JÖVŐ
A Rovatból

A darwini törvényeket máris felülírta a mesterséges intelligencia – interjú Pierre Baldi professzorral

A nemzetközileg elismert kutató szerint a mesterséges intelligencia veszélyei valósak, de segítségével megfejthetjük az univerzum titkait is.

Link másolása

Van annak már 55 éve, amikor Rómában, a Lycée Chateaubriand iskolában együtt fociztunk egy vöröses hajú, csupa szeplő sráccal, aki nemcsak a pályán tűnt ki, hanem a tanulmányokban is évfolyamelső volt. Ma Pierre Baldi a számítógép-tudomány nemzetközileg elismert kutatója, a kaliforniai Irvine Egyetem (UCI) professzora, akinek szakterülete a mesterséges intelligenciák (AI) alkalmazása a természettudományokban. Több mint öt évtized után láttuk-hallottuk egymást először a zoomon keresztül, és a régi szép idők felidézése után rátértünk korunk talán legégetőbb tudományos-technológiai kérdésére.

- Ön azon tudósok közé tartozik, aki az AI előnyeire, nélkülözhetetlenné vált szerepére hívják fel a figyelmet. Ugyanakkor nem lehet figyelmen kívül hagyni a világméretű aggodalmakat, amelynek olyanok által az élére, mint Elon Musk vagy Yuval Harari. Ön szerint valósak ezek a félelmek?

- Igen, a helyzet nagyon komoly. Tudatában kell lennünk a valós veszélyeknek, és határozott döntéseket kell hoznunk azért, hogy a dolgokat a lehető legjobb irányba tereljük, amíg még megtehetjük, amíg nem csúszik ki az irányítás a kezünkből. Bízom abban, hogy lehet olyan szabályozásokat hozni, amelyeket a tudósok, a gyártó cégek egyöntetűen elfogadnak. Már vannak ilyen törekvések az Európai Unióban, az Egyesült Államokban, de globális erőfeszítésekre van szükség. Mivel a mesterséges intelligenciák potenciális fenyegetést jelenthetnek az emberiségre, egyesült erővel kell fellépni a veszélyei ellen.

- Az ezredforduló után jelent meg könyve a Széttört én: a természetes evolúció vége (The Shattered Self: the End of Natural Evolution) című könyve, amelyben biotechnológia és számítógép-tudomány jövőbeli lehetőségeiről elmélkedett. Ma azt hallani, hogy az AI semmissé teheti a darwini törvényeket...

- Igen, ez a változás máris bekövetkezett bizonyos értelemben, hiszen a modern tudomány több területen is belenyúlt a természetes fejlődésbe. Valóban úgy történt, ahogy 20 évvel ezelőtt leírtam, hogy a fejlődés ezen a két területen lehetővé teszi, hogy önmagunk számtalan variációjával kísérletezzünk. És a mesterséges intelligenciákkal még a mai lehetőségeken is túlmehetünk...

- Az Ön által vezetett Genomikai és Bioinformatikai Intézet munkatársai a gépi tanulás technológiáját használják fel biológiai problémák megoldására. Melyek a legfontosabb kutatási területek?

- Ez a technológia gyakorlatilag valamennyi tudományág, köztük a fizika, a kémia, a biológia és az orvostudomány előrelépését segíti. Az orvostudományban például használható a molekuláris elemzésekhez, a gyógyszerek kifejlesztéséhez, az elektronikus orvosi adatok feldolgozására, de akár egy ország lakossága egészségi állapotának felmérésére, láttuk ezt a Covid esetében. Legalább olyan pontos, mint az emberek, néha pontosabb, és természetesen gyorsabb. Rövid idő alatt képes nagyon nagy adatmennyiségből tanulni, vagy orvosi felvételekből, röntgenből, MRI-ből, ultrahangból következtetéseket levonni, rákos daganatokat észlelni, génelemzést végezni, ezzel segítve a pontosabb diagnosztizálást. A jövő egy olyan kórház, amelyet a mesterséges intelligenciák irányítanak. Nem helyettesítik az embereket, hanem együtt dolgoznak velük minden szinten.

- Láttam erről egy közelmúltbeli előadását. Ez már többé nem science-fiction.

- Néhány évvel ezelőtt már tisztában voltunk azzal, hogy óriási fejlődésnek indult az AI, de azt nem sejtettük, hogy mikor éri el azt a szintet, amikor már okosabb lehet az embernél. 30, de legalább 15 évre tippeltünk. Most a ChatGTP-vel elérkezett ez a pillanat. Egy olyan rendszer van a kezünkben, amelyet az emberiség teljes tudásával lehet kiképezni, és erre egyetlen egyén sem képes. Éppen ez okozza az aggodalmakat.

- Tavaly egy cikkük jelent arról, hogy molekuláris alapja lehet a napi biológiai óránk összezavarodásának, az úgynevezett cirkadián ritmuszavaroknak. Ez a felfedezés újabb nagy lépés lehet a személyre szabott gyógyításban.

- Meg kell értenünk, hogy életünket a cirkadián ritmus irányítja. Olyanok vagyunk, mint a robotok: mindennap felkelünk, eszünk, dolgozunk, este lefekszünk, aztán másnap minden kezdődik elölről. Úgy is mondhatjuk, hogy ennek a ritmusnak a rabszolgái vagyunk anélkül, hogy ennek tudatában lennénk, éppen ezért nem is foglalkozunk vele kellőképpen. Ha pedig túlságosan hangosan lázadunk ellene, akkor rövid úton meghalunk – mint a rocksztárok. A cirkadián ritmus már molekuláris szinten is meghatározza életünket, ha ezt jobban megértjük, jobban tudjuk a zavarait diagnosztizálni és a gyógyítás is könnyebb lesz. Ha ma felírnak egy gyógyszert, az orvos azt mondja, az ebéddel vegyük be. Csakhogy ezzel nem veszik figyelembe napi ritmusunk kilengéseit, és azt, hogy ezek a kilengések mennyire befolyásolják a gyógyszer hatását. A személyre szabott molekuláris vizsgálattal hatékonyabbá lehet tenni a gyógyszert, esetleg még a mellékhatásokat is ki lehet kerülni. Ebben is nagy segítségünkre lehet a mesterséges intelligencia.

- 2021-ben jelent meg a Mélytanulás a tudományban (Deep Learning in Science) című könyve, a mesterséges intelligenciák és természettudomány kapcsolatának fontosságáról. Ennek egyik fontos gondolata, hogy a mélytanulás az univerzum legmélyebb titkaival is összefügghet.

- Az egyik ilyen titok természetesen a tudatosság, nemcsak a gépek és az agy vonatkozásában, hanem az is, hogy van-e tudatosság az univerzum fejlődésében. De még fontosabb ez a kapcsolat a fizikával. A mai fizikában két elmélet uralkodik: az általános relativitás és a kvantummechanika. Mindkettő nagyon jó, bármit előre lehet jelezni velük, de együtt mégsem működnek igazán, miközben vannak hiányzó láncszemek az univerzum alapvető törvényei között. Ezért próbálkoznak a fizikusok olyan kísérletekkel, mint amit a CERN Nagy Hadronütköztetőjével végeznek. A részecskék ütközéséből származó több száz millió adatot a mélytanulás tudja elemezni. De így lehet tanulmányozni a világegyetemből érkező képeket, akár szubatomikus szintig lebontva.

- 2019-ben egy mélytanulási kísérletet végeztek a Rubik-kockával. Miért alkalmas ez a híres magyar logikai játék az ilyen tesztelésre?

- A mesterséges intelligenciák sokáig érzékelhető adatokat vizsgáltak: képeket, hangokat, szövegeket. A következő szint azonban már a gondolkodásé, a matematikáé. A kutatók játékokkal kezdtek dolgozni, mint a sakk, vagy a Go. Ezért próbálkoztunk a Rubik-kockával, amelyben minden a szimmetriáról szól. Arra voltunk kíváncsiak, hogy az AI képes-e megtanulni a Rubik-kocka megoldását.

- Ön nagy zenerajongó, még gyermekeinek második „keresztneve” – Jazz és Melody – is erről árulkodnak, hobbija pedig a flamenco gitározás. Mit gondol, a mélytanulás életet adhat-e új Mozartoknak vagy Beatles-eknek?

- Ebben biztos vagyok. A generatív AI, amely az elmúlt évtizedben indult rohamos fejlődésnek, már tud képeket, szövegeket és zenét is alkotni. Ezeknek a minősége még nem túl magas szintű, de a fejlődés tempóját látva el lehet képzelni, hogy zseniális alkotások is születhetnek majd, tán előbb, mint gondolnánk.

Baldi professzor sokat utazik, világszerte tart előadásokat. Bevallja, hogy bár ismer számos magyar kutatót és nagy tisztelője a magyar matematikai hagyományoknak, valamint a palacsintának, még soha nem járt hazánkban, de mostanában körvonalazódik egy budapesti útja is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Itt a világvége? – Egyre gyorsuló antarktiszi szuperörvény okozhatja majd
A Földön egyedülálló cirkumpoláris áramlat miatt rengeteg tengeri jég olvadhat fel a jövőben. Emiatt jócskán megemelkedhet a tengerek vízszintje.

Link másolása

Rekordsebességgel olvaszthat fel több ezer kilométernyi tengeri jeget az antarktiszi szuperörvény, írja a Daily Star. A cirkumpoláris áramlat a Földön egyedülállónak számít, mivel mind a 360 hosszúsági körön áthalad az Antarktisz körül. Ezért a tudósok „a bolygó legnagyobb és leggyorsabb áramlatának” is nevezik.

Az örvény most minden eddiginél nagyobb sebességgel halad, és úgy tűnik, hogy több tengeri jeget pusztít el, mint 14 millió éves történelme során bármikor. Egy negyven fős tudóscsoport arra jutott, hogy ez rossz hír az emberiség számára, mert az olvadó jég miatt jelentősen megemelkedhet a tengerek szintje, és a Holnapután című filmben látottakhoz hasonlóan jeges víz áraszthatja el a szárazföld egy részét.

A szuperörvényről néhány hete még azt mondta a lapnak egy időjárási szakértő, hogy februárban egy hirtelen sztratoszférikus felmelegedés blokkolhatta az áramlatot, ami így gyakorlatilag leállhatott.

A mostani tanulmány vezető szerzője szerint azonban ez nem így történt. Dr. Frank Lamy a lapnak elmondta, hogy a jelentős mennyiségű tengeri jég elvesztése a dél felé irányuló fokozott hőszállításnak tulajdonítható. Ennek köszönhetően több meleg víz éri el az Antarktisz jégtakarójának peremét, ami gyorsítja az olvadást.

Az áramlat működését ebben az angol nyelvű videóban magyarázzák el részletesen:


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Megjelent az első humanoid robot a kecskeméti Mercedes-gyárban, ha beválik, embereket válthat ki
Ezt a példányt még csak tesztelik, de hamarosan mindennapos lesz a gyárakban, emberek mellett dolgozó, betegeket ápoló vagy háztartásvezető humanoid robotok látványa.

Link másolása

Egy-két generációval ezelőtt távoli jövőben játszódó tudományos-fantasztikus filmek csodájának számítottak, de a humanoid robotok az utóbbi évtizedben olyan tempóban fejlődtek, hogy kézzelfogható közelségbe került az üzleti mellett az otthoni alkalmazásuk is. Az utóbbi idők legnagyobb robotikai sikerei: Digit, GR-1, Figure 01, Atlas, NEO és például Apollo. Ezek az önálló cselekvésre képes eszközök lökdösnek közelebb bennünket a Jetson család valóságához.

Apollo

A látványos, összetett humanoid a legfrissebb világszenzáció: március közepén jelentették be, hogy a kecskeméti Mercedes-Benz gyárban zajlik a próbaüzeme – írja a The Robot Report. Apollót egyelőre csak tesztelik: arra keresnek választ, hogy mennyire tud hatékony lenni a rá osztott szerepben, ami pillanatnyilag alkatrészek ellenőrzése és üzemen belüli kiszállítása a gyártósorra.

Az autóipari vállalat kíváncsian figyeli, mennyire képes helytállni az emberre tervezett és méretezett létesítményben.

A robotot gyártó amerikai Apptronik közölte: a cél az, hogy a humanoid meglévő üzemekben is bevethető legyen, magyarán ne igényelje az infrastruktúra drága átalakítását, mégis rá lehessen bízni fizikailag megterhelő, ismétlődő és unalmas feladatok automatizálását. A magassága 173 centiméter, a tömege 73, a teherbíró képessége pedig 25 kilogramm és kifejezetten arra készült, hogy ipari terekben működjön az emberek mellett.

Digit

A puritán megjelenésű humanoid az Agility Robotics terméke, ami annyiban előrébb jár a fentebb írt Apollónál, hogy idén várhatóan tömeggyártásba kerül, és az első példányait 2025-ben kézbesítik is. A gyártó elsősorban arra tervezte, hogy emberek asszisztense legyen, például raktárakban és elosztóközpontokban történő anyagmozgatás során.

Komoly fenyegetést jelent a logisztikai ágazat fizikai munkásai számára, hiszen bár túl nehezet nem emelhet (max. 16 kilogrammot bír el), 16-24 órán keresztül folyamatosan robotol, cigi-, kávé- és ebédszünet nélkül.

A 175 centiméter magas, 65 kilogrammos humanoid stabilan mozog gyepen, kavicson, járdaszegélyek között és lépcsősorokon is, miközben, ha a helyzet úgy kívánja, előre-hátra sétál, oldalaz, helyben megfordul vagy guggolva halad. A raktári kétkezi munka hóhérából már az első gyártási évben tízezret terveznek összeszerelni, az oregoni Salemben található üzemben.

GR-1

A marcona nevű humanoid kevésbé a kommunikációra, sokkal inkább kooperatív és támogató feladatokra készül. A kínai Fourier Intelligence munkája, ami azért érdekes, mert ez a vállalat eddig főleg rehabilitációs robotikai eszközökről, például mozgáskorlátozottak és szociális gondozásban résztvevő időseket támogató exoszkeletonokról volt ismert.

A sanghaji Mesterséges Intelligencia Világkonferencián tavaly bejelentett robotot a „megtestesült AI” jelzővel mutatta be a gyártó, amelynek oldala szerint a GR-1 már tömeggyártásba is került. A bionikus torzó emberszerű, 54 szabadságfokkal rendelkező mozgást tesz lehetővé – ezt nemrég precíziós mozgást igénylő tevékenységgel: dobolással demonstrálta a cég.

Így dobol a kínai humanoid

A GR-1 ember-gép interakcióját mesterséges intelligencia támogatja, és komolyan aggódhat miatta a konkurencia, mert 5 kilométer/órás sebességgel képes járni és ha kell, akár 50 kilogramm terhet is megemel, majd cipel, ami a humanoidok között tulajdonképpen unikum.

NEO

A norvég 1X Technologies terméke a GR-1 európai kihívója lehet. NEO-t a piacon elérhető EVE nevű, kerekeken guruló eszközből fejlesztettek tovább. Az előd kiskereskedelmi és logisztikai felhasználásra termett, míg

NEO már kevésbé ipari, sokkal inkább háztartási vagy gondozási célú humanoid lesz.

A fejlesztésére nemrég 100 millió dollárt sikerült összekalapolni a befektetőktől, ami szinte biztosan elég lesz a sorozatgyártás beindítására. Ami azt illeti, a képességei már most zavarba ejtőek: normál emberi tempóban sétál (4 km/h) és fut (12 km/h), egy feltöltéssel akár 2-4 órás üzemidőt produkálva. A magassága 165 centiméter, a tömege pedig azzal együtt is csupán 30 kilogramm, hogy akár 20 kilogrammot emel és hordoz.

Atlas

Nem hagyhatjuk ki a sorból a világ egyik legismertebb robotikai gyártóját, az amerikai Boston Dynamics vállalatot. A ma már a Hyundai csoport tulajdonában lévő cég a sokoldalú Spot nevű robotkutyával vált világhírűvé, és éppen emiatt lett érdekes az őt felvásárló anyaszervezetnek, ami autóipari lehetőséget (sétáló kocsi - komolyan!) látott meg benne. A Dynamics legutóbbi remekműve az Atlas humanoid, aminek a fejlesztése régóta zajlik, többnyire teljes titoktartás mellett, de nemrég végre munkavégzés közben is bemutatták.

Önállóan dolgozik a gyárban

A videón jól látható, hogy Atlas a szenzorai segítségével tapogatja le a rábízott autóalkatrészeket, amelyeket teljesen automatikusan megfog, leemel és a célállomásra visz, majd tárolókba helyez. Az automatizálásnak olyan fokát sikerült elérni vele, ami bár kevésbé látványos, mint a korábban megosztott dinamikus parkour videók, ám

azokkal a mutatványokkal ellentétben már nem előre programozott, automatikus mozdulatsorokról, hanem önálló cselekvésről van szó, ami óriási különbség.

Atlas egyébként 150 centiméter magas, 89 kilogramm és 9 km/h-s sebességgel szedi a lábait. Elsősorban ipari felhasználásra szánják.

Figure 01

Ez, az Atlas vetélytársaként is értelmezhető humanoid a jelenlegi legnagyobb ígéret, amit az is bizonyít, hogy a csupán 2021-ben, Google mérnökök által alapított gyártója olyan befektetőket győzött meg a benne rejlő lehetőségekről, mint a Samsung, a Microsoft, az Nvidia, az Amazon és az OpenAI.

A Figure AI kifejezetten veszélyes, monoton vagy az ember számára túlságosan összetett feladatok ellátására tervez robotokat,

így rögtön az első termék, a Figure 01 is a bányászat, az építőipar vagy a katasztrófaelhárítás területére készül. Az általános célú robot fejlett látási, mozgási, manipulációs és kommunikációs képességekkel fog rendelkezni, miközben képes lesz tanulni a környezetéből vagy interakcióba lépni az emberekkel.

A San Franciscó-i startup már 2024-ben piacra dobná az első Figure 01-eket, ami felé januárban öles lépést tettek: a BMW egyik üzeme elkezdte tesztelni az egyik prototípust. A Figure 01 magassága 170 centiméter, a tömege 60 kilogramm. A jelenlegi sebessége 4,3 km/h, a hasznos teherbírása 20 kilogramm, az üzemideje pedig öt óra.

Izgalmas évtized elé nézünk

Borítékolható, hogy a humanoidok a 2020-as évek végére annyira megszokott jelenséggé válnak a fejlett technológiai, logisztikai és autóipari vállalatok üzemeiben, mint a mai targoncák vagy robotkarok. A kétlábú robotkollégák fejlesztése egyre több befektetést vonz: a piackutatások alapján 2020-ban 7,4 milliárd, 2021-ben 8,5 milliárd, 2022-ben pedig már 10,3 milliárd dollár ment el erre a célra.

A technológia piaca ennél is nagyobb növekedés előtt áll: a Markets and Markets szerint a 2023-as 1,8 milliárdról 2028-ra már 13,8 milliárd dollárra fog nőni a globális forgalmuk, ami évi több mint 50 százalékos növekedést jelent. Mivel a humanoidfejlesztésre szánt összeg és a szegmens értéke is nagy tempóban nő, a tömegtermelés idővel elég olcsóvá tesz bizonyos általános célú robotokat ahhoz, hogy ne csak ipari környezetben, hanem háztartásokban, szociális gondozásban, katasztrófaelhárításban is megjelenjenek, feltehetőleg a 2030-as évek elejétől.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: