MÚLT
A Rovatból

Sok év késéssel indult el nálunk a televíziózás, de gyorsan kitermelte a maga sztárjait

60 éve kezdődtek az első rendszeres közvetítések. Pedig a magyar feltalálóknak köszönhetően már korábban adottak voltak a technikai feltételek.


Bár a technológia feltételek erre korábban is adottak voltak, Magyarországon csupán az 1950-es években kezdődött a televíziózás.

Ennek több oka is volt, az egyik a II. világháború kitörése, és az, hogy Budapest ostroma Európai viszonylatban is az egyik legnagyobb kárral járó harci esemény volt. A háborút és a helyreállításokat követően a televíziózás megszervezése 1953. január 23-án, a Minisztertanács hozzájárulásával indult. A kísérleti adások 1954-ben kezdődtek.

VIDEÓ: A Magyar Televízió kísérleti adása:

Hivatalosan 1957. május 1-jén indult a nyilvános adás, ettől a dátumtól jelentkeztek a rendszeres közvetítések. Sokáig színes tévéadást sem láthattunk Magyarországon; ez 1972-ben indult, évtizedekkel később, mint a nyugati országokban.

A május 1-jei nagygyűlésről, és az 1956-os forradalom leverése óta először a nyilvánosság elé lépő Kádár János ünnepi beszédéről szóló közvetítés egyértelműen propagandacélokat szolgált, nem a tájékoztatást volt az elsődleges célja.

56512

Hősök tere, május 1-i nagygyűlés, az MTV első helyszíni közvetítése - Fotó: Fortepan.hu

Ugyanakkor valódi mérföldkőnek számított a tévéadások indítása, még akkor is, ha az állandó és rendszeres műsorsugárzás sokak számára nem volt elérhető. Magyarország lakóinak töredéke rendelkezett készülékekkel, és az adótornyok eleinte csak budapesti, és idővel néhány nagyobb megyeszékhelyre történő műsorszórásra voltak alkalmasak. Az első adások a Széchenyi-hegyi 1 kW-os adóról indultak, és 50–90 km-es körzetben voltak foghatók.

Tudtad, hogy az első tévékészülékeket a kőbányai Orion Gyárban gyártották?

Az alábbi képen Laszip Sándor, az Orion mérnöke, a televíziós csoport vezetője, az AT 501 készülék konstruktőre ellenőrzi a vevő hangolását.

56114

Fotó: Fortepan.hu

56145

Kísérleti adás 1954-ben; Purczell Miklós, Horváth József operatőr, László Endre rendező, Erdei Klári bemondó - Fotó: Fortepan.hu

1957 májusától a műsorrend úgy nézett ki, hogy egy héten csak három adásnap volt. Két napon át filmet, egy napon pedig színházi előadást, és/vagy sportműsort sugárzott a Magyar Televízió. Az első színházi közvetítést a Magyar Állami Operaházból vezényelték le, a Bánk bánt láthatták azok a kevesek, akinek volt tévéjük és előfizetésük.

1958-tól heti négy napon át volt adás, 1960-1987 hét között heti hat napon adtak műsort, hétfőn volt az adásszünet.

Aki olyankor megszokásból bekapcsolta a tévét, az MTV helyett "hangyás képernyőt" látott. Ma már furcsának tűnhet, hogy csak pár évvel a rendszerváltás előtt, 1987-től lett Magyarországon teljes heti adás, szünnapok nélkül.

A tévé-előfizetők számának növekedése az első 25 évben

1958-ban még csupán 16 ezer tévé-előfizető volt Magyarországon, 1962-ben már 325 ezer.

Tíz évvel az első rendszeres közvetítés elindítása után már 1 millió 168 ezer 801 tévé-előfizetés volt Magyarországon. A következő öt évben ez a szám megduplázódott, majd 1980-ig az előfizetések száma 2 millió 766 ezerre nőtt.

VIDEÓ: Tévés főcímek, korabeli tévés hírességk 1957 és 1978 között:

A rendszeres műsorok indítása és a műsorgyártás mellett szükség volt persze készülékekre is, majd átjátszók telepítésére, hogy az ország legtöbb pontján fogható legyen az adás. És természetesen a televíziózás népszerűsítésére is hangsúlyt fektettek. Ez utóbbi nem volt annyira nehéz feladat, olyan nagy újdonságnak számított a tévé, és annyira közkedveltté vált viszonylag rövid idő alatt.

Az 1960-as években például a népszerű műsorok sugárzása idején - mint amilyen a Ki mit Tud? volt - az egész család vagy az egész szomszédság összegyűlt annál a szerencsés lakónál/családtagnál, akinek volt tévéje...

113047

Reklámfotó 1958-ból; a Kossuth Lajos utca 2/b, a KERAVILL üzlet emeleti bemutatóterme - Fotó: Fortepan.hu

4300

Takács Mari, az egyik leghíresebb bemondónő 1962-ben

logo_1961_69

A Magyar Televízió logója 1961-től

Annak idején több magyar kutató is dolgozott a televíziózás, illetve a tévékészülékek fejlesztésén.

Tihanyi Kálmán

Az első teljesen elektronikus, töltéstároló típusú televíziós rendszert ő alkotta meg. Ez az eszköz lehetővé tette a több százsoros képfelbontást és képvisszaadást. Leírta a működés alapelveit, és 1926-ban először itthon szabadalmaztatta a találmányát. Később továbbgondolta, tökéletesítette a rendszert, és a szabadalmat Németországban, Angliában, Franciaországban és az Egyesült Államokban is bejegyeztette.

A mai televízió őse az ikonoszkóp nevet kapta. Hamar lecsapott a találmányra a sajtó és a külföldi médiaszakma. A Tolnai Világlapjában rajzot közöltek arról, milyen lesz a jövő rádiója: nem csak hangot, hanem képet is fog közvetíteni. Tihanyi Kálmánt megkereste egy amerikai rádióvállalat, mert érdekelte őket a szabadalom. És ha ez még nem lenne elég, a kutató 1939-ben forradalmi ötlettel állt elő: a keskeny, falra függeszthető tévé elvével. Ha nem jön közbe a háború, Magyarországon gyártani kezdték volna a lapos televíziókat.

Goldmark Péter Károly

1926-ban - Tihanyi Kálmántól függetlenül - egy magyar származású, Berlinben és Bécsben tanuló 20 éves egyetemista összerakott egy televíziót. Bár Goldmark Péter Károly készülékének a képernyője csupán 2,5 × 3,8 cm-es volt, az eszköz működött. Goldmarkot először egy angol vállalat kereste meg és vette fel, ám 1935-ben Az Egyesült Államokba ment, és a CBS-nél állt munkába. A cégnél a képcsöves tévé fejlesztésén dolgozott.

Munkájának gyümölcse a színes televízió lett, amelyet 1940-ben mutatott be. A rendszert tovább csiszolta, és az űrkutatás számára is továbbfejlesztette. Ennek köszönhető, hogy milliók csodálhatták 1969-ben az ember holdra szállását.

Mihály Dénes

Miután a telefongyárban dolgozott, foglalkoztatni kezdte a képközvetítés. Berlinben élt, ott jelent meg "Az elektromos távolbalátás és a Telehor" című könyve. Óriási volt a siker, az AEG biztosította számára a kutatási lehetőséget, és így született a TELEHOR névre keresztelt első készüléke. 1929. március 8-án az ő szabadalma alapján indult el a világ első mozgó televíziós közvetítése a Berlin-Witzleben rádióállomáson.

1933-ban E. H. Traub fizikussal együttműködve egyedülálló televíziós készüléket mutatott be. A forgótükrös vevőkészülék képét 2,5×3 méteres felületre is ki lehetett vetíteni – erre néhány évvel később a Gellért Szállóban került sor: 1936-ban 30 méteres távolságra közvetítettek televíziós képet.

A hazai televíziózás népszerűsége, az előfizetők számának növekedése és a műsorkínálat bővítése egymással párhuzamosan zajlott. 1958-ban például összesen 33 ezer 443 perc volt a műsoridő, 1967-ben már 133 ezer 110 perc (ekkorra ugrott egymillió fölé az előfizetők száma), 1977-ben pedig 239 ezer 836 perc.

A Magyar Televízió hamar kitermelte a maga sztárjait.

A bemondók első generációját - Varga József, Takács Marika, Tamási Eszter, Kudlik Júlia és Lénárd Judit - mindenki szerette. A sportriporterek is valóságos legendának számítottak: Vitray Tamás, Vitár Róbert vagy Szepesi György nevét ma is sokan ismerik.

56545

Bemondók - Forrás: Fortepan.hu

56510

Vitár Róbert és Váradi György a totóeredményeket elemzi - Forrás: Fortepan.hu

VIDEÓ: Tévéműsorok főcíme 1978 és 1990 között:

A tévézés pár évtized alatt az egyik legnépszerűbb szabadidős tevékenységgé vált. És már egyre kevesebben vannak, akik még emlékeznek arra, hogy milyen volt az élet néküle.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


MÚLT
A Rovatból
„Hipós vízzel, szinte négykézláb sikáltuk fel ott a véres, csutakos padlót” – 30 éve történt az ország legsúlyosabb vonatbalesete, amiben 31-en haltak meg
1994. december 2-án 16 óra 46 perckor kisiklott a Szajol állomáson áthaladó Nyíregyháza–Nyugati pályaudvar között közlekedő gyorsvonat több kocsija is. 31-en haltak meg, az áldozatok közül a legidősebb 84, a legfiatalabb alig 8 éves volt.


1994. december 2-án szörnyű tragédia rázta meg az országot. 16 óra 46 perckor kisiklott a Szajol állomáson áthaladó Nyíregyháza–Nyugati pályaudvar között közlekedő gyorsvonat második kocsija, majd a kocsik 110 kilométer/órás sebességgel egymásba, illetve az állomásépületbe rohantak.

A balesetben összesen 31-en vesztették életüket, 27-en a helyszínen, négyen a kórházban haltak meg, 52-en pedig megsérültek. Az áldozatok közül a legidősebb 84, a legfiatalabb alig 8 éves volt.

Később kiderült, a balesetet emberi mulasztás okozta. A vonat érkezése előtt negyed órával az első vágányon tolatást végeztek, csakhogy a váltók ekkor már át voltak állítva a második vágányra, amelyen a gyorsvonatnak át kellett volna haladnia. A tolató szerelvény a kerekeivel átállította a váltót az első vágányra.

A gyorsvonat az egyenes haladásnál engedélyezett sebességgel, azaz körülbelül 110 kilométer/órával érkezett az állomás felé, a kitérő állású váltót ebben az állásban viszont legfeljebb 40 kilométer/órás sebességgel közelíthette volna meg a szerelvény. A mozdony és az első kocsi kitért és haladt tovább az első vágányon, viszont a szerelvény többi kocsija leszakadt, majd kisiklott, és egy része az állomásépületbe rohant.

A mentést a baleset után közvetlenül az állomáson szolgálatot teljesítő vasúti dolgozók és az utasok kezdték meg. Aztán megérkeztek a mentők, tűzoltók, és katonák is. Még ők sem láttak még ehhez fogható katasztrófát, de az első újságírók sem tudták eleinte felfogni, mi történt.

Mészáros János a Szoljon.hu fotóriportere az elsők között ért oda, a szirénák hangját követte.

„Láttam, hogy egymáson vannak a vagonok. Akkor már hallottam zajokat, síró, jajveszékelő embereket a roncsok alól. Néhol mozogtak elemlámpák, a tűzoltók és a mentők ekkor már bemásztak a roncsok közé és próbálták megtalálni a túlélőket, sérült embereket”

– mondta a fotós korábban a XXI. Századnak.

Huszonhét ember a helyszínen meghalt, a holttesteket először a váróba fektették.

„Nem kívánom senkinek azt a látványt, érzést, amit az váróterem látványa nyújtott, ahová korábban a holttesteket fektették. Néhány kolléganőmmel hipós vízzel, szinte négykézláb sikáltuk fel ott a véres, csutakos padlót. Az egyik munkatársnőnk épp babát várt, mondtuk neki, ő ne jöjjön, máshol segítsen, ha tud. Borzasztó emlék”

– emlékezett vissza szörnyű tragédiára a Szoljon.hu-nak egy asszony, aki már akkor is a vasútnál dolgozott. Azt mondta, sokan bementek aznap éjjel dolgozni közülük, olyanok is, akik nem voltak szolgálatban.

Kárándi Béla nyugalmazott alezredest is a helyszínre rendelték. Az ő feladatuk a halottak azonosítása volt.

„Csendben dolgoztunk, senkinek nem volt kedve megszólalni. Szavakkal nem is lehet elmondani, milyen érzés volt látni, amikor az egyik fiatal mellé lefeküdt a földre az édesanyja. Átölelte a fiát, és perceken át zokogott. Az áldozatok között volt az ORFK egyik középvezetőjének az anyósa is. Amikor bejött az asszony férje, összetört egy széket. Rajta így jött ki a mérhetetlen düh és fájdalom, hogy elveszítette a feleségét”

– mesélte a tragikus éjszakáról a keleten.hu-nak.

A balesetben hatan életveszélyes, húszan súlyos, tizenketten könnyű sérüléseket szenvedtek. A sérülteket több kórházba szállították. Tizennégy embert elsősegélynyújtás után haza is engedtek, négy ember életét viszont már nem tudták megmenteni. Az áldozatok száma így később harmincegyre nőtt.

A Legfelsőbb Bíróság 1996 februárjában hozott ítéletet a balesetet okozók ügyében. A vasúti közlekedés halálos tömegszerencsétlenséget okozó, gondatlan veszélyeztetéséért Szűcs Ferenc váltókezelőt öt és fél év, Farkas István tolatásvezetőt két év, Illyés Ferenc kocsirendezőt pedig másfél év fogházbüntetésre ítélte a bíróság. Szűcs Ferenc három év letöltése után kegyelemmel szabadult.

A MÁV az elhunytak hozzátartozóinak, a sérülteknek és azoknak, akik anyagi veszteséget szenvedtek kártérítést fizetett. Az esetenkénti összeg 20 ezertől 6 millió forintig terjedt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
MÚLT
A Rovatból
A nő, aki elsőként fedezte fel, miből áll az univerzum és a csillagok, de hazájában még diplomát sem kaphatott
Cecilia Payne volt az első hölgy a világon, akinek sikerült megszereznie a csillagászati PhD- fokozatot, sőt, a Harvard professzori címét is. Mindezt abban az időben, amikor Nagy-Britanniában a nők még diplomát sem kaphattak.


Eléggé igazságtalan, hogy a legtöbb találmányhoz automatikusan hozzákapcsoljuk a feltalálóját is, akikkel tele vannak a tankönyvek is, míg mások neve a feledés homályába vész. Pedig igazán nem lehet azt mondani, hogy mellékes információ, amire a brit származású amerikai csillagász, Cecilia Payne (1900-1979) rájött: hogy az univerzum legelterjedtebb eleme a hidrogén.

Eleinte még a saját édesanyja sem támogatta az egyetemi tanulmányait, mert nevetségesnek gondolta, hogy nőként tudományos pályát válasszon. Pedig Cecilia a középiskola után elnyert egy ösztöndíjat a Cambridge-i Egyetemre, ami nem volt kis dolog – akkoriban sem. Ott fizikát és kémiát tanult, majd miután elmélyült beszélgetést folytatott egyik professzorával, Arthur Eddington asztrofizikussal az egyetem obszervatóriumának nyílt napján, a csillagászat került érdeklődése középpontjába. Eddington, látva a lány tehetségét, rábízta az obszervatórium könyvtárának gondozását.

Nem meglepő módon Ceciliát még az egyetem alatt a Királyi Csillagászati Társaság tagjává választották, de Cambridge-ben 1948-ig érvényben volt az a rendelkezés, hogy nők ugyan járhatnak az egyetemre, de diplomát nem kaphatnak. Tehát a női hallgatók arról nem is álmodhattak, hogy kutatók lesznek, legfeljebb pedagógusnak állhattak.

Eddington professzor azonban bemutatta őt az Angliába látogató Harlow Shapley amerikai csillagásznak, aki – diploma hiánya ide vagy oda – felajánlott neki egy ösztöndíjat a Harvard Egyetemre, a Radcliffe College-ba a PhD dolgozatának elkészítésére. Cecilia nem csupán élt a lehetőséggel és Amerikába költözött, hanem mindössze két év alatt meg is szerezte a doktori fokozatot. Ezzel ő lett a világtörténelem első nője, aki a Harvardon valaha ledoktorált, méghozzá 25 évesen.

Ebben a dolgozatában mutatta be fő tudományos eredményét: spektroszkópiai módszerrel kimutatta, hogy a Nap tömegének döntő többsége hidrogén. De még jópár alapvető módszertani, illetve tudományos problémát oldott meg benne, sőt a változó csillagok kutatását máig az ő elméletére alapozzák. Óriási megdöbbenést keltett azzal, hogy leírta: a csillagok anyaga nem a Földéhez hasonló, hanem zömmel hidrogénből és héliumból állnak.

A Princetoni Egyetem professzora, akivel a dolgozatot lektoráltatták, az eredményt „nyilvánvaló képtelenségnek” minősítette – de később nyilvánosan belátta a tévedését, miután saját maga is elvégezte más módszerrel az erre irányuló kutatásait, teljesen hasonló eredménnyel. Otto Struve csillagász azonban kapásból így jellemezte a PhD disszertációját:

„A legbriliánsabb tézis, amit valaha írtak a csillagászat területén.”

A sikeres védés után állást kínáltak neki a Harvard Egyetemen, de itt is beleütközött a nemi diszkrimináció könyörtelen üvegplafonjába: nőként csak „technikai asszisztens” besorolást kaphatott, férfi kollégáinál jóval alacsonyabb fizetéssel, miközben az elvárások ugyanazok voltak felé is. Ettől függetlenül kiharcolta magának szakmai munkájával a professzori kinevezést, amelyre 56 éves koráig kellett várnia. Azonban azt a rekordot senki nem vehette el tőle, hogy ezzel ő lett az első professzornő a Harvard történetében. Továbbá később kinevezték a csillagászati tanszék élére is, ezzel pedig ő lett a Harvard Egyetem első női tanszékvezetője is.

Cecilia érthető módon szakmán belül választott magának férjet: 34 évesen hozzáment az orosz származású amerikai csillagászhoz, Sergei Illarionovich Gaposhkinhoz. Közösen is sokat kutattak, főleg a Tejútrendszert és a Magellán-felhők változó csillagait, méghozzá komoly eredményekkel.

A természettudományi szakma immár vitathatatlanul ítélte meg az érdemeit: 43 évesen elnyerte az akadémiai tagságot, 76 évesen pedig kiérdemelte a Henry Norris Russell-díjat, azaz az Amerikai Csillagászati Társaság nagydíját. Köszönőbeszédében ezt mondta:

„A fiatal tudós jutalma az az érzelmi izgalom, hogy ő lehet az első a világtörténelemben, aki látott vagy megértett valamit.”

1979-ben rákban hunyt el, de nem sokkal előbb még megírta az önéletrajzát. A hír hallatán azonban nem robbant fel a gyászjelentés-rovat az újságokban, sőt a tudományos munkássága előtti tisztelgés később kimerült egy egyetemi emléktáblában és egy róla elnevezett díjban. Úgyhogy most legalább a saját elménkbe véssük fel mélyen Cecilia Payne nevét, aki felfedezte, miből vannak a csillagok és miből épül fel a Nap.

(Források: 1, 2, 3)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


MÚLT
A Rovatból
Jeanne Calment hihetetlen története: 100 évesen még biciklizett, 114 évesen filmezett, 122 évesen halt meg
A francia Jeanne Louise Calment döntötte meg a leghosszabb igazolt emberi élettartam rekordját. 85 évesen kezdett el vívni, 117 évesen szokott le a dohányzásról, és amikor a 120. születésnapján megkérdezték tőle, milyen jövőre számít, azt felelte: „egy nagyon rövidre”.


Ha bármikor kiejtenéd a szádon, hogy „az én koromban ezt már nem kéne”, gondolj az Arles-ban 1875-ben született Jeanne Louise Calmentre, aki fittyet hányt az efféle sztereotípiákra, és úgy alapvetően az élet törvényeire is, hiszen 122 évet és 164 napot élni nem éppen szokványos. 100 évesen még simán biciklizett, 114 évesen szerepelt az életéről szóló filmben, és 115 évesen rászánta magát egy csípőműtétre is, sőt, a cigiről is majdnem egy évszázad után szokott le – igaz, nem a tüdejével volt gond, hanem csak azért döntött így, mert a megromlott látásával utált tüzet kérni másoktól.

Madame Calment izgalmas korban született Franciaországban, hiszen az Eiffel-tornyot 14 éves korában építették fel, és ezidőtájt találkozott – a nagybátyja boltjában festéket vásárló – Vincent van Gogh-gal, aki a megítélése szerint „koszos, rosszul öltözött és ellenszenves volt”.

A munkahelyi stressz nem rövidített az életén, hiszen 21 éves korában hozzáment másod-unokatestvéréhez (dédnagybátyja unokájához), a dúsgazdag üzlettulajdonos Fernand Calment-hoz, és sosem dolgozott egyetlen percet sem. Helyette leginkább teniszezett, kerékpározott, úszott, görkorcsolyázott, zongorázott és operába járt. Életfilozófiája az volt, hogy amin nem tudsz változtatni, azon ne stresszelj, és soha nem használt szempillaspirált, mert gyakran nevetett sírásig. Híres volt hatalmas életkedvéről, valamint nagy étvágyáról, különösen az édességek iránt.

Jeanne végig megőrizte éles szellemi képességeit, de közben tragikus dolgokat kellett megélnie: hosszú élete során a saját lánya, sőt, unokája is elhunyt. Pedig közeli hozzátartozói is rendkívül hosszú ideig éltek: idősebbik bátyja, François 97, édesapja 93, édesanyja pedig 86 évig.

Amikor Jeanne 90 éves lett, örökös híján leszerződött az akkor 47 éves, André-François Raffray nevű ügyvéddel, aki szerződésben vállalta, hogy havi 2500 frankot fizet az idős hölgynek azzal a feltétellel, hogy a halála után ő örökli a lakást. Raffray azonban a legrosszabb rémálmában sem gondolta, hogy végül nem csak 30 évig fizeti Jeanne-nak az ígért havidíjat, hanem a hölgy még túl is éli őt.
Miután az ügyvéd 77 éves korában meghalt, annak özvegye köteles volt tovább fizetni Calmentnek élete végéig a törvény értelmében.

Jeanne olyan legendás idézeteket hagyott az utókorra, mint például hogy „fiatalnak lenni lelkiállapot, nem a testtől függ. Valójában még mindig fiatal vagyok, csak az elmúlt 70 évben nem néztem ki olyan jól.” Vagy hogy „a mi jó Istenünk elfelejtett engem”. Az egyik interjúja végén az újságíró azt mondta: „Asszonyom, remélem, valamikor jövőre újra találkozunk”. Erre Jeanne azt válaszolta: „Miért ne? Annyira azért nem vagy öreg, még mindig itt leszel!”

Források: 1,2,3


Link másolása
KÖVESS MINKET:


MÚLT
A Rovatból
Új részletek derültek ki a Titanic kapitányáról – annak is híre ment, hogy túlélte a katasztrófát
Egy friss könyv szembemegy a régóta terjedő pletykákkal Smith kapitánnyal kapcsolatban. Feltárult a Titanic első emberének igazi sorsa.


Egy új könyv teljesen más képet fest a Titanic tragédiájának egyik legismertebb szereplőjéről, Edward John Smith kapitányról, mint amit a róla terjesztett szóbeszédek, cikkek, dokumentumfilmek vagy a sok esetben pontos mozifilm alapján sejtettünk.

Dan E. Parkes író A Titanic öröksége: A kapitány, a lánya és a kém című – magyar nyelven egyelőre kiadatlan – könyvében azt állítja, hogy Smith nem lőtte főbe magát, ahogy azt sok pletyka sugallta, és nem is a hajóhídon ölte meg a vezetőfülkébe betörő jeges ár, ahogyan azt James Cameron 1997-es sikerfilmjében láthattuk.

A könyv több korabeli pletykát is cáfol, például azt, hogy a kapitány ittasan vezette a hajót, figyelmen kívül hagyta a jéghegyekre vonatkozó figyelmeztetéseket, vagy felelőtlenül siettette az utazást.

Parkes megemlíti a kötetben, hogy a Titanic elsüllyedése után három hónappal egy Baltimore-i férfi azt híresztelte, hogy Smith életben van és Maryland államban bujkál. Később a Life magazin írta meg, hogy egy ohiói hajléktalan férfi Smith kapitánynak vallotta magát. E történetek egyike sem nyert bizonyítást, és lássuk be, nem is valószínű, hogy bármelyik igaz lenne.

Forrás: Wikipedia

A könyv az Unilad szerint felidézi a tragédia utáni újságcikkeket is, amelyek a kapitány öngyilkosságáról számoltak be. A Los Angeles Express 1912. április 18-án például azt írta: „E.J. Smith kapitány főbe lőtte magát”, míg a Daily Mirror egy nappal később hasonló címmel adott ki szenzációnak szánt írást; azt írták, „Smith kapitány főbe lőtte magát a hídon.” Parkes viszont hangsúlyozza, hogy a szemtanúk ugyan hallottak lövéseket, de ezeket azóta sem sikerült a tiszthez kötni.

A könyv inkább a túlélők beszámolóira alapoz: egyikük, a tragédia idején 27 éves Robert Williams Daniel például azt vallotta, látta a kapitányt a hídon, amikor a hajó süllyedni kezdett, és szerinte „hősként halt meg.”

Frederick Hoyt, egy gazdag utas arról számolt be, hogy visszatért a fedélzetre, ahol találkozott Smith-szel, és megosztottak egy italt, mielőtt ő maga a vízbe ugrott.

Isaac Maynard, egy 31 éves szakács azt mondta, látta, „ahogy a kapitányt a hídon elragadja a víz”. Valószínűleg ezt a vallomást vette alapul Cameron is a film forgatókönyvénél, ám nem teljes egészében, mert a férfi később még úszni látta Smith-t, és biztos volt benne, hogy őt, mert felismerte az egyenruháját és a sapkáját. Ezt a verziót más túlélő is megerősítette, valószínűleg az a személy, aki utoljára látta élve.

Egy tutajhoz kapaszkodó férfi próbálta kimenteni a kapitányt: kezet nyújtott neki, de az nem hagyta, csak azt kiáltotta: „Vigyázzatok magatokra, fiúk”. A szemtanú hozzátette: nem tudja, ezután mi lett vele, mert többé nem került a szeme elé, és úgy gondolta, a vízbe fulladt.


Link másolása
KÖVESS MINKET: