HÍREK
A Rovatból

Trump merénylője egy csendes, történelemrajongó konzervatív fiú, de pocsék lövész volt a környezete szerint

A csendes, visszahúzódó 20 éves fiatalemberről senki nem gondolta volna, hogy hasonló bűntényt követne el. Az továbbra sem világos, mi lehetett az indítéka.


A kis Pittsburgh környéki külváros, Bethel Park (Pennsylvania) lakóit sokkolta, mikor kiderült: odavalósi volt Thomas Matthew Crooks, aki szombaton rálőtt Donald Trump volt amerikai elnökre.

A nyomozók úgy vélik, hogy Crooks egy félautomata AR-15 puskával felfegyverkezve nyitott tüzet a jelenlegi elnökjelöltre, miközben ő Butlerben, Pennsylvaniában egy tömeg előtt beszélt. A lövöldözésben egy néző halálos találatot kapott, ketten megsérültek. A 20 éves konyhai dolgozót a helyszínen agyonlőtte egy titkosszolgálati mesterlövész.

Crooks jómódú környékről származott, ahol a szomszédok döbbenten állnak a történtek felett, látszólag képtelenek felfogni, hogy egy csendes fiatalembert most azzal vádolnak, hogy rálőtt az exelnökre. Az FBI a maga részéről csak annyit közölt, hogy Crooks volt „a személy, aki részt vett a volt elnök elleni merényletkísérletben”, és hogy „aktív nyomozás folyik” az ügyben. Crooksnál nem volt személyi igazolvány, így a nyomozók DNS- és arcfelismerő technológiát használtak az azonosításához, közölte az FBI.

Thomas Matthew Crooks a pennsylvaniai Bethel Parkból származott, körülbelül 70 km-re lakott a merényletkísérlet helyszínétől. Egy helyi újság szerint 2022-ben végzett a Bethel Park High School középiskolában, ahol 500 dolláros matematikai és természettudományi díjban is részesült.

Crooks egy helyi idősek otthonának konyhájában dolgozott, amely csak egy rövid autóútra volt az otthonától. Munkatársai szerint munkája miatt átment egy háttérellenőrzésen is, és semmilyen gyanúsat nem találtak a személyével kapcsolatban. Iskolája megjegyezte a BBC-nek küldött nyilatkozatában, hogy „komoly kitüntetéssel” végzett, és az iratainak átvizsgálása nem mutatott ki semmilyen fegyelmi, magatartási vagy biztonsági incidensre utaló jelet.

A Pittsburghi Egyetem közölte a BBC-vel, hogy februárban felvették hallgatóként a 2024.es tanév őszi szemeszterére, de a következő hónapban úgy döntött, hogy nem vesz részt az oktatásban.

Az állami választói nyilvántartások szerint regisztrált republikánus volt. Ugyanakkor 2021-ben 15 dollárt adományozott a liberális kampánycsoportnak, az ActBlue-nak egy választási adománybejegyzés és a helyi hírek szerint.

Legalább egy évig tagja volt egy helyi lövészklubnak, a Clairton Sportsmen's Clubnak, amit a klub meg is erősített a BBC-nek. A hatalmas lövészegylet Pittsburghtől délre található, és Pennsylvania, Ohio és Nyugat-Virginia háromállami területének egyik első számú ilyen típusú létesítménye. Több mint 2000 tagja van. Több lőtérrel is rendelkezik, beleértve egy nagy teljesítményű létesítményt puskákkal való gyakorlásra, ahol a célpontok akár 170 méterre is elhelyezkedhetnek.

A klub tulajdonosa, Bill Sellitto a BBC-nek azt mondta, hogy a republikánus kampányeseményen történt lövöldözés egy „szörnyű dolog”. A klub területére a belépés szigorúan ellenőrzött, csak tagok léphetnek be a hatalmas létesítménybe. „Természetesen a klub teljes mértékben elítéli az értelmetlen erőszakos cselekményt” – mondta a BBC-nek Robert S Bootay III ügyvéd, aki a szervezetet képviseli.

A rendfenntartók szerint az a fegyver, amellyel Trumpra lőttek, egy AR-típusú puska, amelyet a nyomozók szerint Crooks apja vásárolt. Nem világos, hogyan került a fegyver a fia kezébe, bár arra utaló jel nincs, hogy az apa bármit is sejtett volna arról, mire készül a fiú. Névtelenséget kérve két tisztviselő az AP-nek elmondta, hogy Crooks apja legalább hat hónappal ezelőtt vásárolta a fegyvert.

A hatóságok szerint Crooks egy 50 töltényes doboz lőszert vásárolt Trump választási eseményének napján, jelentette a CBS. Amerikai médiajelentések szerint Crooks egy Demolition Ranch pólót viselt, egy YouTube csatornáét. A csatornának milliós számú feliratkozója van, különböző fegyverekről és robbanószerekről szóló videókkal. A lövöldözés másnapján a rendfenntartó források azt is elmondták a CBS-nek, hogy gyanús eszközöket találtak Crooks járművében. A CBS szerint a gyanúsítottnál volt egy kereskedelmi forgalomban kapható berendezés, amely alkalmasnak tűnt robbanóeszközök aktiválására. Bombatechnikusokat is a helyszínre hívták, hogy biztosítsák és megvizsgálják az eszközöket.

Miután megállapították Crooks személyazonosságát, a rendőrség és az FBI az indítékát vizsgálják, eddig azonban nem sikerült azonosítaniuk egyet sem.

Július 15-én az FBI közölte, hogy igazságügyi szakértőik sikeresen hozzáfértek Crooks telefonjához, és vizsgálják azt és más digitális bizonyítékokat, hogy nyomokra bukkanjanak. A vizsgálat hónapokig is eltarthat, és a nyomozók „fáradhatatlanul” dolgoznak majd, hogy megállapítsák Crooks tettének okát, mondta el Kevin Rojek, az FBI Pittsburgh-i különleges ügynöke a lövöldözés napján.

A CNN-nek nyilatkozva Crooks apja, Matthew Crooks elmondta, hogy próbál rájönni, „mi a fene történik”, de megvárja, amíg beszélhet a rendfenntartókkal, mielőtt nyilatkozna a fiáról. Az FBI szerint Crooks családja együttműködik a nyomozókkal. Három rendfenntartó forrásra hivatkozva a CBS jelentette, hogy az apja hívta a rendőrséget a lövöldözés után, bár ennek a hívásnak a természete még nem tisztázott. Az apával eddig összesen több mint 100 alkalommal beszéltek.

A rendőrség lezárta az utat, amely Crooks szüleivel közös házához vezetett. A lakás átkutatása július 15-én fejeződött be. Egy szomszéd a CBS-nek elmondta, hogy a rendőrök éjszaka közepén evakuálták őt minden figyelmeztetés nélkül. A Bethel Park-i rendőrség szerint bombavizsgálat folyt Crooks otthona körül. A környékre a bejutást továbbra is ellenőrzik, egy rendőrautó blokkolja a bejáratot a ház előtti utcában. Kedd délután még mindig sárga rendőrségi szalag volt látható a lakás előtt. Csak az ott lakók mehetnek be vagy ki az utcából.

Azt, hogy Crooks mennyi időt töltött a merénylet megtervezésével, továbbra is vizsgálják a hatóságok. A rendőrség szerint egyedül cselekedett, de továbbra is nyomozás folyik, hogy kísérte-e valaki az eseményre.

Eddig zavaros és időnként ellentmondásos kép rajzolódott ki arról, hogy ki is volt valójában Thomas Matthew Crooks. A helyi híradó, a KDKA szerint néhány fiatal helyi lakos, akik vele jártak iskolába, magányosként írták le, akit gyakran zaklattak, és néha „vadászruhákban járt iskolába”.

Egy másik volt osztálytársa, Summer Barkley viszont némiképp másképp írta le. A BBC-nek azt mondta,

Crooks „mindig jó jegyeket szerzett a teszteken” és „nagyon szenvedélyesen szerette a történelmet”.

„Bármi, ami politikával és a történelemmel kapcsolatos volt, arról ő tudott” – mondta. „De nem volt semmi rendkívüli... mindig kedves volt” – tette hozzá. Elmondása szerint a fiút a tanárai is kedvelték.

Mások egyszerűen csak csendesnek emlékeztek rá.

„Ugyan ott volt velünk, de nem tudok senkit, aki jól ismerte volna” – mondta egy névtelenséget kérő volt osztálytársa a BBC-nek. „Egyszerűen nem az a fajta srác, akire gyakran gondolnál. De rendben lévőnek tűnt”. Egy másik osztálytársa, aki szintén nem akarta azonosítani magát, „intelligensnek, de kissé furcsának” írta le őt.

Egy helyi étterem és pizzéria tulajdonosa, Sara Petko elmondta, hogy a munkatársak – akik közül néhányan osztálytársai voltak – magányosnak gondolták őt, de nehezen értik, hogyan fordult egy csendes ember az erőszak felé. „Ez egyszerűen őrület, és olyan ijesztően közel van hozzánk” – mondta. „Gondoljunk csak bele: valaki, aki gyakorlatilag az élete elején van, ilyet tehet” – tette hozzá.

Jameson Myers, a Bethel Park High School lövész csapatának egykori tagja, aki 2022-ben végzett Crooksszal együtt, elmondta a CBS-nek, hogy Crooks nem került be a csapatba.

„Még a junior csapatba sem került be a selejtezők után” – mondta el Myers. „Ezután soha nem tért már vissza a gyakorlásokra a középiskola hátralévő részében.”

Egy másik volt osztálytársa az ABC Newsnak elmondta, hogy „szörnyen lőtt” és „nem igazán illett a lövész csapatba”. Az tankerület szerint nincs nyilvántartás arról, hogy Crooks próbálkozott volna a csapatba kerülni, és „soha nem is szerepelt a névsorban”. „Egy kedves fiú volt, aki soha nem beszélt rosszul senkiről, és soha nem gondoltam volna, hogy képes lenne bármire, amit az elmúlt napokban láttam tőle” – fogalmazott egykori csapattársa.

Max Smith, aki egy amerikai történelem kurzusra járt Crooksszal, elmondta a Philadelphia Inquirernek, hogy volt osztálytársa „egyértelműen konzervatív volt”. Felidézett egy próbavitát is, amelyben mindketten részt vettek. Erről azt mondta:

„Az osztály többsége liberális oldalon állt, de Tom, bármi is történt, mindig kitartott a konzervatív oldal mellett.”

„Azon tűnődöm, miért hajtana végre merényletet a konzervatív jelölt ellen” – tette hozzá a lapnak.

A hatóságok azt is tüzetesen megvizsgálták, hogy hol és milyen messze volt Crooks Donald Trumptól. Egy szemtanú a BBC-nek elmondta, hogy látott egy embert, akit Crooksnak véltek, egy puskával egy épület tetején, mielőtt Trumpot meglőtték.

„Rendőrök rohangálnak. Mondtuk nekik, hogy van egy fickó a tetőn egy puskával. A titkosszolgálat távcsővel vizsgálódott, én pedig egyenesen a tetőre mutattam”

– idézte fel a történteket a helyszínen jelen lévő Greg Simth.

Több videó is megerősíti ezt a nyomot, néhányan azt mutatják, hogy a résztvevők kiabálnak a rendőrökkel. Egy, a TMZ csatorna által megszerzett videófelvétel pedig megmutatja a lövöldözés pillanatát is.

A rendfenntartó források azt is elmondták a CBS-nek, hogy egy járókelő jelentette Crooksot, akit a rendőrség gyanús személynek azonosított, de a tisztviselők szem elől tévesztették, mielőtt a lövöldözés megkezdődött volna.

Egy titkosszolgálati mesterlövész a támadás után visszalőtt, és megölte a 20 éves támadót.

forrás: BBC


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor üzent a Csík zenekar énekesnőjének, aki felháborodott azon, hogy egy drag queen táncolt a hangjára a Pride-on
A miniszterelnök szerint Majorosi Mariannával van az ország többsége, és ne hagyja magát. Az énekesnő azt kifogásolta, hogy nem közölték vele előre a dal felhasználását.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 01.



Áll a bál a szombati Budapesti Pride egyik színpadi műsorszáma körül. A szóban forgó produkció során a Mia Szösz néven ismert előadó kokárdával a mellkasán táncolt, miközben a hangszórókból a Csík zenekar által előadott Most múlik pontosan című dal szólt.

Kedden aztán előbb a zenekar énekesnője, Majorosi Marianna szólalt meg a műsorszámmal kapcsolatban Orbán Viktor posztja alatt. A miniszterelnök a szóban forgó táncról osztott meg egy videót közösségi oldalán. Majd nem sokkal később a dal eredetijét jegyző Quimby zenekar is posztolt a Facebookon.

Majorosi egy kommentben azt írta: szerinte nem helyes, hogy előzetes engedélye nélkül került a hangja egy politikai tartalom mellé. A Quimby tagjai pedig azt kérték, hogy legközelebb előre jelezzék, ha a dalaikat felhasználná bárki.

Kedden este Orbán Viktor egy külön posztban reagált az énekesnő hozzászólására.

„Kedves Majorosi Marianna! Az ország többsége Önnel van, ne hagyja magát!”

- írta a kormányfő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter válaszolt arra, hogy ha csak egy fideszest juttathatna börtönbe, ki lenne az
A tiszás politikus több kérdésre is válaszolt kedd esti videójában. Arról is kérdezték, hogy javasolja-e a fiataloknak, hogy külföldi egyetemen tanuljanak tovább.


Ismét kérdezz-felelek videót tett közzé Magyar Péter. A Tisza Párt vezetőjétől többek között megkérdezték azt is, hogy mitől fél, amire azt válaszolta, hogy nem fél.

Az egyik kérdező arról érdeklődött, mi a véleménye arról, ha a fiatalok külföldre mennek egyetemre.

„Szerintem kaland, tapasztalat, nyelvtudás. De aztán gyertek haza!”

- válaszolta a politikus.

A videóból az is kiderül, hogy az első autója egy használt Volkswagen Polo volt. Még Varga Judittal közösen vették, és a volt felesége azt mondta neki, hogy addig nem szül gyereket, amíg Magyar nem tanul meg jól vezetni.

Magyar Péter egy kérdésre azt is elárulja, hogy az igazán nagy álmai nem politikai irányultságúak. Az utolsó előtti kérdés pedig arról szólt, hogy ha csak egy fideszest juttathatnának börtönbe, de őt garantáltan, akkor ki lenne az.

„Én nem fogok semmilyen fideszest börtönbe juttatni. Ez nem az én feladatom, hanem az igazságszolgáltatásé”

- szögezte le Magyar.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Egyéb programom van” - a fideszes képviselő nem ért rá odamenni a Dunai Vasműhöz, ahonnan épp 800 embert rúgtak ki a múlt heti 1700 után
A dolgozók kétségbe vannak esve, nem tudják, mi lesz velük. Átképzésről egyelőre szó sincs, a politikus szobrot jelentett be helyette.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 01.



Reggel nyolc után már több tucat ember gyűlt össze a Dunai Vasmű kapuja előtt. Újabb elbocsátási hullám indult a Dunaferr egyik utódcégénél: ezúttal 800 dolgozónak kellett távoznia, derül ki az RTL Híradóból. A múlt héten már 1700 embert küldtek el, így már több mint 2500 család érintett.

Sokan közülük évtizedek óta ugyanott dolgoztak. Egy férfi azt mondta, 1989 óta dolgozik a cégnél. Arra a kérdésre, hogy most mi következik, csak annyit mondott: sehová nem veszik fel.

A dolgozók attól tartanak, hogy nem találnak új munkahelyet. A kormány korábban átképzési programokat ígért, ám erről egyelőre semmilyen információt nem kaptak az érintettek.

A Kormányhivatal közleményt adott ki a helyzetről. Ebben azt írják: „jelenleg is képzési lehetőségeket biztosít azok számára, akik új munkahely megtalálására törekednek”, valamint hogy „felvették a kapcsolatot a régió kiemelt foglalkoztatóival, hogy felmérjék a képzési kínálatot és a potenciális elhelyezkedési lehetőségeket”.

A gyár története egészen a szocializmus idejéig nyúlik vissza: akkoriban a Dunai Vasmű az ország egyik meghatározó üzeme volt. A rendszerváltás után privatizálták, azóta több tulajdonosa is volt – köztük orosz és ukrán cégek –, majd néhány éve, állami segítséggel, a Liberty Steel indiai vállalat vette át.

Miközben a gyárban épp embereket bocsátottak el, a város másik oldalán sajtótájékoztatót tartottak. Soltész Miklós államtitkár és Mészáros Lajos, a térség országgyűlési képviselője egy leendő köztéri szoborról beszélt a helyi katolikus plébánia előtt. A projektet az állam 20 millió forinttal támogatja.

Az RTL Híradója megkérdezte, hogy a politikusok ellátogatnak-e a gyárhoz is. Soltész Miklós úgy fogalmazott: „Teljesen természetesen a képviselő úr és azok, akik ezen a területen dolgoznak, az ő feladatuk, hogy segítsenek és ahogy eddig is segített a kormány biztos, hogy segíteni fog.”

Mészáros Lajos viszont nem tudott elmenni a Vasműhöz: „Nem, mert egyéb programom van” - mondta a csatorna kérdésére.

A képviselő a híradónak arról is beszélt, hogy információi szerint a hengermű tovább működhet, és reméli, hogy a most elbocsátott dolgozók felét visszavehetik.

Ha viszont nem érkezik új befektető, Dunaújváros környékén körülbelül 2500 embernek kellene munkát találni – miközben információk szerint a régióban ennél jóval kevesebb betöltetlen állás van.

Az RTL Híradó teljes riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Megszólalt a Pride-on kokárdával táncoló drag queen: Olyan produkciót szerettem volna, ami egyfajta statement és úgy érzem, ez össze is jött
Mia Szösz Pride-os produkcióját még a miniszterelnök is megosztotta azzal a szöveggel, hogy „Van, aki erre büszke. Mi nem kérünk belőle!” A drag queen erre is reagált.


Két drag queen, Mia Szösz és Emma Rebel is fellépett a rekordméretű Budapest Pride-on. Mindkettejük produkciója hatalmas visszhangot váltott ki: Mia ugyanis egy hatalmas kokárdát dobott a földre a produkciója végén, Emma pedig bajusszal lépett színpadra.

„Olyan produkciót szerettem volna, ami egyfajta statement és úgy érzem, ez össze is jött: ez volt a Most múlik pontosan. De nem akartam túl komolyra sem venni, ezért a másik egy bulisabb szám volt”

- mondta Mia a Telexnek.

Hozzátette:

„Azt akartam üzenni a transznemű embereknek, hogy fontolják meg, mi a fontosabb számukra: az identitásuk vagy a hazájuk. Lehet, hogy ez rosszul hangzik, pedig nem hazaárulásra akarok senkit rávenni, de jelen helyzetben a transzok a marginalizált csoporton belül is a legeslegmarginalizáltabbak, és néha szinte hajtóvadászatot indítanak ellenük”

Az ő produkcióját még Orbán Viktor is megosztotta a Facebook-oldalán, és azt írta hozzá: „Van, aki erre büszke. Mi nem kérünk belőle!”

„Ő nem is volt ott, szóval az, hogy nem kér belőlünk, már ott tiszta volt. Nem is neki szólt az előadásom, hanem annak a 200 vagy akárhány ezer embernek, aki a tiszteletét tette aznap”

- reagált erre Mia, akit a Hatvannégy Vármegye feljelentéssel fenyeget a kokárdás produkció miatt.

„A Hatvannégy Vármegye fel is akar jelenteni nemzeti szimbólum meggyalázása miatt, amire meg csak annyit mondanék, hogy nem ők és nem Novák Előd fogja meghatározni, mi a magyarság, és hogy én milyen szimbólumokat használhatok itt született és itt felnőtt magyarként. Nem csak ők alkotják a nemzeti egységet. És a népművészet sem politika, és nem is kéne azzá tenni”

- mondta.

Emma Rebel fellépését leginkább a külseje, azon belül is a szakálla miatt bírálták.

„Egyrészt tudom, hogy ahogyan én művelem ezt a műfajt, az nem való mindenkinek, mert a drag queenek vagy transzvesztiták nem feltétlenül szőrösek és szakállasak. Teljesen rendben van, ha valakinek ez nem tetszik, bár nem én vagyok az első, aki így csinálja, és nem is én leszek az utolsó. Viszont ez egy szabad művészet, egy önkifejező előadásmód, ahol a karaktert úgy építed fel, ahogy akarod, és a személyiséged azon részeit mutatod be, amiket a mindennapokban nem tudsz megmutatni”

- fogalmazott Emma, aki arról is beszélt, hogyan élte meg a Pride esetleges betiltásának hírét: „Amikor a miniszterelnök először beszélt a Pride betiltásáról, életemben először nagyon megijedtem, hogy mostantól tényleg az lesz, hogy az utcára se fogok tudni kimenni. A nővérem nyugtatott meg, hogy ne legyek hülye, eddig is aktivistáskodtam, most meg főleg muszáj lesz hallatni a hangomat. A félelem nálam egy idő után teljesen átment abba, hogy szarok rá, nekem egy feladatom van: az, hogy azoknak az embereknek az üzenetét átadjam, akik láthatatlanok”

Fotó: SZMO/Nagy Bogi

Mia Szösz is arról beszélt, hogy szerinte az utóbbi években felerősödött a kormány rosszindulata, és ez hatással van a lelkiállapotára is, ugyanakkor nem hagyja hogy mindez eltántorítsa őt.

„Lehet, hogy nem 200 ezer ember előtt fogom csinálni, de csinálni fogom. Tényleg meg kellene érteni, hogy ez egy előadó-művészeti ág, nem egy beteg szexuális perverzió”

- mondta.

„A drag queenek a közösség legszínesebb foltjai, a legészrevehetőbb lényei, ez hozzátartozik a szerepünkhöz. És azáltal, hogy ilyen kirívó a karakterem, több figyelmet kap az LMBTQ+ bármelyik betűje. Technikailag egy bohóc vagyok, egy szórakoztató elem a közönség számára” – tette hozzá a hétköznapokban szabadúszó sminkesként dolgozó drag queen.


Link másolása
KÖVESS MINKET: