JÖVŐ
A Rovatból

A legszegényebbeket fenyegeti a legnagyobb veszély - hívja fel a figyelmet a globális klímakockázati jelentés

180 ország adatait elemezték az időjárási sebezhetőség szempontjából. 2000 és 2019 között Puerto Rico, Haiti és Mianmar szenvedte el a legtöbb kárt.

Link másolása

Az elmúlt 20 évben közel félmillióan haltak meg a világban extrém időjárási jelenségek miatt, és a legsúlyosabban érintettek a fejlődő országok – ez derül ki a bonni központú Germanwatch Global Climate Risk Index jelentéséből, amelyet immár 16. alkalommal tettek közzé.

A jelentés hangsúlyozza: a klímaváltozás erősödő jeleit immár nem lehet figyelmen kívül hagyni egyetlen kontinensen vagy régióban sem. A legszegényebb országok különösen sebezhetőek, mert kevésbé tudják kezelni a szélsőséges időjárás okozta katasztrófákat, és több időt vesz igénybe náluk a károk helyreállítása és az újjáépítés. De a Japánt sújtó viharok azt mutatják, hogy a gazdagabb országok is jobban megérzik a klímaváltozás hatását, mint korábban.

Éppen ezért az ember okozta klímaváltozás és a rendkívüli időjárás közötti összefüggések megértése, és a felkészülés a potenciális károk megelőzésére vagy azok minimalizálására a világ valamennyi országának érdeke.

A covid-19 világjárvány is megerősítette azt a tényt, hogy a kockázatokban és sebezhetőségben is összekapcsolódun. Ezzel kapcsolatban a jelentés idézi a Vöröskereszt-Vörös Félhold tanulmányát, mely szerint tavaly globálisan 51,6 millió embernek kellett megküzdenie egyszerre az árvizekkel, a viharokkal, a szárazsággal, valamint a járvánnyal és annak következményeivel.

A Világbank adatai szerint a ráadásul a covid-19 2020-ban újabb 115 millió embert taszított a mélyszegénységbe, és ez a szám 2021-ben elérheti a 150 milliót. A járvány tovább növeli az amúgy is sérülékeny ország eladósodását is.

A Global Climate Risk Index készítői 180 ország adatait elemezték az időjárási sebezhetőség szempontjából. Megállapították, hogy 2000 és 2019 között Puerto Rico és Haiti, tehát két karibi ország, valamint a dél-ázsiai Mianmar szenvedett a legtöbbet a rendkívüli időjárási eseményektől. A 10-es lista további helyezettjei a Fülöp-szigetek, Mozambik, a Bahamák, Banglades, Pakisztán, Thaiföld és Nepál.

Az érintett országok között voltak olyanok, ahol egy-egy nagy természeti csapás okozta a halálos áldozatok és károk nagy részét. Így járt például Mianmar a 2008-as Nargis ciklonnal és Puerto Rico a 2017-es Maria hurrikánnal. Haiti, a Fülöp-szigetek és Pakisztán ellenben azok közé az országok közé tartozik, amelyeket rendszeresen sújtanak a különböző időjárási szélsőségek. Európát sem kerülték el az extremitások – 2003-ban például több mint 70 ezer áldozatot követelt a hőhullám – de ezekben az országokban nem okoztak akkora gazdasági károkat, mint a harmadik világban.

Ebben az időszakban globálisan több mint 475 ezren vesztették életüket 11 ezer meteorológiai katasztrófában, a becsült anyagi kár eléri a 2,56 billió dollárt.

A 2019-es évet külön is megvizsgálták. Ekkor a dél-kelet-afrikai Zimbabwét, Mozambikot, valamint a szintén karibi Bahamákat érte a legtöbb csapás, őket sorban Japán, Malavi, Afganisztán, India, Dél-Szudán, Niger és Bolívia követte. Figyelemre méltó, hogy ezen országok közül csak kettő sziget (Japán és a Bahamák), kettőnek van hosszabb tengerpartja (Mozambik, India), a többi mind kontinentális ország.

Ebben az évben legtöbb kárt viharok, és azok közvetlen következményei okozták – felhőszakadások, áradások és földcsuszamlások. A tíz legérintettebb országból hatra trópusi ciklonok csaptak le. Boliviában a legnagyobb pusztítást az erdőtüzek végezték, több mint 2 millió hektárnyi erdő és füves terület pusztult el, ennek csaknem a fele a nagy biodiverzitása miatt védett zóna volt. A szakértők szerint a helyi ökoszisztéma regenerálódásához legalább 300 év kell.

Magyarország a 20 éves listán a 72., a 2019-esen a 97. helyen áll.

A jelenlegi becslések alapján 2030-ig a fejlődő országoknak a klímakárok helyreállítására 290–580 milliárd dollárra lenne szükségük. Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) ugyanezt a költséget 2100-ra - 1,5-2 C fokos átlaghőmérséklet-emelkedés mellett - már 54–69 billió dollárra teszi.



# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: