HÍREK
A Rovatból

Videón, ahogy belemarkol egy nő fenekébe egy rendőr, amikor le akarja tartóztatni, nagy a felháborodás Iránban

Hasonló videó készült szeptember végén is, akkor egy társa segítségére siető nő mellét fogta meg egy egyenruhás. Iránban hetek óta zajlanak tüntetések, mert az erkölcsrendőrök agyonvertek egy 22 éves nőt.

Link másolása

Óriási felháborodást váltott ki egy videó, amely szerint az iráni rendőrök fogdostak egy nőt, amikor le akarták tartóztatni - írja a BBC.

A felvételen szerdán készült Teheránban, az Argentína-téren. Ezen az látszik, hogy több egyenruhás közrefog egy nőt a főút mellett, majd az egyikük a nyakánál fogva elrángatja.

Ott még több rendőr veszi körül, az egyikük pedig egyszercsak erősen belemarkol a nő fenekébe. A nő ezután a földre kuporodik, mire még több rendőr gyűlik köré. Ekkor egy női hang azt mondja a videóban, hogy „húzzák a haját”.

A tüntetőnek végül sikerült elmenekülni a rendőrök elől, mire a felvételen hallható hang azt mondja, az egyik egyenruhás nevetett.

A hetek óta tartó zavargások során nem ez az első alkalom, hogy ilyen felvétel látott napvilágot. Ahogy az alábbi videóban is látszik,

a rendőrök éppen dulakodnak egy nővel, akit nagy erővel, a hajánál fogva is rángatnak. Egy másik nő a segítségére siet, ekkor pedig az egyik egyenruhás a nő mellét fogva kapaszkodik belé. Végül egy másik odalépő rendőr úgy hátrarántja a megfogdosott nőt, hogy az a földre esett.

Ez a felvétel még szeptember végén kezdett el terjedni az interneten (a posztban látható első videó).

A héten rögzített videó ismét hatalmas dühöt váltott ki az iráni lakosságból. Sokan azt írták a közösségi oldalakon, hogy ennek hatására még eltökéltebbek lettek abban, hogy kimenjenek az utcára tiltakozni. Egy felhasználó úgy fogalmazott, „a haragjukat és a dühüket tettekre akarják váltani”. A felháborodás mértékét az is jelzi, hogy sok kormánypárti iráni is elítélte a történteket. Emberi jogi aktivisták szerint még durvábbá teszi a rendőrök viselkedését az, hogy ezt fényes nappal, az utcán tették mindenki szeme láttára. Feltették a kérdést, hogy vajon mit csinálhatnak a letartóztatott tüntetőkkel a zárt ajtók mögött.

A most szerdán történt zaklatás ügyében a teheráni rendőrség vizsgálatot indított az állami hírügynökség szerint. Közleményükben nem részletezték a történteket, csak annyit írtak, hogy „a pszichológiai hadviselést alkalmazó ellenségek megpróbáltak szorongást kelteni és erőszakra buzdítani”.

Iránban hetek óta zajlanak tüntetések és zavargások, amelyekben már legalább 41-en meghaltak. A tüntetések alapját az adta, hogy az iráni kormány tovább szigorította a nők számára kötelezően előírt fejkendő (hidzsáb) viselését egy augusztusban hozott új rendelettel. Már arcfelismerő technológiát is alkalmaznak arra, hogy kiszúrják a nyilvános helyeken azokat, akik megszegik a szabályokat.

A tiltakozásokból azután lettek zavargások, hogy meghalt egy 22 éves nő, akit azért tartóztattak le, mert állítólag nem megfelelően viselte a hidzsábot. Szemtanúk szerint a lányt a letartóztatás után az erkölcsrendőrök agyba-főbe verték, fejét pedig az egyik rendőrségi autónak is többször nekiütötték. Mahsza Amini itt kómába esett, majd néhány napon belül meg is halt. A fiatal nő napok alatt az elnyomó rezsim mártírjává vált. A vele szolidaritást vállaló nők az internetre sorra posztolnak ki olyan videókat, amikben hidzsábokat égetnek vagy levágják az iszlamista előírásoknak megfelelően hosszúra növesztett hajukat. A zavargások során eddig több száz tüntetőt, reformista aktivistát és újságírót tartóztattak le, miután az igazságszolgáltatás vezetője elrendelte, hogy határozott, engedékenység nélküli fellépésre van szükség” a „lázadások” fő felbujtóival szemben.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Varga Judit nyilvánosságra hozott hangfelvétele miatt tovább blokkolhatják a Magyarországnak szánt EU-s pénzeket
Az EP állásfoglalása aggályosnak tartja, hogy belenyúlhattak ügyészségi iratokba. De van számos más kifogása is, ami miatt továbbra sem jönnek az eurómilliárdok.

Link másolása

Ugyan bizonyos területeken van némi javulás, „a legtöbb területen a helyzet továbbra is riasztó”, és van, ahol tovább romlott – erre jutott az Európai Parlament. Az állásfoglalást 399-en megszavazták, 117 nemmel és 28 tartózkodással szemben.

A tervezetet öt frakció – köztük a jobbközép, a KDNP-t is sorai közt tudó Európai Néppárt – nevében adták be – írja a Telex.

A parlamenti állásfoglalás szerint a tavaly elfogadott igazságügyi reform ellenére súlyos jogállami hiányosságok maradtak ezen a téren. Példaként említik, hogy a Kúria jelenlegi elnöke tulajdonképpen elmozdíthatatlan a helyéről. A szöveg szerint Magyarországon politikailag beavatkoznak „az ügyészi szolgálatok és az egyes ügyészek munkájába”, valamint nyomást gyakorolnak az Országos Bírói Tanács tagjaira.

Az igazságügyi követelmények azért különösen fontosak, mert ezek miatt az Európai Bizottság a 22 milliárd eurónyi uniós felzárkóztatási támogatások szinte egészét befagyasztotta – említi meg a portál.

Az állásfoglalásban immár szerepel a Magyar Péter által nyilvánosságra hozott hangfelvétel is, amin a volt igazságügyi miniszter, Varga Judit arról beszél, hogy belenyúlhattak az ügyészségen a Schadl-Völner-ügy peranyagába, és abból kormányhoz közeli szereplők neveit húzhatták ki.

Az állásfoglalás

„ismételten felhívja a Bizottságot, hogy értékelje újra határozatát, különösen az elfogadása óta hozott nemzeti intézkedések, valamint a korábbi magyar igazságügyi miniszter kiszivárogtatott kijelentéseinek fényében, amelyek az ügyészség függetlenségének hiányára és a büntetőeljárásokba való politikai beavatkozásra utaltak”.

A határozat pontokba szedett más problémákat is:

  • a Szuverenitásvédelmi Hivatal civilek és a média elleni lehetséges vizsgálataitól kezdve
  • a kormány médiára gyakorolt túlzott befolyásán át
  • „az Integritás Hatóság megfelelő hatáskörének, felhatalmazásának, információkhoz való hozzáférésének” hiányáig.

A szuverenitási törvényt külön elítéli az állásfoglalás, mert úgy véli, uniós jogszabályok mellett a demokrácia normáit is alapjaiban sért. A szöveg ezen felül „sajnálatosnak tartja, hogy Magyarország visszaélt vétójogával a Tanácsban, és az EU stratégiai érdekeit aláásva megakadályozta a létfontosságú támogatás nyújtását Ukrajnának”. Emellett „elítéli a magyar kormány Oroszországgal kapcsolatos általános politikáját”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
„Maga hány kiló? Van barátja?” – Vérlázító kérdéseket kaptak a felvételizők a Semmelweis Egyetemen, vizsgálat indult
Volt, akinek oda nem illő szituációs játékot kellett játszania, míg egy kendős lányt az izraeli-palesztin konfliktusról kérdezték.

Link másolása

Felháborító, személyes kérdéseket tettek fel a Semmelweis Egyetemen a felvételizőknek, ami miatt vizsgálat is indult az intézményben – írta meg az Eduline.

Az egyetem élt azzal a lehetőséggel, hogy a hozzájuk jelentkezőket szóbeli beszélgetésen is meghallgassák. Ezekre a beszélgetésekre április 12-18 között került sor. A mintegy 3500 jelentkezőt az intézmény öt karának 93 bizottsága hallgatta meg – számol be a portál.

A Helga álnéven nyilatkozó gimnazista felvételiző régi álma volt az orvosi pálya. Április 15-én került sor a felvételijére, amire két órát kellett várnia, majd elmondása szerint a vizsgáztatók be sem mutatkoztak, hanem rögtön a kérdésekre tértek. A lány elmondása szerint az egyik vizsgáztató a beszélgetés elején oda sem figyelve telefonált valakivel.

Amikor „visszatért” a vizsgához, szakmai kérdések során eljutottak a diabétesz témaköréig.

„Elkezdtem a diabéteszről beszélni. Ennek apropóján megkérdezte, hogy maga egyébként hány kiló? Mivel nem akartam megmondani, ezért azt feleltem, hogy a korábban beszélt 60 kilónál biztosan több vagyok. Erre a férfi bejelentette, hogy az elég nagy baj, hogy én már túlsúlyos vagyok, de szerencsém van, mert kórosan túlsúlyosnak nem nézek ki”

– mesélte a megdöbbentő részleteket Helga.

Mint kiderült, nem a ő volt az egyetlen, aki hasonlóan járt. A Kölcsey Ferenc Gimnáziumból tavaly elbocsátott Palya Tamás egy Facebook-csoportban írta meg, hogy magánóráin több diákja panaszkodott a Semmelweis eljárására. A többórás várakozás mellett volt olyan lány, akitől azt kérdezték, van-e barátja, egy másik, iszlám vallású, hidzsábban érkező felvételizőt pedig az palesztin-izraeli konfliktusról kérdezgették. Az egyik érintett felvételizőnek pedig egy olyan szituációs feladatot kellett megoldania, aminek a lényege az volt, mit tenne, ha férfiorvosként egy fiatal lány hallgatója rákérdezne, hogy feljöhet-e a lakására.

Az eset után az Eduline megkereste a Semmelweis Egyetemet, ahol azt válaszolták: „az egyik bizottság két tagjától is panasz érkezett a bizottsági elnök túlságosan kritikus megnyilvánulásai miatt”.

„Az eset azonnali kivizsgálása után az adott vizsgaelnök eredményeit kizárták, és az érintett diákok felvételi pontszámánál a másik két tag véleményét figyelembe véve állapították meg a pontszámot”

— tette hozzá az intézmény.

Link másolása
KÖVESS MINKET:



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET: