HÍREK
A Rovatból

Trump merénylője egy csendes, történelemrajongó konzervatív fiú, de pocsék lövész volt a környezete szerint

A csendes, visszahúzódó 20 éves fiatalemberről senki nem gondolta volna, hogy hasonló bűntényt követne el. Az továbbra sem világos, mi lehetett az indítéka.


A kis Pittsburgh környéki külváros, Bethel Park (Pennsylvania) lakóit sokkolta, mikor kiderült: odavalósi volt Thomas Matthew Crooks, aki szombaton rálőtt Donald Trump volt amerikai elnökre.

A nyomozók úgy vélik, hogy Crooks egy félautomata AR-15 puskával felfegyverkezve nyitott tüzet a jelenlegi elnökjelöltre, miközben ő Butlerben, Pennsylvaniában egy tömeg előtt beszélt. A lövöldözésben egy néző halálos találatot kapott, ketten megsérültek. A 20 éves konyhai dolgozót a helyszínen agyonlőtte egy titkosszolgálati mesterlövész.

Crooks jómódú környékről származott, ahol a szomszédok döbbenten állnak a történtek felett, látszólag képtelenek felfogni, hogy egy csendes fiatalembert most azzal vádolnak, hogy rálőtt az exelnökre. Az FBI a maga részéről csak annyit közölt, hogy Crooks volt „a személy, aki részt vett a volt elnök elleni merényletkísérletben”, és hogy „aktív nyomozás folyik” az ügyben. Crooksnál nem volt személyi igazolvány, így a nyomozók DNS- és arcfelismerő technológiát használtak az azonosításához, közölte az FBI.

Thomas Matthew Crooks a pennsylvaniai Bethel Parkból származott, körülbelül 70 km-re lakott a merényletkísérlet helyszínétől. Egy helyi újság szerint 2022-ben végzett a Bethel Park High School középiskolában, ahol 500 dolláros matematikai és természettudományi díjban is részesült.

Crooks egy helyi idősek otthonának konyhájában dolgozott, amely csak egy rövid autóútra volt az otthonától. Munkatársai szerint munkája miatt átment egy háttérellenőrzésen is, és semmilyen gyanúsat nem találtak a személyével kapcsolatban. Iskolája megjegyezte a BBC-nek küldött nyilatkozatában, hogy „komoly kitüntetéssel” végzett, és az iratainak átvizsgálása nem mutatott ki semmilyen fegyelmi, magatartási vagy biztonsági incidensre utaló jelet.

A Pittsburghi Egyetem közölte a BBC-vel, hogy februárban felvették hallgatóként a 2024.es tanév őszi szemeszterére, de a következő hónapban úgy döntött, hogy nem vesz részt az oktatásban.

Az állami választói nyilvántartások szerint regisztrált republikánus volt. Ugyanakkor 2021-ben 15 dollárt adományozott a liberális kampánycsoportnak, az ActBlue-nak egy választási adománybejegyzés és a helyi hírek szerint.

Legalább egy évig tagja volt egy helyi lövészklubnak, a Clairton Sportsmen's Clubnak, amit a klub meg is erősített a BBC-nek. A hatalmas lövészegylet Pittsburghtől délre található, és Pennsylvania, Ohio és Nyugat-Virginia háromállami területének egyik első számú ilyen típusú létesítménye. Több mint 2000 tagja van. Több lőtérrel is rendelkezik, beleértve egy nagy teljesítményű létesítményt puskákkal való gyakorlásra, ahol a célpontok akár 170 méterre is elhelyezkedhetnek.

A klub tulajdonosa, Bill Sellitto a BBC-nek azt mondta, hogy a republikánus kampányeseményen történt lövöldözés egy „szörnyű dolog”. A klub területére a belépés szigorúan ellenőrzött, csak tagok léphetnek be a hatalmas létesítménybe. „Természetesen a klub teljes mértékben elítéli az értelmetlen erőszakos cselekményt” – mondta a BBC-nek Robert S Bootay III ügyvéd, aki a szervezetet képviseli.

A rendfenntartók szerint az a fegyver, amellyel Trumpra lőttek, egy AR-típusú puska, amelyet a nyomozók szerint Crooks apja vásárolt. Nem világos, hogyan került a fegyver a fia kezébe, bár arra utaló jel nincs, hogy az apa bármit is sejtett volna arról, mire készül a fiú. Névtelenséget kérve két tisztviselő az AP-nek elmondta, hogy Crooks apja legalább hat hónappal ezelőtt vásárolta a fegyvert.

A hatóságok szerint Crooks egy 50 töltényes doboz lőszert vásárolt Trump választási eseményének napján, jelentette a CBS. Amerikai médiajelentések szerint Crooks egy Demolition Ranch pólót viselt, egy YouTube csatornáét. A csatornának milliós számú feliratkozója van, különböző fegyverekről és robbanószerekről szóló videókkal. A lövöldözés másnapján a rendfenntartó források azt is elmondták a CBS-nek, hogy gyanús eszközöket találtak Crooks járművében. A CBS szerint a gyanúsítottnál volt egy kereskedelmi forgalomban kapható berendezés, amely alkalmasnak tűnt robbanóeszközök aktiválására. Bombatechnikusokat is a helyszínre hívták, hogy biztosítsák és megvizsgálják az eszközöket.

Miután megállapították Crooks személyazonosságát, a rendőrség és az FBI az indítékát vizsgálják, eddig azonban nem sikerült azonosítaniuk egyet sem.

Július 15-én az FBI közölte, hogy igazságügyi szakértőik sikeresen hozzáfértek Crooks telefonjához, és vizsgálják azt és más digitális bizonyítékokat, hogy nyomokra bukkanjanak. A vizsgálat hónapokig is eltarthat, és a nyomozók „fáradhatatlanul” dolgoznak majd, hogy megállapítsák Crooks tettének okát, mondta el Kevin Rojek, az FBI Pittsburgh-i különleges ügynöke a lövöldözés napján.

A CNN-nek nyilatkozva Crooks apja, Matthew Crooks elmondta, hogy próbál rájönni, „mi a fene történik”, de megvárja, amíg beszélhet a rendfenntartókkal, mielőtt nyilatkozna a fiáról. Az FBI szerint Crooks családja együttműködik a nyomozókkal. Három rendfenntartó forrásra hivatkozva a CBS jelentette, hogy az apja hívta a rendőrséget a lövöldözés után, bár ennek a hívásnak a természete még nem tisztázott. Az apával eddig összesen több mint 100 alkalommal beszéltek.

A rendőrség lezárta az utat, amely Crooks szüleivel közös házához vezetett. A lakás átkutatása július 15-én fejeződött be. Egy szomszéd a CBS-nek elmondta, hogy a rendőrök éjszaka közepén evakuálták őt minden figyelmeztetés nélkül. A Bethel Park-i rendőrség szerint bombavizsgálat folyt Crooks otthona körül. A környékre a bejutást továbbra is ellenőrzik, egy rendőrautó blokkolja a bejáratot a ház előtti utcában. Kedd délután még mindig sárga rendőrségi szalag volt látható a lakás előtt. Csak az ott lakók mehetnek be vagy ki az utcából.

Azt, hogy Crooks mennyi időt töltött a merénylet megtervezésével, továbbra is vizsgálják a hatóságok. A rendőrség szerint egyedül cselekedett, de továbbra is nyomozás folyik, hogy kísérte-e valaki az eseményre.

Eddig zavaros és időnként ellentmondásos kép rajzolódott ki arról, hogy ki is volt valójában Thomas Matthew Crooks. A helyi híradó, a KDKA szerint néhány fiatal helyi lakos, akik vele jártak iskolába, magányosként írták le, akit gyakran zaklattak, és néha „vadászruhákban járt iskolába”.

Egy másik volt osztálytársa, Summer Barkley viszont némiképp másképp írta le. A BBC-nek azt mondta,

Crooks „mindig jó jegyeket szerzett a teszteken” és „nagyon szenvedélyesen szerette a történelmet”.

„Bármi, ami politikával és a történelemmel kapcsolatos volt, arról ő tudott” – mondta. „De nem volt semmi rendkívüli... mindig kedves volt” – tette hozzá. Elmondása szerint a fiút a tanárai is kedvelték.

Mások egyszerűen csak csendesnek emlékeztek rá.

„Ugyan ott volt velünk, de nem tudok senkit, aki jól ismerte volna” – mondta egy névtelenséget kérő volt osztálytársa a BBC-nek. „Egyszerűen nem az a fajta srác, akire gyakran gondolnál. De rendben lévőnek tűnt”. Egy másik osztálytársa, aki szintén nem akarta azonosítani magát, „intelligensnek, de kissé furcsának” írta le őt.

Egy helyi étterem és pizzéria tulajdonosa, Sara Petko elmondta, hogy a munkatársak – akik közül néhányan osztálytársai voltak – magányosnak gondolták őt, de nehezen értik, hogyan fordult egy csendes ember az erőszak felé. „Ez egyszerűen őrület, és olyan ijesztően közel van hozzánk” – mondta. „Gondoljunk csak bele: valaki, aki gyakorlatilag az élete elején van, ilyet tehet” – tette hozzá.

Jameson Myers, a Bethel Park High School lövész csapatának egykori tagja, aki 2022-ben végzett Crooksszal együtt, elmondta a CBS-nek, hogy Crooks nem került be a csapatba.

„Még a junior csapatba sem került be a selejtezők után” – mondta el Myers. „Ezután soha nem tért már vissza a gyakorlásokra a középiskola hátralévő részében.”

Egy másik volt osztálytársa az ABC Newsnak elmondta, hogy „szörnyen lőtt” és „nem igazán illett a lövész csapatba”. Az tankerület szerint nincs nyilvántartás arról, hogy Crooks próbálkozott volna a csapatba kerülni, és „soha nem is szerepelt a névsorban”. „Egy kedves fiú volt, aki soha nem beszélt rosszul senkiről, és soha nem gondoltam volna, hogy képes lenne bármire, amit az elmúlt napokban láttam tőle” – fogalmazott egykori csapattársa.

Max Smith, aki egy amerikai történelem kurzusra járt Crooksszal, elmondta a Philadelphia Inquirernek, hogy volt osztálytársa „egyértelműen konzervatív volt”. Felidézett egy próbavitát is, amelyben mindketten részt vettek. Erről azt mondta:

„Az osztály többsége liberális oldalon állt, de Tom, bármi is történt, mindig kitartott a konzervatív oldal mellett.”

„Azon tűnődöm, miért hajtana végre merényletet a konzervatív jelölt ellen” – tette hozzá a lapnak.

A hatóságok azt is tüzetesen megvizsgálták, hogy hol és milyen messze volt Crooks Donald Trumptól. Egy szemtanú a BBC-nek elmondta, hogy látott egy embert, akit Crooksnak véltek, egy puskával egy épület tetején, mielőtt Trumpot meglőtték.

„Rendőrök rohangálnak. Mondtuk nekik, hogy van egy fickó a tetőn egy puskával. A titkosszolgálat távcsővel vizsgálódott, én pedig egyenesen a tetőre mutattam”

– idézte fel a történteket a helyszínen jelen lévő Greg Simth.

Több videó is megerősíti ezt a nyomot, néhányan azt mutatják, hogy a résztvevők kiabálnak a rendőrökkel. Egy, a TMZ csatorna által megszerzett videófelvétel pedig megmutatja a lövöldözés pillanatát is.

A rendfenntartó források azt is elmondták a CBS-nek, hogy egy járókelő jelentette Crooksot, akit a rendőrség gyanús személynek azonosított, de a tisztviselők szem elől tévesztették, mielőtt a lövöldözés megkezdődött volna.

Egy titkosszolgálati mesterlövész a támadás után visszalőtt, és megölte a 20 éves támadót.

forrás: BBC


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Érdekes dolgot szúrtak ki a kommentelők Orbán Viktor képe alatt – meggondolta magát a miniszterelnök?
A kormányfő a reggeli Kossuth rádiós szereplése előtt hívta fel Lázár Jánost, a körülmények pedig sokak fantáziáját megmozgatták.


Megejtette szokásos Kossuth rádiós látogatását Orbán Viktor. A miniszterelnök beszélt a magyar gazdaság romló adatairól, amiről azonban szerinte az Európai Unió Ukrajna-politikája a felelős. És szidta kicsit a Tisza-pártot is.

Oldalának kommentelői azonban felfigyeltek egy másik dologra is. A kormányfő nem sokkal az adás előtt kitett egy fotót, amin – állítólag – Lázár Jánossal beszélt. Ezt:

Ami az internet népének elsőre feltűnt, hogy Orbán kezében okostelefon van, holott közismert, hogy nem szereti azokat. A Telex 2022-ben arról írt, hogy egy – akkor – 15 éves Nokián intézi a hívásait. Ezzel többször le is fotózták:

Fotó: Marc Atkins/Getty Images
Fotó: Thierry Monasse/Getty Images

Sőt, 2024-ben még videó is megörökítette a miniszterelnök jó öreg távbeszélőjét:

@viktor_a_tiktokon Telefontéma #orbanviktor #miniszterelnok #follow #fyp #SzentkirályiAlexandra #KubatovGábor #DeutschTamás #SzijjártóPéter ♬ Happy Summer - Vin Music

A pénteki telefon azonban láthatóan nem a muzeális értékű Nokia – be is indult a találgatás, hogy vajon kölcsöntelefonon kereste miniszterét, vagy megadta magát a technikai haladásnak, és beszerzett egy okostelefont.

Volt aki a kommentek között azt kérdezte: „Hol a dealer teló?”

De más is megjegyezte: „Állítólag a nyomógombos telefon a Dunában van...” Míg más arra gyanakszik, hogy nem is új a telefon, hanem: „Kilapult a kis Nokia?? Ráült?”

Nem ez volt azonban az egyetlen rejtély a reggeli hívás kapcsán. Az is kérdés, hogy miről egyeztethetett a kormányfő Lázár Jánossal, miközben az interjúban egyetlen téma sem került szóba, ami az építésügyi és közlekedési miniszter hatásköre lett volna.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Drámai döntés: alkotmányellenesnek nyilvánították Németország legnagyobb ellenzéki pártját
A német titkosszolgálat szerint az AfD veszélyt jelent a demokratikus rendre. Már lehallgatásokra és besúgók beépítésére is joguk van a hatóságoknak.


A német Alkotmányvédelmi Hivatal mostantól hivatalosan is alkotmányellenes pártnak minősítette az Alternatíva Németországért pártot, vagyis az AfD-t – számolt be róla a Spiegel.

Ez a döntés azt jelenti, hogy a titkosszolgálatok könnyebben kérhetnek engedélyt a párt és tagjai megfigyelésére, például telefonlehallgatásra, lehallgatók telepítésére vagy informátorok beépítésére.

Korábban csak három tartományi szervezetet – a türingiai, a szászországi és a szász-anhalti szervezetet – minősítették alkotmányellenesnek. Az országos pártot eddig csak „gyanúsan” szélsőségesként kezelték. A hivatal most „bizonyítottan szélsőséges” minősítést adott a pártnak.

A döntést egy több mint ezer oldalas jelentéssel támasztották alá, amelyet a hivatal a szövetségi belügyminisztériumnak nyújtott be.

A dokumentumban számos példával és bizonyítékkal mutatják be, hogy az AfD nézetei szembemennek a német alkotmányos renddel.

A Spiegel cikke szerint a jelentés kiemeli, hogy a párt „etnikai alapon” értelmezi a nép fogalmát, és nem tekinti németnek azokat az állampolgárokat, akik muszlim többségű országokból származnak. A jelentés szerint ez „nem összeegyeztethető a szabad demokratikus renddel”.

Az Alkotmányvédelmi Hivatal eredetileg már tavaly év végén le akarta adni a jelentést, ám a kormánykoalíció felbomlása és az előrehozott választások miatt ezt elhalasztotta.

A 2025-ös szövetségi választáson az AfD 20 százalékos eredménnyel a CDU–CSU mögött a második helyen végzett, ami a párt történetének eddigi legjobb eredménye. A kampány során Elon Musk is kiállt a párt mellett, és interjút készített a párt kancellárjelöltjével, Alice Weidellel.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Jöhet a fehér füst? Felhelyezték a Sixtus-kápolna tetejére a pápaválasztásról eredményt adó kéménycsövet
A kéményt kizárólag a pápaválasztások alatt szokták használni. A szavazás során fekete füsttel a sikertelen, fehér füsttel a sikeres szavazás eredményét jelzik a hívek és a nyilvánosság felé.


Felhelyezték a pápaválasztási fordulók eredményét tudtul adó kéménycsövet a Sixtus-kápolna tetejére péntek reggel – számolt be róla az MTI. A Szent Péter térről és környékéről jól lehetett látni, ahogy több munkás mozgott a Szent Péter-bazilika és az apostoli paloták között található kápolna cserepes tetején. A munkások elhelyezték azt a csövet, amely meghosszabbítja a Sixtus-kápolna kéményét, és amelyet kizárólag a pápaválasztások alatt szoktak használni.

A kémény azzal a kályhával van összekötve, amelyet a Sixtus-kápolnába „bezárt” bíborosok szavazócéduláinak elégetésére használnak. Sikertelen szavazási kör esetén fekete, sikeres választáskor fehér füst száll fel a kéményből.

Az egyszerű öntöttvas kályhát első alkalommal az 1939-es konklávén használták. 2005 óta a kéményhez egy másik kályhát is kapcsoltak, amely vegyi adalékanyaggal színezi a füstöt, hogy a választás eredménye jól látható legyen.

A nyolcvan évnél fiatalabb, pápaválasztó bíborosok május 7-én délután vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ahol megtartják az első szavazási kört, így

az első füst szerda este száll majd fel.

Május nyolcadikán a bíborosok délelőtt és délután is szavaznak: mindkét forduló után felszáll a füst, várhatóan a déli órákban és este hét óra körül, de az időpontot nem lehet előre megjósolni. Az azt követő napokban is ugyanezt az ütemezést követik.

I. János Pál pápát 1978 augusztusában egy délelőtti és egy délutáni szavazási fordulóval választották meg, a fehér füst 18 óra 24 perckor szállt fel. II. János Pál pápa megválasztásakor, 1978 októberében a konklávé majdnem három napig tartott, és a fehér füst este 18 óra 18 perckor szállt fel. XVI. Benedek megválasztásához elég volt egy délelőtti és egy délutáni szavazási kör 2005 áprilisában, a fehér füst 17 óra 50 perckor szállt fel. Ferenc pápa esetében, 2013 márciusában két nap kellett, és a fehér füst 19 óra 6 perckor szállt fel.

A fehér füst után az úgynevezett protodiakónus bíboros jelenti be a Szent Péter-bazilika lodzsájáról az örömhírt, hogy az egyháznak új pápája van („Habemus papam!”). A füst és a bejelentés között akár egy óra is eltelhet, de ez alkalmanként változik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Putyin először mutatta meg fényűző lakosztályát a Kremlben – videó
A kamerák előtt nyílt ki az ajtó, mögötte arannyal díszített falak, fehér zongora és cári portré várta a stábot. Putyin még a házi templomát is megmutatta a riporternek.


Vlagyimir Putyin orosz elnök ritka bepillantást engedett a Kreml egyik legféltettebb részébe: megmutatta saját lakosztályát, ahol az utóbbi időben sok időt tölt. A belső térbe egy dokumentumfilm forgatása során nyerhetett betekintést Peter Zarubin stábja.

A felvételen Putyin arról beszélt, hogy gyakran dolgozik még éjszaka is, ilyenkor pedig átmegy a lakrészébe.

„Van egy saját lakrészem itt a Kremlben, ahol az utóbbi időben sok időt töltök. Sokszor még éjszaka is dolgozom, így akkor átmegyek oda, leülök a kandallóhoz, teázok”

idézi a Daily Mail.

Amikor a riporter megkérte, hogy megmutatná-e neki a lakrészt, Putyin kötélnek állt, és kinyitott egy ajtót. „Látja, nincs messze” – mondta mosolyogva, majd beinvitálta a stábot.

A filmben egyelőre csak néhány másodpercnyi részletet mutattak meg, de így is kiderült, hogy a lakrész fényűzően van berendezve: arannyal díszített enteriőr, egy nagy fehér zongora, amin Putyin néha játszani szokott, több kanapé és egy portré III. Sándor orosz cárról is feltűnik.

A stáb megtekinthette Putyin két hálószobáját, könyvtárszobáját és a házi templomát is. Ezek a felvételek is szerepelnek majd abban a filmben, amelyet vasárnap mutatnak be.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET: