HÍREK
A Rovatból

Orbán Viktor: A DK és a TISZA háborúpárti, velük szemben a Fidesz és a Mi Hazánk is békepárti

A magyar miniszterelnök szerint az Európai Néppárt képviselői a legnagyobb héják, ott mindenki támogatja a háborút.


Kétfajta magyar párt van: a háború- és a békepártiak – mondta Orbán Viktor péntek reggel a Kossuth Rádiónak adott interjújában. A kormányfő azt is kifejtette, hogy kiket sorol a két táborba.

A magyar miniszterelnök

az orosz-ukrán háború kapcsán megint elismételte, hogy szerinte a békére és a tárgyalásokra kell törekedni, de Brüsszelben úgy döntöttek, hogy háborúzni akarnak.

Ez pedig meglátása szerint belehasít a magyar politikai életbe is.

„Kétfajta magyar párt van, pont úgy, mint Európában: vannak a békepártiak és a háborúpártiak. Ez pont egybeesik az európai uniós pártleosztással. A hagyományos magyar baloldal, mondjuk a DK, az európai szocialistákhoz tartozik, azok mind háborúpártiak, és mind a háború folytatását akarják. Van a TISZA Párt, ami az Európai Néppárthoz tartozik, (...) ők a leginkább héják, a leginkább háborúpárti szereplői az Európai Parlamentnek. Ott mindenki támogatja a háborút, ideértve a magyar pártot is. Tehát a két magyar ellenzéki párt, a DK meg a TISZA, bár más pártokhoz tartoznak, mind háborúpártiak.

Velük szemben állunk mi, a Fideszek, KDNP-ek, és az igazság kedvéért a Mi Hazánkat is ide kell sorolni, akik a béke pártján állnak az Európai Parlamentben. Ez a felosztás itthon is”

– fejtette ki Orbán Viktor.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Azt hiszem, ez meg fog történni” – Trump a NATO-főtitkár jelenlétében beszélt Grönland elcsatolásról
Az amerikai elnök ismét bedobta a sziget megszerzésének ötletét, ezúttal Mark Rutte előtt, aki azonban egyértelművé tette, hogy ez a vita nem tartozik a hatáskörébe.


Donald Trump amerikai elnök ismét felvetette, hogy az Egyesült Államoknak meg kellene szereznie Grönlandot. Az Ovális Irodában, Mark Rutte NATO-főtitkárral folytatott találkozóján azt mondta:

„Azt hiszem, ez meg fog történni.”

Trump szerint a sziget stratégiai jelentőségű, és hozzájárulna a nemzetközi biztonsághoz. „Nemcsak a biztonság miatt, hanem a nemzetközi biztonság érdekében is szükségünk van rá. Sokan a kedvenc játékosaink közül ott cirkálnak a partoknál, és óvatosnak kell lennünk” – mondta, miközben Ruttéra nézett.

„És csak gondolkodom, korábban nem nagyon foglalkoztam ezzel, de most egy olyan emberrel ülök itt, aki nagyon hasznos lehet. Tudod, Mark, erre szükségünk van a nemzetközi biztonság érdekében” – tette hozzá.

A NATO-főtitkár egyértelművé tette, hogy a Grönland körüli vita nem tartozik a hatáskörébe. „Majd beszélünk erről”

– válaszolta Trump Rutténak.

„Nem akarom belerángatni a NATO-t” – mondta Rutte. Ugyanakkor elismerte, hogy Grönland és az Északi-sarkkör biztonsági szempontból kiemelten fontos, mert Kína és Oroszország egyre nagyobb jelenlétet épít ki a térségben.

Trump két nappal azután beszélt újra Grönlandról, hogy a szigeten a jobbközép Demokraatit párt nyerte meg a parlamenti választást. A párt támogatja a Dániától való függetlenedés lassú folyamatát.

Az elnök hónapok óta hangoztatja, hogy az Egyesült Államoknak meg kellene szereznie Grönlandot. Az USA katonai bázist is fenntart a szigeten. Hivatalba lépése előtt Trump nem zárta ki a katonai beavatkozás lehetőségét sem az annektálás érdekében. Fia, Donald Trump Jr. és több szövetségese januárban ellátogatott a szigetre.

Forrás: 24.hu, Reuters


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Egy budai villában nyit fogorvosi rendelőt Mészáros Lőrinc és Várkonyi Andrea a 24.hu szerint
A lap úgy tudja, hogy már javában zajlanak a munkálatok a Zsámbéki utcában. Egy üzlettársuk is lesz: a Schadl-Völner ügyben elítélt egyik végrehajtó testvére.


Gőzerővel zajlanak a munkálatok Budapest XII. kerületében, a Zsámbéki utcában, ahol Mészáros Lőrinc és felesége, Várkonyi Andrea érdekeltségében álló társaság hamarosan egy patinás villában nyitja meg fogorvosi rendelőjét – tudta meg a 24.hu.

A Stromfeld Aurél út sarkán álló ingatlan tavaly májusban került a VM Medical Property Invest Zrt. tulajdonába,

ami Mészáros és Várkonyi ügyvezetése alatt áll, a társaság többségi tulajdonosa pedig a házaspár érdekeltségében álló VM Medical Zrt.

A 24.hu szerint üzlettársuk is van: a kisebbségi tulajdonos a Schadl-Völner-ügy egyik elítélt végrehajtójának a testvére. Majorosi Zoltán a Királyhágó utcában működő FullDent fogászati központ többségi tulajdonosa, mellé szállt be kisebbségi tulajdonosnak a Mészáros-házaspár cége, a VM Medical Zrt.

Majorosi testvére és üzlettársa annak a volt önálló bírósági végrehajtónak, akit jogerősen elítéltek a Schadl-Völner ügyben. Ő volt az, aki a legtöbb pénzt fizette Schadlnak a korrupt végrehajtók közül a kinevezéséért cserébe.

A 24.hu cikkében megjegyzi, hogy

Mészáros Lőrinc eddig elsősorban a bankszektorban, az agráriumban, az építőiparban és a turizmusban bukkant fel,

az egészségügyi szolgáltatások piacán eddig nem voltak érdekeltségei.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Lázár János az első tapasztalatok után kirúgta a teljes vezetőséget, miután átvette az útdíjkezelést Rogántól
Lázár János azonnali változtatásokat vezetett be a Nemzeti Útdíjszolgáltató Zrt.-nél (NÚSZ), miután az Építési és Közlekedési Minisztérium átvette a cég irányítását Rogán Antaltól. A miniszter leváltotta a teljes felsővezetést, és független informatikai auditot rendelt el.


A Nemzeti Útdíjszolgáltató Zrt (NÚSZ) eddig a Miniszterelnöki Kabinetiroda alá tartozott, azonban a kormányzati struktúra átalakítása után az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) vette át a felügyeletet – számolt be róla a Telex.

Az átvételt követően Lázár János azonnal leváltotta Bozóky Alex vezérigazgatót és a vezetőséget – írja a lap. A minisztérium átfogó vizsgálatot indított a rendszer hatékonyságának felmérésére, valamint egy teljes körű informatikai auditot is elrendelt.

Az ÉKM közleményben erősítette meg a vizsgálat tényét.

„Zajlik egy auditfolyamat, amelynek célja a költségek csökkentése és a bevételek növelése, de az audit lezárultáig további tájékoztatást nem tudunk adni” – közölték.

A minisztérium szerint az útdíjbeszedés költsége túl magas, ezt szeretnék jelentősen csökkenteni. Az egyik legfontosabb változás az informatikai rendszerek és a beszállítók felülvizsgálata. A Rogán Antal vezette időszakban a rendszert átalakították, és az ATS AI Services Zrt. kapta meg a díjellenőrzési feladatokat. Az ÉKM azonban az utolsó pillanatban leállította a cég további feladatainak átvételét.

A minisztérium átvizsgálja a korábbi szerződéseket, hogy megállapítsa, működhet-e hatékonyabban a rendszer. A NÚSZ bevételei ugyanakkor jelentősek: 2023-ban 532 milliárd forint, 2024-ben már 804 milliárd forint érkezett az állami kasszába. A kormány 2025-re 900 milliárd forintos bevételt vár, 2030-ra pedig az 1200 milliárd forintos célt tűzte ki.

Lázár János tervei között a költségcsökkentés mellett a létszámleépítés is szerepel.

A körülbelül 660 fős állományt jelentősen csökkentenék, mivel a NÚSZ inkább megrendelőként működik, és nem fejlesztést végez.

Az irányítást Bartal Tamás helyettes államtitkár vette át, aki a minisztériumon belül a közbeszerzésekért és a vagyongazdálkodásért is felel.

A Telex szerint a minisztérium azt is vizsgálja, hogy a jelenlegi beszállítói szerződések fenntarthatóak-e, vagy átalakításra van szükség. Az audit lezárulásával várhatóan további változások is történhetnek az útdíjkezelés rendszerében.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
„Mindenki csak egymást nézi, hogy vajon ki maradhat, meg ki fog még menni” – borzalmas a hangulat az iváncsai akkugyárban
A még ott dolgozók szerint mindenki a bizonytalanságot érzi, hogy nem biztos a munkahelye. Ezért az emberek között is nő a feszültség.


Ha valaki nem akar felmondani, ne írjon alá erről papírt. Ezt mondta Gulyás Gergely az iváncsai elbocsájtásokról az RTL Híradó kérdésére a kormányinfón.

A Híradó nemrég számolt be arról, hogy az akkumulátorgyárban sorra hívták be a dolgozókat a HR osztályra, ahol olyan papírt írattak velük alá, hogy az ő kezdeményezésükre, közös megegyezéssel szűnik meg a munkájuk. Így 2 hónap plusz fizetést kaphattak.

Egy műszakvezető elmondta: "Nem számítottunk rá, nem tudtuk, hogy milyen időközönként, mennyi ideig tart, nem tudtuk mennyi embert érint".

Egy nyugdíjas arról beszélt az elbocsátás kapcsán: "ugye, hogy mi kértük, de mi nem kértük, mi még maradtunk volna".

A Híradónak a dolgozók azt mondtáák, hogy nem akartak felmondani, de végül aláírták a papírt. Úgy érezték, ha nem írják alá, akkor a munkájukat sem tudják megvédeni, de még a pénzt sem kapnak. "Az volt az érzésem, hogy teljesen mindegy, hogy fogom csűrni-csavarni, úgyis az lesz a vége, hogy kirúgnak" - mondta egyikük.

Gulyás Gergelyt a Híradó arról kérdezte a Kormányinfón, hogy vizsgálják-e a felmondások önkéntességét.

A miniszter azt mondta: "Ha valaki nem akar felmondani, akkor csak azt tudom javasolni, hogy ne írjon alá olyan papírt, amiben ő kezdeményezi a felmondását".

Szerinte a kormányhoz még nem jutott el olyan információ, hogy ez bevett szokás lenne.

A Nemzetgazdasági Minisztérium pedig azt írta a Híradónak: márciusban és áprilisban célzott ellenőrzéseket tartanak a kormányhivatalok több gyárnál, így az SK akkumulátorgyáraiban is. A munkaügyi szabályok betartását vizsgálják "különös tekintettel a jogviszony megszűnésével kapcsolatos jogszabályi előírások betartására".

A Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke korábban azt mondta, hogy ha a dolgozó kérésére, közös megegyezéssel szűnik meg a munkahely, akkor az nem számít csoportos létszámleépítésnek. Ugyanakkor úgy tudja, hogy ha a munkavállók száma egy szint alá csökken, akkor vissza kell fizetniük az állami támogatást.

A minisztérium szerint, a tavalyi beszámolók alapján, eddig eleget tettek ennek a kötelezettségüknek.

A gyárban még ott dolgozók közül többen is azt mondták, hogy nagyon rossz most a hangulat az iváncsai gyárban, és van olyan munkavállaló is, aki a felmondását fontolgatja. "Mindenki ezt a bizonytalanságot érzi, hogy nem biztos a munkahelyében. Meg az emberek között is feszültségek keletkeztek. Mert mindenki csak egymást nézi, hogy na most akkor vajon ki maradhat meg ki fog még menni" - mondta egy dolgozó.

A szakszervezet úgy véli, hogy elfogadhatatlan, ahogy a dolgozókkal bánnak, ezért erről pénteken tárgyalnak a koreai céggel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk