véget ért az El Niño, ami az átlagosnál magasabb tengerfelszín-hőmérsékleteket eredményezett a Csendes-óceán egyenlítőhöz közeli területein.

A melegedés a mi időjárásunk szempontjából legmeghatározóbb észak-atlanti térségben is jelentős. Itt jelenleg átlagosan 21 fokos a felszíni vízhőmérséklet, ami 0,4 fokkal magasabb a tavaly ilyenkor mért értékhez képest.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk