HÍREK
A Rovatból

Ennek nem örül Rogán: Trump a magyar korrupcióval is magyarázza a kivetett vámokat, 19 alkalommal szereplünk a panaszlistán

Az erről szóló jelentésben minden más uniós államnál többször említik az amerikaiak hazánkat, nem épp pozitív kontextusban. A jelentésben aggódnak többek között az átláthatatlan magyar közbeszerzések, de a kínai kapcsolatok miatt is.


Korábban mi is írtunk róla, hogy több, Magyarországon jelen lévő cégnek, többek között a győri Audinak is gondot okoz Donald Trump súlyos mértékű, az Unióra vonatkoztatva 20%-os vámbejelentése.

Az USA kormánya egy 397 oldalas dokumentumban részletezte, miért döntöttek így – és ebben a szövegben meglepően sokszor kerül szóba Magyarország.

A Válasz Online átnézte a jelentést, amelyből kiderül, hogy Magyarország összesen 19 alkalommal szerepel a panaszlistában, míg például Szlovákiát csak négyszer, Lengyelországot és Romániát tizenkétszer, Németországot pedig tizenhatszor említik. A dokumentumban konkrét példákkal mutatják be, hogy az európai országok – köztük Magyarország – milyen bürokratikus akadályokat gördítenek az amerikai vállalatok elé.

Magyarország neve szinte minden amerikai panasz mellett felbukkan a részletes kormányzati jelentésben, különösen azoknál, amelyek az uniós szabályoknál is szigorúbb előírásokat kifogásolják. Ez azért is érdekes, mert Szijjártó Péter szerint „Brüsszel alkalmatlansága” miatt döntött az USA a vámemelés mellett, és ha az EU jobb feltételeket ajánlott volna, elkerülhetőek lettek volna az új terhek.

A dokumentum viszont éppen a tagállami túlszabályozásokat bírálja, és ezek között Magyarországot sokszor negatív példaként említi. Előkerül a gyógyszerek támogatási rendszere, a kötelező ügyvédi kamarai tagság, és több más magyar gyakorlat is, amit az amerikaiak problémásnak tartanak.

Külön kitérnek a közbeszerzésekre is. A Trump kereskedelmi főképviselője által jegyzett dokumentumban ez olvasható:

„Az USA cégei komoly aggodalmukat fejezték ki a magyar közbeszerzéseket illetően, mert azok nem mindig átláthatók, és rendre helyi és más EU-n kívüli szereplőknek kedveznek, például még Kínának is. A korrupció a magyar közbeszerzési eljárások esetében mély aggodalmakra ad okot Magyarországon, annak ellenére is, hogy számos intézkedés történt az ügyben az elmúlt években.”

Bár Magyarország nem köthet külön megállapodást az USA-val az uniós vámtarifáktól eltérően, a panaszok egy részét – például a közbeszerzések korrupciós kockázatát – akár csökkenthetné is.

A jelentés részletei azért is érdekesek, mert korábban, még Joe Biden elnöksége alatt az Egyesült Államok szankciós listára tette Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjét korrupció miatt. A magyar kormány ezt úgy értékelte, hogy a lépés csak „a távozó, sikertelen amerikai nagykövet utolsó, pitiáner bosszúja”. Gulyás Gergely szerint ráadásul, ha hónapok alatt is, de Rogán le is kerülhet a listáról.

A Válasz Onlie megkereste a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetirodát és a Miniszterelnöki Kormányirodát is a jelentéssel kapcsolatban, de egyelőre nem kaptak választ.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Fut, menekül a gyáva propagandalappá silányított Index
Hétfőn indul a portál elleni helyreigazítási per. A pártelnök megfutamodásnak minősítette az Index érvelését, amelyben tagadják, hogy a kérdéses cikkük egyáltalán a TISZA Pártról szólt volna.


„Fut, menekül a gyáva propagandalappá silányított Index” - ezzel a felütéssel indította hétfő délutáni posztját Magyar Péter, jelezve, hogy 13:00 órakor kezdődött a sajtó-helyreigazítási per, amit a lap „adóemeléses hazugságai” miatt indítottak.

„Most, hogy az orbáni propagandalapnak a bíróságon kellene bebizonyítania a hazugságairól, hogy azok igazak, rögtön inukba szállt a bátorságuk.”

A TISZA elnöke az Index bírósági beadványát minősítette keresetlen szavakkal, mert abban „az aljas, gyáva Index” azzal terel és védekezik, hogy a hazug adóemeléses cikkük nem is a TISZA Pártról szólt.

„Azt is hazudják a bíróságnak - folytatja Magyar, hogy ők nem jelentették ki egyértelműen, hogy a hamisított feljegyzés a TISZA Párt programja vagy állásfoglalása lenne.”

„Azt is hazudja az Index, hogy a cikk megjelenése előtt minden oldalról megvizsgálták és feltárták az ügyet. Ja, csak pont a TISZA Pártot nem kérdezték meg” - osztotta meg a pártelnök.

Magyar Péter a poszt végén szokása szerint megfogalmazott egy végső üzenetet is. Ebben azt írja, „Kedves indexes propagandisták! Hazudtok reggel, délben, este, hazudtok minden hullámhosszon. Lebuktatok. Már mindenki látja, hogy ti vagytok az új Origo. Egyétek meg, amit főztetek!”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Nem tudott leszállni a Wizz Air Budapest–Zákinthosz járata – Visszafordult Magyarországra
Más légitársaságok gépei sem tudtak landolni a görög szigeten. A Wizz Air transzfert és négycsillagos szállást adott a visszahozott utasoknak.


A Wizz Air vasárnapi 2455-ös számú járata Budapestről indult Zákinthoszra, de a célállomás térségében annyira rossz időjárás fogadta a repülőgépet, hogy a pilóták és a légiirányítók a visszafordulás mellett döntöttek. A 24.hu úgy tudja, a repülőgép az alacsony felhőzet, az erős szél és a rossz látási viszonyok miatt nem szállt le a görög szigeten.

A Wizz Air járata csak az egyik, amelyik nem tudott landolni: más légitársaságok járatai ugyanígy kénytelenek voltak visszafordulni.

A Tudásmorzsák a repülésről Facebook-oldal úgy fogalmazott, „Zákinthosz elesett”, a járat pedig 3 óra 40 perc repülés után tért vissza Ferihegyre.

A Wizz Air folyamatosan tájékoztatta az utasokat arról, hogy a gép miért fordult vissza Budapestre, milyen további teendőjük lesz ezzel kapcsolatban, és hogyan segíti őket a személyzet, valamint a légitársaság. Korábbi közleményben hozzátették, hogy a járat a tervek szerint hétfő délután fél kettőkor indul újra Zákinthoszra.

A légitársaság jelezte, hogy a várakozás idejére transzfert, valamint négycsillagos szállodai elhelyezést biztosított az utasoknak, vacsorával és reggelivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter az Index-ítéletről: Botrány, a jogállam totális megcsúfolása
A TISZA Párt elnöke elítélte a bíróság Indexet megvédő döntését. Szerinte hamisított dokumentumra hivatkozva mostantól bármelyik sajtótermék megírhatná például, hogy Orbán Viktor embert akar ölni.
Szerző: GJ - szmo.hu
2025. szeptember 29.



Magyar Péter Facebook-posztban osztotta meg, milyen döntés született a TISZA Párt Index ellen indított helyreigazítási perében. A politikus szerint

„Egészen botrányos ítéletben védte meg ma a Fővárosi Törvényszék az orbáni propagandalappá silányított Indexet.”

Az ellenzéki vezető közölte, hogy „az eljáró bíró nem volt hajlandó meghallgatni a TISZA Párt adópolitikai szakértőjét, Kármán Andrást, aki elmondta volna, hogy a TISZA soha nem tervezte a személyi jövedelemadó emelését és

az Index által megjelentetett papírfecni egy ócska hamisítvány.”

Magyar közölte, „a diktatúrákat idéző ítéletben ugyan szerepel, hogy össze-vissza hazudozott az Index a TISZA Párt programjáról, de mivel az 'csak' egy vélemény, nem kötelezi a bíróság az orbáni propagandát a hamis állítás helyreigazítására”.

„Ezek szerint holnap bármelyik sajtótermék megírhatja egy általa hamisított dokumentumra hivatkozva, hogy Orbán Viktor embert akar ölni” - vonta le a következtetést.

A TISZA elnöke azt állítja a posztban, hogy a bíró „a tanúkat meg sem hallgatva, már a tárgyalás előtt meghozta az ítéletet„, ami „Botrány”, így „A mai ítélet a jogállam totális megcsúfolása”.

A bejegyzést a választásokig tartó szokásos visszaszámlálással zárja. Mint írta, „195 nap és az igazságszolgáltatás is független lesz”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Menczer Tamás új kifejezést dobott be, miközben a megtorlásokról beszélt: „És ez hogy fog tetszeni, gyűlölethuszárok?”
Közölte: „most jön az elszámolás és a megtorlás, és most mindenkinek felelősséget kell vállalnia”, majd hozzátette: „Ezt nagyon komolyan is gondoljuk.”


Menczer Tamás kemény hangvételű videót tett közzé a közösségi oldalán, amelyben azokat bírálta, akik szerinte alaptalan pedofilvádakat terjesztenek a közösségi médiában. A felvétel a Váci Polgári Est nevű fórumon készült, a politikus pedig ezt írta a videó mellé:

„És ez hogy fog tetszeni, gyűlölethuszárok?”

A Fidesz országgyűlési képviselője és kommunikációs igazgatója a videóban arról beszél, hogy TikTok-videókban fiatal nők és férfiak ismétlik a vádakat. Úgy fogalmazott:

„majd amikor föl lesz jelentve mind, és az első tízmilliós bírság megérkezik, akkor talán majd mindenkinek eszébe jut, hogy a nappalimban kényem és kedvem szerint nem ócsárolhatok és nem sározhatok be embereket minden alap és minden bizonyíték nélkül.”

Hozzátette: „most jön az elszámolás és a megtorlás, és most mindenkinek felelősséget kell vállalnia”, majd azzal zárta gondolatait: „Ezt nagyon komolyan is gondoljuk.”

Az utóbbi napokban a Fidesz több politikusa, köztük Orbán Viktor és Rogán Antal is a jogi felelősségre vonás lehetőségéről beszélt azokkal szemben, akiket a „Zsolti bácsi” ügy kirobbantásáért tartanak felelősnek. Az igazságügyi tárca vizsgálati jelentése konkrétan is megnevezett személyeket ebben az ügyben.

A magyar jogszabályok jelenleg is lehetővé teszik, hogy ha valakit bizonyíték nélkül vádolnak meg, az érintett magánvádas eljárást indítson rágalmazás miatt. Emellett külön polgári peres eljárásban sérelemdíj is kérhető a bíróságtól az alaptalan állítások miatt.

Közben az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságának kormánypárti többsége hétfőn nem támogatta a Demokratikus Koalíció javaslatát, amely vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte volna a Szőlő utcai javítóintézet ügyének részletes kivizsgálására.

Forrás: hvg.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET: