„Erre nem készültünk fel” – lassan kifogynak az oxigénből a túlterhelt kórházak Indiában
Egyre súlyosabb a helyzet, sokan már azért halnak bele a fertőzésbe, mert nem kapnak időben orvosi segítséget.
Fotó: Northfoto - ZUMA Press, Inc -
szmo.hu
2021. április 22.
Ahogy megírtuk, tombol a koronavírus-járvány második hulláma Indiában. A legfrissebb adatok szerint 314 835 fertőzöttet regisztráltak egyetlen nap alatt a világ második legnépesebb országában, ami világrekordnak számít, ugyanis még egyetlen országban sem azonosították ennyi emberben egy nap alatt a vírust. Ami viszont még ennél is szomorúbb negatív országos rekord, az az, hogy az adatok közlését megelőző 24 órában összesen 2104 beteg halt meg, amire még nem volt példa a járvány során az országban.
A második hullámot a koronavírus egy újabb változata indította be Indiában, ami a tudósok megfigyelései alapján tavaly december és idén március között kezdett el terjedni az ország második legnépesebb államában, Mahárástrában. Az indiai duplamutánsként emlegetett variáns azóta már többek között az Egyesült Államokba és Nagy-Britanniába is eljutott.
A fertőzöttek számának rohamos növekedése miatt az indiai egészségügyi ellátórendszer egyre jobban túlterhelődik. A legfőbb problémát az okozza, hogy
a kórházak - főleg az ország északi részén - kezdenek kifogyni az oxigénpalackokból, pedig a súlyosabb betegeknek szükségük lenne ezekre a légzéstámogatáshoz. Több intézmény is azt közölte, hogy már csak pár órára elegendő oxigéntartalékuk van,
ami édeskevés ahhoz, hogy mindenkinek jusson belőle. Van, ahol már órákig sem tart ki a meglévő készlet, csak alig fél óráig.
hirdetés
Nyugat-Indiában már legalább 24 beteg azért halt meg, mert a lélegeztetőgéphez szükséges oxigén elfogyott
- számolt be róla a Reuters.
Azt Mahárástra állam egészségügyi minisztere is megerősítette, hogy Nashik egyik kórházában az oxigén hiánya okozta több ember halálát. Elmondása szerint az egyik tartály léket kapott, ezért nem volt oxigénutánpótlás.
Narendra Modi miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy a második hullám viharként csapott le Indiára, de a hatóságok magáncégekkel együttműködve igyekeznek mihamarabb oxigénpalackokkal ellátni a kórházakat.
Egy BBC-nek nyilatkozó nő szerint most azért ilyen súlyos a járvány az országban, mert a kormány nem készült fel kellőképpen erre a helyzetre.
"Erre egyáltalán nem volt felkészülve az ország. És ez szomorú, mert most az én édesanyám is meghalt, aki csak 59 éves volt. Nemrég ment nyugdíjba és minél több minőségi időt akart tölteni velünk, a családjával. Most meg azt látom, hogy itt fekszik holtan."
A BBC megrázó riportjában láthatjuk, mennyire súlyos is a helyzet a kórházakban. Sorra érkeznek az újabb betegek, de mivel már alig, vagy egyáltalán nincsenek szabad ágyak, hordágyakon fekve várják, hogy sorra kerüljenek. Pontosabban a hozzátartozóik várják, hogy végre az ő szerettüket is ellássa valaki. A riportban egy férfi sírva könyörög a dolgozóknak, hogy segítsenek az édesanyján. Aztán egy idősebb férfit láthatunk, aki elsírja magát, amikor a mentős közli vele és a többi családtaggal, hogy meghalt a rokonuk, már a mentőautóban. Majd egy kétségbeesetten kiabáló nőt vesz a kamera, aki a hordágyon fekvő, eszméletlen testvérét lökdösi, hátha magához tér. Hiába hív segítséget, a férfi két perc múlva már halott.
És sajnos nem ők az egyetlenek, így halnak meg.
Több száz beteg esélyt sem kap arra, hogy megfelelő orvosi ellátást kapjon. Ez a helyzet pedig várhatóan egyre csak rosszabb lesz a fertőzöttek számának gyors növekedésével.