JÖVŐ
A Rovatból

A természet benyújtja a számlát: a koronavírus csak a kezdet?

Fotó: Flickr - szmo.hu
2020. március 19.


Link másolása

Kate Jones, a londoni University College környezetvédelmi és biodiverzitás-tanszékének vezetője és kutatócsoportja 2008-ban 335 olyan betegséget azonosított, amelyek 1960 és 2004 között bukkantak fel, és ezek 60%-a állatoktól eredt. Jones megállapította, hogy e betegségek összefüggenek a környezetváltozással és az emberi viselkedéssel: azzal, hogy

megbontjuk az őserdőket fakitermeléssel, bányászattal, útépítéssel, miközben a gyors urbanizáció és a lakosság növekedése közelebb hozza az embereket olyan állatfajtokhoz, amelyekkel korábban soha nem álltak kapcsolatban.

„Összezsúfolt populációkban élünk, és ott vannak mellettünk a denevérek, rágcsálók, madarak, kis háziállatok. Ebből intenzív interakció következik és lehetőség a fajok közötti vándorlásra” – monja Eric Fevre, a liverpooli egyetem állati eredetű fertőzésekkel foglalkozó kutatója.

A gyorsan növekedő városi lakosságot friss hússal ellátó, hatósági ellenőrzés nélküli piacok is megkönnyítik a vírusok és más kórokozók állatról emberre való terjedését. Ilyen volt például a vuhani piac, amely a kínai kormány kezdeti, de egyelőre nem bizonyított feltételezései szerint a mostani covid-19 világjárvány kiinduló pontja lehetett. Itt számos vadállatot árusítottak: élő kutyákat, mókusokat, rókákat, de szalamandrákat, teknősöket, krokodilokat és skorpiókat is.

Hasonlóképpen a nyugat- és közép-afrikai piacokon is lehet majmokat, denevéreket, mindenféle madarakat, emlősöket, rágcsálókat vásárolni. Az árusítás nyitott szeméttelepek mellett folyik és nincs szennyvíz-elvezetés sem. A kutatók szerint ezek a piacok a fajok közötti kórokozó-átadás tökéletes melegágyai.

A vuhani és más kínai élőállat-piacot bezárták a hatóságok, februárban pedig Peking betiltotta a vadon élő állatok kereskedelmét és fogyasztását, a halak és a tengeri állatok kivételével. Egyes tudósok szerint azonban nem ez a megoldás. Bár Kate Jones szerint például a lagosi élő piac olyan, mint egy időzített bomba, nem lehet sem demonizálni, sem pedig megszüntetni e hagyományos piacokat, mert több száz millió szegény ember alapvető élelmiszerforrásait jelentik Afrikában és Ázsiában. Ráadásul egy ilyen tiltás csak az illegális kereskedelmet erősítené meg, és akkor még kevesebb figyelmet fordítanának a higiéniára.

Mit tehetünk akkor?

Jones szerint mind a gazdag, mind a szegény társadalmakban változásra van szükség.

Az észak fa-, ásvány- és energiaforrás-igénye vezet a természet letarolásához, az ökológiai egyensúly felborításához és a betegségekhez. ”El kell gondolkodnunk a globális biobiztonságon, és támogatnunk az egészségügyi ellátást a fejlődő országokban. Különben újabb, a koronavírushoz hasonló, halálos járványokra számíthatunk”.

„Krónikus vészhelyzet korát éljük" – mondja Brian Bird, a kaliforniai egyetem virológus kutatója is. "A betegségek messzebbre és gyorsabban utaznak, mint korábban, vagyis gyorsabban kell válaszolnunk is. Beruházásokra van szükség, és meg kell változtatni a viselkedésünket”.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.

Link másolása
KÖVESS MINKET: