HÍREK
A Rovatból

Novák Katalin megegyezett Zelenszkijjel: amit az ukrán kisebbség tagjai megkapnak Magyarországon, azt készek megadni a magyar kisebbség tagjainak is Ukrajnában

A magyar államfő most először tárgyalt „hosszabban és négyszemközt” Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, aki megköszönte az eddigi magyar segítséget és a kárpátaljaiak helytállását.

Link másolása

Novák Katalin köztársasági elnök szerint fontos lenne olyan kérdésekről kampánymentesen is gondolkodni, amelyek a jövőnk szempontjából meghatározóak: a családokról, a gyerekek jövőjéről vagy az oktatásról. Az államfő az Indexnek adott, hétfőn megjelent interjúban elmondta: kijevi látogatása során érdemi lépéseket szorgalmazott az ukrán elnöknél a kárpátaljai magyarság jogait illetően.

Novák Katalin kijevi útjáról elmondta: mivel háborús országba látogatott, nem érte meglepetésként a légiriadó, de "szokatlan érzés volt lemenni egy bunkerbe." A Terrorelhárítási Központ (TEK) munkatársai egy applikáción keresztül követték a légiriadó alakulását. (Vezető képünkön Novák megkoszorúzza az orosz-ukrán háború áldozatainak emlékfalát Kijevben)

Kitért arra, hogy az óvóhelyen töltött idő alatt a moldovai miniszterelnökkel országa európai uniós csatlakozásáról beszélgettek.

"Felhívtam a figyelmét, hogy bár számunkra fontos Moldova és Ukrajna uniós tagjelölti státusza, ez nem hátráltathatja a már régóta várakozó nyugat-balkáni országok csatlakozását"

- és kiemelte, hogy a később csatlakozottaknak "minden esetben többet kell letenni az asztalra, mint az alapító tagoknak". A finn miniszterelnök megköszönte NATO-csatlakozásuk magyar támogatását.

Novák Katalin most először tárgyalt "hosszabban és négyszemközt" Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, aki megköszönte az eddigi magyar segítséget és a kárpátaljaiak helytállását.

A beszélgetésen Novák Katalin hangsúlyozta: a két ország kölcsönös érdeke, hogy a Kárpátalján élő mintegy 150 ezer magyar kisebbség tagjai teljes körűen tudják gyakorolni kisebbségi jogaikat. "Nem rejtettem véka alá, hogy ebben a tekintetben most már érdemi előrelépésre van szükség".

Megállapodtak az ukrán elnökkel abban, hogy érdemi és konkrét lépéseket tesznek a kárpátaljai magyarság érdekében.

"Nem szóvirágokra van szükség. A Magyarországon élő ukrán kisebbség tagjai nagyon kiterjedt jogokat élveznek, és ez így van jól". Az ukrán elnök azt mondta, hogy amit az ukrán kisebbség tagjai megkapnak Magyarországon, azt készek megadni a magyar kisebbség tagjainak is Ukrajnában.

Novák Katalin Zelenszkijjel folytatott tárgyalása kendőzetlenül őszinte volt és nyíltan beszéltek a problémákról. Felhívta a figyelmet, hogy "Európa és Magyarország közelebb van a háborúhoz, mint sokan gondolnák".

"Most bekopogtatott a véres valóság. A háború nemcsak az ukránok életét dúlta fel, hanem - ahogy Ferenc pápa fogalmazott - behozta a konfliktust az otthonainkba is". A magyar emberek érdeke, hogy országunkat ne érje utol ez a könyörtelen pusztítás.

Novák Katalin azt mondta, tárgyalóasztalhoz kell ülni, mert

nem lát olyan katonai megoldást, amely a hosszú távon fenntartható békéhez vezetne. Elindult egy "békeformula" Zelenszkij elnök kezdeményezésére, ebben több mint negyven ország vesz részt, az EU-tagországok mellett az Egyesült Államok, Kína, India, Brazília, Dél-Afrika, Ausztrália, Törökország, Japán és Katar.

"Mivel fontosnak tartom, hogy Magyarország minden olyan folyamatban ott legyen, ami közelebb vihet a békéhez, jeleztem az ukrán elnöknek a tárgyalásokba való bekapcsolódásunk szándékát, amit örömmel fogadott".

Novák Katalin a Ferenc pápánál tett vatikáni látogatásáról is beszámolt, kiemelve: a legfontosabb kérdés az volt, hogyan tudják a békevágyat felébreszteni azokban is, akik távolabb élnek a konfliktustól.

"A szentatya a nők, a női vezetők szerepét kiemelten fontosnak tartja" - mondta az államfő, hozzátéve: Ferenc pápa személyesen is számít rá a béke előmozdításában.

"A szentatya a béke embere, aki Magyarországra úgy tekint, mint ahonnan a béke el tud indulni. Ebben erősítette őt meg a magyarországi látogatása is".

Az ötvenperces audiencián a háború kihívásai mellett a hagyományos családi értékek szerepéről is beszéltek Ferenc pápával, aki azt kérte tőle, minden lehetséges fórumon és minden rendelkezésre álló eszközzel álljon ki továbbra is a hagyományos családi értékek mellett.

2010 óta családbarát fordulat zajlik Magyarországon. Bár itthon sok előrelépés történt, hiszen családbaráttá vált az adórendszer, könnyebb munka mellett gyermeket nevelni, nagyobb a döntési szabadság, mint korábban, úgy érzi, nem merítették még ki az összes rendelkezésre álló lehetőséget a gyermekvállalás ösztönzésére.

"Kíváncsian várom, hogy az otthonteremtésben mi lesz a következő lépés, amellyel segíteni lehet a gyermeket vállaló családoknak" A gyermekvédelmi törvény esetleges módosításával kapcsolatban az államfő elmondta: "a gyermekek védelme közös feladatunk", és partner leszek minden olyan törvénymódosításban, amely a szülők szabadságát erősíti a gyermekeik nevelésében.

Az államfő kitért arra is, hogy vatikáni látogatása után - nem hivatalosan - találkozott Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel is Rómában.

"A lényegi kérdésekben egyetértünk: az illegális migrációt veszélyforrásnak tartjuk, és kiállunk a hagyományos családi értékek mellett. Azt is tudjuk: a keresztény kultúra védelme nélkül hosszú távon nincs jövőnk". Melonival az uniós forrásokhoz való hozzájutásról is beszéltek.

Magyarország számára is lehetőség, hogy Olaszországnak olyan miniszterelnöke van, "aki barátként, szövetségesként tekint ránk".

A 2024-es európai parlamenti, illetve helyhatósági választásokról az államfő elmondta, tisztességes versenyre számít, és arra kéri a politikai pártokat, igyekezzenek bemutatni, mit kínálnak a választóknak, hogy megalapozott döntéseket hozhassanak.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
Rejtett kamerával eredtek a Budapest utcáit ellepő piros sapkás kínaiak nyomába
A Gulyáságyú Média megpróbálta kideríteni, hogy honnan vannak a sapkás emberek, kitől kapták az egyensapkát, és mit jelent a rajta lévő felirat.

Link másolása

Piros sapkák kínaik tűntek fel Budapesten a kínai elnök, Hszi Csin-Ping látogatásának idején. Több ellenzéki politikus is szóvátette ezt - írja a Gulyáságyú Média.

Tompos Márton, a Momentum alelnöke és országgyűlési frakcióvezető-helyettese közleményében azt írta: „kínai csendőrökkel védi a kínai nagykövetség a pártfőtitkár útvonalát”.

Majd mikor szerda délután EU-s zászlókat tett ki az Erzsébet hídra, akkor több pirossapkás kínai önkéntes kérdőre vonta, hogy milyen zászlót aggat ki és miért.

„Idejöttek megkérdezni, hogy milyen zászló ez, mert izgultak, hogy tibeti vagy tajvani lehet” - mondta a politikus, akit több sapkás kínai vett körül.

A momentumos politikus elmondta, hogy azért kérdezték őt a kínaiak a zászlókról, mert nem lenne "kedves dolog" tibeti vagy tajvani zászlókat kitenni. Mikor egy kamerát is elővettek, akkor az addig magyarul kiválóan beszélő kínaiak elfelejtettek magyarul, majd a magyar rendőrökhöz mentek egyeztetni.

Pénteken a Párbeszéd – ZÖLDEK ügyvezető társelnöke, Szabó Tímea közölte, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatalhoz fordulnak és kérni fogják a Nemzetbiztonsági Bizottság összehívását a Tompos Mártont ért atrocitás miatt. Szerinte "problémás", hogy a kínai kormány megbízásából dolgozó pirossapkás kínaiak egy országgyűlési képviselőt vegzálnak, amiért egy uniós zászlót akar elhelyezni.

A kínaiak saját közlése szerintt a kínai követség bízta meg őket.

Az eset után a Gulyáságyú Média rejtett kamerával és mikrofonnal próbált beszélni a pirossapkás önkéntesekkel. Volt olyan, aki azt állította, hogy a napfény ellen viselik az egyensapkát. Végül kiderült, hogy a sapkát csak kínaiak viselhetik, és a kínai elnök látogatása után vissza kell adniuk azt.

VIDEÓ: Mi ez a pirossapkás kínai sereg Budapest utcáin? (rejtett kamerás videó)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Nem véletlen, hogy a DK nyíregyházi alapszervezetéből 50-en léptek ki
A TISZA Párt politikusa üzent Dobrev Klárának, hogy előbb a köztévében kell megrendezni egy vitát, és ha ez megvolt, akkor mehetnek bármelyik más csatornára, mert csak így érhetik el azokat a milliókat, akik eddig csak a propagandát hallották.

Link másolása

Magyar Péter pénteken is folytatta országjáró útját, délután többek között Kazincbarcikán is felszólalt. Beszédében újra megerősítette, hogy szeretne egy vitát élő közvetítésben a köztévében.

Mint mondta: újra előkerült, hogy legyen vita a tévében. Emlékeztetett rá, hogy ő hívta ki Orbán Viktort és Gyurcsány Ferencet, hogy beszélgessenek arról, hogyan tették tönkre az országot.

Ám ők "elfutottak" és elküldték maguk helyett Dobrev Klárát és Deutsch Tamást. Ő alapesetben nem vitázna Deutsch-csal, de ha ez az ára annak, hogy bejussanak a köztévébe, akkor "ám legyen, én vitatkozom" velük - mondta.

De azzal "nagyon nem ért egyet", amit Dobrev Klára mond. Felidézte, hogy egy napja Miskolcon azt üzente, hogy ha tíz napon belül a köztévé vezetői, akiknek jogszabályi kötelezettségük a tájékoztatás, nem jelzik azt, hogy hol, mikor leesz élő vita, akkor "ott leszünk sokezren" az MTVA épületénél, és addig nem mennek el, amíg nem telejsítik a követelésüket.

"Innen is üzenem Dobrev Klárának, sokadszor, hogy én bármennyiszer, bármikor vitatkozok vele is, a férjével is, Deusch Tamással is, Meczellel. Bárkivel vitatkozom. De ha ő nem ugyanúgy követeli, hogy a köztelevízióban legyen a vita, hogy eljussunk azokhoz az emberekhez is, akikhez eddig csak a propaganda jutott el, akkor ő összejátszik a Fidesszel, hogy fenntartsák ezt a propagandát" - mondta a TISZA Párt alelnöke.

Majd üzent Dobrev Klárának és a DK:

gondolkozzanak el azon, hogy valószínűleg nem véletlen, hogy vidéki városokban odamennek hozzá DK szimpatizánsok, hogy elmondják, most léptek ki a DK-ból, a nyíregyháziból 50-en léptek ki. Szerint azért van ez, mert el kell dönteni azt, hogy június 9-én kire szavaznak. Arra az ellenzékre, amelyik 14 éve nem csinál semmit, egy normális rendezvényt nem tud összehozni többszázmilliós állami támogatás mellett sem, vagy egy olyan új erőre, mely egy másfajta, új Magyarországot szeretne építeni.

A politikus szerint abban kell egyetérteni, hogy egy vitát a köztévében kell megrendezni, és ha ez megvolt, akkor szívesen mehetnek bármelyik más csatornára.

VIDEÓ: Magyar Péter beszéde


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Molnár Piroska szerint Vidnyánszky Attila a fia ballagására hivatkozva nem gratulált Kulka Jánosnak
A színésznő az RTL-nek nyilatkozva elmondta, hogy nem csak szokásjog, de a grémium szabályzatában is szerepel, hogy a Nemzeti Színház igazgatójának kell a Nemzet Színészét értesíteni.

Link másolása

Kulka Jánost választották a Nemzet Színésznének, ám a hírt nem a Nemzeti Színház igazgatójától tudta meg, hanem Molnár Piroska hívta fel és gratulált neki.

A színésznő az RTL-nek adott interjút, amelyben elmondta, hogy Vidnyánszky Attila azért nem hívta fel a színészt, mert a fia ballagására ment.

A Kossuth-díjas színésznő szerint a mindenkori Nemzeti Színház igazgató feladata, hogy a döntésről értesítése az új Nemzet Színészét. Ez pedig nem csak szokásjog, de a grémium szabályzatában is szerepel.

A csatornának elmondta, hogy az igazgató hívta össze a színészeket, de neki csak adminisztratív feladata van ilyenkor, nem javasolhat és nem szavazhat. A grémium pedig egyhangúlag döntött Kulka János mellett.

A színésznő úgy tudja, hogy az igazgató családi elfoglaltsága, kisebbik fia ballagása miatt nem hívta fel Kulka Jánost.

"Nem emlékszem, hogy lett volna olyan eset, hogy nem az igazgató hívja föl de Vidnyánszky Attila esetében sem volt soha eddig ilyen".

Emlékeztett rá, hogy mikor meghalt Benedek Miklós, majd Vidnyánszky Attila megbetegedett, két hónapig nem válaszottak új tagot a nemzeti színészei közé. Ezt Molnár Piroska nem értette, mert nincs olyan szabály, hogy az igazgatónak ott kéne lennie a döntéshozatalkor.

Az RTL próbálta megtudni Vidnyánszky Attilától, hogy mi volt az oka annak, hogy nem hívta fel Kulkát, ám elutasító választ adott.

Ezzel kapcsolatban Molnár Piroska azt mondta:

"Én láttam ezt a riportot, ilyen nincs, hogy valakinek nincs joga kérdezni. Természetesen neki meg joga van nem válaszolni, bár ezt kicsit megkérdőjelezném, mert egy ekkora intézmény vezetőjének, aki vezető szerepet elfoglal sok más intézmény élén tudtommal, ebben az esetben, majdnem kötelessége lenne válaszolni hogyha kérdezik valamiről!"

Arról, hogy az igatgató később felhívhatta volna a színészt, úgy vélekedett: "Az az ő dolga nekem ebben nincs kompetenciám. Az hogy nekem van e véleményem hogy fel kellett e hívni, azt megtartom magamnak".

VIDEÓ: Az RTL beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Lázár János szerint neki nagyon sok embere van, érdemes vele vigyázni
Megint megkérdezték a minisztert arról a pletykáról, miszerint Magyar Péter az ő embere. Szerinte ez egy nagyon gyönge pletyka.

Link másolása

Lázár János közlekedési miniszterként sikernek tartja, hogy Magyar Péter a debreceni tüntetésre vonattal utazott.

"Sikernek értékelem, ha minél többen vesznek jegyet, hogy az Intercity nem győzi kiszolgálni az érdeklődőket. Van úgy, hogy az összes jegy elkel és pótjáratokat kell indítani. Valójában, minden tüntetést támogatok, ami vidéken vagy a fővárosban történik, mert ha vasúton jönnek rá, ők is jegyet vesznek.

Én vagyok az az ember, aki a tüntetések és a demokrácia virágzásában leginkább érdekelt vagyok, mert a tüntetések jelentősen növelik a Volán és a MÁV bevételeit"

- mondta Lázár János a Blikk kérdéseire válaszolva.

A lap arra is rákérdezett, hogy mit szól hozzá, hogy azt beszélik róla, hogy Magyar Péter a beépített embere, és az ő hatalaomra kerülését készíti elő.

A miniszter erre visszakérdezett:

"És azért utazik vonattal, mert az én emberem? Akkor nagyon sok emberem van, hiszen sokan utaznak vonattal. Ha ez igaz lenne, érdemes velem vigyázni.

Ám ez egy nagy butaság. Szerencsére Magyarország megőrizte azt a régi barátságos jellegét, hogy kávéházország, ezért a politika jelentős része is a pletykákból tevődik össze. Ez egy nagyon gyönge pletyka. Nincs közöm Magyar Péter politikai tevékenységéhez" - közölte.

A lap megkérdezte tőle azt is, hogy szurkol-e a TISZA Párt alelnökének, hogy leváltsa az ellenzéket? Lázár erre azt mondta:

"Megvárjuk a június 9-i választások eredményét, és 10-én értékeljük".

A miniszter elmondta, hogy nem szokott találgatni, így arra sem válaszolt, hogy milyen eredményt vár. "Kovács Lászlótól azt tanultam, hogy nem a közvélemény-kutatásokat, hanem a választásokat kell megnyerni" - tette hozzá.

Link másolása
KÖVESS MINKET: