New York kormányzója: „Nekünk kell eldöntenünk, hogy ki haljon meg”
Gyorsul az új típusú koronavírusos fertőzések üteme - jelentette be Andrew Cuomo, New York állam kormányzója kedden délelőtt tartott sajtótájékoztatóján.
New York államban - a Johns Hopkins Egyetem és kórházi komplexum kedd délelőtti adatai szerint - jelenleg csaknem 26 ezer fertőzést diagnosztizáltak, a halálos áldozatok száma pedig 210-re emelkedett.
A kormányzó - aki naponta tart sajtókonferenciát - arra számít, hogy
két héten belül már mintegy 40 ezer beteget kezelnek majd intenzív osztályon. Ez óriási terhet jelent majd az egészségügyi ellátásnak, hiszen az egész tagállam területén jelenleg összesen 3 ezer intenzív osztályos kórházi ágy áll rendelkezésre.
Cuomo azt is mondta, hogy New York államban háromnaponta megduplázódik a diagnosztizált fertőzések száma.
"Nem sikerült lelassítanunk a folyamatot, magától generálódik" - fogalmazott a politikus.
Mint mondta,
140 ezer kórházi ágyra és 30 ezer lélegeztetőgépre van szükségük, lehetőleg minél hamarabb, mert "élet és halál között fog dönteni" az, hogy rendelkezésre állnak-e ezek az eszközök.
Az állam eddig 7 ezer lélegeztetőgépet gyártott, ezen felül kellene még 30 ezer, amihez szövetségi támogatást várnak.
A kormányzó szerint, mivel New York állam lett a járvány amerikai gócpontja, először ezt az államot kellene segíteni a szövetségi forrásokkal.
A kormányzó bírálta is a szövetségi katasztrófa-elhárítási ügynökséget (FEMA), mert szerinte nem érkezik meg tőle időben a megígért segítség.
"A szövetségi segítség hiányában nekünk kell eldöntenünk, hogy ki haljon meg"
- mondta.
Bill de Blasio, New York polgármestere hétfőn azt mondta,
a helyi kórházak segítség nélkül már csak ezt a hetet bírják ki.
Az amerikai védelmi miniszter,
Mark Esper szerint a vírusválság hónapokig elhúzódhat, Mark Milley tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának vezetője szerint még legalább 90 napig számolni kell az új típusú koronavírus terjedésével és a megbetegedésekkel.
Mark Milley szerint talán május végén, de legkésőbb július végén véget érhet a járvány. Milley tábornok Kína Hongkong és Dél-Korea példájára hivatkozva említette a júliusi határidőt, bár hozzátette, nem biztos, hogy az említett országok példája, illetve tapasztalatai érvényesek lesznek az Egyesült Államokra is.
Mind Esper, mind Milley azt jósolta, hogy a világjárvány egyes országokat destabilizálhat. Konkrétumok említése nélkül, Milley tábornok úgy fogalmazott:
a járvány "bizonyos országokban politikai káoszhoz vezethet, ébereknek kell lennünk".
Esper hozzáfűzte: "az Egyesült Államok a szövetségeseit tőle telhető legnagyobb mértékben segíteni fogja, de bizonyos ellenségeinknél a járvány olyan döntésekhez is vezethet, amelyeknek a mi nemzetbiztonságunkra is hatásuk lehet".
A védelmi minisztériumban hétfőn vezettek be szigorú intézkedéseket, amelyek értelmében az alkalmazottak többsége otthonról dolgozik. Esper kedden délelőtt megerősítette, hogy ez várhatóan még hónapokig így lesz.