HÍREK
A Rovatból

Sikoltozva ébredtek fel, nem tudták, hová viszik őket – egy kiszabadított ukrán nő mesélt az orosz hadifogság borzalmairól

A 25 éves határőr a mariupoli acélgyárból került Ukrajna legrosszabb börtönébe, ahol nyáron 53 fogoly meghalt egy támadásban. Alina Panina elmondta, milyen volt ott raboskodni, és felidézte a pillanatot, amikor öt hónap fogság után végre kiszabadult 107 társával együtt.


Múlt hét elején 108 ukrán nő szabadult ki az orosz fogságból egy újabb fogolycsere során. Ez volt az első alkalom, hogy kizárólag nőket mentettek ki az orosz börtönökből. Az ukrán elnöki iroda vezetője azt mondta, anyák és lányok raboskodtak a megszállóknál, akik most hosszú idő után végre hazamehettek a családjukhoz.

A most kiszabadított nők közül 37-en azután lettek hadifoglyok, hogy az oroszok hosszú ostromlás után elfoglalták a mariupoli Azovsztal acélművet. Köztük volt Alina Panina is, aki a Guardian brit lapnak adott először interjút a kiszabadulása után.

A 25 éves határőr öt hónapig raboskodott Ukrajna leghírhedtebb börtönében, a donyecki Olenivkában. Egy négyszemélyes cellában számolta az órákat és a végtelennek tűnő napokat 28 másik nővel együtt.

Mielőtt odakerült, Mariupol kikötőjében szolgált határőrként. A háború kirobbanásakor éppen két keresőkutyával ellenőrizte az akkor beérkező rakományt. Miután azonban Vlagyimir Putyin orosz elnök elrendelte a támadást Ukrajna ellen, parancsot kapott, hogy csatlakozzon a védelmi erőkhöz, akik az Azovsztalnál kisebb, Azovmash nevű acélgyárban gyülekeztek. Aztán ott is ragadt, amikor az oroszok bevonultak a városba. Az üzemet folyamatosan támadták, két kutyája pedig már a robbanások előtt nyüszíteni kezdett, jelezve, hogy baj közeleg.

Míg Alina a társaival az acélműben volt, körülöttük a város összeomlott a bombázásoktól. Hat héttel a háború kezdete után látott először orosz katonákat, alig 20 méterre voltak tőle. Nem sokkal ezután kapták meg a parancsot arra, hogy vonuljanak át a kikötő mellett lévő Azovsztalhoz, ahol az ukrán erők egy utolsó kísérletet tettek Mariupol megvédésére. Az acélgyár bunkere lett a fiatal nő új otthona 70 határőrrel, köztük két másik nővel.

„Nagyon ijesztő volt. A bunker alig 100 méterre volt a tengertől egy nyílt terepen, ahol nem védték fémszerkezetek”

- mesélte.

Az oroszok április 12-én fordították a figyelmüket az Azovmashról az Azovsztalra. Nehéztüzérséggel, rakétákkal és hadihajókkal is támadták az acélművet, a bunker pedig beleremegett minden egyes csapásba.

Alina csak azért merészkedett ki néhányszor, hogy a kutyái friss levegőt szívhassanak. Azok, akik harcolni mentek ki, nem is tértek már vissza. A nő szerint a 70 emberből legalább tízen meghaltak az ostromban.

Akik életben maradtak, húskonzerven, makarónin és főtt gabonán éltek, amíg el nem fogytak a készletek. Május elejére az oroszok megállapodtak az ukránokkal abban, hogy a civileket evakuálhatják Mariupolból. Május 16-án Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bejelentette, hogy a város védelmezői is felmentést kapnak, ez azonban nem jutott el Alinához és csapatához. A parancsnokuk azt mondta nekik, hogy a megadás az egyetlen lehetőség arra, hogy életben maradhassanak. Először a sérültek hagyták el az acélművet, majd a többiek.

„Félelmetes volt, mert fegyverek és védőmellény nélkül sétáltunk ki. Velem voltak a kutyák is. Öt kilométert gyalogoltunk a bunkertől az orosz katonákig. Körülöttünk már minden megsemmisült, a földből fel nem robbant rakéták álltak ki. Mintha kiásták volna a földet”

- emlékezett vissza.

Elmondása szerint az orosz katonák gondoskodtak arról, hogy a média is lássa, mi történik: videózták őket, amikor átnézték a felszerelésüket és kikérdezték őket. Alinától elvették a kutyákat, másoktól pedig a maguknál tartott ételt. A hadifoglyoknak fogalmuk sem volt, mi lesz velük ezután. Ötórás autóút következett, Alina pedig még akkor sem tudta, mi vár rá, amikor megjelent előttük Olenivka várostáblája. Ő ugyanis nem tudta, hogy ez Ukrajna legkegyetleneb börtöne, amely a bántalmazásokról és a rossz körülményekről ismert.

Amikor megérkeztek, a férfiakat és a nőket elválasztották egymástól, mindenkit átkutattak és levetkőztettek. Mindenüket elvették, még az órájukat és a gyűrűjüket is.

Alina hat másik nővel egy 6x4 méteres cellába került, ahol csak négy faágy volt ágynemű nélkül. Két nap múlva még két nő csatlakozott hozzájuk, egy hét múlva pedig már 28 nő tömörült a kis cellában. Pár nappal később ugyan kaptak néhány matracot, de nem volt elég alapterület ahhoz, hogy mindet kényelmesen lefektessék. A vécét egy földben lévő lyuk jelentette, zuhanyozni hetente egyszer volt lehetőségük.

Ruhát sem adtak nekik, abban voltak végig, amiben az Azovsztalból kijöttek. Ételt napi kétszer kaptak: reggel csirkehússal, este hallal kevert főtt gabonadarát. Naponta csak egyszer szabadulhattak ki a cellából, amikor 15 percet sétálhattak az udvaron. A férfiakat ugyan láthatták, de nem kommunikálhattak velük.

„A blokkban, ahol voltunk, 10 cella volt egy emeleten, ezek nőkkel voltak tele. A felső emeleten férfiak voltak. Nem szabadott beszélnünk velük, de láttuk, hogy fogynak, egyre vékonyabbak lettek.”

Alina cellájában két nőnek is súlyos sérülései voltak: az egyiknek eltört a karja, a másiknak a fején repeszsebek voltak. Az oroszokat azonban ez nem igazán zavarta: adtak néhány orvosi eszközt a nők között lévő két orvosnak, és rájuk bízták a sebek ellátását.

Az éjszakák is nagyon nehezek voltak számukra, hiszen rettegtek, hogy mit hoz a holnap.

„Sikoltozva ébredtek fel az emberek. Elaludni is nehéz volt, mert a legkisebb zajra is felriadtunk. De ez összehozott minket, olyanok lettünk, mint a testvérek. Receptekről beszélgettünk, befontuk egymás haját... Én sokat olvastam is. Az oroszok adtak nekünk pár könyvet, ami a történelmükről szól. Például Nyikolaj Osztrovszkij Az acélt megedzik című művét az orosz polgárháborúról.”

Július 29-én este 10-kor az őrök a szokásos esti számlálásukat tartották, amikor hatalmas robbanás rázta meg a börtönt, majd sikolyokat lehetett hallani. Ekkor 53 ukrán hadifogoly halt meg, 75 megsérült, főleg az Azov-ezredből. Ukrán tisztviselők szerint az oroszok semmisítették meg a börtön egy részét, hogy elfedjék az ott fogva tartottak kínzását. A megszállók viszont azt állították, hogy ukrán sztrájk történt, amit persze a hadifoglyok nem hittek el.

Alináék raboskodása az olenivkai börtönben két héttel ezelőtt ért véget. Azon a napon délelőtt 10 órakor kirendelték a nőket és 28 férfit a cellájukból és buszokra ültették őket. Három órát utaztak egy orosz kikötővárosig, Taganrogig, ahonnan katonai járművekkel átszállították őket Rosztov-na-Donuba, majd onnan katonai repülővel Voronyezsbe. Két hétig a város börtönében voltak, aztán visszavitték őket Taganrogba, majd a Krím-félszigetre repültek. Onnan buszokkal szállították el őket Herszon megyén át Zaporizzsja megyébe.

A foglyok egész idő alatt nem tudták, hogy miért viszik őket ide-oda, és egyáltalán hová fognak kerülni, ugyanis az oroszok semmit nem mondtak nekik. Akkor értették csak meg, hogy mi történik, amikor Herszonból elindultak Zaporizzsja megye felé, majd a senkiföldjére.

Amikor leszállították őket, kéz a kézben sétáltak át a hídon, amely az ukrán és az orosz haderő bázisa közötti senkiföldjén emelkedik egy folyó fölé. Még ekkor sem voltak biztosak abban, hogy biztonságos helyre mennek, hiszen az őket szállító buszok motorja még mindig járt. Ez olyan érzetet keltett bennük, mintha bármelyik pillanatban visszavihetnék őket.

„A legjobban arra emlékszem, amikor ott álltunk és megláttuk, hogy mi vár ránk: ukránok és az ukrán föld. Amikor megláttuk a katonáinkat, többen nem tudták visszafogni az érzelmeiket. Néhányan elkezdték énekelni az ukrán himnuszt, mások azt kiabálták, hogy »Dicsőséget Ukrajnának!« Sokan térdre rogyva sírtak, mert nem tudták visszatartani a könnyeiket, amikor végre a saját nyelvünket hallottuk.”

Eközben az orosz hadifoglyok arra vártak, hogy az ukránok átadják őket az oroszoknak. Alina rájuk nézett, ők azonban nem néztek a szemébe, a földet bámulták.

A fiatal határőr társaival együtt egy katonai kórházba került, most ott lábadoznak. Már a szülei is meglátogatták, így lelkileg is egyre jobban érzi magát.

„Jól vagyok. Azoknak a srácoknak, akik még mindig orosz fogságban vannak, azt kívánom, hogy ők is átélhessék a fogolycsere utáni boldog pillanatokat. Nagyon várjuk őket!”

- mondta.

Címképünkön: Az ukrán hadsereg tagjait viszik busszal az Azovsztal feladása után Olenivkába.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Normális-e, hogy Európa legszegényebb és egyben hivatalosan is legkorruptabb országában a magyar miniszterelnök keres a bruttó átlagbérhez viszonyítva a legmagasabban?
Gulyás Gergely szerint a miniszterelnöki fizetést nem Orbán Viktor határozza meg, hanem egy törvény. Egy törvénymódosítás teszi lehetővé, hogy a miniszterelnök fizetését automatikusan hozzáigazítsák az átlagbér emelkedéséhez.


Nem normális, hogy Orbán Viktor 30 százalékos fizetésemelést kap, miközben az állami alkalmazottak bérét csökkentené a kormány - ezt Magyar Péter írta a közösségi oldalán azt követően, hogy miután kiderült, öt százalékos kiadáscsökkentést vár el a kormány az állami cégeknél.

Az RTL Híradó emlékeztet rá, hogy tavaly Orbán Viktor arról beszélt, hogy szeretnék pár éven belül elérni az egymilliós átlagbért. Akkor azt mondta, hogy ez akkor lehetséges, ha a vállalkozások ezt kifizetik.

Most azonban a kormány a béremelés helyett költségcsökkentést írt elő, amelyet: "elsősorban a személyi jellegű ráfordításokon kell megtakarítani".

A TISZA Párt vezetője, erre írta: "miközben Orbán a saját fizetését 30 százalékkal emeli, megszorító csomagot vezet be, és a többi állami alkalmazottét csökkenti".

Gulyás Gergely miniszter erre reagálva a közösségi oldalán azt írta: "a kistelepülési önkormányzati dolgozók bérét kedden emelte meg a kormány 15 százalékkal, és további emelés lesz. A területi közigazgatási dolgozók béremelése is még az idén megkezdődik". A miniszterelnök bérével kapcsolatban pedig azt közölte: azt nem Orbán Viktor határozza meg, hanem egy törvény.

Magyar Péter erre azt válaszolta, a törvényt is ők hozzák: "És ki hozta azt a törvényt? Mari néni vagy ti?”

Orbán Viktor bére 2022-ben emelkedett meg jelentősen. A képviselői fizetésével együtt 2021-ben havi 2,7 millió forintot keresett. Utána 2022-ben 4,9 milliót, 2023-ban 5,7 milliót, 2024-ben 6,5 milliót, idén pedig 7,4 millió forintot.

Egy törvénymódosítás alapján a miniszterelnök fizetését automatikusan hozzáigazítják az átlagbér emelkedéséhez. Ez pedig két év alatt plusz 30 százalékot jelentett neki.

Magyar Péter az RTL Híradónak azt mondta: ha a kormány spórolni akar, az állami vezetők fizetését is csökkenthetnék, különösen a miniszterelnökét.

"Mindenkinek a fantáziájára kell bízni, hogy az normális-e, hogy Európa legszegényebb és egyben hivatalosan is legkorruptabb országában a magyar miniszterelnök keres a bruttó átlagbérhez viszonyítva a legmagasabban, és ez csak a legális fizetése, mert mindenki tudja, hogy Orbán Viktor családja valószínűleg a leggazdagabb miniszterelnöki család egész Európában".

Az Átlátszó összeállítása alapján Orbán Viktor a magyar átlagkereset kilenc és félszereséért dolgozik. Ugyanakkor a horvát kormányfő az átlagbér két és félszeresét, a dán a 2,7-szeresét, a bolgár 4,8-szeresét, a német kormányfő az 5,9-szeresét keresi.

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Orbán Ráhel és Tiborcz István 20 millió forintot ajánlott fel a Bethesda Gyermekkórháznak Görög Zita felhívására
„A BDPST Group számára kiemelten fontos a társadalmi felelősségvállalás” – írták a cég közleményében.


Mint azt mi is megírtuk: Görög Zita június végén kezdett gyűjtésbe a Bethesda Gyermekkórház javára. A modell egy nem mindennapi kampánnyal hívta fel a gyűjtésre az emberek figyelmét: az intézmény lépcsőjén állva egy „Nem Birkinre gyűjtünk” feliratú táblával a kezében kérte az embereket, hogy támogassák a kezdeményezést.

Görög Zita a feleslegesen luxizóknak akart üzenni a felhívásával, posztját pedig Orbán Ráhel is lájkolta.

Most kiderült, miért is lájkolhatta a miniszterelnök felesége a luxustáskás NER-feleségeknek szóló posztot. A Blikk információi szerint ugyanis 20 millió forintos adományt ajánlott fel a Bethesda számára a BDPST Group, amely Orbán Ráhel férjének, Tiborcz Istvánnak a cégcsoportja, és ahol a miniszterelnök lánya is dolgozik.

A lap megkereste a cégcsoportot is, ahonnan megerősítették az értesülésüket.

„Megerősítjük, hogy a BDPST Group 20 millió forint felajánlásával járult hozzá a Bethesda Gyermekkórház adománygyűjtéséhez, amely mozgássérült gyermekek szállítására alkalmas kisbuszok beszerzését tűzte ki célul. Nagyra becsüljük a kórházban végzett szakmai munkát, a kampány célja pedig olyan ügy, amelyhez nem volt kérdés, hogy azonnal csatlakozunk. A BDPST Group számára kiemelten fontos a társadalmi felelősségvállalás, különösen a gyermekek ellátását szolgáló intézmények – például kórházak, óvodák, anyaotthonok – rendszeres támogatása”

- írták a lapnak küldött válaszukban.

Görög Zita a kampány elindulása után azt közölte, hogy egyetlen hét alatt 33 millió forint gyűlt össze.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter szerint Lázár János egy „batidai közpénzszívó Drakula”
„Ti elhiszitek egy szavát is ezeknek a kivagyi, pökhendi bűnözőknek?” A TISZA Párt vezetője üzent a Fidesz szavazóknak, közös munkára hívta őket.


Magyar Péter kedden már reagált Lázár János új videójára, melyben a TISZA Pártot tette felelősség a magyaroszági vonatproblémákért.

Lázár János egy újabb posztban magyarázta el, hogy szerinte miért nem működik a magyar vasút rendesen. Azt írta: "miközben Magyar Péter és szövetségesei folyamatosan támadják a vasúttársaságot, az őket mindenáron hatalomra juttatni akaró brüsszeli szövetségeseik blokkolják a magyar vasút fejlesztését.

A Tisza Párt és brüsszeli gazdáik nyomására az Európai Beruházási Bank június 26-ról bizonytalan időre elhalasztotta az egyébként már teljesen letárgyalt, megállapodott, végigbeszélt és elfogadott hitelszerződés jóváhagyását. Az uniós forrásokhoz hasonlóan, a vasútfejlesztési pénzek is bizonytalan időre felfüggesztve… Magyar Péternek semmi sem drága: a kulcsfontosságú vasúti fejlesztések akadályozásával tovább támadhatja a kormányt, miközben utasok ezrei kénytelenek vinni ennek minden terhét, a 40-60 éves pályák állapota miatti késéseket, a lassan közlekedő vonatokat, vagy éppen a váltótörések, műszaki hibák miatti kimaradásokat."

A TISZA Párt vezetője egy újabb posztban reagált a miniszternek és a Fidesz szavazóknak is üzent. Ebben azt írta:

"Miközben egy hét alatt negyedszer omlott össze a vasúti közlekedés, Lázár János az összelopott kastélyában hűsölve, ismét utasította a 30 fős (közpénzből kitartott) kommunikációs stábját, hogy hazudjanak valami orbitálisat.

A batidai közpénzszívó Drakula most éppen azzal szórakoztatja a nagyérdeműt, hogy a TISZA miatt kell 60 éves vasúti pályán zötykölődnie az utasoknak. Mondja ezt az a csávó, aki kéjes örömmel húzott le 270 fejlesztési projektet (vasúti, kórházi, közúti, iskolai felújításokat), miközben a kastélyához vezető utat 4 milliárd forint közpénzen újíttatta fel.

- írta a politikus, majd a kormánypárti szavazókhoz fordult:

"Kedves Fidesz szavazók!

Ti mit tapasztaltok? Ti elhiszitek egy szavát is ezeknek a kivagyi, pökhendi bűnözőknek? Jól működik a MÁV? Rendben van, hogy csótányok között 35 fokban operálnak 75 éves sebészek? Ti látjátok az elköltött uniós ezermilliárdok nyomát a közszolgáltatásokban? A hazai vasúti pálya felén lassújel van, vannak szakaszok, ahol 10 km/h-val járnak a vonatok, a mozdonyok átlagéletkora 50 év feletti, a kocsik és a vasútállomások többsége balkáni állapotban.

Kedves fideszes szavazók!

Titeket nem zavar, hogy konkrétan hülyének néz bennetek Lázár és Orbán? Ti egy olyan kormányra vágytatok/szavaztatok, amely a hazája fejlesztése helyett csak a saját zsebét tömi és mindent ellop, ami mozdítható?"

Magyar Péter arra biztatja őket: "Gyertek velünk, vessünk véget a szabadrablásnak és hazánk szétesésének és építsünk közösen egy modern, valóban polgári országot!"


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Tordai Bence: 7,5 milliós közpénz-ajándék a Harcosok Klubjának – A képviselő levelet írt a honvédelmi miniszternek
A politikus szerint a rendezvényt a Fidesz megbízásából szervezhették, így felmerülhet a burkolt pártfinanszírozás lehetősége.


Orbán Viktor május 18-án találkozott a Harcosok Klubja tagjaival a budapesti BOK Csarnokban. A sportlétesítmény az állami tulajdonú Nemzeti Sportügynökséghez (NSÜ) tartozik. A rendezvényt a Humán Telex Agency Kft. szervezte, amelynek egyik tulajdonosa Orosz Pál, a Ferencváros vezérigazgatója - írja a 24.hu.

Tordai Bence független országgyűlési képviselő a közösségi oldalán számolt be róla, hogy közérdekű adatigényléssel szerezte meg a rendezvény bérleti szerződését. A dokumentum szerint a BOK Csarnokot színpadépítéssel és bontással együtt kilenc napra bérelték ki 8.167.497 forintért, ami az infrastruktúra használatát is magában foglalta.

A képviselő a szerződésben szereplő összeget összehasonlította a létesítmény nyilvános árlistájával. Eszerint ennyi időre a csarnok bérleti díja önmagában 15.626.520 forint lenne – a kiegészítő létesítmények használata nélkül. A számítások alapján az NSÜ legalább 7,5 millió forint kedvezményt adott a rendezvényt szervező cégnek.

Tordai a Facebookon így fogalmazott:

„7,5 milliós közpénz-ajándék a Harcosok Klubjának!”

A politikus szerint a rendezvényt a Fidesz megbízásából szervezhették, így felmerülhet a burkolt pártfinanszírozás lehetősége. Ezért levélben kérdéseket intézett Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszterhez. Azt szerette volna megtudni, mi volt az indoka annak, hogy az NSÜ több mint 7 millió forintos kedvezményt biztosított a rendezvényszervező cégnek. Emellett arra is rákérdezett, ki kérte és ki hagyta jóvá az „egyedi megállapodást” a bérleti díjról.

A képviselő arra is kíváncsi volt, hogy az NSÜ nyújtott-e egyéb, nem számlázott vagy kedvezményes szolgáltatást, például technikai támogatást, biztonsági szolgálatot vagy takarítást a rendezvényhez. Azt is felvetette, hogy tervezik-e kivizsgálni, az NSÜ gyakorlata megfelel-e a pártsemlegességre, közpénzfelhasználásra és versenysemlegességre vonatkozó jogi előírásoknak.

Tordai hozzátette: az Orbán-kormány akkor is kivételes elbánást biztosított az NSÜ-nek, amikor spórolást írt elő az állami tulajdonú gazdasági társaságoknál. A Nemzeti Sportügynökség azon harminc cég közé tartozik, amelyeket nem érintenek a megszorítások.


Link másolása
KÖVESS MINKET: