Úgy tűnik, Magyarország is beadta a derekát - Továbbra sem ismeri el az Európai Unió a venezuelai választás eredményét
Továbbra sem ismeri el az EU a venezuelai elnökválasztás hivatalos eredményét – olvasható az EU Külügyi Szolgálatának vasárnap este közzétett közleményében.
– áll a szövegben.
A venezuelai nemzeti választási tanács (CNE) saját kötelezettségvállalása ellenére még mindig nem tette közzé a szavazóhelyiségek hivatalos jegyzőkönyveit, így az augusztus 2-án közzétett eredmények nem ismerhetők el. A hivatalos szavazási jegyzőkönyvek teljes körű közzétételének késleltetésére tett minden kísérlet csak további kétségeket vet fel a hivatalosan bejelentett eredmények hitelességét illetően – írták.
Az ellenzék által közzétett és több független szervezet által felülvizsgált választásijegyzőkönyve-másolatok azt mutatják, hogy Edmundo González Urrutia ellenzéki elnökjelölt lett jelentős többséggel a választás győztese – közölte a külügyi szolgálat.
Az Európai Unió a választási jegyzőkönyvek további független ellenőrzését kéri, lehetőség szerint egy nemzetközileg elismert szervezet által. Felszólítja továbbá a venezuelai hatóságokat, hogy vessenek véget az ellenzék és a civil társadalom tagjaival szembeni önkényes letartóztatásoknak, az elnyomásnak és erőszakos retorikának, és engedjék szabadon az összes politikai foglyot – áll a közleményben.
A venezuelai választáson hivatalosan az országot 11 éve vezető Nicolas Madurót kiáltották ki győztesnek, ami miatt többezer ellenzéki vonult utcára a fővárosban, Caracasban, hogy az eredmények megsemmisítését követeljék. A hatóságok százakat tartóztattak le, María Corina Machado és Edmundo González ellenzéki vezetőket pedig börtönnel fenyegetik.
Az Európai Unió a múlt héten tervezett közös nyilatkozatot elfogadni, amelyben a választási eredményt bírálták volna, ezt azonban Magyarország – egyedüli tagállamként – nem fogadta el. Paczolay Máté külügyi szóvivő akkor azt írta: álhír, hogy Magyarország vétózott volna, mindössze arról volt szó, hogy „megvártuk a Venezuelából beérkező jelentéseket, majd azok tanulmányozása után csatlakoztunk az Európai Unió közös állásfoglalásához”.
Végül Josep Borrell, az EU külügyi vezetője az EU helyett a saját nevében adott ki nyilatkozatot.
MTI, 444