„Több mint egy amerikai” – Sorra gratulálnak a világ vezetői az új pápának
XIV. Leó személyében először került amerikai a katolikus egyház élére. A 69 éves Robert Francis Prevost megválasztása történelmi jelentőségű esemény, amelyre a világ vezetői is reagáltak – többen reményteli és béketeremtő korszakot várnak tőle, derül ki az Infostart összefoglalójából.
Pedro Sánchez spanyol kormányfő gratulációjában azt írta: „Gratulálok az egész katolikus egyháznak XIV. Leó pápa megválasztásához. Pápasága járuljon hozzá a párbeszéd erősítéséhez és az emberi jogok védelméhez egy olyan világban, amelynek reményre és egységre van szüksége.”
A német kancellár, Friedrich Merz úgy fogalmazott: „Szívből gratulálok a katolikus egyház fejévé való megválasztásához. Hivatalán keresztül reményt és útmutatást kínál világszerte hívők millióinak ezekben a nagy kihívások idején.” Hozzátette: „Sok erőt, jó egészséget és Isten áldását kívánom az ön előtt álló feladatokhoz.”
Christian Stocker osztrák kancellár üzenete rövid és lényegre törő volt: „Habemus Papam! Gratulálok XIV. Leó pápának e nagy felelősséggel járó hivatal elfoglalásához, és sok erőt és bölcsességet kívánok neki pápaságához.”
Az argentin elnöki szóvivő, Manuel Adorni az X-en reagált:
Gustavo Petro kolumbiai elnök arra hívta fel a figyelmet, hogy az új pápa „több mint egy amerikai”, hiszen közvetlen ősei spanyolok és franciák, és negyven évet töltött Peruban. Úgy fogalmazott: „Remélem, hogy nagyszerű vezetővé válik a világ migránsai számára, és remélem, hogy felemeli latin-amerikai migráns testvéreinket és nővéreinket, akiket jelenleg az Egyesült Államok megaláz.” Emellett azt is mondta: „Segítsen nekünk felépíteni az emberiség nagy erejét, amely megvédi az életet, és legyőzni a kapzsiságot, amely a klímaválságot és az élőlények kihalását okozta.”
Emmanuel Macron francia elnök „történelmi pillanatnak” nevezte az eseményt, és testvéri üzenetet küldött az új egyházfőnek: „Május 8-án azt kívánom, hogy ez az új pápaság legyen a béke és a remény hordozója.”
George W. Bush volt amerikai elnök szerint „történelmi és reményteli pillanat ez az amerikai katolikusok és a világ minden táján élő hívők számára”. Mint mondta, csatlakozik azokhoz, akik imádkoznak a pápa sikeréért.
Barack Obama is megszólalt: „Történelmi nap ez az Egyesült Államok számára, és imádkozni fogunk érte, amint megkezdi szent munkáját, vezeti a katolikus egyházat, és példát mutat oly sokak számára, hitüktől függetlenül.”
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen így reagált:
Antonio Costa, az Európai Tanács vezetője szerint ez a pillanat „reményt jelent emberek milliói számára szerte a világon”. Kiemelte, hogy az Európai Uniót és a Szentszéket „mély elkötelezettség köti össze az emberi méltóság iránt”.
A lengyel elnök, Andrzej Duda úgy fogalmazott: „Szívem mélyéből, a lengyel nemzet és a magam nevében szívből gratulálok Őszentsége XIV. Leó pápának Róma püspöki székébe való megválasztása alkalmából.” Kijelentette, hogy Lengyelországban az emberek meghatottsággal és reménnyel élik meg ezt az eseményt.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök szerint az új pápa beszéde „erőteljes felhívás a békére, a testvériségre és a felelősségvállalásra”. Azt is hozzátette:
Keir Starmer brit miniszterelnök közleményében azt írta: „XIV. Leó pápa megválasztása mélyenszántó örömteli pillanat az Egyesült Királyság és a világ katolikusai számára, és új fejezetet nyit az egyház és a világ vezetése számára.”