Több mint egymilliárd forinttal tartozik a beszállítóknak a gödi Samsung-építkezés egyik alvállalkozója
A vállalkozások szerint a koreai cég leányvállalata csak a tartozása felét fizetné ki.
Fizetési problémák merültek fel Magyarország egyik legnagyobb beruházásán, a dél-koreai Samsung gödi akkumulátorgyárának építkezésén - értesült a 24.hu.
A lap úgy tudja:
a nagyberuházáson bedolgozó magyar vállalkozások 2-3 hónapja hiába várnak a fizetségre.
Több forrásból származó értesüléseik szerint
az egyik dél-koreai alvállalkozó csődközeli helyzetbe került, összesen mintegy 3 millió euró, vagyis több mint egymilliárd forint kifizetésével maradt el a beszállítóinak.
A fizetési gondokkal küzdő alvállalkozó a Hallimprecision Hungary Kft., amely a koreai Hallimprecision Co. Ltd leányvállalata. A székhelyét Undrán, egy cseppnyi Győr-Moson-Sopron megyei, osztrák határ menti településre jegyezték be, ahol nem kell iparűzési adót fizetni és a polgármesteri hivatal mellett biztosít irodát egy bodonhelyi székhelyszolgáltató. Az ilyen cégek arra valók, hogy megoldják a szükséges adminisztrációt, beleértve a posta kezelését - jegyzi meg a lap.
A 24.hu-nak név nélkül beszélő források azt mondták, kisebb csúszások voltak korábban is, de ekkora késedelmet eddig nem tapasztaltak. Úgy tudják,
hirdetés
mintegy 3 millió euró, azaz több mint egymilliárd forint az összes tartozás, amit rendeznie kellene a Hallimprecisionnak.
Az egyik beszállító arról számolt be, hogy hiába küldött fizetési felszólítást és hiába próbálkozott fizetési meghagyással is, állítása szerint a Hallimprecision címén át sem vették a küldeményeit.
A lap megkereste a kivitelező Samsung Engineering Magyarország Építőipari Kft.-t is, hogy mit tudnak az alvállalkozó tartozásáról. A cég ügyvezetője, Youngil Song azzal hárította a feltételezést, miszerint esetleg a legfelső szinten adódtak problémák, és a kivitelező nem fizette volna ki a Hallimprecisiont, hogy ők szerződésnek megfelelően fizetnek.
A 24.hu kérdéseire válaszolva azt is hozzátette:
nem tudja, mi okozza a fizetési problémát, és azt sem, van-e, illetve mennyi az adósság a beszállítókkal szemben.
Arra a kérdésre, hogyan tervezik a beszállítók kifizetését, pedig úgy válaszolt: "Fogalmunk sincs". Az ügyvezető azt is hozzátette, hogy nem tudnak érdemi megoldást javasolni, mert a Hallimprecision beszállítói nem az ő szerződéses partnereik.
A beszállítók szerint ugyanakkor szokatlan egyezkedés kezdődött az adósságról, amibe a fővállalkozó Samsung Engineering is belefolyt, és volt olyan egyeztetés, ahol a tárgyaláson megjelent egyik személy állítólag a Samsung Engineering vezető munkatársaként mutatkozott be. A nagyberuházáson bedolgozó magyar vállalkozások a lap szerint azt az ajánlatot kapták, hogy vagy megkapják a követelésük 50 százalékát, vagy felszámolásba dől az adós cég, ebben az esetben pedig lehet, hogy semmit sem kapnak. Mindennek viszont írásos nyoma sincs, így a beszállítók azt sem tudják biztosan megmondani, kitől is kapták ezt az ajánlatot.