Szerdán kezdődik a konklávé: így zajlik majd a pápaválasztás
Szerdán délután kezdődik a pápaválasztás a vatikáni Sixtus-kápolnában. A konklávéra a nyolcvan évnél fiatalabb bíborosok érkeznek, akik a Paolina-kápolnából vonulnak át, miközben a „Teremtő lélek, jöjj közénk” liturgikus éneket éneklik. Minden bíboros kijelölt helyet kap, az asztalokon jegyzetfüzet, íróeszköz, zsoltároskönyv és a konklávé szabályzata is megtalálható, írja az MTI.
Ezt követően sorsolják ki azt a három szavazatszámlálót, három revizort és három beteglátogatót, akik a konklávé során különféle feladatokat látnak el. A beteglátogatók feladata, hogy a gyengélkedő, a Szent Márta-házban maradó bíborosok szavazatát felvegyék és eljuttassák a Sixtus-kápolnába. A választás tolmács nélkül zajlik.
A kápolna lezárásakor elhangzik az „extra omnes” felszólítás, ami azt jelenti: „mindenki kifelé”. Ezt a ceremóniamester, Diego Ravelli mondja ki. Ezután az ajtót kulcsra zárják, és csak a választásban részt vevő bíborosok maradhatnak bent. A konklávét Pietro Parolin bíboros vezeti, aki sikeres választás esetén megkérdezi a megválasztott egyházfőt, hogy elvállalja-e a pápai szolgálatot, és milyen néven kívánja betölteni a tisztséget.
A szavazás során a bíborosok egy cédulára kézzel írják rá jelöltjük nevét, majd a papírt kettéhajtják. Az ezüst tányérra helyezett szavazólapot az oltáron elhelyezett urnába csúsztatják. A szabályok szerint a cédulát nem kell kisméretűre hajtani, és úgy kell vinni, hogy az jól látható maradjon.
A szavazatok összeszámlálását három kijelölt bíboros végzi. Ketten csendben felolvassák a szavazólapon szereplő nevet, a harmadik hangosan bejelenti azt. Minden forduló után a cédulákat kilyukasztják, összefűzik és elégetik. A kéményből felszálló füst – fekete vagy fehér – jelzi majd, hogy sikerült-e új pápát választani.
A konklávé hivatalos nyelve a latin, azonban mivel sok bíboros nem beszéli folyékonyan, az egyeztetések során olasz és más világnyelvek is előkerülnek. A választás eredményét a latin „Habemus papam!” („Van pápánk!”) formulával jelentik be.
1900 óta egyik konklávé sem tartott négy napnál tovább. Szerdán egy szavazási fordulót tartanak, ha ezen nem sikerül dönteni, akkor csütörtökön délelőtt és délután is két-két szavazás várható.
Több bíboros jegyzeteket készít a szavazások során. Ezeket a feljegyzéseket hivatalosan el kell égetni, de előfordul, hogy mégis eljutnak a sajtóhoz. Ferenc pápa például életrajzi könyveiben több részletet is megosztott a 2005-ös és a 2013-as konklávé eseményeiről.