Népszava: 400 milliárdból fejlesztené a pedagógusbéreket a kormány
Az Európai Bizottságnak benyújtott programjukban elismerték, hogy a magyar pedagógusok kereseti helyzete jócskán elmarad az európai átlagtól, és a pedagógus életpálya-modellnek komoly hibái vannak.
A cél az, hogy 2028-ra a pedagógusok átlagbére elérje a magyarországi diplomás átlagbér 80 százalékát - derült ki a kormány által az Európai Bizottságnak benyújtott, a 2021-2027-es időszakra szóló „Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Plusz” elnevezésű stratégiából.
A Népszava cikke szerint a kormány a pedagógus életpályamodell, és így a bérek fejlesztésére összesen 978,7 millió eurót, vagyis mintegy 400 milliárd forintot szánnának. A bérfejlesztés eredményeként elért bérszínvonal megőrzése érdekében pedig az infláció mértékének megfelelő indexálást is vállalnának 2029-ig. Ez azt jelenti, hogy ha az erre szánt pénzeket megkapja Magyarország, inflációkövetővé tennék a pedagógusbéreket, legalábbis a következő néhány évre.
A lap azt írja,
a kormányzati programban elismerték, hogy a magyarországi pedagógusok kereseti helyzete jócskán elmarad az európai átlagtól: átlagbérük 2020-ban a diplomás átlagbér 63,6 százaléka volt, míg az EU és OECD országok esetében ez 80-90 százalék.
Azt is belátták, hogy azért nincs kellő pedagógus utánpótlás, mert a tanárok kezdő fizetése nálunk az egyik legalacsonyabb az EU-ban, illetve Magyarország egyike annak a négy országnak, ahol jelenleg a legalacsonyabb a törvény szerint meghatározott pedagógusbér és az átlagbér is. Elismerték tovább azt is, hogy a pedagógus életpálya-modellnek komoly hibái vannak.
A tervek szerint a hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozó pedagógusoknak többletjuttatást is biztosítanának, hogy a többlettel a diplomás átlagbér 80 százalékát is meghaladják a fizetéseik. Ez az intézkedés döntően a négy leghátrányosabb régióban lévő települések pedagógusait és a nevelő-oktató munkát segítő dolgozókat érintené.
hirdetés
A program további intézkedéseket is felsorol, például tervezik egy, a "hivatás presztízsét is jelző" pedagógus-igazolvány bevezetése a hozzá kapcsolódó kedvezményrendszerrel, az adományozható pedagógus elismerések körének kibővítése, valamint a lakhatásuk elősegítése – különösen pályakezdők és pedagógus házaspárok számára – szolgálati lakások kialakításával. A kormány azt szeretné, hogy az intézkedések hatására a pedagóguspálya vonzóbb legyen, különösen a fiatalok számára.
Konkrétan azt szeretnék elérni, hogy 2029-ig átlagosan 5 százalékkal emelkedjen a pedagógusképzésbe jelentkező hallgatók és a pályakezdőként elhelyezkedő pedagógusok aránya is.
Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke azt mondta a Népszavának, hogy a kormány terve jó kiindulópont lehet, de a céldátumokat késeinek tartja, véleménye szerint
a bérfejlesztés célkitűzéseit a mostani kormányzati ciklus végéig, vagyis 2026-ig kellene teljesíteni, és már első lépésként egy nagyobb arányú béremelést kell végrehajtani,
különben "alig lesz valaki, aki ezen a pályán marad."