Öt hónap után újra szabályosan működik a Samsung gödi akkumulátorgyára
Szeptember 18-án a másodfokú bíróság visszavonta azt az áprilisi döntést, amely alapján ideiglenesen le kellett volna állítani a Samsung gödi akkumulátorgyárát – közölte a Telexszel dr. Kiss Csaba környezetvédelmi jogász, az EMLA Egyesület vezetője. Ezzel Magyarország második legnagyobb ipari létesítménye öt hónap után újra törvényesen működik.
A Fővárosi Ítélőtábla döntésével új eljárásra utasította az első fokon eljáró bíróságot, amely így újra vizsgálhatja a Samsung gyár működésének felfüggesztését. Ez azt jelenti, hogy a Budapest Környéki Törvényszéknek meg kell ismételnie az eljárást, amelynek végén döntést hozhat arról, hogy a Samsung folytathatja-e a működését. A korábbi döntést a cég figyelmen kívül hagyta, így a gyártás áprilistól szeptemberig is folytatódott.
A gyár működésének engedélyeztetése körül hosszú jogvita alakult ki. Magyarországon a nagy ipari üzemek környezetvédelmi engedélyhez kötötten működhetnek, mely igazolja, hogy tevékenységük nem jelent túlzott környezetterhelést. A gödi Samsung gyárat azonban 2023-ig nem kötelezték ilyen engedély megszerzésére. 2023 júniusában a kormányhivatal mégis megállapította, hogy a Samsungnak szüksége lenne erre az engedélyre, és decemberben tíz évre meg is kapta azt. Az engedélyt azonban a Göd-ÉRT Egyesület megtámadta a bíróságon, mivel szerintük a gyár nem felel meg a környezetvédelmi előírásoknak.
Az elsőfokú bíróság áprilisban felfüggesztette a gyár engedélyét, de a Samsung ennek ellenére tovább működött. A másodfokú bíróság most visszavonta ezt a felfüggesztést, így az engedély érvényes marad, és a gyár a korábbi kapacitással folytathatja a termelést.
Az eljárás még nem ért véget, és a következő lépésben az elsőfokú bíróságnak ismét meg kell hallgatnia a feleket, hogy új döntést hozhasson. Dr. Kiss Csaba szerint még hónapokba telhet, mire elsőfokú ítélet születik, és a végleges döntés akár évekbe is telhet, mivel a felek fellebbezhetnek a Kúriához.
Az ügy hátterében álló kérdések azonban továbbra is vitatottak: a Samsung gyár működése törvényes-e környezeti szempontból, és ha nem, milyen hatósági intézkedések szükségesek ennek biztosítására? A jogvitát és a környezeti aggályokat követően az ellenzéki politikusok és civil aktivisták is felszólaltak a gyár működése ellen.