KULT
A Rovatból

Minden pillanat vizuális orgazmus Az alapítvány második évadában

Csodás látványvilággal és a legendás Trónok harcához hasonló színtű jelenetekkel kábít el a második évad.

Link másolása

Alapvetően nem rossz a második évad. Beváltja a hozzá fűzött reményeimet. Felkelti az emberek érdeklődését, és próbál az új nézőkhöz is szólni. Ez utóbbi nagyon nehéz, meg kell ugrani a magasan lévő lécet.

A történet több különböző idősíkban zajlik, sőt van egy transzcendens szféra is a cselekményben, egy új nézőnek igencsak nehéz dolga lehet a második évaddal.

Ha totálisan újak vagyunk Asimov világában, érdemes egy összefoglalót megnézni az első évadról, mielőtt belekezdünk. Ez azoknak is tanácsos, akik anno nézték a sorozatot, mert elég bonyolult a sztori.

De miben sikeres Az alapítvány? Gyönyörű. Továbbra is az egyik legszebb tévésorozat, ami a piacon található. Kevés olyan tartalom van a streaming-szolgáltatók kínálatában, ahol nem léptetem át a főcímet. Nos, ez az egyik.

A nyitóképek annyira stílusosak és hangulatosak, hogy egy tökéletes alaphangulatot adnak a melankolikus sci-fi eposzhoz.

Majd következnek az új szezon első képei, és egy fekete-fehér svéd egzisztencialista drámában találjuk magunkat. Jared Harris lejátssza a csillagokat is az égről, egyedül a sötétségben. Igen, Hari Seldon a halála után is fontos eleme lesz történetünknek, de ezt már az első évad fináléjában is megtudhattuk.

Ezután csatlakozunk a „jelenhez”, ahol is Gaal Dornick és Salvor Hardin egy vízi bolygón, posztapokaliptikus körülmények között küzd a túlélésért. Kapunk az arcunkba egy tetemes mennyiségű expozíciót, majd bekapcsolódunk Lee Pace császárjának egy privát pillanatába, ami gyilkossági kísérlettel ér véget. Az akciódús szcénát nagyon jól fényképezték, Alex Graves rendező magabiztosan követi végig az uralkodó élethalál-harcát.

A magát sebezhetetlennek tartó, gőgös császár halálra rémisztett pillanatait Pace-el mindenkinek látnia kellene.

Nagyon stilizált a környezet, de az egész sci-fi világ is. Kicsit a Ridley Scott nevével fémjelzett A farkas gyermekei jutott eszembe, mind az erőszakos képek, mind pedig a sok morbid megoldást tekintve.

Ezt a három fontos történetvonalat követi az évadnyitó. Mindemellett bemutatkozik egy új „korszak” az Alapítvány életében, egy köztes idővonal, még Salvor Hardinék előtt, de a császár korszaka után. Érdekes lesz, hogy ezt miként fogják összeszőni a meglévő karakterek cselekményével, mert a sorozat egyértelműen átlépett több tradicionális történetvezetési szabályt.

Nem mindig követhető, kinek, mikor, melyik idősíkban zajlik a sztorija, sokat ugrál térben és időben.

Ilyen téren nagyon közel állnak Isaac Asimov könyvéhez, csak sajnálatos módon semmi másban. Az alapanyag szellemisége az maximum, ami átjárja a képernyőn látottakat, ami Hollywoodnak nem nagy baj, de az eredeti művekért rajongóknak viszont szálka lehet a szemükben.

Vizuálisan továbbra is áll-leejtően gyönyörű a sorozat. Mind díszlet-design, kosztümök és vizuális effektek terén. Trentorban minden pillanat vizuális orgazmus. A leendő királynő belépője akár a Trónok harcában is elfért volna, mint amikor Oberyn herceg megérkezik Királyvárba.

Mindenki tudja, valami új, veszélyes, de különösen érdekes dolog várható az elkövetkező részekben.

Nem véletlenül említettem a George R. R. Martin klasszikust, a rendező Alex Graves több részt is rendezett a sorozatból, köztük a közönségkedvenc harmadik és negyedik évadból.

Tehát foglaljuk össze: van egy érdekesnek ígérkező Hardin-Dornick szálunk, egy rejtélyesen kérdőjelben hagyott időszaka az Alapítványnak, egy kiválóan eljátszott, de alapvetően érdektelen szellem-Hari Seldon-szál, ami majd csatlakozik valószínűleg valamelyik idősíkhoz, valamint egy hihetetlenül érdekfeszítő „birodalom bukása” korszak. Ez utóbbi számomra a legélvezhetőbb, főleg amiatt, hogy tudjuk, pusztulás lesz a vége, ez csak megkoronázza az egészet.

A kárhozatba vezető út nagyon izgalmasnak tűnik, illetve itt vannak a legjobb karakterek.

A császárhármas mellett a segítő robotot jásztó Laura Birn is tündököl, nem csak északi szépségével, de színészi tehetségével is.

Én elégedetten álltam fel az első rész után, és várom a következőket, csak azt sajnálom, hogy nem kapjuk meg a sorozat összes epizódját egyben, hanem hetente érkeznek az új kalandok. Nem tudom, innen merre vezet majd az Alapítvány sorsa, de én biztos visszatérek még ebbe a keserédes, mesés kis sci-fi eposzba. Az alapítvány új évadja megtekinthető az Apple TV+ kínálatában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET: