JÖVŐ
A Rovatból

Az orosz katonák veszélybe sodorhatták a Csernobil körül újjászületett természetet is

A Csernobil környéki zárt zóna az egyik legnagyobb természetes rezervátum Európában, ahol eurázsiai hiúzok, barnamedvék, fekete gólyák, sőt, vadlovak is élnek. Egyelőre senki sem tudja, mi történt velük.

Link másolása

36 évvel ezelőtt a 4. számú atomreaktorban történt robbanás pusztasággá tette Csernobilt és környékét. De a természet egy ideje elkezdte visszahódítani a területet. Az orosz megszállás azonban ismét veszélybe sodorta a zóna nagy nehezen feltámadt élővilágát.

A Wired felidézi Germán Orizaola spanyol zoológusnak, az oviedói egyetem biodiverzitás-kutatójának 2016-os tapasztalatait.

A tudós azért érkezett a nukleáris baleset színhelyére, hogy az erőmű melletti tóban élő levelibékák genetikai elváltozásait tanulmányozza.

Meglepődve látta, hogy nemcsak a tóban pezsgett az élet, hanem a közeli erdőt is jávorszarvasok, rókák, mosómedvék és mindenféle egyéb emlős népesítette be.

Orizaola a következő években négyszer is visszatért a zárt zónába, több tanulmányt is publikált a témában, és már az újabb útját tervezte, amikor az orosz invázió Csernobilt háborús övezetté változtatta.

Az erőművet elfoglaló orosz haderők az ott dolgozók szerint harcjárműveikkel végigmentek a Vörös Erdőn, a zóna egyik legfertőzöttebb területén, nagy mennyiségű radioaktív port verve fel útjukon. Sőt, a kivonulásuk után az is kiderült, hogy fel is ásták a súlyosan szennyezett földet, életveszélybe sodorva magukat. Fennáll annak a veszélye is, hogy az orosz harckocsik a lánctalpaikon messze elviszik a radioaktív anyagot a visszavonulásuk során.

A csernobili zárt zónát nem sokkal a nukleáris baleset után hozták létre. A 2800 négyzetkilométernyi észak-ukrajnai terület ma a harmadik legnagyobb természetes rezervátum Európában. A térség északon átnyúlik Fehéroroszországba is. A zóna több mint 30 éven át kihalt volt, csupán azok a dolgozók tartózkodtak ott, akik az erőmű biztonságos leszereléséért feleltek, valamint egy maroknyi kutató.

A Csernobil körüli erdő ugyanis az egyik legfontosabb olyan hely a Földön, ahol a sugárzás hosszútávú hatásait és a természet újjáéledését nyomon követhetik a tudósok.

A kutatókat megdöbbentette, hogy az emberek által elhagyott területet milyen gyorsan újra birtokba vette a természet. Úgy tűnik, hogy annak a krónikus sugárzásnak, ami jelenleg Csernobil körzetében, főként a földben tapasztalható, nincsen komoly hatása az ökoszisztémára.

Ezt mutatja, hogy megjelentek itt az eurázsiai hiúzok, a barnamedvék, a fekete gólyák, sőt, a 2010-es évek közepén 300 év után megjelent az első európai bölény is.

A tudósok azonban attól tartanak, hogy a háború veszélybe sodorta az épp csak megtelepedett élővilágot.

Ha például a katonák élelmiszer-ellátása akadozott, könnyen lehet, hogy vadászni kezdtek az ott élő emlősökre.

Hogy így van-e, az csak akkor derül ki, amikor a kutatók visszatérnek az övezetbe.

Orizaola a Wired szerint máris készül az útra. Elsősorban a Przewalski lovakat szeretné tanulmányozni. Bár ezt a vadlófajtát egyszer már a természetben kihaltnak nyilvánították, 1998-ban 30 példányt sikerült a zárt zónába telepíteni. Ma már 150-en élnek az ukrán, 60-an a fehérorosz oldalon. Az egyik csoportjuk épp a zónán átvezető főút mellett vert tanyát, és Orizaola azt szeretné kideríteni, mi lett velük a háború során.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: