Segítik az amerikai cégek az abortuszra készülő dolgozóikat: fizetik a költségeket, ha másik államba utaznának terhesség-megszakításra
A legfelsőbb bíróság hatalmas felháborodást kiváltó döntése nyomán abortuszturizmus indulhat meg az Egyesült Államokban. Számos nagy cég támogatja az alkalmazottak terhesség-megszakítás céljából történő államközi utazását.
Számos amerikai óriásvállalat döntött úgy, hogy pénzügyi segítséget is nyújt azoknak az alkalmazottaiknak, akik abortuszt akarnak olyan államokban, ahol a legfelsőbb bíróság pénteki döntése értelmében már tilos a terhesség megszakítása – írja a Guardian.
Mint arról mi is beszámoltunk, az Egyesült Államok alkotmánybírósága pénteken érvénytelenítette a Roe kontra Wade-ítéletet, ezzel lehetővé tette a tagállamok számára, hogy maguk döntsenek arról, betiltják-e az abortuszt. A döntés óriási felháborodást keltett USA-szerte: tüntetések törtek ki, hírességek mondták el a véleményüket, még az amerikai elnök, Joe Biden is elítélte az abortuszhoz való alkotmányos jog eltörlését.
Arról is írtunk, hogy abortuszturizmus alakulhat ki az Egyesült Államokban, mivel miután több államban azonnal illegális lett a terhesség-megszakítás, a szomszédos államokba utaznak az ilyen beavatkozásra előjegyzett nők. Ezt számos óriáscég is támogatja, sőt pénzügyi segítséget is ad ehhez az érintett dolgozóinak.
Több bank, például a Bank of America, a Goldman Sachs, a Citigroup és a JPMorgan Chase is úgy döntött, hogy az egészségügyi juttatások részeként állják azon munkavállalóik utazási költségeit, akik abortuszra szorulnak.
Hasonlóan döntöttek a techcégek is, mint például a Microsoft, amely az abortusz támogatására is kiterjesztette az úgynevezett „kritikus egészségügyi ellátásra” adandó támogatását az érintett dolgozók számára. Az Apple azt közölte, hogy a meglévő juttatási csomagjuk már lehetővé teszi az alkalmazottaik számára, hogy orvosi ellátás céljából az állam kívülre utazzanak. A Meta pedig bejelentette, hogy „a törvény által megengedett mértékig” hajlandó megtéríteni az ilyen célú utazás költségeit.
hirdetés
A szórakoztatóiparból például a Disney, a Condé Nast, a Warner Bros Discovery és a Netflix is jelezte, hogy felajánlja dolgozóinak az utazási költségek fedezését.
Sok nagyvállalat, köztük például a McDonald's, a Pepsi, a Coca-Cola és a General Motors azonban eddig nem reagált az abortuszdöntésre. Ahogy az arkansasi székhellyel rendelkező Walmart sem, amely az Egyesült Államok legnagyobb munkáltatója, és több tucat üzlettel rendelkezik az abortuszt tiltó államokban.
Azok számára, akik nem egy nagy nemzetközi vagy amerikai vállalatnál dolgoznak nagyobb kihívást jelentenek az abortusz-korlátozások.
A szexuális és reproduktív egészség és jogok tanulmányozásával foglalkozó Guttmacher Intézet szerint a terhesség-megszakítás tilalma és korlátozása nem csökkenti sem a nem kívánt terhességek számát, sem az abortusz iránti igényt. Ehelyett jelentős akadályt állít a beavatkozás igénybevétele elé, stresszt okoz az abortuszra szoruló emberekben, egyeseket pedig arra kényszeríthet, hogy akarata ellenére vállalja a terhességet, amelynek aggasztó következményei lehetnek. Arra is rámutattak, hogy az abortusz-korlátozások aránytalan hatással vannak az amúgy is elnyomott emberekre, például a színes bőrűekre, az alacsony jövedelműekre, a bevándorlókra, a fogyatékkal élőkre és az LMBTQ-közösség tagjaira.
Az abortuszturizmus elé mindenesetre úgy tűnik, nem gördít akadályt a legfelsőbb bíróság. A testület egyik bírája, Brett Kavanaugh kijelentette, hogy bár az államok már eldönthetik, hogy betiltják-e az abortuszt,
azt nem korlátozhatják, hogy az ott élő nők másik államba utazzanak terhesség-megszakításra, ez ugyanis alkotmányellenes lenne az államközi utazáshoz való alkotmányos jog alapján.
Az érintett nők akár Kanadába is mehetnek abortuszra, ezt a kanadai miniszterelnök jelentette ki. Justin Trudeau rettenetesnek nevezte az amerikai alkotmánybírósági döntést, szerinte ez nemcsak ijesztő, de elkeserítő is számos nő számára. Szomorúnak látja azt, hogy hiába harcoltak a nők generációkon át a jogaikért az Egyesült Államokban, most egyre több jogukat veszik el tőlük.
A miniszterelnök biztosította az amerikai nőket arról, hogy ha a saját államukban nem engedélyezett számukra a terhesség-megszakítás, a kanadai egészségügyi rendszerhez is fordulhatnak.