Véget ért az első amerikai-orosz diplomáciai találkozó a háborúról – kevés dologban állapodtak meg, az oroszok egyelőre elégedettek
Az Egyesült Államok és Oroszország tárgyalódelegációja hosszú egyeztetést folytatott Szaúd-Arábiában az Ukrajna elleni háború lezárásáról. A megbeszélésen Ukrajna nem vett részt, és az Európai Unió sem képviseltette magát.
Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója a Ria Novosztyi orosz portálnak azt mondta a tárgyalásokról: „Nem zajlottak rosszul.” Hozzátette, hogy minden, Oroszország számára fontos kérdés szóba került. A CNN szerint Usakov azt is mondta, hogy az amerikai fél érdekeit is figyelembe veszik.
A tárgyaláson gazdasági kérdések is előkerültek. Kirill Dmitrijev, az Orosz Közvetlen Befektetési Alap vezérigazgatója arról beszélt, hogy az amerikai vállalatok 300 milliárd dollárt veszítettek azzal, hogy kivonultak az orosz piacról. Szerinte az orosz fél Trump gazdasági elképzeléseihez igazodva próbálja előmozdítani az együttműködést.
A találkozón szóba került egy esetleges elnöki találkozó is, de erről még nincs döntés. A múlt héten Donald Trump és Vlagyimir Putyin telefonon egyeztettek, és kölcsönösen meghívták egymást.
Oroszország számára különösen jelentős diplomáciai siker lenne, ha az amerikai elnök május 9-én, a II. világháború befejezésének 80. évfordulóján Moszkvába látogatna, de erről egyelőre nincs szó. A hírek szerint Trump április 20-ig szeretné elérni a tűzszünetet.
A tárgyalások után az orosz elnök szóvivője, Dmitrij Peszkov kijelentette, hogy Moszkva nem akadályozná Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz. „Ez minden ország szuverén döntése” – mondta. A NATO-tagságot viszont elfogadhatatlannak tartják.
Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője közölte:
A NATO részéről korábban már jelezték Kijevnek, hogy belátható időn belül nem várható a csatlakozása. Volodimir Zelenszkij a müncheni biztonsági konferencián ismét hangsúlyozta ennek fontosságát.
A tárgyalások pontos eredményei még nem ismertek, de az orosz fél elégedetten nyilatkozott. Mike Waltz, az amerikai delegáció tagja azt mondta: „Szerintem a legfontosabb, hogy az (amerikai) elnök kinyilvánította, hogy eltökélt a háború lezárásában.”
A megbeszélések területi kérdéseket és biztonsági garanciákat is érintettek, de arról még nincs egyértelmű álláspont, milyen formában képzelik el a békét.