Ezeket a termékeket érinthetik a napokon belül életbe lépő EU-s büntetővámok Trump kereskedelmi háborújában
Az Európai Unió hamarosan elfogadhatja azt a válaszlépést, amely amerikai termékekre vetne ki vámot – számolt be róla a Reuters. A lépés több mint 28 milliárd dollár értékű árut érinthet, és válaszként szolgálna azokra az intézkedésekre, amelyeket Donald Trump amerikai elnök hozott az európai acélra, alumíniumra, autókra és egyéb termékekre vonatkozóan.
A javasolt listán
Donald Trump ezzel kapcsolatban közölte, hogy akár 200 százalékos vámot is kivethet az európai alkoholos italokra – írja a Reuters.
Franciaország és Olaszország aggodalmát fejezte ki a döntés miatt, mivel mindkét ország jelentős szereplő az európai borexportban. Az EU célja az, hogy széles körű támogatást szerezzen a tagállamoktól, és ezzel erősítse tárgyalási pozícióját az Egyesült Államokkal szemben.
A vámokat két szakaszban vezetnék be: az első rész április 15-én, a második pedig egy hónappal később lépne életbe. Hétfőn Luxemburgban tartják meg az első uniós szintű találkozót a vámvita kirobbanása óta. A tagállamok kereskedelmi miniszterei egyeztetnek a helyzetről és a lehetséges lépésekről.
Egy uniós diplomata úgy nyilatkozott:
Az Európai Bizottság alelnöke, Maroš Šefčovič pénteken kétórás megbeszélést folytatott amerikai partnereivel, amit „őszintének” nevezett. Elmondása szerint az amerikai vámokat „károsnak, indokolatlannak” tartja.
A lap szerint az uniós tagországok véleménye nem egységes. Franciaország szerint a válaszlépéseknek túl kell mutatniuk a vámokon. Emmanuel Macron francia elnök azt javasolta, hogy az európai cégek addig ne fektessenek be az Egyesült Államokban, amíg nem tisztázódik a helyzet. Írország óvatos és megfontolt válaszreakciót sürget, míg Olaszország felvetette, hogy egyáltalán szükséges-e válaszlépést tenni.
Egy uniós diplomata szerint „nem lehetünk sem túl enyhék, sem túl kemények. A cél az, hogy tárgyalásra késztessük az Egyesült Államokat, de elkerüljük az eszkalációt”.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn és kedden külön megbeszéléseket folytat az acél-, autóipari és gyógyszeripari szektor vezetőivel. Ezeken azt mérik fel, milyen hatással lehetnek a vámok, és milyen lépésekre lehet szükség.