JÖVŐ
A Rovatból

Tényleg jön a repülő Tesla? Nyolc éve késik a Roadster, de most tényleg megmozdult valami

A Roadster nemcsak a Tesla leggyorsabb modellje, hanem a cég első repülő autója is lehet – már ha végre elkészül. A sportautó nyolc év késés után célegyenesbe fordulhat, és hozzásegítheti Muskot, hogy a világ első dollárbilliomosává váljon.


Elon Musk nyolc éve ígérgeti a Tesla Roadsterének új generációját, de a sportautó csak nem akar megérkezni. A márka rajongóinak türelme fogytán, erre azzal borzolják tovább a kedélyeket, hogy a Roadster akár repülni is tud majd. A hihetetlen ígéretek és a gyengélkedő eladások ellenére a Tesla részvényesei jóváhagytak egy rekordértékű juttatási csomagot a cégvezér számára, ami Muskot a világ első billiomosává (azaz ezermilliárdosává) teheti – persze dollárban.

Tesla Roadster: a világ leglassabban készülő repülő sportautója?

A vállalatvezető már 2017-ben beharangozta a második generációs Tesla Roadstert, ám a modell gyártása azóta sem indult el. Eredetileg 2020-ra tervezték a sorozatgyártást, de a határidőt évről évre kitolták, és a késlekedés hátterében részben maga a Tesla áll: a cég az elmúlt években inkább a tömeggyártású modellekre – például a Model 3-ra és a Model Y-ra – fókuszált, ennek megfelelően a gyártókapacitás bővítésébe ölte az erőforrásait, a Roadstert pedig félretette.

Musk egy tavaly októberi pénzügyi konferenciabeszélgetésen el is ismerte, hogy a Roadster fejlesztését hátrébb sorolták, mert előbb „a világ javát nagyobb mértékben szolgáló” projekteket kell megvalósítani – emlékeztet a Business Insider. A cégalapító akkor a „hosszú ideje szenvedő” előrendelőinek is köszönetet mondott a mérhetetlen türelmükért, de nem mindenki volt elégedett a szép szavakkal, és akadt köztük egy, akinek a nyilvános fellépése különösen kínos lehetett Musk vállalatának. Mint kiderült, az előrendelők között ott van a Musk xAI vállalatának legnagyobb riválisát, a piacvezető OpenAI-t vezető igazgató is. Sam Altman a közösségi médiában osztotta meg, hogy elege lett a nyolcéves várakozásból, ezért lemond a kocsiról.

Mivel az ismert üzletember beleszállt a Roadster-projektbe, a Tesla és személyesen Elon Musk válaszlépésre kényszerült: újra elkezdett beszélni a sportautóról, és még az eddigieknél is meredekebb utalásokat tett a tulajdonságaival kapcsolatban.

Az autógyártó vezetője október végén a Joe Rogan Experience podcast vendégeként tért ki a Roadsterre – az egyébként több mint háromórás beszélgetés egy rövid részében, amikor Rogan direktben rákérdezett a régóta halogatott sportautóra. Musk a műsorban megerősítette, hogy a projekt él, sőt a Tesla „már közel jár” egy új verzió bemutatásához. Azt mondta, a vállalat célja, hogy „remélhetőleg az év vége előtt” összehozzon egy Roadster-demót. Konkrét technikai részleteket viszont nem árult el, mondván, „nem mutathatom be a bemutató előtt”, vagyis a premierig nem akarja lelőni a poént.

Annyit mondott csupán, hogy az új Roadster debütálása „esélyes rá, hogy minden idők legemlékezetesebb termékbemutatója legyen”, hiszen „őrületes technológia” kerül a kocsiba, amivel az felülmúlhatja az összes eddigi James Bond-szuperautót.

Az interjú legmegdöbbentőbb pillanata az volt, amikor Musk közölte: felmerült a repülő Tesla ötlete is.

Ezzel arra utalt, hogy a Roadster képes lehet rövid időre a levegőbe emelkedni. „A barátom, Peter Thiel mindig azt mondta, a jövőre repülő autókat jósoltak, még sincsenek repülő autóink. Úgy gondolom, ha Peter repülő autót szeretne, akkor vehessen is magának egyet” – mondta sejtelmesen. Amikor Rogan rákérdezett, hogy a Roadster tényleg fog-e repülni, Musk azt felelte, „majd meglátjuk a bemutatón”.

Elon Musk

Az elejtett megjegyzések vegyes fogadtatásban részesültek. Sokan üdvözölték, hogy a Roadster ismét napirendre került, de a többség szkeptikus maradt. Iparági bennfentesek egyenesen PR-fogást látnak az időzítésben: Musk a felhajtással igyekszik fenntartani a hype-ot a Tesla körül, miközben olyan riválisok szorongatják, mint a Rivian vagy a Lucid. Sőt, elemzők szerint nem véletlen, hogy Musk nem sokkal a részvényesek szavazása előtt dobta be a „repülő autó” témáját, hiszen a látványos ígéretek mindig jót tesznek a részvényárfolyamnak, ami Musk szavai nyomán enyhén meg is ugrott.

Ne feledjük: a befektetők minden apró kapaszkodónak örülnek, és a Joe Rogan-interjú idején Musk már nyilván tisztában volt vele, hogy a Tesla közelgő közgyűlésen egy gigantikus, akár egybillió dollár értékű részvényjuttatás jóváhagyását fogják kérni számára.

A technológiai és autós szakértők hűvösebben értékelték Musk szavait. Az Electrek szerint a milliárdos hajlamos „összevissza beszélni”, Rogan pedig tévesen hitte, hogy Musk titkolózása mögött valami nagy dobás áll – valójában inkább arról van szó, hogy maga Musk sincs teljesen tisztában vele, hogyan lesz egy „repülő autó” víziójából kézzelfogható termék. A szakportál rámutat: aligha gondolhatunk valódi, hosszabb repülésre egy közúti forgalomban is használható elektromos sportkocsi esetében. Mai technológiával lehetetlen, hogy egy rendszámot viselő, akkumulátoros jármű repülőgépként szárnyaljon.

Amit Musk sugall, az inkább rövid lebegés vagy „ugrás” lehet. Ha utóbbiról van szó, akkor a Roadster a BYD Yangwang U9 vagy a NIO ET9 nyomába eredhet. A Yangwang U9 a gyártó promóvideói alapján képes rá, hogy a DiSus-X nevű hidraulikus aktív felfüggesztési rendszer segítségével automatikusan „meglódítsa magát”, ezzel átugorjon kisebb akadályokat (pl. kátyút vagy útra helyezett tüskéket), míg az ET9 a ClearMotion felfüggesztéssel képes hasonlóra: lényegében átsiklik az úthibák felett. Mivel ilyen megoldások már léteznek, van rá esély, hogy Musk nagyobbat akar villantani, és tényleg valamiféle repülésről vagy lebegésről van szó, és erre vonatkozó ötlet tényleg felmerült.

A merész elképzelés azonban nem új, hiszen Musk még 2018-ban jelentette be, SpaceX-csomag néven, ami azt ígérte, hogy az űripari vállalat segítségével kis rakétahajtóművek kerülnek a Roadsterbe.

A koncepció szerint a sűrített levegős hajtóművek nemcsak a gyorsulást és a fékezést javítanák drasztikusan, hanem lehetővé tennék, hogy a kocsi lebegjen, sőt, kis magasságban „repüljön” is. Ez akkora képtelenségnek tűnt, hogy Musk népszerű technológiai youtubereknek is többször meg kellett erősítse: nem viccel, majd néhány részletet megosztva elárulta: a SpaceX-csomagban a két hátulsó ülés helyére kerülne egy szénszálas, ultramagas nyomású levegőtartály, ami a hajtóműveket üzemelteti. Izgalmas ötlet, de azóta sem árultak el róla többet, amiből viszont nem következik az, hogy Musk letett volna róla. És mivel több területen valóra váltott már sci-fibe illő ötleteket (a többször felhasználható űrrakétáktól az elektromos autók elterjesztéséig), kár lenne leírni az új Roadstert – pláne úgy, hogy a Tesla nemrég védett le egy izgalmas újítást, ami alighanem ehhez az autóhoz kell, viszont nem azért, hogy repüljön – épp ellenkezőleg.

A gyártó 2025 nyarán elkezdett új mérnököket toborozni egy projekthez, és felvett aerodinamikai prototípusokon dolgozó szakembereket, majd augusztusban már szabadalmat is benyújtott egy olyan aktív aerodinamikai rendszerre, amely nagyobb sebesség mellett ventilátorokkal és lehajtható „szoknyákkal” hozna létre vákuumhatást, leszorítóerőt képezve az autó alatt. Ez hangsúlyosan nem repülő apparátus, hanem kifejezetten arról szól, hogy az úttestre szorítsa a kocsit. A szakértők szerint ez a megoldás – bár akármelyik modellnél bevethető – a magas költségek miatt leginkább egy csúcskategóriás sportautóban térülhet meg. A Roadster körüli legendák egy része mögött tehát valódi fejlesztési törekvések állnak, még ha a kivitelezés jócskán meg is csúszott, és a repülés messze nem biztos, hogy megvalósul.

Korábbi tervek a Roadsterrel kapcsolatban

Nem a Joe Rogan-interjú volt az első alkalom, amikor Musk meghökkentő kijelentéseket tett a sportautóval kapcsolatban. Amikor 2017 végén bejelentette a második generációs Roadstert, elképesztő számadatokkal sokkolt: az akkori tervek szerint a kocsi kb. 1000 kilométeres hatótávval, 1,9 másodperces gyorsulással (0–100 km/órára) és 400 km/óra feletti végsebességgel érkezik.

A cégvezető egyenesen úgy fogalmazott, ezek „alapértelmezett” képességek lesznek, az autó pedig négyüléses utasteret és levehető tetőt is kapni fog. A Tesla akkor egy exkluzív „Founders Series” szériát is hirdetett, 250 ezer dolláros darabáron, amit a vásárlóknak rögtön ki is kellett fizetniük – így lényegében előre megfinanszírozva a fejlesztést.

A felmerült ötletek és a késlekedés miatt a projektet egyre nehezebb volt komolyan venni, mégis, a Tesla 2020 januárjában még mindig azt kommunikálta a befektetők felé, hogy a Roadster „fejlesztés alatt” áll, amivel megint sikerült csitítani a kedélyeket. 2021–2022 során aztán Musk többször elejtette, hogy a gyártás egy-két éven belül indulhat, aztán végül mindig közbejött valami – például a Model Y felfuttatása vagy a Cybertruck csúszása. 2024 februárjában újra lehetett hallani a projektről: akkor a cégvezető az X-en jelezte, hogy a Roadster tervezési céljait „radikálisan megemelték”, és „soha nem lesz még egy ilyen autó, ha egyáltalán lehet autónak nevezni”. Akkor azt is megígérte, hogy 2024 végére végleges dizájn és hivatalos bemutató várható, majd az első szállítások is megtörténnek, 2025-ben. Ebből se lett semmi, aztán jött Sam Altman reklamációja, a Joe Rogan-interjú és végül az éves közgyűlés, ahol újra előkerült a Roadster témája, és elhangzott egy hivatalos premierdátum.

Musk a részvényeseknek azt állította, hogy a Roadster 2026. április 1-jén debütál (szándékosan bolondok napján, hogy „még epikusabb” bemutató legyen), és a sorozatgyártás a premier utáni 12-18 hónapon belül indulhat el.

Ha a Tesla tényleg bemutatja és a megadott intervallumon belül sorozatgyártásba is küldi a kocsit, akkor az első vásárló 2027-ben, éppen tíz évvel azután veheti át a Roadsterét, hogy a típust bejelentették.

Mi történt a háttérben és mindezzel együtt mekkora a Roadster 2 realitása?

Bár sok iparági pletyka övezte az autó fejlesztését – onnantól, hogy 2022-23-ban leállították vagy egyenesen törölték –, a késlekedés hátterében a Tesla belső átszervezései álltak. Tavaly leépítésekbe kezdtek, ami miatt távozott a Roadster csapatának vezetője, David Zhang is. Ekkor egy időre tényleg teljesen leállt a munka, és ez alapot adott a találgatásoknak, hogy talán soha nem lesz végleges Roadster.

A Roadster fejlesztése viszont tényleg és jelenleg is folyik, de a szakértők és bennfentesek egybehangzó véleménye szerint legalább 2-3 évre van szükség a sorozatgyártás beindításához.

Az autóipari források viszont azt sem tartják kizártnak, hogy a jövőre esedékes bemutatón tényleg valami nagyon meghökkentőt, akár néhány másodperces lebegést fogunk látni.

De ha a Tesla Roadster végleges paraméterei visszafogottabbak lesznek, mint a marketinganyagokban – még akkor is képes lehet rá, hogy új mércét állítson fel az iparágban.

Miért van szüksége a Teslának a Roadsterre?

Felmerül a kérdés, hogy a Tesla – amely a középkategóriás villanyautóival lett sikeres – miért ragaszkodik ennyire egy alacsony példányszámú szuperautóhoz. Ennek több oka is van. A Roadster a Tesla számára egyértelmű presztízsprojekt, amely azt hivatott bizonyítani, hogy a vállalat technológiai fölénye továbbra is töretlen. Egy ilyen autóval Musk demonstrálhatná a Tesla mérnöki zsenialitását, és újra felkelthetné a figyelmet a márka iránt, mind a vásárlók, mind pedig a befektetők körében.

Mivel a gyártó kínálata az elmúlt években kissé egysíkúvá vált (a Model 3 és az Y dominálja az eladásokat, míg a luxus Model S és X iránt csökkent az érdeklődés), a Roadsterrel a Tesla új izgalmat vihetne a palettába, és megszólíthatná a tehetős autórajongókat, akik teljesítmény és exkluzivitás alapján döntenek.

Szintén fontos szempont, hogy a Roadsterrel Muskék olyan új technológiákat tesztelhetnek, amiket később egyszerűbb modellekben is lehet kamatoztatni. A tervezett SpaceX-hajtóművek, a speciális akkumulátor (belső információk szerint a Tesla külön Roadster-akksit fejleszt, ehhez nemrég mérnököket toborzott), vagy az új aerodinamikai megoldások mind olyan innovációk, amelyek versenyelőnyt hozhatnak a Teslának. Még ha a Roadsterből nem is lesz nagy példányszámú – és egyáltalán nyereséges – modell, technológiai demonstrációnak kiváló lehet: képes megmutatni a Tesla tudását és erősíti a márka imázsát.

Üzleti oldalról nézve pedig a Roadster nagy fricska lenne a márka kritikusai felé. Az utóbbi időben sokan megkérdőjelezték, hogy a Tesla képes-e még nagyot villantani, miközben a konkurencia felzárkózott, a Tesla részvényárfolyama pedig folyamatosan hullámzik. Musk számára a Roadster narratív eszköz is: bizonyíték rá, hogy a Tesla nem laposodik el, hanem továbbra is úttörő szereplő.

A Roadster projekt felmelegítése amúgy a piaci trendek tükrében is értelmezhető. Az elektromos autók globális piaca 2024–2025-ben olyan fázisba lépett, ahol a Tesla már nem egyeduralkodó. Egyre több vetélytárs tűnik fel, és a meglévők is erősödnek. Kínában a hazai BYD már lehagyta a Teslát az elektromos autók eladásában (mondjuk csak akkor, ha beleszámítjuk a plug-in hibrideket is), és világszerte agresszíven terjeszkedik – lsd. a szegedi gyárat, ahonnan az uniós piacot szeretnék ellátni a Tesla modelljeinél akár jelentősen olcsóbb elektromos és hibrid autókkal.

Bár a Tesla továbbra is vezeti a tisztán elektromos eladásokat, a piaci dominanciája gyorsan csökken: a CarEdge adatai szerint az USA-ban például a 2022-24-es új EV-eladásokon belül a Tesla részesedése 62-ről 49 százalékra esett vissza. Európában és Kínában pedig egyre többen akarnak szeletet a tortából, a NIO-től az Xpengen át olyan óriásokig, mint a Volkswagen-csoport.

A Reuters megjegyzi azt is, hogy a Tesla 2023–2024-ben már ott tartott, hogy többször kényszerült árcsökkentésre, ráadásul egyszerre több modellnél, mert csak így tudta tartani a tempót a versenytársakkal szemben. Ez a stratégia viszont csak félsiker, hiszen a kedvezmények apasztották a profitját, ami aggodalmat keltett a befektetőkben.

Mindeközben persze az is igaz, hogy a villanyautó-piac növekedése lassult is valamelyest: magas kamatok, dráguló nyersanyagok és csökkenő állami támogatások nehezítik a szegmens bővülését, ami nyilván a Teslát sem hagyja érintetlenül: az idei év első felében eladás- és nyereségcsökkenéssel küzdött, és a vállalat további dollármilliárdokat bukhat az amerikai kormány elektromosautó-támogatásának visszafogása miatt.

Ebben a helyzetben Musk számára fontos lehet egy figyelemfelkeltő húzás, ami eltereli a figyelmet a rövid távú nehézségekről, illetve újra a cég innovációs erejére irányítja a rivaldafényt. És a Roadster ebben tényleg főszerepet játszhat: bár limitált szériás sportautóként önmagában nem mozgat meg sok milliárdos értékeket, a márka „cool faktorát” nagyban növeli, ami hozzájárul a részvényesi és vásárlói bizalom, valamint a márkahűség erősítéséhez.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
„A visszaszámlálás megkezdődött” - Hamarosan minket is elér az El Niño-jelenség hatása
A Csendes-óceán melegedése az eddigi rekordok dupláját is elérheti, ami a globális időjárást is felborítja. Magyarországon csapadékosabb időszakot hozhat, majd egy tartósabb száraz periódust - mondja Molnár László meteorológus.


Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) június 11-én hivatalosan is bejelentette az El Niño éghajlati jelenség kezdetét. Molnár László meteorológus szerint azonban ezúttal nem a megszokott esemény vár ránk: a melegedés mértéke az eddigi rekordnak is közel a duplája lehet, amire évszázadok, sőt talán évezredek óta nem volt példa - mondta el a 24.hu-nak.

„A visszaszámlálás megkezdődött: nagyjából 2–3 hónap, és ránk zúdulnak a következmények szélsőséges időjárási események formájában” – jelentette ki Molnár László.

A helyzet súlyosságát jelzi, hogy míg a legerősebb, 2015–2016-os El Niño 2,6 °C-os melegedést hozott a Csendes-óceán kulcsfontosságú területén, az Európai Középtávú Időjárás-előrejelző Központ modellje most decemberre legalább 3 °C-os eltérést valószínűsít, sőt, akár a 4,1 °C-ot is elérheti. Az átlagos előrejelzés 3,6–3,7 °C-os melegedést mutat, ami egy fokkal haladja meg az eddigi csúcsot.

A szakértő szerint: „Ez már jóval meghaladja a szuper-El Niñót, egy új szintről beszélhetünk. Ez nem szuper-El Niño, hanem inkább hiper-El Niño”.

A követkemények között lehet például, hogy Afrikában komoly hidegbetörések jöhetnek. Európában viszont az átlagosnál melegebb télre lehet számítani, meglepetésszerű hidegbetörésekkel. De előfordulhatnak árvizek, gyors felmelegedések és hirtelen lehűlések is.

Magyarországon az eddigi tapasztalatok szerint az El Niño miatt átlagosan 20–30 százalékkal több csapadék hullott. A szakember a lapnak elmondta, hogy legkésőbb októbertől február–márciusig az átlagosnál jóval több csapadék várható a Kárpát-medencében.

A meteorológus szerint az lesz az alapállapot, hogy két-három éves La Niña-időszakokat nagyon erős, akár szuper-El Niñók fognak megszakítani.

A mostani csapadékosabb időszakot várhatóan egy újabb száraz periódus követi majd.

A következő La Niña-esemény pedig akár két-három évig is eltarthat, így 2027 júliusától rendkívül száraz időszak lehet majd Közép- és Nyugat-Európában.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Több strand inkább ki sem nyitott: Megdöbbentő képeken a kiszáradó Velencei-tó
A Velencei-tó vízszintje olyan alacsony, hogy több strand inkább ki sem nyitott. Szakértők figyelmeztetnek: vízállás még ennél is alacsonyabb lehet őszre.


Annyira alacsony a Velencei-tó vízszintje, hogy bizonyos részein át lehet sétálni a túlpartra - amit semmiképpen sem javaslunk, ez még a profik számára is egy rendkívül veszélyes manőver.

Múlt szombaton 52 centiméterre apadt a Velencei-tó vízszintje Agárdnál, ami új történelmi mélypontot jelent, és a nyári intenzív párolgási időszak még csak most kezdődik.

Egy kedvezőtlen, de reális forgatókönyv szerint – havi 6-8 centiméteres vízveszteséggel számolva – ősz elejére akár 30 centiméter körüli vízállás is kialakulhat. Ez a tó több kisebb medencére szakadását, újabb halpusztulást és

a katasztrófaturizmus megjelenését vetíti előre.

Habár a tó nagyjából száz évente kiszárad, a klímaváltozás begyorsítja a tó változékonyságát a szakértők szerint.

A visszahúzódó vízpart miatt néhány strand idén ki sem nyitott. Lesújtó felvételeket közölt a több városból is az MTI.

Képeken a rekordalacsony vízszint:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Azonnal riasztást adott ki az ENSZ: Küszöbön áll az El Niño-jelenség, extrém időjárást hoz magával
Novemberig 90 százalékot is meghaladja az El Niño-jelenség kialakulásának valószínűsége a Meteorológiai Világszervezet szerint. A legtöbb előrejelzési modell legalább mérsékelt, de akár erős eseményt is valószínűsít, ami olajat önt az emberi tevékenység miatt amúgy is felmelegedő világ tüzére.


„Küszöbön áll az El Niño” – figyelmeztetett kedden az ENSZ, miután a Meteorológiai Világszervezet (WMO) közölte:

80 százalék az esélye annak, hogy a globális időjárást felforgató jelenség már idén nyáron visszatér, de annak már 90 százalékos a valószínűsége, hogy novemberig kialakul.

– írta a ScienceAlert.

António Guterres, az ENSZ főtitkára egy videóüzenetben a helyzetet sürgős klímavészjelzésnek nevezte, mondván: „Az El Niño jelenség olajat önt az amúgy is felmelegedő világ tüzére.”

Guterres szerint az egyetlen hatékony válasz a válsággal arányos klímavédelem, ami magában foglalja „a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség megszüntetését, a megújulókra való átállás felgyorsítását, a legsebezhetőbbek védelmét és a mindenki számára elérhető korai előrejelző rendszerek kiépítését”.

Az ENSZ aggodalmait alátámasztják a Csendes-óceán középső és keleti, egyenlítői részén már zajló folyamatok: a tengerfelszín hőmérséklete megközelítette a küszöbértékeket, a felszín alatti vizek pedig több mint 6 Celsius-fokkal voltak melegebbek az átlagnál - mindez az El Niño-jelenség kialakulására utal.

Mi az az El Niño?

Az El Niño egy természetes éghajlati jelenség, amely 2–7 évente jelentkezik, és a Csendes-óceán egyenlítői vidékének felszíni felmelegedésével jár. Ez világszerte megváltoztatja a szél-, nyomás- és csapadékviszonyokat, és ellentétével, a hűtő hatású La Niñával váltakozik.

A legutóbbi, 2023–2024-es El Niño a feljegyzések öt legerősebbike közé tartozott, és hozzájárult ahhoz, hogy 2024 a valaha mért legmelegebb év legyen

A Meteorológiai Világszervezet szerint arra nincs bizonyíték, hogy a klímaváltozás növelné az El Niño-események gyakoriságát vagy intenzitását. Az ügynökség ugyanakkor úgy véli, a globális felmelegedés felerősíti a jelenséggel járó hatásokat, mivel a melegebb óceán és légkör több hőt és csapadékot biztosít a szélsőséges időjárási eseményekhez.

Mi várható, ha visszatér az El Niño?

Az Euronews arra figyelmeztet, hogy a valószínűleg bekövetkező jelenség hatására Európában is extrém hőhullámokra kell számítani idén nyáron. Egyes területeken fokozott aszály- és az árvízveszély lehet.

A WMO szerint június és augusztus között a Föld szinte minden részén a normálnál melegebb hőmérsékletek várhatók. Ez egyes régiókban felgyorsíthatja az aszályok kialakulását.

A regionális előrejelzések szerint a Afrika Szarvának északi részén az átlagosnál kevesebb esőre, Dél-Ázsiában gyengébb monszunra, Közép-Amerikában pedig szárazabb és melegebb nyárra kell készülni. A jelenség a trópusi viharok eloszlását is átrendezi: a Csendes-óceánon táplálhatja a hurrikánokat, miközben az Atlanti-óceánon gátolhatja azok kialakulását.

Celeste Saulo, a Meteorológiai Világszervezet vezetője szerint a világnak fel kell készülnie egy olyan El Niñóra, amely „súlyosbíthatja az aszályt és a heves esőzéseket, és növeli a hőhullámok kockázatát a szárazföldön és az óceánon egyaránt”.

Meddig fog tartani?

Nagyjából egy évig. Erőssége általában november és február között éri el csúcspontját, és a globális hőmérsékletre gyakorolt hatása gyakran a kialakulását követő második évben a legerősebb.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
„Nem vízhiány van, hanem alkalmazkodási válság” – riasztó helyzetjelentés a haldokló Velencei-tóról
Dr. Boromisza Zsombor szerint a Velencei-tó rekordalacsony vízszintje egy mélyebb problémát jelez. A válságot az okozza, hogy egy természeténél fogva változékony tavat próbálunk mesterségesen állandó állapotban tartani.


Múlt szombaton 52 centiméterre apadt a Velencei-tó vízszintje Agárdnál, ami új történelmi mélypontot jelent, és a nyári intenzív párolgási időszak még csak most kezdődik. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy kedvezőtlen, de reális forgatókönyv szerint – havi 6-8 centiméteres vízveszteséggel számolva –

ősz elejére akár 30 centiméter körüli vízállás is kialakulhat. Ez a tó több kisebb medencére szakadását, újabb halpusztulást és a katasztrófaturizmus megjelenését vetíti előre.

A probléma azonban túlmutat a puszta vízhiányon; a jelenlegi helyzet egy teljes használati és fejlesztési modell válságát jelzi – mutat rá a Másfélfok cikkében Dr. Boromisza Zsombor okleveles tájépítészmérnök, élővilágvédelmi és tájvédelmi szakértő.

A MATE Tájvédelmi és Tájrehabilitációs Tanszékének docense emlékeztet, hogy a Velencei-tó egy természeténél fogva változékony, sekély, szikes tó, amelynek működéséhez a vízszintingadozás, sőt, szélsőséges években az időszakos kiszáradás lehetősége is hozzátartozik. A klímaváltozás ezeket a kisvizes állapotokat teszi gyakoribbá. Bár az alacsony vízállásnak vannak negatív következményei, a tó ökológiai szempontból vegyesen reagál.

Míg a nyugati medence kiszáradó nádasai egyes gémfélék költőhelyeit veszélyeztetik, a sekély, iszaposabb parti zónák kedveznek bizonyos partimadaraknak. A fokozottan védett gólyatöcs idén ismét nagy számban megjelent, és a gulipán számára is kedvezőbbek a feltételek. A szakértő szerint a mocsári növényzet terjedése és a madárvilág átalakulása a tó természetes regenerációs folyamatait mutatja.

A jelenlegi válság abból fakad, hogy a 19–20. századi beavatkozásokkal – csatornázással, víztározók építésével, kotrásokkal és partvédőművekkel – egy mesterségesen állandósított, üdülési célokra optimalizált tavat hoztunk létre. A társadalom ehhez a képhez szokott hozzá, és a tó köré épült gazdasági rendszer is ezt a stabil, magasabb vízszintet feltételezi. Amikor a természet visszaveszi az irányítást, ez a rugalmatlan használati rendszer omlik össze.

A megoldás hosszú távon nem a mindenáron való vízpótlás, hanem az alkalmazkodó tájhasználat. Ez magában foglalja a vízgyűjtőn történő vízmegtartás erősítését, a part menti zónák ökológiai állapotának javítását, a strand- és horgászati használat kockázattudatosabb tervezését, valamint egy olyan turisztikai kínálat kialakítását, amely nem kizárólag a magas vízállású tó képére épül.

A szakértő szerint a kommunikáción is változtatni kell: amíg a közbeszédben az „eltűnt a víz”, „vissza kell állítani a régi állapotot”, „katasztrófa van” típusú fordulatok uralják a témát, addig gyenge marad az alkalmazkodás társadalmi támogatottsága.

A mostani rekordmélypontot egy évek óta tartó folyamat előzte meg. 2021 nyarán már tömeges halpusztulás jelezte a bajt, és a vízpótlást a közeli Pátkai-víztározóból sem lehetett megoldani annak rossz vízminősége miatt. 2022 nyarára a helyzet tovább romlott, augusztus közepére a vízszint rekordközelbe, 58 centiméter alá süllyedt, majd szeptember 23-án 53 centiméterrel beállt a korábbi negatív rekord. A csapadékosabb időszak után 2024 elejére a vízszint látványosan megemelkedett, de ez a javulás csak a tó szélsőséges ingadozásokra való hajlamát bizonyította.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk