MÚLT
A Rovatból

7 magyar tévébemondó, aki túl korán hagyott itt bennünket

Súlyos tragédiák árnyékolták be a hazai televíziózás aranykorát.

Link másolása

1. Lénárd Judit

Finom, elegáns, visszafogott, mégis erőt sugárzó nő volt. 1928-ban született Kolozsváron. Eredetileg színésznő volt, az 1950-es években sok előadáson szerepelt. De a magyarországi televíziózás elindítása után tévébemondó lett.

Lénárd Judit volt az 1964-ben indított Delta című tudományos-ismeretterjesztő műsor első műsorvezetője, még Kudlik Júlia előtt. 1967-ben a Kapcsoljuk című irodalmi sorozat műsorvezetője lett, 1968-ben pedig a Képzőbűvészet című műsorban volt a legendás bűvész, Rodolfó beszélgetőpartnere.

Mivel súlyos betegségéről nem beszélt, az egész országot megrázta Lénárd Judit 1970-ben elkövetett öngyilkossága. 42 éves volt.lenardjudit_1965

"

Vajon emlékszik-e valaki Lénárd Judit mindig mosolygó kedves arcára, fel tudja-e idézni valaki megnyugtató hangfekvését, hibátlan szép magyarságát. Még akik emlékeznek rá, talán azok sem tudják, hogy mielőtt az egyetlen és gyerekcipőben járó Magyar Televízióhoz szegődött volna, színésznő volt - és nem is akármilyen. Felejthetetlen alakítást nyújtott a ma már csak színházi csemegéket gyűjtők emlékezetében élő Don Carlosban, melyet Apáthy Imre rendezett, és kettős szereposztásban Bánki Zsuzsával ő keltette életre Eboli alakját. Mindig úgy jött dolgozni, mintha skatulyából húzták volna ki, a késés szó hiányzott a szótárából

- írja a Népszavában egy 2002-es visszaemlékezésében Spánn Gábor, Lénárd Judit volt munkatársa.

VIDEÓ: Lénárd Judit így konferálta fel az 1966-os szilveszteri műsor egyik számát:

2. Hódos Judit

35 éves volt, amikor egy balesetben - három másik kollégájával együtt – meghalt.

1937-ben született Budapesten. Először a Magyar Rádiónál dolgozott, majd a Magyar Televízióhoz került bemondónak. Több műsor készítésben is részt vett (Delta, TIT irodalmi séták, Válaszolunk leveleikre), majd a Híradó egyik műsorvezetője lett.hodos_judit_egressyistvannal_1972

„A Híradó akkori főszerkesztője sokáig ellenezte, hogy a politikai műsort nő vezesse. Hódos Jutka, aki addig bemondó volt, naponta járt a főszerkesztő nyakára, kérte, próbálják ki, hátha őt is elfogadja a néző. Elfogadta” - írja Spánn Gábor, majd így folytatja: „Be lehetett rendelni megbetegedett kolléga helyett, akár utolsó percben rendkívüli adásra is. Családja nem volt, bennünket, kollégáit tartott annak. Csupán egyetlen kérése volt mindig: számtalan háziállatát a TV Híradó ügyeletes felvételvezetője etesse-itassa távollétében.”

„1972. November 23-án már kevesen voltunk a Szabadság téri televízió székházban. Páran mi, Híradósok, akik készültünk a 3. (záró) kiadásra, és az adásvezető, valamint néhány műszakos kolléga, a Kapcsoló Teremben, az adás vezérlőben, és a Híradó 3. stúdiójában. Soron kívüli értesítést kaptunk előbb telefonon, majd a hírt írásban is megerősítve, hogy este 22 óra 20 perckor a Magyar Televízió négy munkatársa Mertz Nándor rendező, Tomsits Rudolfné, Hódos Judit bemondó, Varga Béla gépkocsivezető és Vinkler György szerkesztő halálos autóbalesetet szenvedett Aszódnál - írja Dunavölgyi Péter.

3. Varga József

Kellemes hangja és visszafogott stílusa miatt szerették sokan. Az 1929-ben született Varga József a pályáját újságíróként kezdte, majd a Magyar Rádiónál dolgozott – egyedülálló orgánumának köszönhetően bemondóként.

Még a rádiónál volt, amikor a Magyar Televízió is szerződtette. 1958-tól korai haláláig dolgozott a tévében. A bemondók első, legendás generációjához tartozott, és ő volt az első férfi bemondó is a tévénél.56003

De más feladatokat is kapott a televíziónál töltött évek alatt: dolgozott híradós kommentátorként, műsorvezetőként és főmunkatársként, és szerepelt szilveszteri műsorban is.

Munka közben lett rosszul, szívinfarktus vitte el 1981-ben. Még csak 51 éves volt.

4. Hajas Ilona

A 38 évesen meghalt bemondó már az újabb generációhoz tartozott. 1951-ben született Nagysimonyiban, 1969-ben érettségizett, de édesapja 1956-os szerepvállalása miatt nem vették fel az ELTE-re. Szegeden, a főiskolán kezdett tanulni, majd Pécsen folytatta tanulmányait, ahol a főiskolai színpad vezetője lett.

Gyönyörű, csengő volt a hangja.

1973-ban Kazinczy-díjat kapott. Pécsen, a Magyar Televízió Körzeti Stúdiójában kezdett dolgozni, azután bemondói állást pályázott meg az MTV-nél, és 1974-től ott folytatta a munkát.

Egészsége az 1980-as években kezdett romlani. 1980-ban férjhez ment, a közösen vásárolt lakás felújításához pedig pénz kellett. Hajas Ilona rengeteget dolgozott, pluszmunkákat vállalt. Magánéletének tragédiája az volt, hogy a férje nem engedte, hogy velük éljen Ilona kislánya. Erre rá is ment a házassága.

Hajas Ilona beadta a válókeresetet, elköltözött. És egyre betegebb lett, többek között májproblémái voltak. 1989. április 25-én a szervezete feladta a küzdelmet. Munkatársa, Kertész Zsuzsa így emlékezett vissza az utolsó időkre:

"

Besárgult a szemfehérje, sárgás lett a márványbőre. S közben? Közben élt. Vidáman, röhögcsélve, tréfálkozva. Imádta a társaságot, és szerette, ha imádták. Annál már csak egyet jobban: ha szerették. Minden meg is tett azért, hogy szeretni való legyen. Pazarolta magát. Az új ház, a virágok, a kert , a szépen terített asztal – mind-mind önmagáért és a környezetéért volt. Hogy elégedettek legyenek vele.

VIDEÓ: Ilyen gyönyörű volt Hajas Ilona hangja

5. Szádvári Gabriella

Az 1953-ban született bemondó Rózsa György felesége volt. Kapcsolatuk megromlott, és később Szádvári Gabriella bundalopási ügybe keveredett. Más forrás azt írja, hogy ez nem lopás volt, hanem egy vámellenőrzéskor (ne feledjük, ez még szocialista Magyarország volt)

nem nyilatkozott arról, hogy van nála egy bunda, ám a vámosok megtalálták nála.

1981-ben elbocsátották a Magyar Televíziótól. Volt férjének barátai segítségével próbált talpra állni. Mint arról Rózsa György nyilatkozott, Szádvári Gabriella rövid ideig külföldön volt, de visszatért Magyarországra. Annak ellenére, hogy itthon volt, teljesen eltűnt a nyilvánosság elől – de ebben az is közrejátszott, hogy soha többé nem kapott képernyős munkát.

Annyit lehet tudni róla, hogy az 1980-as években a Balatonnál dolgozott kultúrosként. Később önkezével vetett véget az életének.

VIDEÓ: Ugyanabban a szórakoztató műsorban, amelyben Tamási Eszter is szerepelt:

6. Tamási Eszter

Kedves mosolyával, a képernyőn is átütő pozitív energiájával és közvetlen stílusával hódított az 1938-ban született bemondó.

1955-ben került Budapestre, Rózsahegyi Kálmán színitanodájába járt, pár filmben (például a Dollárpapában) statisztált is. Filmbe illő módon kapott munkát a Magyar televíziónál: meglátták a fényképét, és megkeresték. A hazai tévézés hőskorában, nem sokkal az indulás után, 1957-ben már láthatták is a nézők a képernyőn.

Később műsorvezetői feladatokat is kapott, biztosan sokan emlékeztek még arra, hogy 1990-ig ő vezette az Önök kérték című műsort. És persze ott voltak a bolondozások a kollégákkal a szilveszteri műsorokban.tamasi_eszter_1975

Sajnos agydaganata lett, és egy ideig nem is tudták megoperálni, mert olyan szerencsétlen helyen fejlődött ki. „Aztán 1990-ben mégis muszáj volt megműteni. Semmi másra nem gondolt, csak a gyógyulásra, vissza akart térni a képernyőre” - írta róla a Szabad Földben megjelent cikkében Borzák Tibor. „De azt is eltervezte, mi lesz, ha nem tud többé mozdulni. Legkedvesebb barátnője mindennap meglátogatta a kórházban, Tamási Eszter utoljára azt mondta neki: 'Elmegyek' – és reggelre tényleg elment.”

1991. december 16-án halt meg. Munkatársai külön műsorral emlékeztek rá.

VIDEÓ: Egri Jánossal bolondozik egy 1976-os könnyed műsorban:

7. Takács Marika

Ugyanabban az évben született, mint munkatársa, Tamási Eszter, de csak néhány évvel élte túl. Az egyik legszebb bemondóként tartották számon a nézők Kazimir Károly rendező, színházigazgató feleségét.

Az érettségi után bölcsészdiplomát szerzett. 1957-ben lett a Magyar Televízió munkatársa. Olyan embernek ismerték a kollégái, aki nagyon pontos volt.

Ő sem csupán bemondó volt, több műsorban is közreműködött, ráadásul 1959 és 1971 között több filmben is szerepelt. Annyira népszerű volt, hogy a nézők közül volt, aki a frizuráját és az öltözködési stílusát próbálta utánozni.takacsmarika_1970

Az 1990-es években lett súlyos beteg. „Apukám akkor már túl volt az első infarktuson, és utána nyugdíjazták, anyukám is mind hátrébb szorult a televízióban, aztán meglehetősen méltatlan körülmények között el is küldték onnan. Szerintem ebbe is betegedett bele” - mondta a lánya, Kazimir Annamária.

Takács Marika 1997. március 9-én halt meg, mellrák miatt.

VIDEÓ: Takács Marika lánya, Kazimir Annamária ezt a rövidfilmet tette közzé édesanyja halálának 20. évfordulójára:

mar_egyikuk_sem_el_1967

Takács Marika, Lénárd Judit, Tamási Eszter és Varga József egy 1967-es fényképen. 30 évvel később már egyikük sem élt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


MÚLT
A Rovatból
Így nézne ki Petőfi Sándor ma a mesterséges intelligencia szerint
Az 1848-as forradalom hős költőjéről csak egy hitelesnek mondott kép maradt fenn, annak alapján készültek el a mai, modern Petőfi-portrék.

Link másolása

Milyen lenne Petőfi Sándor, ha ma sétálna Budapesten? Az Énbudapestem a mesterséges intelligencia segítségével rekonstruálta az 1848-as forradalom hősének portréját.

A képek alapja az egyetlen hitelesnek tartott dagerrotípia volt.

A lap még hozzáteszi, hogy Sass Imre orvos 1879-ben azt írta a költőről: "alig is fogunk hozzá teljesen hasonló arczképet leírni, mert — akik mint jól ismertük őt — kedélyének végtelenszerű csapongásai szerint a naponkénti találkozás, összejövetel s kedélyes mulatságaink közben is akárhányszor más alakba szedődtek vonásai".

Egressy Gábor(?): Petőfi Sándor portréja (dagerrotípia, 1844 vagy 1845) Escher Károly fotográfus kémiai úton regenerált és az eredeti dagerrotípiához képest oldalfordított (vélhetően a valós helyzetbe került) reprodukciója - Forrás: Wikipédia
Képek: Midjourney/Énbudapestem


Link másolása
KÖVESS MINKET:

MÚLT
A Rovatból
Csak egy pillanatra engedte el kétéves kisfia kezét a bevásárlóközpontban, soha többé nem látta élve
Bár az eset 31 éve történt, máig az egyik legnagyobb közfelháborodást kiváltó ügy marad Nagy-Britanniában. Az elkövető két tízéves fiú volt, akik brutális kegyetlenséggel gyilkoltak – máig nem tudni, miért.

Link másolása

1993. február 12-én a kétéves James Bulger eltűnt édesanyja mellől egy népes bevásárlóközpontban, a nagy-britanniai Bootle-ban. Pár nappal később vonatsíneken bukkantak kettévágott holttestére, de az világos volt, hogy a halálát nem gázolás okozta.

Pokolban köttetett barátság

Robert Thompson és Jon Venerables 1993-ban mindössze tíz évesek voltak. Ugyanabba a liverpooli iskolába jártak, és hasonlítottak abban, hogy nem volt példamutató a magatartásuk, de kisebb bolti lopásoknál nem merészkedtek messzebb. Csak a balhé kedvéért loptak, mert az elemelt tárgyakat gyakran még az üzletben behajították a liftaknába.

Egyiküknek sem volt otthon szerető családja: Thompsont és hat testvérét az anyjuk egyedül nevelte, aki depressziós volt, és gyakran nyúlt az üveg után. Venables-t is elhagyta az apja, az anyja pedig durván bánt a fiával, és számtalan férfi fordult meg náluk.

Thompson és Venables a gyilkosság napján – mint annyiszor máskor – az iskolakerülés mellett döntött. Szokás szerint a bootle-i bevásárlóközpontban ütötték el az időt, ám ezúttal valami újat terveztek.

Mint utólag kiderült, nem a későbbi áldozatuk volt az első, akit aznap megpróbáltak elcsábítani és magukkal vinni. Egy anyuka felfigyelt rá, hogy két fiú megpróbálja felhívni magára a gyerekei figyelmét. Pár pillanattal később hároméves kislányának és kétéves kisfiának nyoma veszett. Az anyuka gyorsan megtalálta az egyiket, aki azt mondta, hogy az öccse kiment egy fiúval. Az anya kiszaladt, és meg is találta őt Thompson és Venables társaságában, akik gyorsan eltűntek a színről.

Aztán addig lődörögtek tovább, amíg meg nem látták James Bulgert. Bár az anyukája fogta a kezét, csak egy pillanatra, amíg fizetett, elengedte. Mire ismét lenézett, a fiának már hűlt helye volt. Később azt mondta:

„Nem kellett volna elengednem a kezét. Ez volt a legnagyobb hiba, amit valaha elkövettem.”

A biztonsági kamerák rögzítették, amint a három gyerek 3 óra 42 perckor elhagyja a bevásárlóközpontot. Akkorra már az édesanya értesítette a biztonsági szolgálatot, és számtalanszor bemondták a hangosbemondón, hogy eltűnt egy gyerek. 4 óra 15-re világossá vált, hogy értesíteni kell a rendőrséget.

Festéket öntöttek a szemébe

Eközben Thompson és Venables messzire vitték prédájukat, egy másik város felé. Akik látták őket az utcán, azt hitték róluk, hogy testvérek, de volt, akinek feltűnt a két idősebb agresszív viselkedése.

Utólag jelentkeztek a hatóságoknál szemtanúk, akik szerint Thompson és Venables durván bántak a gyerekkel, rángatták és ütötték. Néhányan meg is állították és kérdőre vonták őket, de aztán abban a hiszemben engedték őket tovább, hogy a kicsit hazaviszik, de volt, akinek azt mondták, hogy a rendőrségre. A járókelők közül később sokan mélységesen bánták, hogy nem avatkoztak közbe.

Thompson és Venables Waltonba, egy vasúti sín közelébe terelte az áldozatát.

Kék festéket öntöttek a szemébe, hogy megvakítsák. Téglákkal és kövekkel ütötték, rugdosták, a szájába elemeket tömtek. Végül egy tízkilós vasrúddal fejbe vágták.

Csak ettől az ütéstől tíz helyen repedt meg a koponyája. James Bulger összességében 42 súlyos sérülést szenvedett. Utolsó szavaival az anyukáját hívta.

A gyilkosság után a kisfiú testét a vonatsínre fektették, mert azt hitték, hogy ezzel balesetnek álcázzák. Egy vonat valóban kettévágta az apró holttestet, de világos volt, hogy nem ez okozta a halálát. Két nap múltán talált rá egy csapat környéken játszó tinédzser.

Névtelen telefonáló és utóélet

A biztonsági kamera felvétele alapján a rendőrök eleinte 13-14 éves elkövetőket kerestek, de elkezdtek utánajárni annak is, hogy aznap ki hiányzott a közeli iskolákból. Végül egy névtelen bejelentőnek köszönhetően bukkantak nyomra. A telefonáló megnevezte Thompsont és Venables-t, akinek ugyanaz a kék festék maradt a kabátján, amit Bulger kínzásához használtak. A nyomozók nemcsak a lopott kék festéket találták meg, hanem Thompson cipőjén vérnyomokra is felfigyeltek.

A két fiút február 18-án vették őrizetbe. Thompson eleinte mindent tagadott, de Venables rövid idő elteltével vallomást tett. „Én öltem meg. Megmondanák az anyukájának, hogy sajnálom?” – kérdezte. A kihallgatást végző nyomozó, Phil Roberts utólag azt mondta: „azon a napon magával az ördöggel néztem szembe, a barátságuk a pokolban köttetett”.

A szakértők a tárgyaláson úgy nyilatkoztak, hogy mindkét gyerek különbséget tudott tenni jó és rossz között, és egyikük sem szociopata. A pszichiáterek azonban a motivációjukat nem tudták megnevezni, és

a mai napig nem derült ki, mi vitte rá a fiúkat arra, hogy gyilkoljanak.

Thompson és Venables lett a legfiatalabb gyilkosságért elítélt elkövető a modern brit történelemben. Javítóintézetbe kerültek, az elzárást 18 éves korukban lehetett felülvizsgálni.

2001-ben ki is szabadultak, és az országos felháborodás miatt, amely az ügyüket övezte, új személyazonossággal kezdhettek új életet. Bár mindig is Thompsont sejtették a gyilkosság értelmi szerzőjének, neki többé nem volt dolga a törvénnyel. Venables azonban ma is rács mögött ül. Többször is pedofil képek és gyermekbántalmazásról készült felvételek birtoklásáért ítélték el. Utoljára tavaly decemberben vizsgálták felül kegyelmi kérvényét, és elutasították azt.

(Forrás: ATII, Guardian)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


MÚLT
A Rovatból
Hitler egykori főhadiszállásánál rejtélyes csontvázakat találtak
Felnőttek és gyerekek maradványaira is bukkantak, ráadásul a kezek és a lábak hiányoztak.

Link másolása

Kéz- és lábnélküli csontvázak kerültek elő Adolf Hitler egykori keleti fronti főhadiszállásánál, a Farkasveremnél, a mai Lengyelország területén – írja az MTI.

A helyszínen öt csontvázat azonosítottak: három felnőtt, egy csecsemő és egy gyerek maradványaira találtak rá, méghozzá Hermann Göring, a Luftwaffe egykori parancsnokának villájában.

A leleteket egy amatőr régészekből álló csoport fedezte fel, sőt megtörténhet, hogy a maradványok nem a második világháború idejéből származnak, talán később temették őket oda.

Az ügyben a hatóságok nyomozást indítottak, eredményt azonban még nem született.

A Farkasveremként elhíresült búvóhely a Harmadik Birodalom elsőszámú főhadiszállása volt a keleti fronton. A komplexumot maguk a nácik próbálták lerombolni 1945-ben, amikor visszavonultak az előrenyomuló Vörös Hadsereg elől.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


MÚLT
A Rovatból
Ferdinand Porsche egy magyartól lopta a bogárhátú terveit
Barényi Bélának, a magyar-osztrák mérnöknek bő 2500 találmánya volt, többek között az autós fejtámla és a biztonsági kormánykerék, illetve ő vezette be az első töréstesztet a Mercedesnél.

Link másolása

Uraim, Önök mindent rosszul csinálnak!” – ezzel a mondattal kezdte állásinterjúját a Mercedes-Benznél a magyar származású Barényi Béla, de utána olyan jól érvelt, hogy mégis felvették. Ez az autógyártó cég talán legjobb döntésének bizonyult később, de hogy jutott el egyáltalán a Mercedesig? Az osztrák Hirtenbergben született 1907-ben, és a közeli Bécsi Műszaki Főiskolán végzett gépészmérnökként dicsérettel, és már a tanulmányai alatt elkezdett dolgozni vízióján, a Volkswagenen, azaz az olcsó „népautón”. Diplomája után publikálta a központi csöves alvázú, az utasok biztonsága érdekében az első tengely mögé helyezett kormányművű autót, de mivel nem kavart nagy port a szakmában, nem is szabadalmaztatta az ötletét.

Több autógyárnak is dolgozott, Ferdinand Porsche azonban nem vette fel. Az ötletét azonban elvette, ugyanis mint kiderült, nem csupán lemásolták a Porsche-gyárban az öt évvel korábban publikált találmányát, hanem el is kezdték nagy sikerrel a Bogár sorozatgyártását, csakhogy kihagyták belőle többek közt a kéttengelyes pedálokat, amelyeket direkt azért tervezett úgy, hogy védjék az utasok lábait. Sokkal később állt csak neki pereskedni, miután két könyvben is hazudtak vele kapcsolatban, de szerencsére a pert végül meg is nyerte, és a Volkswagen fizetett – jelképesen egy márkát, amennyit az ötletgazda kért.

A 30’-as évek végén Barényi egy olyan „cellajárművet” tervezett, amelynél az utastér erősebb anyagból készül, mint az autó többi része, ezzel feltalálta a gyűrődési zónát. Ennek ellenére először nem vette fel a Mercedes-Benz, de amikor egy volt kollégája ajánlólevelével érkezett, mégis meghallgatták. Ekkor bár két percet kapott a vezérigazgatótól, huszonkét percen keresztül kritizálta a jelenlegi rendszert, méghozzá olyan alapossággal, hogy adtak neki egy esélyt – valamint saját műhelyt, szabad kezet, és forrást is a kísérleteihez. Bele is vetette magát a tervekbe, és a második világháború után olyan fontos ötleteket valósított meg a gyakorlatban, mint a frontális és oldalirányú ütközésnél is összecsukódó kormányoszlop, vagy a nyugalmi állapotban rejtett, biztonságosabb és kedvezőbb légellenállású ablaktörlő.

Az első legyártott biztonsági megoldása az oldalütközések ellen is védő alváz volt az 1953-es Ponton Mercedesben (W120), az első olyan autó pedig, amit biztonságos jelzővel illettek, az 1959-ben debütáló W110 lett, amely az S osztály elődjének számít. Ennek az volt a lényege, hogy ütközés esetén a jármű első és hátsó részénél a kocsi deformálódása irányított, és a karosszéria elvezeti az ütközési energiát, miközben az utasok egy stabil és biztonságos utascellában érezhették magukat. Sőt, ebben volt először biztonsági kormánykerék is, amely később minden Mercedesben megjelent.

Ekkoriban szinte kaszkadőri munkának is számított a töréstesztelés, mivel nem voltak tesztbábuk: a mérnökök védőruhában próbálgatták a különféle szituációkat. A gőzrakétákkal kilőtt autókat hol egymásnak, hol a falnak, hol a levegőbe navigálták, vagy éppen több tonnát tettek az autó tetejére, hogy mit bír el. Úgyhogy lényegében a Mercedes Bélának köszönheti, hogy a márkát a biztonsággal azonosították.

Barényi Béla élete végéig nekik dolgozott: hosszú évtizedekig volt főosztályvezető, de nyugdíjba vonulása után is tanácsadóként alkalmazták. Ezalatt bő 2500 szabadalmat tulajdonítottak neki, például a puha műszerfalat süllyesztett és rugalmas gombokkal, a könnyen letörő visszapillantókat, a fejtámlákat, a gyalogosok védelme érdekében elhajló Mercedes-csillagot, a megerősített üléseket, és az erős, kiesést megakadályozó biztonsági zárat az ajtókon. A W 113-as SL-ek kupéváltozatainak pagoda alakú teteje is a nevéhez köthető, amelyről a sorozat a becenevét kapta.

A passzív biztonság atyja 90 évet élt, és még életében bekerült az autózás meghatározó ikonjait felsorakoztató, genfi European Automotive Hall of Fame tagjai közé. Megkapta a szakmájában legtekintélyesebb elismerést, a Rudolf Diesel aranyérmet, valamint az aacheni Nemzetközi Károly-díjat, és több országban utcát is elneveztek róla – jó kérdés, hogy Magyarországon miért nem övezi általános ismertség. Utolsó interjújában arra a kérdésre, hogy hogyan volt képes ennyi minden feltalálni, Barényi így reagált: „Egész életemben csak racionálisan próbáltam gondolkozni!

Források: 1,2,3


Link másolása
KÖVESS MINKET: