Trump mindent megad Putyinnak, ez egy drámai külpolitikai fordulat, amely alapjaiban rengeti meg Európát és a világot – írja a New York Times
Az elmúlt több mint egy évtizedben a Nyugat és a Kelet újra szembekerült egymással egyfajta új hidegháborúban. Most azonban, hogy Donald Trump visszatért az elnöki székbe, az Egyesült Államok mintha oldalt váltana – írja a New York Times.
Az amerikai lap szerint Trump keddi sajtótájékoztatójából, és abból, ami a Szaúd-Arábiában folytatott orosz-amerikai tárgyalásokon történt,
Trump a floridai rezidenciáján, Mar-a-Lagóban tartott sajtótájékoztatóján azt állította, nem Oroszország felelős a háborúért, amely elpusztította Ukrajnát, hanem maga Ukrajna. „Ezt soha nem kellett volna elkezdenetek” – mondta a háborúról, szavait az ukrán vezetésnek címezve. Hozzátette azt is: „megköthettétek volna az alkut.”
Trump úgy gondolja, a konfliktusnak az az oka, hogy az ukrán vezetés nem volt hajlandó területeket feladni, ezért szerinte nincs is helyük az általa kezdeményezett béketárgyalásokon. Putyin felelősségéről egyetlen szót sem ejtett, pedig az orosz elnök volt az, aki 2014-ben megszállta Ukrajna egy részét, majd alacsony intenzitású háborút folytatott ellene, 2022-ben ismét megtámadta az országot, célul tűzve annak teljes elfoglalását.
A New York Times szerint
A lap hozzáteszi, soha egyetlen amerikai elnök sem mondott volna, olyanokat, mint Trump, mindegy, hogy demokratákról vagy republikánusokról van szó. A második világháború óta minden amerikai elnök fenyegetésként tekintett először a Szovjetunióra, majd később utódjára, Oroszországra. Trump azonban úgy viselkedik, mintha Putyin egy stratégiai szövetséges lenne.
„Ez egy szégyenletes visszalépés az elmúlt 80 év amerikai külpolitikájához képest” – mondta a New York Times-nak Kori Schake, a konzervatív American Enterprise Institute külpolitikai szakértője, aki korábban George W. Bush elnök nemzetbiztonsági tanácsadója volt.
„A hidegháború alatt az Egyesült Államok soha nem ismerte el a balti államok szovjet megszállását, ezzel erőt adott azoknak, akik a szabadságukért harcoltak” – tette hozzá. „Most viszont legalizáljuk az agressziót és a befolyási övezetek létrehozását. Az elmúlt 80 év minden amerikai elnöke ellenezné Trump álláspontját.”
Trump viszont úgy látja, Európa védelme túlságosan drága, és az Egyesült Államoknak inkább Kínára kellene összpontosítania, amelyet a „legnagyobb fenyegetésnek” tart. Nem véletlen, hogy JD Vance alelnök néhány napja a müncheni biztonságpolitikai konferencián arról beszélt, hogy „a belső fenyegetés” veszélyesebb, mint Oroszország.
Eközben Marco Rubio Szaúd-Arábiában találkozott Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, és arról beszélt, hogy „hihetetlen lehetőségek” nyílnának az oroszokkal való együttműködésre, ha sikerülne lezárni az ukrajnai háborút.
Zelenszkij világossá tette, hogy Ukrajna nélkül nem lehet Ukrajnáról dönteni. Ők olyan békét szeretnének, ami védelmet nyújtana Oroszország jövőbeli agressziójával szemben, ezt szerintük a NATO-tagság vagy a háborús övezetbe telepített békefenntartók garantálhatnák. Emellett szeretnék, ha kivizsgálnák az orosz háborús bűnöket és elítélnék a felelősöket.
Ehhez képest a Trump által felvetett engedmények teljes mértékben egybeesnek az orosz követelésekkel: Oroszország megtarthatná az összes általa elfoglalt ukrán területet, az USA nem biztosítana biztonsági garanciákat Ukrajnának, és nem engedné be a NATO-ba. Trump még azt is javasolta, hogy Oroszországot vegyék vissza a világ legfejlettebb tagállamait tömörítő G7-ek közé, ahonnan még 2014-ben zárták ki.
A New York Times értékelése szerint
A lap felidézi, hogy Trump mindig is csodálattal beszélt Putyinról, akit „nagyon ravasz” vezetőként jellemzett, és „zseniálisnak” nevezte az Ukrajnára gyakorolt nyomását. Ezzel szemben az USA hagyományos szövetségeseit – például Németországot, Kanadát vagy Franciaországot – rendszeresen lenézi.
Az elnök második ciklusa első hónapját azzal töltötte, hogy elidegenítette az amerikai szövetségeseket: nemcsak kizárta őket az Ukrajnáról szóló tárgyalásokból, hanem vámokkal fenyegette, katonai kiadásaik növelésére kényszerítette őket, sőt, egyes területeikre is igényt formált. Milliárdos támogatója és immár kollégája, Elon Musk közben nyíltan támogatja a szélsőjobboldali német AfD-t.
„Európában egyelőre úgy látják, hogy Trump normalizálni akarja a kapcsolatokat Oroszországgal, miközben szövetségeseit ellenségként kezeli” – mondta Ian Bremmer, a Eurasia Group geopolitikai elemző cég vezetője. „Az AfD támogatása – amelyet a német vezetés neonáci pártnak tart – Trumpot Európa egyik legfontosabb gazdasági hatalmának ellenségévé teszi. Ez egy rendkívüli fordulat.”
A New York Times egy másik cikkében azonban idézi Orbán Viktor interjúját is, amit Tucker Carlsonnak adott. Azt a mondatot emelik ki, ami szerint „Donald Trump már megváltoztatta az egész nyugati világ gondolkodásmódját.”