Nagy Márton köre is beszállt Tiborcz Istvánék mellé a szélerőmű-bizniszbe
A nemzetgazdasági miniszterhez és testvéréhez köthető üzleti kör vásárolta meg az Euronergy Arrabona Kft.-t, a legnagyobb hazai szélerőmű-fejlesztés egyik nyertesét. A Trustify Impact I. Magántőkealap forrását 70 százalékban a Baross Gábor Tőkeprogram biztosítja.
Két hónappal az országgyűlési választás előtt egy 70 százalékban állami pénzből működő magántőkealap vásárolta be magát Magyarország legnagyobb szélerőmű-fejlesztésének egyik nyertes cégébe, miközben a másik kedvezményezett körét több szálon Orbán Viktor vejéhez, Tiborcz Istvánhoz kötik – írja a 24.hu. A cikk szerint
a két üzleti háló így együtt szerezhet döntő befolyást a hazai szélenergia-kapacitás bővítésében, amelyre az országnak uniós vállalása is van.
A projekt azért számít kivételes lehetőségnek, mert a kormány évekig gátolta az új szélerőművek telepítését, ám végül vállalta, hogy 2030-ig a jelenlegi 330 megawattról legalább 1000 megawattra növeli a hazai kapacitást. Az energiahivatal adatai szerint a hiányzó rész telepítésére két cég kapott együttesen 695 megawattnyi koncentrált hálózati csatlakozási lehetőséget.
A nagyobb, 499 megawattos fejlesztési jogot a Green Energy Investhor Zrt. nyerte el Vadosfa község térségében. A cég tulajdonosa a Central European Opportunity Magántőkealap, amely ugyanabban a budai irodaházban működik, ahol Tiborcz István BDPST-csoportja. Bár az alapot kezelő Equilor Befektetési Alapkezelő jogilag független, az Equilor Befektetési Zrt.-ben Tiborcz Istvánnak a Gránit Bankon keresztül van érdekeltsége. A Green Energy jogi képviseletét pedig Hamar Endre, Tiborcz régi üzlettársa látja el.
A csomag kisebbik, 196 megawattos részét az Euronergy Arrabona Kft. kapta meg. Ez a cég februárban gazdát cserélt: a vevő a Terravis Zrt. lett, amelynek tulajdonosa a Trustify Impact I. Magántőkealap. A 24.hu szerint a tranzakció után az Euronergy Arrabona székhelyét abba a belvárosi, Paulay Ede utcai irodaházba helyezték át, ahol szinte kizárólag a nemzetgazdasági miniszter bátyjának, Nagy Szilárdnak az üzleti körébe tartozó cégek és magántőkealapok működnek.
Az üzlet különlegességét az adja, hogy a Trustify Impact I. Magántőkealap forrásait jelentős részben közpénzből biztosítják.
Az alap saját honlapján közöltek szerint 70 százalékban állami és 30 százalékban magánforrásból gazdálkodik. A pénz a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzeti Tőkeholding által kidolgozott Baross Gábor Tőkeprogram Zöld Alapok Tőkeprogramjából származik. „Mindezen tervezett befektetéseken keresztül hozzá kívánunk járulni a nemzetgazdasági szempontból meghatározó zöld gazdaság és fenntartható fejlődés fellendítéséhez, Magyarország klíma- és energiafüggetlenségi céljainak eléréséhez” – olvasható a honlapon.
A Terravis Zrt. közgyűlési határozata – amelyet a 24.hu ismertetett – részletezi is a megszerzett jogok tartalmát: „A tranzakció megvalósulásával a társaság az Arrabona által műszaki gazdasági tájékoztatással rendelkező ingatlanokon fejlesztés alatt álló négy darab, egyenként 49 MW-os névleges teljesítőképességű szélerőmű és négy darab, egyenként 49 MW-os névleges teljesítőképességű villamosenergia-tároló beruházás tekintetében kíván tulajdonjogot szerezni.”
Két hónappal az országgyűlési választás előtt egy 70 százalékban állami pénzből működő magántőkealap vásárolta be magát Magyarország legnagyobb szélerőmű-fejlesztésének egyik nyertes cégébe, miközben a másik kedvezményezett körét több szálon Orbán Viktor vejéhez, Tiborcz Istvánhoz kötik – írja a 24.hu. A cikk szerint
a két üzleti háló így együtt szerezhet döntő befolyást a hazai szélenergia-kapacitás bővítésében, amelyre az országnak uniós vállalása is van.
A projekt azért számít kivételes lehetőségnek, mert a kormány évekig gátolta az új szélerőművek telepítését, ám végül vállalta, hogy 2030-ig a jelenlegi 330 megawattról legalább 1000 megawattra növeli a hazai kapacitást. Az energiahivatal adatai szerint a hiányzó rész telepítésére két cég kapott együttesen 695 megawattnyi koncentrált hálózati csatlakozási lehetőséget.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Lázár János váratlanul megjelent a parlamentben, Magyar Péter azonnal kérdőre vonta
Amint Lázár János helyet foglalt a parlament hátsó soraiban, Magyar Péter miniszterelnök azonnal félbeszakította felszólalását. A kormányfő egyenesen a volt miniszternek szegezte a mohácsi Duna-híd százmilliárdos előlegére vonatkozó kérdéseit.
„A propaganda ma összeomlott, nem tudom hallotta-e?” – fordult Gulyás Gergely felé Magyar Péter miniszterelnök a Parlamentben hétfőn, miközben kormányülési jegyzeteket mutatott fel a vitnyédi „migránstábor” tervéről. A napirend előtti felszólalások utáni viszontválaszában a kormányfő személyes hangvételűre vette a vitát, amelyben a kormánypárti padsorokból Gulyás Gergely próbált reagálni, de a válaszából kevés hallatszott - írja a 444.hu.
Magyar Péter azt állította, a felmutatott iratokban „feketén-fehéren” ott van a tábor terve, majd Gulyáshoz fordult.
„Az önök jegyzőkönyvei voltak ezek, igen vagy nem? Az van odaírva, hogy migránstábort akarnak létrehozni vagy nem?” – tette fel a kérdést a miniszterelnök.
Magyar felszólalásának központi eleme annak ellentmondásnak a bemutatása volt, amely szerint a kormányoldal korábban az EU-val szembeni „trükként” beszélt a vitnyédi tervekről, míg a legújabb kommunikáció szerint Vitnyéden iskola működik. „Nem válaszolt, hogy iskola vagy trükk” – tette hozzá Magyar.
A felszólalás egy pontján Magyar Péter egy újabb állítással is előállt: szerinte a vitnyédi kollégiumi épület portása arról számolt be neki, hogy a belügy megfenyegette az ott elszállásolt kárpátaljai magyar menekülteket, hogy menjenek el onnan, különben visszatoloncolják őket.
A parlamenti vitában akkor jött az újabb fordulat, amikor a terem hátsó soraiban megjelent Lázár János volt építési és közlekedési miniszter. Magyar Péter azonnal hozzá kezdett beszélni, a mohácsi Duna-híd ügyét vetve fel.
„Hogy lehet az, hogy pár nappal a választások előtt sikerült 100 milliárdot kifizetni a Duna Aszfaltnak, hogy lehet az, hogy teljesen szokatlan módon 20-ról 90 százalékra emelte fel az önerő részét?” – sorolta a kérdéseket.
A miniszterelnök azt is tudakolta, miért döntöttek minden szakértői vélemény ellenére a 17 kilométeres útszakasz kétszer két sávossá tétele mellett. Lázár a helyéről bólogatva figyelte a felszólalást.
„A propaganda ma összeomlott, nem tudom hallotta-e?” – fordult Gulyás Gergely felé Magyar Péter miniszterelnök a Parlamentben hétfőn, miközben kormányülési jegyzeteket mutatott fel a vitnyédi „migránstábor” tervéről. A napirend előtti felszólalások utáni viszontválaszában a kormányfő személyes hangvételűre vette a vitát, amelyben a kormánypárti padsorokból Gulyás Gergely próbált reagálni, de a válaszából kevés hallatszott - írja a 444.hu.
Magyar Péter azt állította, a felmutatott iratokban „feketén-fehéren” ott van a tábor terve, majd Gulyáshoz fordult.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Holnap már nem lesz Bors, lekapcsolják a Ripostot is – kijött a lista a megszűnő Mediaworks-lapokról
A Mediaworks hivatalos közleményben erősítette meg a nyomtatott Bors és a Ripost.hu leállítását, valamint három megyei lap felfüggesztését. Hatalmas leépítések zajlanak a Fidesz-közeli médiaholdingnál.
A Mediaworks Hungary hétfőn egy újabb közleményben erősítette meg a portfólióját érintő átalakításokat, és bejelentette több lapjának felfüggesztését. A cég közlése szerint már keddtől leállítja a Bors napilap nyomtatott kiadását, július 1-jétől pedig a Nógrád Megyei Hírlap, a Heves Megyei Hírlap és a Komárom-Esztergom vármegyei 24 Óra című napilap sem jelenik meg nyomtatásban - írja a Media1.
A kiadó ígérete szerint az érintett tartalmak a továbbiakban digitális formában lesznek elérhetők. A Mediaworks közölte, hogy az előfizetőket közvetlenül tájékoztatja a változásokról, új kiadványokat ajánl fel számukra, illetve biztosítja a fennmaradó előfizetési díj visszatérítésének lehetőségét.
A vállalat ezzel egyidőben felfüggeszti a Ripost.hu és a Metropol.hu weboldalak működését is.
Továbbra sem megerősített sajtóinformációk szerint a Fidesz-közeli médiaholdingnál 400 belsős munkavállalót érint az elbocsátás, de a külsős, megbízással dolgozó munkatársakkal együtt ez a szám elérheti a 600-at.
Azonban hangsúlyozzuk, hogy Mediaworks a hétfői közleményében az elbocsátandók létszámáról nem írt.
A Media1 úgy tudja, a most közölt lista még nem teljes, a következő napokban újabb médiumokkal bővülhet. Azt írják, hogy
Várhatóan hamarosan hivatalosan is bejelenthetik, hogy a Magyar Nemzet napilapból hetilappá alakul, valamint a PestiSrácok online lap is megszűnik.
A Mediaworks Hungary hétfőn egy újabb közleményben erősítette meg a portfólióját érintő átalakításokat, és bejelentette több lapjának felfüggesztését. A cég közlése szerint már keddtől leállítja a Bors napilap nyomtatott kiadását, július 1-jétől pedig a Nógrád Megyei Hírlap, a Heves Megyei Hírlap és a Komárom-Esztergom vármegyei 24 Óra című napilap sem jelenik meg nyomtatásban - írja a Media1.
A kiadó ígérete szerint az érintett tartalmak a továbbiakban digitális formában lesznek elérhetők. A Mediaworks közölte, hogy az előfizetőket közvetlenül tájékoztatja a változásokról, új kiadványokat ajánl fel számukra, illetve biztosítja a fennmaradó előfizetési díj visszatérítésének lehetőségét.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Orbán Viktor: Hatvanpuszta csak műbalhé, az ország kifosztása megkezdődött
Interjút adott a volt miniszterelnök az Indexnek. A fideszes korrupciót ismét propagandának, Hatvanpusztát „műbalhénak”, az új kormány intézkedéseit az ország kifosztásának nevezte.
A Fidesz-közeli Indexnek adott interjút Orbán Viktor, ahol továbbra sem ismerte el, hogy 16 éves kormányzását a rendszerszintű korrupció jellemezte volna. A Fidesz-kongresszuson megfogalmazott kritikákat is tompítani igyekezett, összemosva azt az óbudai korrupciós üggyel, és úgy állította be magát, mint aki már kész lenne átadni a Fidesz vezetését, de még rendbe kell tennie a pártot a vereség után.
A nap hírét, a miniszterelnöki mandátumok nyolc évben való maximalizálását egyértelműen személye elleni lépésnek tartja. „Ezt ellenem csinálják, ne beszéljünk mellé” – jelentette ki, hozzátéve, hogy a döntést viccesnek és nevetségesnek tartja, mert szerinte a végén a nép dönt, és ha valakit nem akarnak megválasztani, arról a népet kell meggyőzni.
A vereség okait „elemezve” kifejtette, hogy a Tisza Párt teljesíthetetlen ígéreteket tett, amelyek több mint 6000 milliárd forintos kiadást jelentenének. „Én ezt nem tudtam vállalni. Mondtam, hogy veszélyes kaland, ők meg azt mondták, hogy kipróbáljuk. Most éppen a kipróbálásban vagyunk” – fogalmazott. A Fidesz mozgósításával saját bevallása szerint nem volt gond, a problémát máshol látja.
„A digitális mozgósítás újítása megjelent a politikában, és mi nem voltunk innovatívak.”
Elismerte, hogy a közösségi médiában súlyos vereséget szenvedtek. A fiatalok elpártolását azzal magyarázta, hogy „mást és többet akartak, mint amit mi ajánlottunk”, ráadásul szerinte a fiatal alapvetően is „ellenzéki, nem elégedett, az egész világon így van ez.”
A Fideszt érő korrupciós vádakat propagandának nevezte. A Hatvanpusztát „műbalhénak”, a Matolcsy-ügyet pedig hatósági eljárásnak, amellyel kapcsolatban az új kormánynak kell eredményt felmutatnia.
Úgy látja, a közvélekedés és a valóság a Fidesz-korrupcióval kapcsolatban eltér egymástól.
A kongresszuson kritikát megfogalmazó Jankovich Tibor felvetéseire reagálva terelésbe kezdett, és azt mondta, hogy a korrupció Budapesten (!) feszítő probléma, de szerinte ez nem pártfüggő. Az új kormányt azzal vádolta, hogy az ilyen ügyekből politikai show-műsort csinál.
A Fidesz átalakulásáról úgy vélekedett, hogy a kormányzás alatt a közösségi jelleg háttérbe szorult. „Elvesztettük a választást, remélem, visszamozdulunk a közösségi párt irányába” – hangsúlyozta.
A párt egybites kommunikációját védelmébe vette: „Ezzel sosem értettem egyet. Nagyon jó üzenetek voltak, visszatükrözték a valóságot” – jelentette ki, párhuzamot vonva Donald Trump „America first” szlogenjével. Ugyanakkor elismerte, hogy nem lehet mindenkihez ugyanúgy beszélni: „Fenn kellett volna tartani azokat a csatornákat, ahol az egyszerű üzenetek mellett azokhoz is külön tudunk beszélni, akik árnyaltabbat várnak.”
Saját jövőjével kapcsolatban úgy fogalmazott, alapítóként a párthoz kötődik. „Fidesz alapító tag vagyok, és halálomig maradok is. A Fidesz–KDNP nagyon erős történelmi gyökerekkel rendelkezik, persze a vezetők számítanak.” Kijelentette, a pártot a vereség után rendbe kell tennie, de jelezte, hogy kész átadni a vezetést. A fiatalítás szükségességét hangsúlyozva elmondta: „Bár vérzett a szívem, ezért nem ültem be a parlamentbe, mert ha beülök, az akkora árnyék, hogy ott nehéz a fiatalabbnak előretörniük, ezért csináltunk nemzedékváltást.”
„Alig várom, hogy valaki kitépje a kezemből a marsallbotot, és levegye rólam a kisködmönt. Most is átadtam volna, ha a helyzet ezt lehetővé tette volna.”
A volt kormányfő szerint a mostani kormányban olyanok kaptak szerepet, akik a Fideszben sikertelenek voltak. A Tisza-kormány első gazdasági döntéseit bírálva pedig kijelentette:
„Az ország kifosztása megkezdődött.”
Szerinte míg a Fidesz 2010-ben a bankoktól vett el pénzt, addig a mostani kormány a jelzáloghitelek kamatstopjának megszüntetésével a bankoknak adja a pénzt. A vezető tisztségviselők fizetésének csökkentését demagógiának tartja: „A legprimitívebb komcsi propagandának gondolom. Álszerénység, láttam a vagyonbevallásokat, repkednek a BMW-k, a Maseratik. Miközben az embereknek nem adnák oda a pénzt” – mondta.
Az „aranykonvoj-ügyről” azt mondta, a törvények szerint nem adhatott utasítást a hatóságoknak.
A vitnyédi menekülttábor terveivel kapcsolatban arról beszélt: „Magyarországon ma egyetlen migráns sincs, migránstábor sincs, amíg kormányon voltunk, megvédtük Magyarországot.” Ezután elismerte, hogy „taktikáztak” Brüsszellel.
„Próbáltuk kicselezni, de ott sem hülyék vannak, nem csak mi vagyunk ravasz fiúk, a brüsszeliek sem buták.”
Az interjú végén arról beszélt, hogy bár vannak kétségei az új kormány tagjainak képességeivel kapcsolatban, mégis a sikeres kormányzásban érdekelt. „Nem tartok attól, hogy demokráciában eltűnne az ellenzék” – mondta, majd hozzátette: „Abban az értelemben szurkolok a kormánynak, hogy sikerüljön a vállalt jó dolgokat megvalósítani”.
Végül így összegzett:
„Szeretném, ha kiderülne Kármán Andrásról – akit államtitkárnak is alkalmatlannak láttam –, hogy mégiscsak zseniális pénzügyminiszter, és annak is, hogy Kapitány Istvánnak sikerüljön bebizonyítania, kezdő gazdaságpolitikusként is sok jót tud tenni az országgal, de vannak kétségeim”
A Fidesz-közeli Indexnek adott interjút Orbán Viktor, ahol továbbra sem ismerte el, hogy 16 éves kormányzását a rendszerszintű korrupció jellemezte volna. A Fidesz-kongresszuson megfogalmazott kritikákat is tompítani igyekezett, összemosva azt az óbudai korrupciós üggyel, és úgy állította be magát, mint aki már kész lenne átadni a Fidesz vezetését, de még rendbe kell tennie a pártot a vereség után.
A nap hírét, a miniszterelnöki mandátumok nyolc évben való maximalizálását egyértelműen személye elleni lépésnek tartja. „Ezt ellenem csinálják, ne beszéljünk mellé” – jelentette ki, hozzátéve, hogy a döntést viccesnek és nevetségesnek tartja, mert szerinte a végén a nép dönt, és ha valakit nem akarnak megválasztani, arról a népet kell meggyőzni.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
„Köszönjük neked Balázs, hogy nagyban hozzájárultál a Tisza kétharmados győzelméhez!” - Így búcsúzott Magyar Péter Orbán Balázstól
Orbán Balázs hamarosan EP-képviselő lesz, így ma utoljára láthattuk ebben az országgyűlési ciklusban. A miniszterelnök jó utat kívánt, és utoljára még kiosztotta a Fidesz egykori kampányfőnökét az ország háború esetén történő megadásáról tett kijelentése miatt.
„Búcsúüzenet Orbán Balázsnak, a leggyávább fideszesnek és legrosszabb kampányfőnöknek. Bon voyage. Vigyázz magadra, Brüsszel veszélyes hely!” - ezzel a szöveggel tette ki hétfői parlamenti felszólalásáról készült videóját Magyar Péter a közösségi oldalára.
A felszólalásban Orbán Balázshoz beszélt, aki hamarosan átadja országgyűlési képviselői mandátumát, és Európai Parlament képviselőjeként folytatja politikai pályafutását.
Magyar azzal kezdte, hogy „Mivel ez az egyik utolsó alkalom, hogy Orbán Balást hallhattuk itt a magyar Országgyűlésben, hiszen nem sokára, az általa oly sokat kárhoztatott Brüsszelbe fog távozni, és ott fogja képviselni, a - ki tudja milyen - érdekeket. Itt is hadd mondjam el neki:”
„Köszönjük szépen, köszönjük neked Balázs, hogy nagyban hozzájárultál a Tisza kétharmados győzelméhez. Köszönjük neked, hogy minden magyar emberben felkeltetted a hazafiasság érzését. Engedd meg nekem, hogy Nagy Imre mártír miniszterelnök kivégzésének napja előtti napon emlékeztessem az országot, hogy te voltál az a gyáva ember, aki azt mondtad, hogy akár egy puska lövés nélkül megadnád magad bármilyen hódítónak”
- mondta Magyar.
„Szerintem a jövőben is legyél te a kampányfőnöke a Fidesz-Magyar Polgári Szövetségnek.” Majd gratulált Orbán Balázsnak, hogy „nevetés nélkül el tudtad mondani azt, hogy mennyi fajta jó dolgot tettek a kekvák a magyar felsőoktatással, és úgy általában a magyar oktatással”.
„Tudod, ezek az intézmények ezek a lopással azonosítottak jelenleg ma Magyarországon, ugyanúgy, ahogy az általad védeni próbált Szuverenitásvédelmi Hivatal” - mondta a kormányfő.
Orbán felszólalásának felsőoktatásról szóló részére visszcsatolva pedig arról beszélt: „Nem tudom pontosan, hogy milyen tanulmányokra hivatkoztál, vagy milyen eredményeket említettél. Azokra gondolsz el, hogy civileket, újságírókat, a munkájukat végző médiumokat - nem médiákat - próbáltatok megfélemlíteni és lejáratni?”
„Jó utat kívánunk neked a gonosz Brüsszelbe, vigyázz magadra, mert veszélyes hely!” - zárta búcsúját a miniszterelnök a Fidesz egykori kampányfőnökétől.
„Búcsúüzenet Orbán Balázsnak, a leggyávább fideszesnek és legrosszabb kampányfőnöknek. Bon voyage. Vigyázz magadra, Brüsszel veszélyes hely!” - ezzel a szöveggel tette ki hétfői parlamenti felszólalásáról készült videóját Magyar Péter a közösségi oldalára.
A felszólalásban Orbán Balázshoz beszélt, aki hamarosan átadja országgyűlési képviselői mandátumát, és Európai Parlament képviselőjeként folytatja politikai pályafutását.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!