Öngyilkos merénylet Damaszkuszban: legalább 22 ember meghalt, több tucatnyian megsérültek az egyik ortodox templomban
Legalább 22 ember életét vesztette, és 63-an megsérültek, amikor vasárnap este robbanás rázta meg az egyik ortodox templomot a szíriai fővárosban, Damaszkuszban – közölte az ország egészségügyi minisztériuma.
A támadás a görögkeleti Illés próféta templomban történt, a Dweila nevű városrészben - írja a BBC.
– számolt be róla a belügyminisztérium. A templomban éppen istentisztelet zajlott.
A hatóságok szerint a támadó kapcsolatban állt az Iszlám Állammal, de a terrorszervezet eddig nem vállalta magára a merényletet.
A helyszínen készült fotókon és videókon jól látszik, milyen pusztítást végzett a robbanás: az oltár súlyosan megrongálódott, a padsorokat üvegszilánkok borították, a falakon vérfoltok voltak. Egy szemtanú, Lawrence Maamari így emlékezett vissza: "Valaki kintről jött be a templomba, fegyver volt nála, és lövöldözni kezdett.”
Egy másik helybéli, Ziad, épp egy boltban tartózkodott a közelben, amikor meghallotta a lövéseket, majd egy hatalmas robbanást. Azt mondta: „Tüzet láttunk a templomban, és a fapadok darabjai egészen a bejáratig repültek.”
A szíriai belügyminiszter, Anasz Kattab elmondta, hogy a tárca szakértői már vizsgálják a történteket, és szerinte ez a „gyáva támadás” nem fogja megtörni a szír állam békére törekvő munkáját.
Ez volt az első ilyen támadás Damaszkuszban azóta, hogy tavaly decemberben megbukott Bassár el-Aszad uralma, és véget ért a 13 évig tartó véres polgárháború.
A görögkeleti egyház is megszólalt a tragédia kapcsán. A patriarchátus közleményében azt írta:
„Ma este lecsapott a gonosz áruló keze, és elvette az életünket – és azokét is, akik ma mártírként haltak meg az esti istentiszteleten.”
A közlemény szerint a robbanás a bejáratnál történt, és a templomon belül és annak közelében tartózkodók is meghaltak.
A patriarchátus felszólította az ideiglenes szíriai vezetést, hogy vállaljanak felelősséget a történtekért, és tegyenek meg mindent a templomok védelméért, valamint a polgári lakosság biztonságáért.
A tragédia nemzetközi visszhangot is kapott. Az ENSZ különmegbízottja, Geir Pedersen elítélte a támadást, és azt üzente a szíreknek: „Fogjanak össze, és mondjanak nemet a terrorizmusra, a szélsőségekre, az uszításra és bármely közösség megtámadására.”
Az amerikai különmegbízott, Tom Barrack is reagált, azt mondta: „Az ilyen gyáva és borzalmas tetteknek nincs helyük abban az új, befogadó és türelmes társadalomban, amit a szírek most próbálnak felépíteni.”
Az ideiglenes elnök, Ahmed al-Sharaa – akinek iszlamista csoportját, a Hayat Tahrir al-Shamot az ENSZ, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság is terrorszervezetként tartja nyilván – korábban többször is megígérte, hogy megvédi a vallási és etnikai kisebbségeket. Ennek ellenére az elmúlt hónapokban két súlyos szektariánus támadáshullám rázta meg az országot.
Az Iszlám Állam rendszeresen célba veszi a keresztényeket és más vallási csoportokat. 2016-ban például több mint hetvenen haltak meg, amikor robbantásokat hajtottak végre a síita Sayyida Zeinab szentély közelében, Damaszkusz déli külvárosában.
A terrorszervezet egykor körülbelül 88 000 négyzetkilométernyi területet uralt, amely a nyugat-szíriai térségektől egészen Kelet-Irakig terjedt. Akkoriban csaknem 8 millió ember élt az uralmuk alatt. Bár 2019-ben katonailag leverték őket, az ENSZ szerint az Iszlám Állam és szövetségesei ma is komoly veszélyt jelentenek. Egy friss jelentés szerint a szervezet újra erőre kaphat, és ismét központi szereplő lehet a külföldi harcosok toborzásában. A becslések alapján 1500 és 3000 közötti harcosuk lehet Szíriában és Irakban, többségük – köztük a vezetők – szíriai területen mozog. Mintegy 300 harcos a Badia-sivatagban tevékenykedik, ahonnan külföldi támadásokat terveznek. Északkelet-Szíriában jelenleg több mint 9000 IS-tagot tartanak fogva, és körülbelül 40 ezer embert – főként nőket és gyerekeket –, akik kapcsolatban álltak a szervezettel, különböző táborokban őriznek.
Forrás: 444.hu