UTAZZ
A Rovatból

Olcsón, könnyen, kényelmesen – így néztük meg Prágát egy hosszú hétvége alatt

Kevés pénzzel is érdemes nekivágni, csak okosan kell megtervezni. Három nap Csehország fővárosában.


Amikor elhatároztuk, hogy az őszi szünetben elmegyünk Prágába, több szempontból a tutira játszottunk. Prágát nem lehet elrontani. Prága mindig nyújt valami újat. A hazai átlagot alulról szemlélő jövedelmi viszonyaink remek lehetőséget adnak arra is, hogy kipróbáljuk, mennyire lehet költséghatékonyan utazni és megszállni a világ egyik legszebb fővárosában úgy, hogy mindez kényelmes, rendezett, tiszta legyen.

Ahogy utaztunk

Essünk is túl ezeken a körökön: vonattal két lehetőségünk van: az egyik a megszokott, MÁV által kínált vonat, illetve vonatok, a másik pedig a nemrég (újra) indult RegioJet. Az utóbbi kicsit olcsóbb, ráadásul adott árért magasabb kényelmi kategóriát ad. Meg is tetszett a dolog, sőt van még egy nagy előny: a jegyek az indulás előtt akár tizenöt perccel is visszaválthatóak. Szemben a másik opcióval, ahol egyáltalán nincsen visszatérítés. De mindez számunkra nem volt valódi választás, ugyanis, bár feleségemet pedagógus lévén nyugati vakcinával oltották, én a Szputnyikot kaptam kétszer is, és hiába harmadik a Pfizer, ez sem elegendő a konzuli információ szerint, még tranzitálásra sem Ausztrián keresztül. Márpedig a RegioJet arra jár.

Marad tehát a másik, aminek viszont az az előnye, hogy a meglévő MÁV applikációval pillanatok alatt megvehettük a jegyet, semmi papír, ugyanúgy elég volt a telefont felmutatni, mint ahogy itthon megszoktuk. A szállást is telefonon keresztül intéztük, a Booking.com applikációval, és sikerült egy balatoni legolcsóbb vendégház árszínvonalán, annál lényegesebben többet nyújtó kicsi szállodát találni.

A napi és személyenkénti kb. ötezer forintért nemcsak a szobát kapjuk, de jár vele szauna, uszoda, sőt ha olyanra vágynánk, van konditerem is. És mindez nem a világ végén, hanem pár villamosmegállóra a központtól, tisztán, rendezetten, udvarias személyzettel.

Régi alapelvem, hogy akkor vagyunk igazi felfedezők, nemcsak turisták, ha minél inkább az “őslakók” között forgunk. Nem is volt kérdés, hogy tömegközlekedést használunk.

Egy a rengeteg prágai villamos közül. Ez történetesen a hatos. És Skoda.

Prágában a tömegközlekedés egyike a világon a legjobbaknak. Köszönhető ez annak, hogy ők sosem építették le a villamoshálózatukat. A belső kerületekben szinte csak villamos és metró jár (A, B, és C vonal). Nálunk évtizedes hanyagolás után a fonódó programokkal jöttek arra rá, amit a prágaiak nem felejtettek el, tudniillik, villamosvonalakat építeni és karbantartani egyszerű, látványuk a városkép szerves része, ráadásul környezetbarát és gyors közlekedési mód. Vettünk is háromnapos jegyet a híresen jó prágai közösségi járművekre, mindezt ugyancsak telefonon keresztül, még az otthoni ágyunkból. Csak össze ne törjön a telefon. Ráadásul az EU-s oltási igazolványunk is azon van.

Minden flottul ment, el is jutottunk Prágába, ahogy terveztük. Olcsón, és könnyen.

Ahogy terveztünk

Mit tehet az ember, ha csak három napnyi lehetősége van megismerni Prágát? A legfontosabb szerintem, engedje el nyugodtan, hogy sikerülni fog. Ahelyett, hogy másfél méteres bakancslistát körmölne és a teljesítménykényszertől frusztrálná magát, a sok részlet helyett érdemes ilyen esetben a nagy képre koncentrálni. Így tettünk mi is. Kiválasztottam azt a néhány sarkalatos pontot, ahova el szeretnénk jutni, s úgy voltunk vele, belefér, ami belefér, a kevesebb több.

Ahogy volt

Első este kiszabadultunk a városba, természetesen a Vencel-téren kötöttünk ki. Ami rögtön feltűnt, az a tágasság. Illetve üresség. Voltam Prágában többször is, s a város az idő előrehaladtával egyre inkább kommercializálódott, lassacskán velencei méretűre duzzadt az állandóan hullámzó tömeg, ami érthető, mert a város tényleg egyedi, de prágaiként nehéz lehetett elviselni.

Ez a tömeg most eltűnt. Nem volt persze csernobili kihaltság, jöttek-mentek a népek, turisták is, de módjával.

Szóval a Vencel-tér, ami kötelező attrakció, s valahogy eddig úgy alakult, hogy minden alkalommal itt kezdtem a várossal az ismerkedést. Igazán, amikor azt mondjuk, Prága, inkább gondolunk a középkori tornyokra, a Károly-hídra, kőcsipkékre, Viszont ez a tér, melyben az art deco és a modern stílus keretezi a tágasságot, Prága újabb kori történelmét idézi. Persze ennek is középkori eredete van: az ilyen hosszúkás terek általában vásárterek voltak, ahogy ez is. Azóta a házak mind kicserélődtek a tér körül, s funkciója is megváltozott. De ez a nagyvárosias Prága legalább olyan fontos, mint a sok száz éves, ódon város.

Vencel tér, lézengő turistákkal

Itt kiáltották ki az első Csehszlovák Köztársaságot, amelynek évfordulója éppen látogatásunkra esett. És ez a tér, ahol harmincegy éve Václav Havel beszélt a bársonyos forradalom idején az emberekhez, most a cseh kapitalizmus kirakata. És ugyanezen a téren, ahol 1969-ben Jan Palach fiatal diák gyújtotta fel magát, a szovjet megszállás ellen tiltakozva, most tűznyelő fáklyája lobban, gyér közönség előtt.

Méregdrága üzletek, szállodák (néhány sötéten, bezárva várja a pandémia végét), és köztük, legnagyobb csodálkozásunkra thai masszázs. Bömbölő thai slágerek, olyan hangerővel, hogy az szinte fáj. Bent forgalom alig. A masszőrnők egykedvűen nyomogatják telefonjaikat, meg nem szakadnak a munkában, annyi biztos. A thai masszázs nagyon népszerű Prágában, később még rengeteg helyen találkoztunk velük.

A másik, ami lépten-nyomon van: édességbánya. Mindenféle cukorkák, törökméz, gumicukor, nagy hordókban, maga a hely barlangszerűen van kialakítva. A szülők befizetik a gyerekeket, akik bányászhatnak kedvük, meg persze a szülők pénztárcája szerint. Minden bizonnyal fogorvosok szponzorálják, netán működtetik a helyet.

Édességbánya, fogorvosok szponzorálásával

Bár a városban elég nagy a tisztaság, érzékelhetően nagyobb a jólét, de az a kevés koldus, aki mégiscsak van, elég bizarr stílusban koldul. Leborul a földre, homloka az utcát érinti, és így arccal a kövezetnek, mozdulatlanul várja, hogy gyűrött sapkájába adomány kerüljön.

Prágában az ember elmereng azon, milyen szerencsések a csehek, akik megúszták azt, hogy menetrendszerűen lebontsák az országukat. Az óváros középkori épületei, vagy a Károly-híd mind olyan épületek, melyeknek megfelelőt itthon bajosan találni. Romokban, maximum. De itt megmaradt a középkor. Az előbb említett Károly-híd, például 1352 és 1402 között épült. Ha ez túl kevés lenne, a teljes igazság az, hogy ezen a helyen ez már a második kőhíd, elődjét valamikor 1158 és 1172 között építették. Szép teljesítmény, belegondolva, hogy a mi első állandó Duna-hidunk csak 1849-re készült el.

A Károly-híd Európa egyik első kőhídja, történelme, építészete izgalmas olvasmány. Szobrai, ellentétben magával a híddal leginkább barokk stílusúak. Hanem ami most szembetűnt nekem, megint csak a turisták hiánya. Eddig fél-háromnegyed óra volt a szintidő, ami kellett ahhoz, hogy az ember ne csak magát a hidat és a város panorámáját, de az egymás érő árusok és mutatványosok sorát is megnézze. Ezt most elfújták. Az átjutás így jócskán lerövidült, igaz, cserébe el tudtam látni a híd egyik korlátjától a másikig, ami nem sokszor sikerült a covid előtt.

Elkószáltunk a Kisoldalon (prágai "Buda"), és teljesen spontán botlottunk bele a híres Lennon-falba. Mai szemmel talán nem is értjük meg, mit jelenthetett a nyolcvanas évek elnyomott prágai fiatalságának ez a fal, ahol kódolva-kódolatlanul a kommunista rendszer ellen lázadhattak, A fal élő organizmus: folyamatosan festik át, az eredeti Lennon-kép valahol sokezer réteggel a jelenlegi alkotások, graffitik alatt van. Annak idején szokás volt az itt tiltakozó fiatalokat "lennonistának" nevezni, ezt egy mai tizenéves talán nem is érti. Viszont a fal teszi a dolgát, az újabb és újabb rétegek üzennek a mának is.

Lennon fal. Érti, aki érti.

A középkori Prága másik kihagyhatatlan kincse, az Óváros (Staré Mesto) és persze az Óváros tér. Érdekes, hogy pár lépésnyire van a Vencel tértől, mintha csak nyugdíjasbarát módon rendezték volna egymás mellé a fő látványosságokat. Amit mindenki megnéz, és én is mindig megnézek, az az Orloj, egy teljesen megfejthetetlen számlappal rendelkező csillagászati óra, ami 1410 óta működik. Ez önmagában is elképesztő, s ha eltekintünk attól, hogy számlapja a halandók számára leolvashatatlan, mondhatnánk azt is, mutatja az időt. De legalább jelzi. Minden egész órakor jön az attrakció: az óra számlapja mellett álló csontváz megfordít egy homokórát és ez egy kis haranggal harangozni kezd. Az óra felett kinyíló ajtók mögött felvonulnak az apostolok, majd kakaskukorékolás jelzi az idő múlását. Általában már jó negyedóra-tíz perccel az esemény előtt kezd összeverődni a tömeg, mely végül hirtelen feloszlik, amikor a kakas elkukorékolja magát. A megszokott faltól-falig csődület helyett most tíz-húsz ember lézengett, nagyon kellemes volt így, az óra tette a dolgát. A városháza reneszánsz épülete sajnos, bár évszázadokat kibírt, de a huszadik századot már csak részben. Nagyobbik részét tűzvész pusztította el 1945-ben, így le kellett bontani, így csak a megmaradt harmadából következtethetünk az egykori nagyságára.

Engem mindig az érdekelt, hogy a teret uraló Týn-templomot (huszita központ volt) hogy a csudába sikerült úgy körbeépíteni, hogy a bejáratát is csak valami kis sikátor felől lehet megtalálni, mert előtte, szorosan a falára épülve többemeletes házsor áll. Valahogy azt érzem, olyan gazdagok ezek a prágaiak, annyira jól ment a cseheknek, hogy csak szórták a szépséget, mondván, van ott még, ahonnan ez jön.

Týn templom. Elvileg a téren van, de azért csak elé került néhány ház. Balra előtérben az Orloj

És valóban. Ezek a mesebeli ezercsúcsú gótikus tornyok azok, amelyek ikonként megjelennek az ember képzeletében, ha azt mondja valaki: Prága.

Ilyen van még pár a városban, így van a Károly-híd két végében is. Némelyikbe fel is lehet menni, hogy onnan lessünk le a városra. Ezt a programot azonban tériszonyosoknak nem ajánlom. Nemcsak a magasság miatt, hanem az ódon, kopott lépcsők miatt sem, melyek a nem tériszonyos, de ízületi problémákkal küszködők számára is a kihagyandó programok közé sorolják át az ilyen toronymászást.

A régi városházának viszont a tornyát sem kell kihagyni, van már lift is. A megmaradt termeket is meg tudjuk nézni, sőt még az alagsorba is lemehetünk.

Ha körbecsatangoljuk a teret, Husz János emlékművét nem tudjuk kikerülni, ott terpeszkedik a tér közepén. Az én ízlésem szerint kicsit túl is tengi magát, de biztosan volt olyan fontos Husz János, megérdemli a négyzetmétereket.

Óváros tér, Prága

Husz János szobra a prágai Óváros téren

Innen indulnak fiákerek is, akinek kedve és pénze van, bejárhatja a várost vele, de ha én választhatnék, talán érdekesebb lenne oldtimer autókkal kocsikázni. Van olyan is. Azaz szerencsére nem igazi oldtimerekről van szó, csak hasonmásokról. Jól kinéző, műanyag karosszériás elektromos autók, melyek régi korokat idéző külsővel, de huszonegyedik századi környezetkímélő motorokkal furikáznak a kockaköveken.

Fiákerek a prágai Óváros téren

Villanyos ál-oldtimer. Nem füstöl, nem puffog.

A kockakövekről mindenképpen beszélni kell. A városban, nemcsak az óvárosban, de a külsőbb  kerületekben is, nagyon sok utca, járda kockakővel van kirakva. Szép, apró kövek, nem vagyok geológus, de a fehér kövekben apró csillogó kristályok is vannak, melyek elképesztően szikráznak a napfényben. Ez a fajta útburkolat persze sérülékeny is, néhol emiatt kráterek tátonganak.

Festői kráter a Hradzsin felé vezető úton

Holott nem mondhatom, hogy nincs karbantartás: találkoztam utcakövező-karbantartó munkással, aki éppen egy krátert javítgatott, s a bekopogtatott köveket le is fényképezte egy táblával együtt, amire az utcanév volt írva, nyilván dokumentálnia kellett a munkáját. A kockakövek szépek, veszélyesek, óvatosan hát, magasszárú cipő ajánlott. És a szerencse. Nemcsak a kockaköveket javítgatják, de például a csodaszép gázlámpákat is, a várban. Mikor arra sétáltunk, éppen tisztára suvickolták őket.

Kandeláber gondozás

Egy külön napot szántunk a várnak. A Hradzsin, ahogy cseh nyelven nevezik, egyszerre államigazgatási központ és turistalátványosság. Az egész várnegyedbe csak biztonsági beléptető kapun át juthatunk be, fémcucc, kulcsok kipakolása, detektoros kapu, a katonák udvariasak, kifogástalanul beszélnek angolul. Érthető sajnos manapság, hiszen ez a cseh elnök rezidenciája, államfői fogadások színhelye is, ugyanakkor itt van a középkori Prága is, a királyi palotával, főúri palotákkal és a Szent Vitus templommal, ami a cseh királyok koronázótemploma is volt egyben.

A Hradzsin a Szent Vitus templommal szokatlan látószögből

De ami ennél nekem sokkal izgalmasabb, az az építésének időtartama. 1344-ben kezdték építeni, s végül, teljesen csak 1929-ben lett kész. Nem siették el, az biztos.

A Szent Vitus óriási épület, és megint azt érzi az ember, hogy ezeknek a cseheknek tökmindegy, hiába építenek egy csodaszép székesegyházat, beteszik egy szűkös térre, nehogy például a főhomlokzata felől meg tudjuk csodálni. Mintha a nagymamától örökölt faragott komódot, a család becses darabját a fal felé befordítanánk. Persze ez a tékozló gazdagság sikkes, nekem tetszik is, ennél jobban nem is lehetne hivalkodni azzal, ami van.

Ennél távolabbról nem lehetett fotózni, a falig hátráltunk

Okosan oldották meg cseh barátaink a belépőjegyek kérdését: mindenhova és két napig érvényes jegyet lehet venni. Nekünk mondjuk pechünk volt, mert aznap a Szent Vitus délután kettőkor bezárt egy koncert miatt. Szerettük volna a végén megnézni, de így ki kellett hagynunk. Még jó, hogy beugrottunk jegy nélkül az előterébe, de a java lemaradt. Ilyenkor jön az, hogy engedjük el, s élvezzük azt, ami van. Márpedig volt is még sok minden. Például a Királyi Palota tágas termei, a királyi tanácskozóterem és nem utolsósorban az az ablak, ahol a híres második prágai defenesztráció történt, mikor az erősödő katolikus-protestáns (valójában német, illetve cseh párti) ellentétek kiéleződéseként a szervezkedő cseh főurak kihajítottak három császárpártit az ablakon. Ez akkorát szólt, hogy a harmincéves háborúhoz vezetett. Ami viszont a csehekre jellemző: mind a hárman, a tizennyolc méteres magasság ellenére kisebb karcolásokkal megúszták az esetet. Még egy jó kis gyilkolászást sem tudott rendesen megcsinálni Svejk derék népe.

Az óriási termek, hatalmas szobák, szédítő csillárok után jött az igazi csoda: az aranyművesek utcája.

Arany utcácska

A várfalhoz biggyesztett kis házacskákban egészen a huszadik század közepéig éltek családok. Megnézhetünk itt középkori otthont, de láthatunk múlt század eleji enteriőrt, sőt egy korabeli mozit is, ahol szobányi vetítő helyiségben nyikorgó thoneteken ülhetünk, miközben korabeli filmeket vetítenek.

Műhely és lakás egy szobában, tíz négyzetméteren

Jósnő otthona a huszadik század elejéről

1920-as, 30-as évek. Zsebkendőnyi szegénység.

A lakások egy, maximum kettő apró szobácskából állnak, jóformán kinyújtózni sem lehet bennük. S itt egész családok éltek a középkortól a huszadik századig.

Ez volt az utolsó napunk délutánja. A szállodánkba visszavillamosozva nagy kedvünk lett megnézni egy igazi cseh filmet, jobbat nem is választhattunk volna, mint a Sörgyári capricciót. Így volt kerek ez a három prágai nap.

Mindent mindenhol kártyával tudunk vásárolni, pénzt nem is terveztünk váltani. Azonban egy apró kivétel akadt: a nyilvános vécék. Kétezer forintot tehát beváltottunk, igaz így hazahoztunk egy kis koronát-emlékbe.

Költségek, két főre

Vonatjegy: 100 EUR

Szállás, három éjszaka: 90 EUR

72 órás Prága-bérlet: 26 EUR

Belépők:

- a Hradzsin nevezetességeibe (5 helyszín) 17 EUR

- az Óvárosi városháza megtekintése, toronnyal 32 EUR

Epilógus

Bemutatom Mimit. Ő egy óvárosi ajándékboltban él és lakik, közvetlenül az Óváros térre vezető sikátorban. Először olyan nyugodtan szonyókált egy polcon a sok mütyür között, hogy azt csodáltuk, milyen élethű. Másnap már mászkált, polcról le, polcra fel. Szóval Mimi négy éves lesz februárban, remélem, találkozunk még.

Mimi nem eladó


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Elképesztő árak: ennyiből jön ki idén egy tengerparti nyaralás
Hiába drágultak az árak akár 10 százalékkal is, a görög és török tengerpart továbbra is a legnépszerűbb célpont a magyar utazók körében.


Sokan már javában tervezik az idei nyaralásukat, és úgy tűnik, a magyar utazók többsége idén is a jól bevált déli úti célokat választja. Görögország, Törökország és Spanyolország továbbra is a legnépszerűbbek, hiszen ezek az ár-érték arányuk miatt még mindig elérhetőbbek a hazai pénztárcák számára. Az északi országok ugyan egyre vonzóbbak főleg az idősebb korosztály körében, de árban és kapacitásban még nem tudnak versenyezni a mediterrán tengerpartokkal, írja a Portfolio.

Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének elnöke elmondta: az északi nyaralások jellemzően másfélszer annyiba kerülnek, mint a déli országokban eltöltött hét. A Balti-tenger partja Lengyelországban és Svédország Gotland szigete például egyre népszerűbb, de ezek inkább a hűvösebb nyári pihenést kedvelők körében keresettek. Lengyelországban olcsóbban lehet nyaralni, de Norvégia, Svédország vagy Izland már magasabb árkategória. Egy apartman ellátás nélkül már 400 ezer forinttól elérhető, viszont ha valaki magasabb színvonalú, félpanziós szállodát választ, annak fejenként akár egymillió forintot is ki kell fizetnie.

A hagyományos déli úticélok között Törökország azoknak ideális, akik a tengerparton pihennének, míg Spanyolország inkább a kirándulni vágyóknak ajánlott. Egyiptom, Tunézia és Marokkó szintén népszerűek, ezekben az országokban az árak 350 ezer forinttól indulnak, amiért már ellátást is kapunk.

A görög vagy spanyol 4 csillagos szállodákban egy egyhetes félpanziós nyaralás fejenként 300–500 ezer forintba kerül, míg egy egyszerűbb apartman már 220–250 ezer forinttól is elérhető.

Aki az 5 csillagos all inclusive élményre vágyik, annak mélyebben kell a pénztárcába nyúlnia. „Egy 5 csillagos török szállodában az ultra all inclusive ellátás azonban már inkább egymillió forint felé közelít” – mondta Termes Nóra, az IBUSZ Utazási Irodák Kft. hálózati és marketing igazgatója.

Az ilyen luxusszolgáltatásokhoz sok extra is járhat: prémium italok, frissen facsart gyümölcslevek, korai vagy késői check-in, ételcsomagok a kimaradó étkezésekre – sőt, néhány helyen még inas is a vendég rendelkezésére áll, bár ez inkább ritka.

Termes Nóra arra is felhívta a figyelmet, hogy idén a külföldi utak ára átlagosan 8–10 százalékkal nőtt. Ennek oka a forint gyengülése, illetve az, hogy a légitársaságok és a külföldi szolgáltatók is áremeléseket hajtottak végre. Az előfoglalási időszak december és március vége között ezúttal gyengébben alakult, mint az előző években. „Itt is érződik, hogy az emberek jobban átgondolják a költéseiket” – jegyezte meg a szakember.

A városnéző utak és a tematikus körutazások is egyre népszerűbbek. Egyre többen fedezik fel az irodalmi és gasztronómiai élményeket kínáló úti célokat Európán belül, de sokan választanak egzotikusabb helyszíneket is: Ázsiát, Közép-Amerikát, vagy akár Kanadát, Izlandot. A kellemesebb éghajlatra vágyók közül sokan utaznak a Zöld-foki-szigetekre, Madeirára vagy a Kanári-szigetekre.

A hajóutak iránt is folyamatosan nő a kereslet. A Földközi-tengeren tett kéthetes hajóutak ára 1,5 millió forint körül mozog, míg aki Ázsiába, Közép-Amerikába vagy Ausztrália térségébe vágyik, akár 3,5 millió forinttal is számolhat fejenként – árulta el Molnár Judit.

Termes Nóra kitért Ománra is, amely 2023 óta egyre népszerűbb téli-tavaszi úti célként. Az utasok 60 százaléka visszatérő vendég, viszont a nyári hónapokban, május és szeptember között, az esőzések miatt nem szerveznek oda csoportos utakat. Az ománi pihenésre tehát inkább október és május között érdemes időzíteni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Luxuslombház az erdő szélén – csend, természet és kényelem Farkaskútvölgyben
A Farkaskútvölgy egyszerre fenntartható birtok, közösségi tér és csendes menedék: van, aki a fák között megbúvó luxuslombházba húzódik vissza, másokat a társaság, a közös élmények vagy épp a lovak vonzanak újra meg újra erre a különleges helyre.
Vass Adrienn - szmo.hu
2025. május 26.



A Cserhát lankái között, az UNESCO világörökség részét képező Hollókő falu szomszédságában, egy 30 hektáros, érintetlen területen bújik meg Farkaskútvölgy.

Teklits Tekla és Grillmayer Gábor álmodták meg ezt a menedéket a város zajától távol, a Szekerce-patak mentén, azzal a céllal, hogy vendégeik lelassulhassanak, feltöltődhessenek és újra felfedezhessék önmagukat és a világ apró szépségeit.

A Farkaskútvölgy története egy szerelemből és egy közös álomból született. Gábor megálmodta a helyet, Tekla pedig rendezvényszervezőként csatlakozott hozzá, létrehozva egy olyan közösséget és családi vállalkozást, amelynek küldetése, hogy bebizonyítsa: a fenntartható életmód nem csupán egy lehetőség, hanem egy vonzó valóság a 21. században.

A birtok szellemiségének alapját a természettel való harmónia megteremtése és a felelősségteljes működés képezi.

Ennek érdekében a fenntarthatóság minden területen kiemelt figyelmet kap: saját napelempark biztosítja az energiaellátást, fúrt kútból nyerik a tisztított vizet, biológiai szennyvíztisztító rendszert alkalmaznak, és a berendezésekhez helyi, természetes anyagokat használnak. A hulladékkezelésben az újrahasznosítás és a körforgásos szemlélet érvényesül, a helyi alapanyagok felhasználásával pedig a környező közösséget is támogatják.

Szállások Sokszínűsége: A Nomád Élménytől a Luxus Kényelemig

Farkaskútvölgy a szállások széles palettáját kínálja, hogy mindenki megtalálja a számára ideális pihenési formát.

A design jurta és a luxuslomház mellett többszemélyes jurták, és különböző komfortfokozatú vendégházak is rendelkezésre állnak, amelyek a modern kényelmet ötvözik a Cserhát friss levegőjével és a panorámás kilátással.

A kínálatot egy fürdőház dézsával és szaunával is gazdagítja, a csillagfényes éjszakai fürdőzés pedig egy ilyen fényszennyezéstől távoli helyen igazán különleges élmény.

Személyes élmény a Lombházban

Szerencsés vagyok, mert Farkaskútvölgy egyik legkülönlegesebb szálláshelyéről, a lombházról saját tapasztalatom alapján beszélhetek. Bátran mondhatom, hogy ez volt a legkülönlegesebb, leghangulatosabb és legszebb apartman, ahol valaha megszállhattam.

A lombház egy hatalmas, idős tölgyfára épült.

Ez a tölgy nemcsak szerkezetileg tartja a házat, hanem szimbolikusan is fontos: stabilitást, természetközelséget és időtlenséget sugall, ami jól rezonál a hely szellemiségével. Az egész építmény szó szerint a természet intimitását és a modern luxust ötvözi.

Az alsó, fedett terasz kényelmes kanapéjával tökéletes hely a pihenésre. Innen egy bárpult-szerű ablakon keresztül akár a konyhából is ki lehet szolgálni a teraszon tartózkodókat. De nem ez az egyetlen terasz: a lombház tetején egy tetőterasz is van, ahonnan pazar kilátás nyílik a környező völgyre és az erdőrengetegre.

A belső térben a fa dominál, harmóniában a ház organikus formavilágával. Az amerikai konyhás nappali teljesen felszerelt (sütő, főzőlap, vízautomata, mosogatógép, borhűtő), és egy ággyá alakítható kanapé mellett egy különleges galériaszerű kuckó is található, ahol akár egy felnőtt vagy két gyerek is tud aludni.

A nappali egyik ékessége a LED-világítással megvilágított Máté Bence-fotó, amely narancsos fényével esténként igazán különleges atmoszférát teremt.

A félszinten található fürdőszoba marrakeshi csempéjével és padlófűtésével a kényelmet szolgálja, az alsó szinten pedig egy hatalmas franciaágyas hálószoba található, egyedi, állítható hangulatvilágítással.

Az egyik legizgalmasabb megoldás, a fürdőszobában van, ahol az élő fa egyik ága bejön a térbe, majd visszatér a természetbe.

A lombházban nincs TV, helyette a természet és a csillagos ég nyújt esti programot, na meg a váratlanul felbukkanó vadak.

A tartózkodásom során egy finom háztáji termékekből álló gasztrocsomagot is kaptam, ami reggelire vagy akár egy könnyű vacsorára is ideális. Emellett pedig éltem a jól felszerelt konyhával, és egyszerűbb ételeket készítettem magamnak.

A lombház iránt óriási az érdeklődés, nyárra szinte teljesen foglalt.

Ráadásul fontos tudni, hogy a völgy júniusban zárva tart: egész hónapban elvonulásra és csendre vált, így a látogatás csak ezt követően lehetséges. Őszi időpontokra viszont még akad néhány szabad hely.

Csapatépítés a természet ölelésében

De Farkaskútvölgy nem csupán a pihenésre vágyóknak ideális célpont, hanem kiváló rendezvényhelyszín.

A természetes környezetben zajló csapatépítő programok bizonyítottan hozzájárulnak a stresszoldáshoz és a kapcsolatok erősítéséhez.

A birtok akár 100 fő elszállásolására is alkalmas, ami ideális helyszínné teszi nagyobb csoportok, csapatépítők vagy esküvők számára.

Sokféle rendezvénytérrel és rugalmas infrastruktúrával várják a vendégeket, melyek közül a legnagyobb a 150 fő befogadására alkalmas Csillagpajta. A hagyományos jurtákból álló központ intimebb légkörével kisebb csoportok vagy tematikus foglalkozások számára ideális. A Falka terem körpanorámás üvegfalaival lenyűgöző kilátást nyújt a völgyre, legyen szó jógaórákról vagy céges előadásokról. A Dóm nevű nyári gasztrotér pedig szabadtéri főzésekhez és közös étkezésekhez tökéletes.

A birtokon lehetőség van lovas programokon is részt venni, melyeket Aldea Benedek vezet. Két különleges lófajta, a kunfakó és a hucul várja a vendégeket, és elérhető túralovaglás és lovas önismereti workshopok is.

A workshopok alkalmával a hangsúly a lovakkal való lelki kapcsolódáson van.

Emellett Farkaskútvölgyben különböző elvonulásokat is szerveznek, valamint otthont adnak a Feldmark nyári egyetemnek is.

Isten Tenyere kilátó: panoráma a Cserhát szívére

Farkaskútvölgy közvetlen közelében, a Szár-hegy csúcsán található az Isten Tenyere kilátó, amely a Cserhát egyik legkülönlegesebb látványossága.

Az Országos Kéktúra 19. szakaszán fekvő kilátót 2020-ban adták át, Csíkszentmihályi Benjámin tervei alapján.

Formája egy hatalmas kézre emlékeztet, amely az ég felé nyúlik, szimbolizálva az ember és a természet kapcsolatát, a védelmet és a nyitottságot. A kilátóhoz használt faanyagok a környező erdőből származnak, így az építmény harmonikusan illeszkedik a tájba.

Az "Isten tenyere" elnevezés a táj iránti tiszteletet fejezi ki. A kilátóból lenyűgöző panoráma nyílik a Cserhát lankáira, erdeire és mezőire, tiszta időben pedig a Mátra vonulatai is láthatóak.

A kilátó könnyen megközelíthető Farkaskútvölgyből, és egy körülbelül egyórás sétával a hollókői várhoz is eljuthatunk innen.

Farkaskútvölgy nemcsak elvonulást kínál, hanem rávilágít arra, hogyan lehet valóban jól, tudatosan és szépen élni, a természet ritmusára hangolva.

A segítőkész személyzet, a barátságos tulajdonosok és a hely együtt teremtenek meg egy olyan élményt, ami túlmutat a puszta kikapcsolódáson.

Itt minden apró részlet mögött egy tudatos döntés áll: a minőség, a felelősségvállalás és az emberi kapcsolatok melletti elköteleződés.

farkaskutvolgy.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
A Rovatból
Nyári pihenés itthon: 5 mesés hotel, ahová érdemes elutaznod
Akár romantikus kikapcsolódásra, akár családi nyaralásra vágysz, ezek a magyarországi hotelek tökéletes helyszínt nyújtanak a nyári feltöltődéshez.


Ahogy beköszönt a nyár, egyre nagyobb a vágy bennünk, hogy kiszakadjunk a mindennapokból, és végre csak a pihenésre, feltöltődésre koncentráljunk. A jó hír az, hogy ehhez nem kell hosszú órákat utaznod, hiszen Magyarország bővelkedik olyan varázslatos helyekben, ahol minden adott egy tökéletes nyári kikapcsolódáshoz. Legyen szó egy romantikus hétvégéről kettesben, egy családi nyaralásról vagy egy csendes wellness-pihenésről.

Ezúttal tájegységek szerint válogattunk – így nemcsak a szállodák élvezete, de maga az ország felfedezése is része lehet az utazásnak. Ha a Balaton-felvidék bája és a levendulamezők illata vonz, a Hazai Provence mesébe illő, provence-i hangulatú vendégháza vár rád. Ha észak felé vennéd az irányt, az esztergomi Grand Hotel Esztergom elegáns belső tereivel, tetőtéri wellnessével és a Bazilikára nyíló panorámájával kényeztet. A főváros közelében, Zsámbékon a Szépia Bio & Art Hotel egyszerre kínál aktív kikapcsolódást, kortárs művészeti élményeket és családbarát szolgáltatásokat. Ha inkább a fővárosi pezsgést választanád, de szeretnél csendes környezetben pihenni, a Carlton Hotel Buda Castle**** a Budai Vár lábánál tökéletes választás. Ha pedig a napfényes Alföld csábít, a Colosseum Hotel családbarát wellness-szolgáltatásaival, saját Spa & Wellness részlegével és közvetlen gyógyfürdőkapcsolatával vár a teljes testi-lelki feltöltődés jegyében.

Fedezd fel az országot úgy, hogy közben végig kényeztetnek!

Dunántúl – Hazai Provence: Vidéki romantika Kapolcson

Ha a Balaton-felvidékre gondolsz, eszedbe jut a dombok ölelte táj, a pipacsos mezők és az az eltéveszthetetlen nyugalom, ami csak itt érezhető. Ennek a vidéki idillnek a szívében, Kapolcson – a Káli-medence kapujában – bújik meg a Hazai Provence, amely provence-i hangulatával és minden érzékszervet elvarázsló atmoszférájával válik felejthetetlenné: többszáz tő levendula illatozik a domboldalon, a vendégház, az udvar és az étterem pedig egy mediterrán hangulatot idéz.

A butikhotel, tíz hangulatos szobájával, saját wellnessrészlegével és többszörös Michelin ajánlású éttermével ideális állomás egy többnapos pihenésre.

Itt tényleg minden részlet a nyugalmat és a letisztult szépséget szolgálja – legyen szó egy pezsgő jacuzziról, egy szaunáról vagy egy pazar reggeliről a napfényes teraszon. A szobák mindegyike egyedi kialakítású és bennük kifogástalan kényelmet élvezhet a megfáradt utazó.

A szálláshelyhez tartozó 84 Bisztró, amely már kétszer is elnyerte a Michelin-ajánlást, jelenleg kizárólag a szállóvendégek kiváltsága – de jó hír, hogy az iskolaszünet kezdetétől a nagyközönség előtt is megnyitja kapuit. Így bárki betérhet hozzájuk egy ízekben gazdag ebédre vagy egy nyugodt délutáni falatozásra. Az étlap folyamatosan a szezon ritmusához igazodik, és kizárólag helyi termelőktől származó friss alapanyagokra épül – az eredmény pedig mindig kifinomult és őszintén házias.

A környék felfedezésre csábít: hullámzó dombok, apró falvak, kitűnő minőségű bicikliutak és a Balaton közelsége – hiszen a legközelebbi strand alig 20 kilométerre van. De ha inkább a csendes feltöltődést választanád, a Hazai Provence saját kertjében vagy az udvar egyik árnyas szegletében ülve is megtapasztalhatod a vidéki nyugalom esszenciáját.

Észak-Magyarország – Grand Hotel Esztergom: Luxus a Bazilika lábánál

Ha rég jártál Esztergomban, ideje visszatérni – a város egyszerre történelmi és meglepően modern, és minden évszakban más arcát mutatja. Nyáron a Kis-Duna sétányon andalogni, az esztergomi Bazilika árnyékában kávézni vagy egy jót csobbanni az Aquasziget Élményfürdőben szinte kötelező program. És ha mindezt egy stílusos, nyugodt szállásról szeretnéd megtenni, akkor a Grand Hotel Esztergom a tökéletes választás.

A 4 csillagos superior szálloda 131 igényesen berendezett szobát és 18 tágas luxus lakosztályt kínál, néhányból pazar kilátással a Bazilikára.

A tágas lobby és a modern design az első pillanattól fogva luxusélményt sugall. A tetőtéri wellness, a Bazilika Day Spa, felnőttbarát kialakításának és különleges panorámájának köszönhetően tökéletes hely a lazításhoz.

A hotel mellett található Aquasziget Élményfürdő minden szállóvendég számára korlátlanul elérhető. Beltéri és kültéri medencék, sodrófolyó, csúszdák, gyerekmedencék, jakuzzik és szaunák gondoskodnak a teljes család szórakozásáról. Az Aquasziget Wellness Világa közel 1000 négyzetméteren, különleges odafigyeléssel, exkluzív szolgáltatásokkal a teljes kikapcsolódást és a felfrissülést biztosítja.

És ha inkább a hotelben maradnál, a hotel saját élménybirodalma, a 700 m2-es Pepper játéktér is rengeteg lehetőséget kínál. Van játszóház, pingpong, csocsó, léghoki, lézerszoba, virtuális sarok és ninja pálya is. Gyerekeseknek ez maga a kánaán!

A szálloda konferencia- és tárgyalótermei a legkülönbözőbb céges rendezvények helyszínéül szolgálnak a modern beépített technikai felszereltségükkel. A -1 szinten található játéktér pedig nemcsak családoknak, hanem csapatépítő programoknak is ideális helyszíne – a szórakozás itt valóban minden korosztálynak garantált.

A félpanziós ellátás is kiemelkedő: a hotel éttermében reggel és este bőséges, minőségi svédasztal vár, amit à la carte fogások egészítenek ki. A nyári estéken az étterem teraszán, zöld környezetben elfogyasztott vacsora igazán különleges hangulatot ad a nap lezárásához.

Budapest környéke - Szépia Bio & Art Hotel****: Aktív nyaralás Zsámbékon

Ha Budapest közelében keresel olyan helyet, ahol a természet nyugalma és a modern kényelem harmonikusan találkozik, akkor irány Zsámbék! Ez a hangulatos kisváros a Zsámbéki-medence északnyugati szélén bújik meg, alig félórányira a fővárostól – igazi rejtett gyöngyszem, amely egyszerre kínál csendes elvonulást és tartalmas kikapcsolódást. A település központjában található a Szépia Bio & Art Hotel****, amely ideális választás mindazok számára, akik kiszakadnának a mindennapokból, de nem szeretnének lemondani sem a mozgás öröméről, sem a kreatív feltöltődésről.

Ez a nyugodt, mégis lendületes szálloda nemcsak pihentet, de inspirál is – terei kortárs műalkotásokkal vannak berendezve, így a hotel minden szeglete egy élő kiállítás hangulatát árasztja. A szobák modernek, tágasak, sokukhoz saját erkély tartozik, ahonnan a zöld kertre vagy a kültéri medencére nyílik kilátás. Nyáron különösen jó érzés a friss levegőn csobbanni, a gondozott kert és a környező táj pedig még inkább elmélyíti a nyugalom élményét.

A hotel egyik nagy előnye a rendkívül széles sportkínálat: saját teniszpályák, squash, bowling, fitneszterem és kültéri futballpálya is rendelkezésedre áll, ha aktív pihenésre vágysz.

A wellness részleg is bőven tartogat élményeket – beltéri és kültéri medencék, finn szauna és jakuzzi gondoskodnak róla, hogy testileg-lelkileg is feltöltődj.

És ha mindez nem lenne elég, a ház saját étterme, a Nyárfás Étterem egészségtudatos, mégis ízekben gazdag fogásokkal csábít. A nyári időszakban különösen kellemes a teraszon elfogyasztani egy friss ebédet vagy egy pohár bort – igazi jutalom egy aktívan vagy épp lustálkodással töltött nap végén.

A Szépia Bio & Art Hotel nemcsak pároknak, hanem családoknak is remek választás, hiszen a szálloda minden korosztály számára kínál tartalmas kikapcsolódási lehetőségeket. A környék ideális a felfedezéshez – elég csak a közeli, impozáns Zsámbéki Romtemplomot vagy a természetjárásra csábító dombvidéket említeni. Ráadásul a hotel kiváló helyszín céges csapatépítők számára is: modern technikával felszerelt konferenciatermei és változatos szabadidős programlehetőségei miatt tökéletes választás, ha munkát és pihenést szeretnétek összekötni.

Budapest - Carlton Hotel Buda Castle****: Pihenés a Budai Vár lábánál

Ha nyáron is a város lüktetése vonz, de szeretnél egy nyugodt helyen megpihenni, a Budai Vár aljában található Carlton Hotel Buda Castle****  tökéletes választás számodra. A szálloda egy csendes mellékutcában bújik meg, mégis csak néhány perc sétára van a Halászbástyától, a Mátyás-templomtól és a Lánchídtól – így ideális kiindulópontja lehet a budapesti kalandodnak, ha felfedeznéd a fővárost.

A hotel története a 80-as évek végéig nyúlik vissza: az akkor Alfa Hotel néven megnyílt épület mindig is szállodaként működött.

2024-ben az Eventrend Group új arculattal és megújult szolgáltatásokkal keltette új életre, azóta szinte minden nap teltházzal üzemel – köszönhetően kiváló ár-érték aránynak és családias hangulatának.

Összesen 95 szoba közül választhatsz, 7 különböző típusban – legyen szó standard, superior, háromágyas vagy családi szobáról. Néhány szoba erkélyes, ahonnan részleges kilátás nyílik a városra. A modern, világos belső terek és a zajszigetelt kialakítás gondoskodnak róla, hogy valóban kipihenten ébredj. Nem véletlen, hogy a szálloda elnyerte a 2025-ös „Alvásbarát Hotel” díjat is.

A Carlton ideális választás, bárhogy is utazol: családdal, pároddal vagy üzleti útra. Élvezheted a hangulatos lobbyt, a reggeliző éttermet, a saját bárt, és ha autóval érkezel, a zárt mélygarázs is a rendelkezésedre áll. Céges utakhoz, tárgyalásokhoz vagy kisebb rendezvényekhez pedig a konferenciaterem is elérhető.

A reggeliző étterem valódi élményt nyújt: kézzel készített famunkákon tálalva válogathatsz frissen sült croissant-ok, helyi finomságok, müzlibár és juice kínálat közül. A legjobb rész? A saját interaktív kávébár, ahol te magad készítheted el a kedvenc italod, különféle tejekkel, édesítőkkel és szezonális kiegészítőkkel. Akkor is jó helyen jársz, ha speciális étrendet követsz – itt tényleg mindenkire figyelnek.

A Carlton Hotel Buda Castle akkor is jó választás, ha a történelem közelségét, a figyelmes kiszolgálást vagy a megfizethető, de minőségi szállást keresed. Itt minden adott ahhoz, hogy kényelmesen, nyugodt környezetben pihenj, miközben Budapest legszebb részei szó szerint a küszöbödön hevernek.

Dél-Alföld - Colosseum Hotel: Wellness és gyógyvíz egy családbarát helyen

A napfényes Dél-Alföld egyik legnépszerűbb fürdővárosa Mórahalom, ahol nemcsak gyógyvíz és kikapcsolódás vár, hanem egy igazi családbarát szálloda is, a város szívében található négycsillagos Hotel Colosseum. Szegedtől mindössze 20 percre, közvetlenül a híres Szent Erzsébet Gyógyfürdő mellett találod, ahová szállóvendégként korlátlanul beléphetsz – akár köntösben is átsétálhatsz a wellnessélményért.

A fürdő mellett a hotel saját Spa & Wellness részlege is bőséges kikapcsolódási lehetőségeket kínál: élménymedence, jakuzzi, szaunavilág, trópusi zuhany és pihenőtér vár, ahol minden adott a testi-lelki feltöltődéshez.

A 82 modern, világos szoba között találhatsz kétágyas, superior és családi kialakítású lehetőségeket is, többhöz pedig erkély is tartozik. Családoknak külön előny, hogy játszószoba és animációs programok is elérhetők a kicsiknek, így mindenki jól szórakozik.

A gasztronómiai élményekről a szálloda saját étterme gondoskodik: bőséges, friss alapanyagokból készült büféreggeli és vacsora, saját cukrászműhelyből érkező desszertek és gondosan összeállított menüsor vár minden nap. Nyáron a Grill Terasz is megnyílik, ahol szabadtűzön készült finomságokkal és hűsítő italokkal koronázhatod meg a napot. Napközben pedig az Átrium Snack Bár könnyed fogásaival és desszertjeivel csillapíthatod az étvágyadat egy fürdőzés után.

Ha egy kis felfedezésre vágysz, érdemes körülnézni Mórahalom környékén is. A természet szerelmeseit tanösvények, bicikliutak és a homokhátság különleges élővilága várja. És ha már ennyire közel vagy Szegedhez, egy délutáni városnézést, fagylaltozást vagy esti színházi előadást is könnyedén beiktathatsz a programba. Akár páros wellnesspihenésre, akár családi nyaralásra érkezel, a Hotel Colosseum igazi alföldi vendégszeretettel és teljes körű kényelemmel vár – ahol a feltöltődés garantált.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
A Rovatból
Légy részese egy különleges túrának, amivel a hawaii magyar iskolát támogathatod – Vujity Tvrtkóval és a kint élő Bordás Istvánnal
Az évek óta egyre nagyobb létszámmal működő magyar iskola most bajban van. A további működéshez segítségre van szükségük. A népszerű újságíró és Hawaiin élő magyar barátja egy különleges jótékonysági programot kínál.


Van egy kis közösség igencsak távol Magyarországtól, ahova eljutni még repülővel is elég hosszú út. A paradicsomi szigetvilágban pedig több magyar is él, akik ápolják, őrzik magyarságukat, és a nyelvet, kultúrát szeretnék átadni az új generációknak is. Ebben nagy segítség számukra a helyi magyar iskola, aminek működtetése most veszélybe került. Az egyik kint élő szülő keresett meg minket, hogy adjunk hírt róluk, a kezdeményezésükről, hogy ezzel is sikerüljön életben tartani a közösség egyik kedves helyét.

A Hawaii-n élő Bordás Istvánról és családjáról mi is írtunk korábban, majd később Vujity Tvrtko mesélt róluk gyakran, amíg ő is a szigeten élt a családjával. Most ketten vágtak bele egy közös jótékonysági eseménybe. Hogy mit is terveztek el, arról István árult el részleteket portálunknak.

"A családunk több mint 10 éve él Hawaii-on. Turizmusban, oktatásban és kulturális projektekben dolgozunk, és aktív résztvevői vagyunk a helyi magyar közösségnek. Számunkra a kétnyelvűség, a gyökerek megőrzése és az értékalapú közösségépítés mindennapos cél és szívügy. Ennek egyik fontos helyszíne a magyar iskola, amely most segítségre szorul."

- Mióta működik a magyar iskola Hawaii-on, és mi volt a cél?

- Az iskola 2021 őszén indult, így immár több mint 3 éve működik folyamatosan, egyre bővülő közösséggel.

A célunk az volt, hogy a Hawaii-on élő magyar gyerekek megőrizhessék nyelvüket, kultúrájukat, és kapcsolódni tudjanak a magyar gyökereikhez. Emellett fontosnak tartjuk, hogy közösséget is építsünk, ahol a családok támogatást, barátságokat és értékes közös élményeket találnak.

- Ki működteti az iskolát, és kik tanítanak benne, milyen korosztállyal foglalkozik?

- Az iskolát egy szülői közösség hozta létre és tartja fenn önkéntes alapon. A foglalkozásokat magyar anyanyelvű pedagógusok és lelkes önkéntesek vezetik – köztük óvodapedagógus, tanár és kulturális szervező is van. A tanítás kéthetente, vasárnaponként zajlik, általában délelőtt. Az iskolai év során több tematikus foglalkozást, ünnepi alkalmat és közösségi eseményt is szervezünk. Főként óvodás, kisiskolás és alsó-középiskolás gyerekek járnak hozzánk. A létszám évről évre nő.

- Mi a tematika? Honnan van a tananyag és az eszköz hozzá?

- A tananyag részben saját fejlesztésű, emellett sokféle magyar tankönyvet és oktatási anyagot használunk. A tematika igazodik a magyar kultúrához, ünnepekhez és a gyerekek életkorához. Néptánc, kézműves foglalkozások, ünnepi megemlékezések (pl. március 15., Mikulás, Húsvét), kirándulások és közös családi napok is szerepelnek a programban. Emellett nyelvi játékokkal, mondókákkal, mesékkel segítjük a magyar nyelv ápolását. Évente szervezünk magyar-hawaii nyári tábort, amelyre a világ minden tájáról várjuk a gyerekeket és családokat. Az eszközöket részben Magyarországról hoztuk, részben a helyi közösség és támogatóink segítségével szereztük be.

- Miért van szükség most az adománygyűjtésre?

- Korábbi fő támogatónk az idei évben támogatásunkat 50 százalékkal csökkentette. Ez komoly kihívást jelent a nyári tábor megszervezésében, az eszközpótlásban, bérleti díjak és programköltségek fedezésében. Ezért van most égető szükségünk külső segítségre. A célunk, hogy biztosítani tudjuk az iskola és a nyári tábor zavartalan működését a következő tanévre is.

- Igen jó a kapcsolatotok Vujity Tvrtkoval is. Ő hogy kapcsolódik be a jótékonysági esemény támogatásába?

- Tvrtko mindig is elkötelezett volt a külhoni magyar közösségek támogatása iránt. Amikor hallott a hawaii-i magyar iskoláról, azonnal csatlakozott az ügyhöz.

Közösen szervezünk egész napos szigeti túrákat, amelyek során körülbelül 10 ikonikus helyszínt látogatunk meg. A program során Tvrtko személyes történetei, humoros stílusa és helyi tudása teszik igazán különlegessé az élményt. A túrák bevételeiből az iskola működését támogatjuk.

- Hogyan lehet jelentkezni a túrákra?

- Egy egyszerű online űrlap kitöltésével lehet jelentkezni, amelyet elérhetővé tettünk közösségi oldalainkon, vagy privát üzenetben is elküldünk. Az idei túrák nyáron lesznek, a pontos dátumokat és helyszíneket jelentkezés után egyeztetjük. Akik jönnek azokkal bejárjuk Oahu legszebb helyeit és elmeséljük Hawaiiról a legizgalmasabb történeteket – úgy, ahogy azt máshol biztosan nem hallották még. Ez nem egy két hetes utazás, hanem egynapos exkluzív élménytúrák kis csoportok számára – minden nap más résztvevőkkel, limitált férőhellyel.

Itt lehet támogatni az iskolát: Gofundme

A kérdőív itt található.

Minden támogatás számít – akár anyagi, akár az, ha valaki megosztja a kezdeményezést másokkal.

- Hogy jutott eszedbe, hogy te is támogasd az iskolát?

- Mivel mi magunk is érintettek vagyunk – gyermekünk is ide jár – személyesen látjuk, milyen fontos szerepet tölt be az iskola a közösség életében. Ezért döntöttünk úgy, hogy saját eszközeinkkel is segítjük: például túrákat szervezünk, melyek bevételéből az iskola is részesül. Az iskola éltében mi is aktívan részt veszünk mind szervezőként, mind önkéntesként. A gyermekeink is az iskola tanulói, így ez a projekt nekünk szívügyünk.

- Miért tartod fontosnak, hogy legyen magyar iskola Hawaii-on?

- Mert ez az egyetlen lehetőség arra, hogy gyermekeink ne veszítsék el a nyelvüket, és valóban át tudjuk örökíteni nekik azt a kulturális örökséget, ami ránk bízatott. Egy diaszpórában, főleg egy ilyen távoli helyen ez különösen nagy kihívás – és különösen értékes.

- Hány magyar él a vonzáskörzetében, milyen távolságról járnak az iskolába?

- A legtöbb család Oʻahu szigetéről érkezik, különösen a keleti partról, de volt már példa arra is, hogy más szigetekről csatlakoztak hozzánk. A szűkebb közösségünk kb. 50 főből áll, de a tágabb hawaii-i magyar közösség 100–150 fő körülire tehető.

- Van-e kapcsolat magyarországi iskolákkal, vagy más, külföldi magyar iskolákkal?

- Igen, kapcsolatban állunk több anyaországi és amerikai magyar szervezettel, például a Külföldi Magyar Cserkészszövetséggel is volt már együttműködésünk. Több amerikai magyar iskolával is kapcsolatban állunk. Tapasztalatokat, tananyagokat és ötleteket osztunk meg rendszeresen, mert fontosnak tartjuk, hogy tanuljunk egymástól és támogassuk egymást.


Link másolása
KÖVESS MINKET: