HÍREK

Tölgyessy Péter: „A Fidesz egyre inkább a munkásosztály pártja kezd lenni”

A politológus szerint az ellenzék számos kérdésben kizárólag a Nyugatról másolt mintákban gondolkozik, a szegényebb népréteg problémáira pedig sokkal jobban tud rezonálni a kormánypárt.

Link másolása

Gulyás Márton Partizánjának vendége volt Tölgyessy Péter jogász, politológus, egykori SZDSZ-es és fideszes parlamenti képviselő, aki közel 100 percben elemezte a 2022-es választás eredményét, az ellenzék súlyos bukásának okait és részben a rendszerváltás utáni Magyarország politikai berendezkedését.

Tölgyessy elmondta, hogy a Fidesz újabb kétharmados győzelmének talán legfőbb oka, hogy még mindig ők értik a legjobban az országot, ráadásul monolit jellege ellenére még mindig sokkal innovatívabb, mint az ellenzék.

Mint mondta, a magyar gondolkodás egyik alapvető sajátossága a nemzeti önzés, amire szintén páratlanul sikeresen tud építeni a kormánypárt.

Ennek egyik példájaként említette az ukrajnai háborút is, ahol az embereket a NATO-nál és a szolidaritásnál jobban érdekelte a benzin és a gáz, valamint hogy mi mindenképpen maradjunk ki a konfliktusból. Ehhez képest az ellenzék teljes mértékben átvette a Nyugat szlogenjeit, Márki-Zay Péter pedig még olyan dolgokat is megígért (például a fegyverszállítás vagy egy kisarkított félmondatában a katonák küldése ügyében), amit senki nem kért is tőle.

Tölgyessy egyébként is többször emlegette a „túltolt” nyugatosságot mint az ellenzék problémáját. Szerinte Közép-Európában, és speciálisan Magyarországon minden demokratikus időben van olyan párt, ami a Nyugat vívmányait próbálja egy az egyben lemásolni. A sikeresebbek közt ilyen volt az SZDSZ, míg ma leginkább a Momentum követi ezt a stratégiát. Ami főleg amiatt véleményes, hiszen maga a Nyugat (és azon belül az Európai Unió) is többféle súlyos válságtól szenved.

A beszélgetésben szóba kerültek a közvélemény-kutatások, illetve azt ezt végző cégek súlyos „félremérései” is. A politikai elemző szerint ennek egyik oka, hogy Magyarországon nincs hagyományos értelemben vett közvélemény, hiszen a politika annyira szitokszó és szinte undort keltő téma lett, hogy sok embernek közéleti kérdésben sincs teljesen kikristályosodott, egyértelmű véleménye.

Ugyanakkor fontos oknak tartja azt is, hogy a szondáztató cégek maguk is a megrendelők igénye szerint „kozmetikáznak” olykor.

Példaként említette a Mediánt, ami utolsó mérésében 128-71-es arányt mért a Fidesznek, ami után Márki-Zay Péter rögtön azt sugallta, a kormány állhat a kutatás mögött. „Hallatlanul antidemokratikus megjegyzés volt, amit az ellenzéki miniszterelnök-jelölt csinált” – mondta erről Tölgyessy Péter.

Beszélt arról, a napok óta biztos tényként kezelt állításról, hogy a Jobbik szavazói nem voltak „beterelhetők” az ellenzéki összefogásba, a párt támogatottságát nem lehetett volna kérdés nélkül hozzáadni a többi, demokratikus ellenzéki pártéhoz. Tölgyessy szerint ez lehet, hogy így van, ugyanakkor szerinte „ha lett volna az ellenzéknek vonzereje, és azt gondolták volna sokan, hogy fantasztikus ez az ellenzék”, akkor nem minden jobbikos szavazó pártolt volna el automatikusan.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy a viszonylag aránytalannak mondott választási rendszer (ami ugyanakkor semmivel sem aránytalanabb, mint a brit vagy az amerikai) egy esetben az ellenzéknek is kedvezett, méghozzá Budapesten, ahol csak két választókörzetben nem tudtak nyerni (az egyikben ráadásul a külföldi szavazatokkal még változhat az eredmény). Részleteiben megnézve ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a fővárosban is átrendeződés figyelhető meg. Az elmúlt 32 évben mindig nagyrészt jobboldalinak számító budai kerületeket elveszítette a kormánypárt, míg a hagyományosan baloldali pesti, „munkás” kerületekben csökkenni látszik az ellenzék előnye.

„Azok, akik a magyar társadalom csúcsán vannak, a legfelső elitek, akik a globalizáció legnagyobb nyertesei – messze uniós átlag feletti jólét van ezekben a körzetekben –, akik a legjobban ismerik a világot, ha úgy tetszik, a magyar Szilícium-völgy emberei laknak ezekben a kerületekben, ezek nagyon nagy arányban otthagyták a jobboldalt”

– mondta erről.

További példaként olyan körzeteket említett, amit sikerült elfoglalni a jobboldalnak: Dunaújvárost és Tatabányát. Erről Tölgyessy azt mondta: hiába érvelnek sokan azzal, hogy a kormány politikája elsősorban a gazdagoknak és jobb módúaknak kedvez, „a Fidesz egyre inkább a munkásosztály pártja kezd lenni”.

A politológus beszélt arról is, hogy alapvetően nonszensz és hiba is az ellenzéktől, amikor az ország leszakadásáról és nyomoráról beszél, miközben a 2015 és 2019 között tartó időszak páratlan felemelkedést hozott a gazdaságban, amit sokan (a szegényebb rétegekben) a saját pénztárcájukon is éreztek. Az elmúlt évben pedig különösen nagy pénzosztásba kezdett Orbán Viktor, lényegében alig volt olyan társadalmi csoport, amely ne gyarapodott volna. (Más kérdés, hogy ennek valószínűleg meglesznek a negatív gazdasági köveztezményei.) Ugyanakkor az sem igaz, hogy az átlagember kisebb vagy gyengébb demokráciát érezne, mint korábban, mert az utóbbi négy évben az emberek nagy részének fogyasztóként és munkaerőpiaci szereplőként is nagyobb lett a mozgástere.

A nemzetközi helyzetről szólva Tölgyessy elmondta, hogy az ellenzék állításaival szemben egyelőre bejött Orbán Viktor „hintapolitikája” és ami – Orbán számára – fontosabb, megkerülhetetlen szereplő lett a nyugati véleményformálók körében, ami példátlan a magyar országvezetők történetében. Ugyanakkor hozzátette, hogy a V4-es vezetők, és különösen a lengyelek elfordulása még okozhat problémát neki, első alkalommal a jogállami eljárás alkalmával. Szerinte azonban Orbán valószínűleg kivár majd, hogy nem lesz-e olyan környezet Európában és a világban, ami neki kedvezhet: ha az USA-ban vagy Olaszországban, netán más országokban előretör a jobboldali populizmus, a magyar miniszterelnök a nemzetközi porondon megint a jó oldalra kerülhet.

Tölygessy Péter a Partizánban

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Van esélye egy előrehozott választásnak, ha a Fidesz nem megy bele, eltűnnek
Churchillel ellentétben Magyar nem fogna össze az ördöggel. Szerinte Márki-Zay összefogott, és el is bukott emiatt.

Link másolása

Ma délelőtt Battonyán folytatta Magyar Péter országjárását. Körülbelül százfős tömeg előtt beszélt, illetve beszélgetett az ott megjelentekkel.

Amikor a választásokra került a sor, érdekes eszmefuttatásba kezdett.

Én azt gondolom, hogy azért fontos a június 9-i választás, mert ha ott olyan eredményt érünk el, ami a Karmelitából is látszik, akkor még jobban meg fognak rettenni ezek a fideszes bűnözők.

Az ő érdekük is lesz egyébként egy előrehozott választás, az egyetlen esélyük,

hiszen a politikában mindenki tudja, hogy van egyfajta folyamat, a pillanat uralása, ezt ők most elvesztették, és egyre többen ébrednek föl. Nem véletlenül próbálok körbemenni az országba, hogy egyre több emberhez eljussunk. Szerintem van esélye egy előrehozott választásnak, nyilván annak is, hogy kibekkelik ezt a még hátralévő másfél-két évet, de akkor úgy fognak járni, mint a szocialista párt, hogy eltűnnek. Én a helyükben megragadnám az alkalmat.

Többségük nem lesz, de még megőrizhetik a pártjukat.

Egy résztvevő Heller Ágnest idézte (aki Churchillt idézte), aki annak idején azt mondta, hogy még az ördöggel is össze kell fogni, hogy Orbánékat leválthassák (Heller akkor a Jobbikra gondolt).

Erre Magyar így válaszolt:

„Én az ördöggel nem fogok összefogni. Márki-Zay Péter összefogott az ördöggel, nem akarom megnevezni, és szerintem nem ment vele semmire.”

Az idézett rész nem sokkal a videó 29. perce előtt kezdődik.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Földön alvó gyerekek, tömeg, káosz és tanácstalanság a Dubaji reptéren – több magyar is pórul járt
A várakozók között van Csobot Adél és Istenes Bence, továbbá volt kollégánk is. Az ő beszámolójából tudjuk, hogy a háborús helyzet miatt az izraeli és iráni állampolgárok elsőbbséget élveznek a káoszban.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Miután Dubajra pillanatok alatt zúdult le egy évnyi csapadékmennyiség, egy időre a repülőtér is víz alá került. Habár a víz már visszahúzódott, de a menetrend azóta sem áll helyre.

Vannak olyan családok, melyek több napja a repülőtéren élnek, és reménykednek, a következő géppel hazajutnak.

A szerencsésebbeknek jutott egy pad, vagy asztal, ami körül kialakíthatják táborukat, sokak azonban a kövön alszanak, többedik napja.

Így járt Csobot Adél és Istenes Bence is, akik Instasztoriban osztották meg nem mindennapi kalandjukat, melyet a Story.hu talált meg.

„24 órája úton két gyerekkel, abból eddig tízet a reptéren töltöttünk, és senki nem tudja, mikor mehetünk tovább. Tom Hanksnek érzem lassan magam”

Emlékezetes a Tom Hanks főszereplésével bemutatott Terminal című film, melyben a főhős hónapokra New York repülőterén ragad.

Volt kollégánk, Csákvári Péter is az Instagramon osztotta meg történetét. Ahogy írja, egy kapunál három géphez állnak sorba és nem lehet tudni, végül melyik indul el valójában. Kéri az otthoniakat, hogy lessék a Flightradart, mikor tűnik fel végre az ő gépük a radaron. Elmesélte ezt is, hogy mind az Izraeliek, mind az Irániak elérték, hogy előbb ők mehessenek haza a háborús helyzet miatt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Visszaléptek Vitézy Dávid javára – egy főpolgármester-jelölttel kevesebb indul júniusban
„A mai nappal felfüggesztem a főpolgármester-jelölti kampányomat, és arra kérem a támogatóimat, hogy a főpolgármester-választáson Vitézy Dávidot támogassák” – jelentette be Brenner Koloman, a Jobbik – Konzervatívok főpolgármester-jelöltje.

Link másolása

Brenner Koloman az Indexnek elmondta, hogy azért indult jelöltként, mert sem Szentkirályi Alexandra, „a fideszes egypárti túlhatalom jelöltje”, sem „a balliberális oldal a Karácsony Gergely mögé felsorakozó pártokkal nem egy polgári Budapestben hisz, hanem zsákmányként tekint a fővárosra”.

Brenner a visszalépését azután jelentette be, hogy részt vett Vitézy Dávid, az LMP és Budapestért Egyesület főpolgármester-jelöltjének programbemutatóján.

„Vitézy Dávid személye és szakmai elhivatottsága garancia lehet arra, hogy a polgárok valódi problémáit meghallva, és nem a pártközpontokból diktált megoldásokkal álljon elő.”

– indokolta a döntést Brenner, hozzátéve, hogy bár nem ért mindenben egyet Vitézyvel, sok közös pont van a programjukban.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

A Rovatból
Többéves mélyponton a Fidesz támogatottsága, de még így is biztosan vezet
A párt támogatottsága egy friss felmérés szerint csökkenő tendenciát mutat. Magyar Péter pártját egyelőre még nem tudták mérni.

Link másolása

Az IDEA Intézet jórészt a Magyar Péter által szervezett április eleji tüntetés előtt készítette 1500 fős, az ország teljes lakosságára nézve reprezentatív kutatását, amiből kiderül, hogy

a Fidesz támogatottsága ugyan többéves mélyponton van, még így is magabiztosan vezetik a hazai pártok népszerőségi rangsorát.

A kutatók szerint a kormánypártok 25, a DK pedig 11 százalékon áll a teljes felnőtt népesség körében, míg a Momentum, a Mi Hazánk és az MKKP támogatottsága 5 százalék alá csökkent, Magyar Péter pártját, a Tiszát viszont az adatgyűjtés ideje alatt nem tudták mérni, mert akkor még nem lehetett tudni, hogy melyik formációhoz fog csatlakozni.

Az IDEA Intézet kutatása egyébként 2,3 százalékos hibahatárral dolgozik, tehát az 5 százalék alá mért pártok valójában akár be is juthatnának a parlamentbe a kutatás szerint, ha most tartanák az országgyűlési választásokat.

Link másolása
KÖVESS MINKET: