HÍREK
A Rovatból

„A pedagógus munkája technikai eszközökkel megfigyelhető” – Itt vannak az újabb részletek a pedagógusok státusát szabályzó belügyminisztériumi tervezetről

Lehallgathatnák és megfigyelhetnék őket, valamint úgy rúghatnák ki, hogy hónapokig nem is tudnának róla, csak nyáron értesítenék őket. A társadalmi vitára nyolc napot adott a minisztérium.


A Belügyminisztérium honlapján március másodikán jelent meg a „Köznev fogl jogáll és egyes kapcs tvk mód; Mo 2023. évi közp ktgvet sz tv módos” talányos rövidítésű dokumentum, amely minden bizonnyal a „Köznevelési foglalkoztatottak jogállásával és egyes kapcsolódó törvények módosítása, illetve a Magyarország 2023. évi központi költségvetési törvényének módosítása” lehet.

A dokumentumot társadalmi vitára bocsátották, a véleményeket március 10-ig várja a minisztérium.

Már múlt pénteken is megjelent pár információ, most azonban teljesebb képet tudunk nyújtani, mik vannak a tervezetben.

A tervezet 8.§-a kimondja, hogy a pedagógus véleménynyilvánítási jogát nem gyakorolhatja, ha az az

„Alaptörvényben meghatározott normákkal” ütközne,

amit úgy is fogalmazhatunk, hogy minden, amit az Alaptörvényben leírtak, nem kritizálható. Tehát innentől kezdve, ha egy pedagógus mondjuk a szivárványcsaládokról, vagy arról beszél, hogy megtörténhet, hogy két férfi nevel fel egy gyermeket, még akkor is szankcionálható, amennyiben éppen abba az osztályba jár olyan gyerek, aki ilyen családban él.

A 11.§ szerint

a pedagógus munkája technikai eszközökkel megfigyelhető.

Ami nyilván azt jelenti, hogy a tanítási órát lehallgathatják, vagy kamerákkal figyelhetik. Bár előírják azt, hogy erről tájékoztatni kell a pedagógust, és „méltósága nem sérülhet”, de arról a törvénytervezet nagyvonalúan hallgat, hogy a diákok jogaival mi a helyzet. Elvileg a szülők beleegyezése nélkül kép és hangfelvétel nem készülhet a gyerekekről, tehát ez a rendelkezés csak újabb jogfosztással kivitelezhető. És ha valaki abban reménykedne, hogy az ő igazgatója úgysem tenne ilyet, a helyzet az, hogy ezt nem az igazgató, hanem a munkáltató, tehát a tankerület joga elrendelni.

Ugyanebben a paragrafusban írnak arról is, hogy

a tanár technikai eszközeibe „munkavégzésével összefüggésben” a munkáltató betekinthet, még abban az esetben is, ha az a dolgozó saját tulajdona.

Tehát a tankerület a tanár saját mobiltelefonjába is szabad bejárást kaphat, persze csak a munkavégzésével kapcsolatos információk után kutakodva.

Az 53.§ rendelkezik arról, hogy jelentős, szándékos kötelezettségszegés esetén nem kell azonnal felmenteni,

elég azt csak az adott tanév utolsó napján, azaz augusztus 1-én megtenni.

Így például polgári engedetlenség esetén nem adódik év közben pedagógushiány. És persze senki sem fogja tudni, hogy ő most a legutóbbi akciója miatt már tulajdonképpen ki van rúgva, elég lesz megtudnia nyár közepén, amikor persze tiltakozások sem lesznek nagyon.

A 79.§ és a 81.§ szabályozza a munkaidő kérdését. Marad a 32 óra kötött és 8 óra szabad felhasználású munkaidő, azonban, bár alapesetben a pedagógus joga, hogy a szabad felhasználású munkaidejét hol tölti, de az intézményvezető elrendelheti, hogy azt is az intézményen belül dolgozza le.

A 94. § szerint pedagógus II. fokozattól tíz évente egy év alkotói szabadság jár. A szépséghiba ebben csak az, hogy ez „fizetetlen”.

A 98. § rendezi a havi illetményeket. Ezek a következő módon alakulnak:

Pedagógus I esetén 410 000-1 065 000 Ft

Pedagógus II: 430 000-1 135 000 Ft

Mesterpedagógus 520 000-1 365 000 Ft

Kutatótanár: 640 000-1 470 000 Ft

teljesítménytől függően

Amellett, hogy a teljesítmény szerinti differenciálás lényegesen nagyobb, mint amennyi az elért fokozat szerinti különbségek, a jolly joker a (2). bekezdés e) pontja, ami szerint az illetménynek csak az alsó összege garantált, az afeletti rész kifizetésének határt szabhat a

„a felelős gazdálkodás eredményeképp a munkáltató rendelkezésre álló forrás összege.”

A 101.§ szerint a tartós helyettesítés többletdíja a felére csökken. A tervezet szerint ez a havi fizetés 1/174-ed része lehet.

a 148.§ szerint csak a pedagógus, iskolatitkár, könyvtáros lehet „köznevelési foglalkoztatott” (ami egyébként a közalkalmazotti státust váltja fel a törvény szerint),

a technikai személyzet elveszítve közalkalmazotti státusát továbbiakban a Munka törvénykönyve hatálya alá kerül.

Viszont a nevelőtestület tagjává válnak a heti legalább öt órát adó óraadók és a hittant tanítók, ez utóbbiaknál nem számít sem a leadott heti órák száma, sem a tanított gyerekek száma, de az sem, ha nincsen tanári végzettségük.

A nevelőtestület

elveszti a pedagógiai program, az SzMSz, és az éves munkaterv elfogadásának a jogát,

csak véleményezheti azt, a törvénytervezet 161.§(25) bekezdése szerint. Egyedül a házirend kialakításába szólhatnak bele.

Egyetlen szócska változik a tanév hosszával kapcsolatban, de ez mindent megváltoztat. A 161.§ (2). bekezdése szerint a tanév hossza legalább 180 nap. Eddig legfeljebb volt ugyanannyi.

Végül a 161.§ (34). bekezdése szerint akár egy jogszerű sztrájknak is lehet az a következménye, hogy a „tanuló művelődéshez való jogára” hivatkozva a fenntartó más feladatellátási helyre telepítse az oktatást,

de akár átszervezheti, vagy meg is szüntetheti az iskolát, év közben is.

Kerestük a szakszervezetek képviselőit, véleményüket rövidesen közöljük.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Sokkoló videó: leszakadt a Szegedi Egyetem többtonnás tetőszerkezete a viharban – lakóházra hullottak a darabok
Elképesztően veszélyes helyzet alakult ki az orkán szerű szélben. Ennek ellenére a hírek szerint sérülés nem történt.


Az orkán erejű szél letépte a Szegedi Tudományegyetem egyik épületének tetőszerkezetét – a több tonnányi fém- és fatörmelék a szomszédos Derkovits fasor 13/A. alatti társasházra hullott, valószínűleg jelentős károkat okozva, írja a Szegeder.hu helyi hírportál.

A felvételek tanúsága szerint az SZTE épületének teljes födémszerkezete leszakadt, és a keletkezett törmelék szinte teljes egészében a szomszédos lakóépületre zúdult, a fatörmelék, bádoglemezek és egyéb építőanyagok egy része pedig az udvarra zuhant. A történtek kapcsán egyelőre nem érkezett hír személyi sérülésről.

A hatóságok azóta megkezdték a kár felmérését és a terület biztosítását.

Videón a döbbenetes eset:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Brutális károkat szenvedtek a balatoni vitorlások is – több Kékszalag-induló hajó is súlyosan megrongálódott
A Balatonra lecsapó óriási vihar nem kímélte a kikötőben horgonyzó hajókat. Többek indulása is veszélybe került a legendás versenyen.


[sz]Malinovszki András / Fotó:

Ahogy arról korábban írtunk, a Balatonnál különösen nagy károkat okozott a Nyugat-Magyarországot letaroló vihar. A helyenként 130 kilométer/órás szél nem kímélte a kikötőkben lévő hajókat sem.

A Principessa Sailing Team a Facebookon azt írta:

„Sajnos mi sem úsztuk meg... Fájó szívvel osztjuk meg veletek, hogy a Principessa ma súlyos sérüléseket szenvedett – a parton tomboló szél felborította a hajónkat. A Principessa most egy kis pihenőre kényszerül... de visszatérünk”

– szúrta ki az Index.

A helyzet azért is különösen súlyos, mert a megrongálódott hajók közül több indulna a csütörtökön rajtoló legendás Kékszalag Raiffeisen Nagydíjon is.

A kamaszokból álló Raffica csapat hajója szintén nem úszta meg károk nélkül a vihart:

„Orkánerejű szél tombolt végig Balatonfüreden… Sajnos mindkét hajónkat felborította, a károk felmérése következik. Sajnos nem csak mi jártunk így…”

– írják.

Így járt a LISA501 is: „Sajnos a 150-170 km/h széllel érkező front minket sem kímélt. LISA-t állványostul döntötte fel, a parthoz való lekötések ellenére. Árbócunk 3 darabban. A károk felmérése következik. Szomorúak vagyunk.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor: „Ez valami krimi?” – így reagált Matolcsy György és az alapítványok ügyeire a miniszterelnök
A volt jegybankelnök és a miniszterelnök nem sokkal az ÁSZ feljelentése után egyeztetett. Orbán szerint Matolcsyval nem beszéltek a nyomozásról, de szívesen látja őt bármikor.


Matolcsy György és Orbán Viktor néhány nappal az után találkozott, hogy az Állami Számvevőszék feljelentést tett az ügyészségnél a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak gazdálkodása miatt, és közzétette a jelentését. A találkozóról a Telex számolt be.

Hétfőn a lap újságírói megpróbálták kérdezni Orbán Viktort a Megafon és a Digitális Szuverenitás Központ óbudai székháza előtt. Azt akarták megtudni tőle, hogy mit ajánlott Matolcsy György a szabad eltávozásért cserébe.

Orbán erre így válaszolt: „Ez valami krimi?”

Később arról beszélt, hogy Matolcsyt személyesen sokra tartja, de az MNB alapítványait érintő nyomozásról nem egyeztettek, mert szerinte az nem tartozik a kormányra. Azt mondta, a volt jegybankelnökkel monetáris és költségvetési kérdésekről egyeztetett az elmúlt évek során, jogi ügyben nem.

Orbán azt is elmondta, hogy Matolcsy távozása előtt és után is találkoztak, és „ha bekopogna holnap reggel, akkor is szívesen látná”. Bízik benne, hogy Matolcsy meg tudja védeni magát az alapítványi ügyben.

A miniszterelnököt kérdezték volna az öccse, Orbán Áron gyanús vízumügyeiről is, de ekkor már csak ennyit mondott a furgonjából:

„Másik krimi!”

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Lázár: Soha nem látott vihar bénította meg a vasúti közlekedést – fegyverszünetet kért a miniszter
Országszerte fák dőltek a sínekre, leszakadtak a vezetékek, a MÁV buszokkal próbálja menteni a helyzetet. Lázár János szerint napokig is eltarthat a károk helyreállítása.


Több videós poszttal is jelentkezett a hétfői vihar után Lázár János. Ahogy arról korábban írtunk, az országon végigsöprő zivatar akkora károkat okozott, hogy a MÁV arra kérte az utasokat, ha tehetik, még kedden is inkább a Volán buszjáratait vegyék igényben az utazáshoz, vagy halasszák el azt.

A közlekedési miniszter szerint jelenleg nincs olyan vasúti fővonal Magyarországon, amit ne ért volna kár. Lázár a többek között MÁV-Volán-csoport Havária Központjából jelentkezett be, ahol folyamatosan dolgoznak a viharkárok elhárításán és a közlekedés helyreállításán.

A politikus elmondta, hogy elsőként a fővonalakat próbálják felszabadítani, de a vasúti közlekedés helyreállítása napokat is igénybe vehet. Kiemelte, hogy minden rendelkezésre álló szabad autóbuszt mozgósítottak, jelenleg 200 busz segíti a MÁV-os közlekedést az országban.

Lázár hangsúlyozta, hogy senki nem sérült meg a közlekedési vonalakon, de minden közlekedési eszközt és pályát érintett a baj. A legtöbb gondot a sínekre dőlt fák és a leszakadt villamosvezetékek okozzák.

„A politikustársaimtól és a közélet résztvevőitől fegyverszünetet kérek és javaslok, tekintettel arra, hogy most arra van szükség, hogy mindenki támogassa a MÁV-nál és Volánnál dolgozókat”

– mondta.

A miniszter arra kérte az embereket, hogy mielőtt elindulnának, tájékozódjanak arról, milyen eszközzel tudnak célba érni. Hozzátette, hogy újabb viharzóna közelít Magyarország felé, és a következő napokban is erős viharokra kell számítani.

„A mai a MÁV történetének egyik legnehezebb napja: soha nem látott vihar tarolta le Magyarország nyugati, majd keleti részét”

– fogalmazott Lázár. „Senkit nem hagynak az út szélén, mindenkit el fognak szállítani, ám ezzel együtt türelmet kér.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk