Az Oroszország-szakértő szerint nem sokat tudunk az esetről, ezért higgadtan kellene vizsgálni az esetet. Azonban arról is ír, hogy többen hibázhattak az elhunyt magyar ügyében.
Továbbra is rengeteg a kérdőjel Sebestyén József halála körül, aki kárpátaljai magyarként szolgált az ukrán hadseregben. A férfi tragikus sorsa miatt megszólalt Rácz András Oroszország-szakértő is, aki hosszú posztban írta le, mit lehet biztosan tudni, és mire nincs bizonyíték.
Rácz szerint kevés és ellentmondásos információ áll rendelkezésre, ezért „ideje volna a higgadtságnak”. Posztjában világosan fogalmaz: nincs olyan, hogy „kényszersorozás”. A sorozás maga is kényszer, ráadásul háborús helyzetben ez nem is sorozás, hanem mozgósítás. Ukrajnában jelenleg részleges mozgósítás zajlik, nem békeidőbeli sorozás.
A szakértő részletesen ír az ukrán hadkiegészítési szervezetről, a TCK-ról is. Ezek a hivatalok döntik el, hogy az ukrán férfiak mikor és melyik alakulathoz kerülnek, miután leadták adataikat. A TCK munkatársai Rácz szerint sokszor erőszakosak, korruptak, és a szabályokat sem tartják be. Az ukrán törvények szerint minden 25 és 60 év közötti férfi köteles regisztrálni, de sokan ezt nem teszik meg – ez pedig komoly következményekkel járhat.
Rácz hangsúlyozza, hogy sok visszaélés éri azokat, akik nem regisztrálnak vagy nem frissítik az adataikat, vagy akik ugyan megkapják a behívót, de nem jelennek meg. Szerinte az ilyen esetekről készült videók nagy része ezeknek a helyzeteknek a vége, amikor az embereket az utcán hurcolják el. A szakértő szerint ma már az is előfordul, hogy valakit előbb visznek el, és csak utólag kapja meg a hivatalos behívóját – de hogy Sebestyénnel is ez történt-e, azt nem lehet tudni.
Két videó is nyilvánosságra került Sebestyénről. Az elsőn négykézláb mászik, a másodikon elmondja a mentősöknek, hogy szédül, fáj a hasa, és nem tud felállni. A mentősök ennek ellenére azt mondják neki, hogy „ne szórakozzon, álljon a lábára, legyen férfi”. Eközben ott állnak mellette, de nem vizsgálják meg, nem segítenek neki. Rácz szerint
„olyat még a világ nem látott, hogy egy láthatóan súlyos fájdalmakkal küzdő, dezorientált, szédülésre panaszkodó, négykézláb közlekedő, viszont biztosan józan (ez is fontos!) sérültnek azt mondjuk, hogy álljon már lábra.”
A szakértő egyértelműen úgy látja, hogy Sebestyén közvetlen felettesei és a mentősök is hibáztak. Azt is hangsúlyozza, hogy az ukrán hivatalos közlemény elismeri: a férfit nem küldték kórházba, noha a videók alapján „annyira rosszul volt, hogy azonnal katonai kórházba kellett volna küldeni”. Ehelyett az ukrán közlés szerint Sebestyén június 18-án önkényesen elhagyta az egységét, és csak 24-én jelentkezett a beregszászi kórházban. Rácz szerint „ha Sebestyén akkor rendes orvosi ellátást kap, értelemszerűen nem szökött volna meg, hogy aztán maga menjen kórházba”.
A posztban Rácz azt is kiemeli, hogy
„megmagyarázhatatlan, hogy ha Sebestyén ennyire rossz állapotban volt a gyakorlótéren, mint a videók mutatják, akkor hogyhogy nem került azonnal kórházba és kapta meg a szükséges ellátást.”
A szakértő szerint az ügy alapos és lehetőség szerint független vizsgálatot igényel, és ha valaki hibázott, azt felelősségre kell vonni. A jövőre nézve szerinte az is fontos lenne, hogy a katonai orvosi vizsgálatok Kárpátalján alaposak legyenek, és ne történjen meg újra, hogy olyan embert is kiképzésre küldenek, aki egészségileg alkalmatlan.
Rácz hozzátette: „egy, a hadköteles kárpátaljai magyarok sorsát a szívén viselő kormányzat a mostani tragédia után megfontolhatná, hogy – értelemszerűen az ukrán állammal szoros együttműködésben – segít a régió katonai egészségügyi központjainak a modernizálásában. Ezzel lehetne rövid távon – a diplomáciai tiltakozáson túl – talán a legtöbbet tenni azért, hogy mással ne történhessen meg az, ami Sebestyén Józseffel.”