HÍREK
A Rovatból

Nem tiltják be a glifozátot itthon egyelőre, amit az egyik legveszélyesebb gyomirtónak tartanak

Hosszú ideje zajlik a vita a környezetvédő szervezetek és az EU között arról, hogy valóban rákkeltő hatású-e. Közben daganatos betegségben szenvedők pert nyertek glifozáttartalmú gyomirtószereket gyártó vállalat ellen.

Link másolása

Július végén új módszert tesztelt a burkolatból kinőtt gyomok eltávolítására a Főkert: növényi olaj, szőlőcukor és keményítő, valamint víz keverékéből habosítják a 95 fokos gőzt, és ezzel kezelik a gyomos területet. A kísérletről a Főkert a Facebook-oldalán számolt be.

Az angol módszert azért próbálták ki, hogy a főváros megszabadulhasson a glifozát nevű gyomirtószer használatától.

2015-ben ugyanis a glifozátot az Egészségügyi Világszervezet Nemzetközi Rákkutatási Ügynöksége a „valószínűleg rákkeltő az emberek esetében” besorolással látta el.

2019-ben a Kaliforniai Egyetem (Berkeley) és a Washingtoni Egyetem kutatói korábbi esettanulmányokat is figyelembe véve állapították meg, hogy 41 százalékkal nőtt a non-Hodgkin limfóma, vagyis az immunrendszert támadó, rosszindulatú daganatos megbetegedés kialakulásának esélye azoknál az embereknél, akik glifozát tartalmú szerekkel dolgoznak.

Állítólag nem a lehetséges rákkeltő hatás az egyetlen gond a glifozáttal. Többek között a központi idegrendszer genetikai elváltozásait, a koponyát formáló sejtek pusztulását, az ízületek porcainak deformálódását okozhatja, és felelős lehet születési rendellenességekért is.

A Népesedési Kerekasztal nevű magyar szervezet tavaly márciusi nyilatkozatában más egészségügyi problémákat is a glifozátnak tulajdonított. Szerintük a meddőség egyik oka a táplálékkal naponta magunkhoz vett vegyszerek, például a glifozát, illetve a mikotoxinok mennyisége; a férfiak nemzőképessége is csökkent az 1970-es évektől napjainkig, a nőknél meg egyre gyakoribbak a női betegségek. Azt írták, olyan hétköznapi élelmiszerek tartalmaznak mikotoxinokat vagy glifozátot, mint a gabona, a tej vagy a hús.

A rákkeltő hatással vádolt glifozát használata miatt az Egyesült Államokban kártérítési perek is indultak. A glifozáttartalmú Roundup gyomirtó miatt indított kártérítési perben a Bayer 10 milliárd dollárt fizet a céget perelő károsultaknak Amerikában – erről számolt be a Greenpeace idén júniusban.

„Perek eddig is folytak a glifozát miatt, de ami miatt a téma az utóbbi időben fókuszba került, az, hogy az egészségügyi világszervezet a lehetséges rákkeltő anyagok közé sorolta be” - mondja Simon Gergely, a Greenpeace regionális vegyianyag-szakértője.

„A kártérítés azért fontos, mert a Rundupot forgalmazó vállalat a világ egyik legnagyobb konglomerátuma, elképesztő gazdasági hatalommal rendelkezik, de a sokadik pert vesztik el ezen a területen. Várhatóan további perek is lesznek. Jelenleg a vita arról zajlik az EU-ban, hogy mekkora a kockázat, mert lehetséges rákkeltő besorolást sem az Európai Vegyianyag-ügynökség, sem az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság nem követte. Arról, hogy milyen mértékben befolyásolta az utóbbi döntési folyamatot a Monsanto, számos cikk született.”

Simon Gergely szerint az egyik legnagyobb probléma az, hogy a vegyszerről nem azt mondta az EU, hogy nem rákkeltő, hanem azt, hogy az a kitettség, amivel mi találkozunk, még nem jelent kockázatot.

„Csakhogy a glifozát mindenütt jelen van, ezt számos vizsgálat megmutatta. Kimutatták sörben, borban, felszíni vizekben, emberek vizeletében. Szinte mindenki vizeletében megtalálható. Mivel mindenütt ott van, nem lehet elkerülni a glifozáttal való találkozást. Így az a gyanú, hogy rákkeltő lehet, eleve aggályokat vet fel.”

És hogyan érinti az ügy Magyarországot? Úgy, hogy a Greenpeace szerint a glifozát itthon is messze a legnagyobb mennyiségben használt gyomirtószer. Többek közt a vasúti pályákat vagy az utcákon, a gazzal teli repedéseket is ezzel kezelik, a vegyianyagot belélegezhetjük. „Elvileg védőtávolságot kellene tartani a szer használatakor, de én magam láttam, amikor júliusban ültem a Fogaskerekű mellett egy büfében a Városmajorban, és éppen gyomirtózták a töltést, hogy elárasztott bennünket a vegyszer. Tehát pontosan tudom, mennyire veszik komolyan a munkaegészségügyi előírásokat.”

A glifozátot nemcsak gyomirtásra használják, hanem állományszárításra is, vagyis arra, hogy „megöljék” a terményt betakarítás előtt. Emiatt egy sor olyan terményben található meg, mint a napraforgó vagy a köles, és egy csomó élelmiszerben megtalálható.

Simon Gergely hozzáteszi, azt sem árt tudni, hogy a glifozátra rendszerint irreálisan magas határértéket szabnak meg, vagyis attól, hogy nem mérnek határérték feletti szennyezettséget, még ne gondoljuk, hogy biztonságos az a határérték. Jelenleg pár európai állam, például Franciaország korlátozni kezdte a használatát, Németország tavaly jelentette be, hogy 2023 után teljesen betiltja a glifozátot, a köztes időben pedig korlátozni fogja a szer kereskedelmét, és Ausztria is a glifozát hatóanyagú gyomirtó betiltásáról döntött.

Arra a kérdésre, hogy Magyarországon volt-e valaha szándék a glifozát betiltására, a Greenpeace szakembere azt válaszolja, hogy hazánk az egyik legharcosabb ország, amelyik a szer megmaradásáért küzd. „Már két évtizede követem ezt a területet, és Magyarország azért, hogy egy szűk nagyipari-mezőgazdasági termelői rétegnek nagyobb profitja legyen, egy gyaníthatóan rákkeltő szer megmaradásáért küzd, miközben Magyarországon vannak a legelszomorítóbb rákstatisztikák, élen járunk szinte az összes daganattípus előfordulásában.”

A glifozát betiltásával kapcsolatos egyik ellenérv rendszerint az, hogy az elhagyásával csökkenne a mezőgazdasági termelés.

A Greenpeace a honlapján tette közzé, hogy a „Növényvédő szer hatóanyagok tervezett kivonásának várható hatása a magyarországi szántóföldi növénytermesztésben” című tanulmány óriási károkat vizionál arra az esetre, ha kivonnának bizonyos, az emberi egészséget és a környezetet károsító növényvédő szereket, elsősorban a glifozátot a mezőgazdaságból. Ezzel szemben 2017 őszén a Bonni Egyetem és az ETH Zürich közös kutatásban mutatta be, hogy csupán minimális károkkal lehet számolni a glifozát kivonása esetén a kukoricaszilázs (a teljes növényt tartalmazó takarmány) termelése során.

A vizsgálatok alapján csupán 0,5-1 százalékos maximális termeléscsökkenéssel számolnak.

És amikor 2017-ben az Unióban a szer újraengedélyezéséről döntöttek, Magyarország a glifozát használata mellett lobbizott. „Amikor legutóbb Magyarországot kérdezték, azt mondta, nem tervezi semmilyen formában a glifozát korlátozását” - mondja Simon Gergely.

A glifozátot 1970-ben fedezték fel, 1974-ben kezdték el alkalmazni, ám a felfutása a GMO-növényekkel kezdődött, mert a legelterjedtebb GMO-k glifozát-rezisztensek, így termesztésükkor még több glifozátot kellett használni. Viszont már 1999-ben tudtak a glifozát használatának lehetséges kockázatairól.

A szer betiltására néhány éve európai polgári kezdeményezés indult, a petíciót jóval többen írták alá, mint amennyi ahhoz kellett volna, hogy az Európai Bizottság lépjen. Ám hiába gyűlt össze 1,3 millió aláírás, a bizottság nem döntött a glifozát betiltásáról. Simon Gergely azt mondja, kiderült, hogy az EB és európai hatóságok valójában a Monsanto ghostwritereinek anyagai és a cég saját tanulmányai alapján döntöttek a glifozátról.

„Az is látszik, hogy az EU sem volt egységes az újraengedélyezésben. Egyfelől a szokásos 15 év helyett csak 5 évre engedélyezték újra, számos tagállam nem támogatta, hajszálon múlt az újraengedélyezés. Másfelől kissé abszurd, hogy tudományos kérdésben miért többségi szavazás dönt, ahelyett, hogy tudományos alapon döntenének.”

És a Greenpeace mit tehet az ügyben? Például az európai aláírásgyűjtéskor is igyekeztek minél jobban mozgósítani. „Akkor még tagjai voltunk a növényvédelmi bizottságnak” - mondja Simon Gergely.”Csakhogy annyira erős volt az ipari dominancia, hogy kiléptünk, mert nem akartunk legitimizálni egy olyan testületet, amelyben a kormányzati szereplőknek és a szakértőknek az ipar érdekei diktálnak.”

A Greenpeace egy, a honlapján közzétett nyilatkozatban akkor azt írta: „A döntéshozatal során a magyar lakosság egészségvédelmének, valamint az élővilág és a termőtalaj megőrzésének szempontjait felülírják a vegyipar, valamint a nagyipari mezőgazdaság érdekei.”

A glifozát használatával és esetleges betiltásával kapcsolatban kérdéseinkkel megkerestük az Agrárminisztériumot. A következők voltak a kérdéseink. "Tervezi-e Magyarország Németországhoz és a szomszédos Ausztriához hasonlóan a glifozát betiltását? 2015-ben ugyanis a glifozátot az Egészségügyi Világszervezet Nemzetközi Rákkutatási Ügynöksége a „valószínűleg rákkeltő az emberek esetében” besorolással látta el. A Népesedési Kerekasztal pedig a glifozátot is megnevezte a hazai meddőségi problémák egyik okaként.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Riasztást adtak ki: szinte az egész országban leszakad az ég, jégeső is jöhet pünkösdvasárnap
A következő napokban is folytatódik az esős, záporos, zivataros idő, néhol hevesebb viharok is kialakulhatnak. A csúcshőmérséklet 23 és 30 fok között alakul.

Link másolása

Ma napos-gomolyfelhős időben lesz részünk, több napsütésre a Dunántúlon számíthatunk. A Dunántúlon csak néhol, a Dunától keletre viszont több helyen kialakulhatnak záporok, zivatarok, néhol felhőszakadásra és jégesőre is számítani kell.

Pünkösdvasárnap napközben elsősorban a Dunától keletre elszórtan, a Dunántúl északkeleti részén helyenként alakulhatnak ki zivatarok. Előbbi területen délután, kora este néhol intenzívebb zivatar is előfordulhat, amelyet felhőszakadás (~25-30 mm), viharos szél (60-90 km/h), jégeső (2 cm körüli vagy alatti átmérővel) kísérhet. Kissé nagyobb valószínűséggel a Dél-Alföldön is van esélye egy-egy heves zivatarnak. Több járásra is riasztást adtak ki zivatarok miatt - írja a met.hu.

Többfelé megélénkül a délies szél, de zivatarokat erős, viharos széllökések is kísérhetnek. A legmelegebb órákban 22-29 fokot mutathatnak a hőmérők, de a záporokat, zivatarokat követően hirtelen több fokkal hűvösebb lehet.

Pünkösdhétfőn sok felhő lesz felettünk, és sokfelé kell számítani esőre, záporra, zivatarra, illetve helyenként felhőszakadás és jégeső is kialakulhat. A szél elsősorban zivatarok környezetében támadhat fel. Helyenként ismét párás, ködös lesz a hajnal. Napközben 24 és 29 fok közé melegszik a levegő, de a viharokat követően ismét jelentősebb mértékben visszaeshet a hőmérséklet - írja az Időkép.

Kedden folytatódik az esős, záporos, zivataros idő, délután és este hevesebb viharok is kialakulhatnak. Csak kevés helyen süthet ki hosszabb időszakokra a nap. Sokfelé lesz élénk, erős a délkeleti szél, zivatarok környezetében viharos széllökésekre is számítani kell. A csúcshőmérséklet 23 és 30 fok között alakul.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Orbán Balázs Magyar Péternek: Azt, hogy háborúpárti vagy-e, vagy sem, nem te döntöd el
A miniszterelnök politikai igazgatóját egyetlen mondattal tette helyre a Tisza Párt alelnöke. A teljes posztot is érdemes elolvasni a kommentekkel.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 19.


Link másolása

Magyar Péter szombaton jelentette be, hogy másnap feljelenti Orbán Viktort, amiért ő és a pártja azzal kampányol, hogy az ellenzéki politikusok háborúpártiak. Röviddel Magyar posztja után a bejegyzés alatt megjelent Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója is:

„Kedves Péter! Nem vagy Te nyeretlen kétéves, tudod, hogy hogyan megy ez: azt, hogy háborúpárti vagy-e, vagy sem, nem Te döntöd el, hanem a finanszírozóid és a futtatóid. S az a rossz hírem van számodra, hogy ők bizony mind háborúpártiak. Nem kicsit, nagyon. És bizony nem a menő napszemüveged miatt támogatnak Téged sem (ne haragudj, ha ezzel fájdalmat okozok), hanem azért, hogy végrehajtsd majd a parancsaikat. Úgyhogy tök mindegy, hogy mit mondasz, Te is háborúpárti leszel, illetve már most is az vagy. De ne aggódj, a magyarok nem fogják engedni, hogy a döntés a Te kezedbe kerüljön. Gát épül, árhullám levonul, aztán viszlát! Addig is jó hergelést!” – írta kommentben Orbán Balázs.

„A humor nem jobboldali műfaj, Balázs” – zárta rövidre a vitát a Tisza Párt alelnöke.

A teljes posztot és alatta a szóváltást itt lehet elolvasni:

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Több mint 2 milliárd forint volt a tét - Itt vannak az ötöslottó nyerőszámai
Kihúzták az ötöslottó e heti nyerőszámait. Ezekkel a számokkal lehetett volna nyerni. Jövő héten már 2 és fél milliárd forint lesz a tét.

Link másolása

Kihúzták az ötöslottó e heti nyerőszámait.

A televízióban közvetített számsorsoláson az alábbi számokat húzták ki a 20. héten, szombaton:

8

31

59

60

72

Telitalálatos szelvény nem volt, így a jövő heti várható főnyeremény 2,535 milliárd forint lesz.

Nyeremények:

a 4 találatos szelvényből 18 darab, nyereménye 2 815 105 forint;

a 3 találatos szelvényből 1689 darab, nyereménye 31 500 forint;

a 2 találatos szelvényből 54 317 darab, nyereménye 3780 forint.

Jokerszám: 354016

(MTI)

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Putyin stratégiája: Magyarország is érintett lehet a háború eszkalálódásában egy brit tábornok szerint
Sir Richard Shirreff levezette, hogyan juthat el addig Európa rövid idő alatt, hogy a NATO és Oroszország között hadiállapot legyen.

Link másolása

„Vlagyimir Putyin idén nyáron komoly áttöréseket fog elérni Ukrajnában, és ez csak az első lépése lesz ahhoz, hogy Európát egy véres harmadik világháborúba taszítsa” – írja a The Sun Sir Richard Shirreff tábornok szavai alapján.

A volt hadseregparancsnok szerint a háború gyorsan eszkalálódhat, és ebben Magyarország is szerepet kaphat. Shirreff szerint a Donbásznál már júniusban megtörténhet az orosz áttörés, amivel Putyin számára megnyílhat az út Ukrajna belső területei felé. Az ukrán hadsereg a fegyver-, lőszer- és emberhiány miatt felmorzsolódhat a visszavonulás során.

„Ez győzelmet jelentene Oroszország számára, azonban az esetleges tűzszünet nem állítaná meg az orosz előrenyomulást” – véli a brit tábornok. Shirreff szerint egy tűzszünet legfeljebb 12 hónap haladékot jelentene, mielőtt Putyin megindulna Moldova és Grúzia felé. Grúziában már most dolgozik, ahol a „külföldi befolyásról” szóló törvény jelezheti, hogy az ország eltávolodik a nyugattól és visszatér Oroszország felé.

A következő lépés az lenne, hogy Putyin válságot robbant ki a három balti államban – Észtországban, Lettországban és Litvániában – kiber- és terrortámadásokkal, valamint szélsőjobboldali ügynökei révén. A Baltikumban növekvő feszültségek közepette az Ukrajnával határos NATO-államok mozgósítani kezdenek, azonban az orosz hadsereg előnyben van a lassabban mozgósítható európai védelmi erőkkel szemben.

A NATO leggyengébb pontja a Suwalki-folyosó, egy keskeny, Oroszország által ellenőrzött földsáv, ami Kalinyingrádot köti össze az orosz területekkel. Putyin ezen keresztül indíthat támadást Litvánia ellen, amelyben Fehéroroszország is segítségére lehet.

„A katonai szövetség délkeleti tagállamai, Magyarország, Szlovákia és Ausztria, a balti káoszt látva, alkut köthetnek Putyinnal, mert úgy gondolják, hogy a Nyugat nem képes megvédeni őket” – véli Shirreff. Ez hatalmas stratégiai nyereség lenne Oroszország számára.

Ukrajna repüléstilalmi övezetet követelhet az orosz offenzívával szemben, ami a NATO közvetlen beavatkozását eredményezheti. Abban a pillanatban, hogy a nyugati légvédelmi erők lelövik az első orosz vadászgépet Ukrajna felett, hadiállapot áll be a NATO és Oroszország között, ami kikényszerítené a szárazföldi csapatok bevetését.

A brit tábornok szerint Franciaország küldhetné elsőként katonáit a frontra, amiről Macron elnök már említést is tett. Putyin erre taktikai atomfegyverekkel válaszolhatna, ami megállíthatatlanul vezetne nukleáris háborúhoz. „Oroszország mindig készen áll atomfegyverekkel csapást mérni a Nyugatra” – mondta Putyin a május 9-i, győzelem napi parádén.

Shirreff szerint ennek a fenyegető eszkalációnak az elkerülésére a Nyugatnak azonnal meg kell kezdenie a felkészülést. „A tökéletes világ Putyin számára az, ha a Nyugat úgy dönt, hogy nem tesz túl sokat, és most éppen ez történik” – figyelmeztetett Richard Shirreff, hozzátéve, hogy Európának is át kellene állnia a hadigazdálkodásra, különösen, ha Donald Trump győzelme esetén Amerika kivonulna a NATO-ból.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk