JÖVŐ
A Rovatból

A földgáz egy ideig még velünk marad, a napenergia azonban egyre nagyobb szerephez jut

Baranyák Zoltán energetikus szerint a földgázhálózatokat fokozatosan alkalmassá kell tenni a zöld hidrogén tárolására és szállítására, a napelemek pedig akár az eperföldek felett is megjelenhetnének.

Link másolása

A Nemzetközi Fenntartható Fejlődési Intézet (IISD) legújabb jelentése szerint még mindig rengeteg pénzt költ a világ a gázinfrastruktúra fejlesztésére, miközben ezek nincsenek összhangban a párizsi megállapodással, ráadásul a megújuló energiaforrások már olcsóbbak, mint a gáz, vagy várhatóan olcsóbbá válnak 2030-ig.

Azt írják, a globális gázfogyasztásnak 55%-kal, a gázenergia-termelésnek 87%-kal kellene csökkennie 2020 és 2050 között. Az egyik legnagyobb probléma a gázinfrastruktúrából származó metánszivárgás. A metán ugyanis 20 éves távlatban 86-szor erősebb üvegházhatású gáz, mint a szén-dioxid.

"Mindenképpen a villamosenergia lesz a fő energiahordozó a jövőben, ehhez kell igazodni. De a földgáz és infrastruktúrája jelenleg a legalkalmasabb energiahordozó a megújuló energiaforrások kiegészítésére. Persze csak akkor, ha napjaink jelentős földgázhálózati elszivárgásai kiküszöbölhetőek nemzetközi és hazai szinten is"

- reagált a megállapításokra Baranyák Zoltán energetikus, energiagazdálkodási szakmérnök, a Wattmanager Kft. szakembere.

A földgázt várhatóan majd az úgynevezett zöld hidrogén válthatja ki, ami átalakítható mesterséges fölgázzá, szintetikus metánná. Ez ipari alapanyagként alkalmas műtrágya előállítására, acélipari felhasználásra, valamint szintetikus kerozin, vagyis repülőgép-üzemanyag előállításra is.

"A fölgáz szerepe azonban még egy ideig sajnos fent kell, hogy maradjon, mert most még az úgynevezett túltermeléses időszakokban gazdaságos csak előállítani zöld hidrogént. A meglévő földgázhálózatok ráadásul komoly kincsnek tekinthetők, mind tárolóként, mind infrastruktúraként, ugyanakkor hatalmas korszerűsítésre szorulnak. Az új földgáz-beruházásokra tekinthetünk átmeneti megoldásként, illetve a fejlesztések után a hálózatok remélhetőleg már hidrogén tárolására és szállítására is alkalmasak lesznek. Ezekre rá lehet majd építeni egy jobb szerkezetet" - magyarázza Baranyák Zoltán.

A metánszivárgást azonban ő is nagy problémának látja.

"Az üvegházhatás nemcsak azért gond, mert melegebb lesz, hanem mert van egy pont, ami után megszaladhat a rendszer, ami azt jelenti, hogy az emberiség többé nem tudja befolyásolni a folyamatot. Ez a legoptimistább becslések szerint is 10-20 éven belül bekövetkezhet."

A megújuló energiaforrásokat tekintve a szél és a napenergia meghatározó. Magyarországon valószínűleg a napenergia lesz a domináns.

"A napenergia azért nagyon jó választás, mert nagyon sok helyre beilleszthető Magyarországon. Gondolok az épületek homlokzatára, tetőzetére, a mezőgazdaság és a napenergia ötvözetére. Egy termelő barátomtól hallottam, hogy azért nem lesz már az idén eper, mert megég a napsütésben."

"Bármilyen furcsán hangzik, ha napelem lenne az eperföldek fölött, akkor egy területet kétszer használnánk, és nem károsítaná a napégés az epreket."

A mezőgazdasággal vegyített naperőművek sok esetben költséghatékonyabbak lennének. Ezenkívül több más terület is van, amelyeket ki lehetne használni e célból. Ilyenek a bányatavak, hulladéklerakók, felhagyott ipari területek, az autópályák melletti zajvédő falak, a repülőterek.

Baranyák Zoltán szerint Magyarország energiaellátását akár teljes egészében le lehetne fedni megújuló energiaforrásokkal, de ennek még nem jött el az ideje, mert a téli hideg-ködös időben, amikor nem mozog a levegő, nem süt a nap, nem lehet kizárólag a megújuló energiaforrásokra támaszkodni. Az onnan nyert áram általában a tavaszi időszaktól olcsóbb.

"A mi égövünkön - vagyis a 45. szélességi fok tengelyén - a téli időszakban annyira visszaesik a napenergia-hozam, hogy összességében ilyenkor a megújulók a drágábbak. Ez alól leginkább Izland kivétel, ahol a geotermikus energia nyújtja a döntő többséget" - mondja a szakértő.

Ugyanakkor az ilyen beruházások egyre gazdaságosabbak, így folyamatosan bővülhetnek a kapacitások.

"A legújabb napelemeket 95%-99%-ban újra lehet hasznosítani az élettartam végén. Magyarországon a naperőmű-kapacitás 2030-ra 18 GW körül lenne ideális. Ez azt jelenti, hogy a szélenergia és a napenergia körülbelül kétharmad-egyharmad arányban tudná támogatni az ország energiaellátását."

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: