JÖVŐ
A Rovatból

Mesterséges intelligenciával vezérelt robotok irányíthatják a katonákat a jövő háborúiban

Több aktivista már most arra figyelmeztet, hogy a „gyilkos robotok” alkalmazása az emberek irtására etikátlan és erkölcstelen húzás lenne.

Link másolása

A jövőben háborúkban is bevethető "gyilkos robotok" is szóba kerültek az ENSZ-nél New Yorkban. Több aktivista, például az 1997-ben Nobel-békedíjat nyert Jody Williams is felszólalt ellenük egy beszélgetésen.

A téma azután vetődött fel, hogy az amerikai hadsereg nemrég bejelentette a Project Quarterback (Hátvéd Projekt) elnevezésű tervét, amely

olyan robotok alkalmazását jelenti, amelyek mesterséges intelligencia segítségével segítik a katonákat abban, hogyan támadják hatékonyabban az ellenfelet.

Jody Williams, aki a taposóaknák betiltásáért tett erőfeszítéseiért nyerte el a Nobel-békedíjat 22 évvel ezelőtt, most a Gyilkos Robotok Megállításáért elnevezésű kampány szóvivője. Ezt még 2012-ben indították el azzal a céllal, hogy betiltsák az emberi beavatkozást nem igénylő (autonóm) fegyvereket, ezzel együtt pedig garantálják, hogy továbbra is az emberek irányítsák a haderőket és a fegyvereket.

Jody Williams arra hívta fel az ENSZ-figyelmét, hogy ha robotok hoznának meg élet-halál döntéseket a csatatéren az emberek helyett, az olyan etikátlan és erkölcstelen döntés lenne, amit sosem szabadna engedni.

"Tudják, a drónok is eleinte csak megfigyelő eszközök voltak, aztán hirtelen már Hellfire rakéták kerültek rájuk, ezzel pedig gyilkos eszközökké váltak. Azt reméljük és arra számítunk, hogy az emberek többsége nem fog tudni a gyilkos robotok kutatásáról és fejlesztéséről. Vissza kell lépnünk és végiggondolnunk, hogy a mesterséges intelligencia által vezérelt robotikus fegyverrendszerek milyen hatással vannak a bolygóra és az emberekre"

- mondta a politikai aktivista.

Vele együtt több robotellenes aktivista is felszólította a tisztviselőket, hogy alkossanak szabályokat minden, csatában bevethető tengeri vagy szárazföldi támadóeszközzel szemben, amelyet nem emberek irányítanak.

Liz O'Sullivan, a robotfegyverek ellenőrzéséért felelős nemzetközi bizottság (ICRAC) képviselője pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy ha engedélyezik az emberi beavatkozást nem igénylő fegyvereket a háborúkban, amelyek saját maguk választhatják ki a célpontokat, bizonyos emberek - például a színes bőrűek vagy a fogyatékkal élők - kiemelt áldozatok lehetnek, mert őket a robotok fejlesztői kizárták a képzési folyamatból a saját elfogultságuk alapján.

"Nem világos, hogy ki tehető felelőssé az autonóm fegyverek által okozott törvénytelen cselekedetekért. A programozó, a gyártó, a parancsnok, vagy maga az eszköz. Ez a probléma nehezíteni az igazságszolgáltatást, különösen az áldozatok esetében"

- emelte ki Williams.

Egy másik aktivista, Mary Wareham szerint Oroszország és az Egyesült Államok jelentik a fő problémát ebben a kérdésben, mert ezek az országok az augusztusi genfi ENSZ-tanácskozáson nem támogatták az ilyen fegyverek betiltását garantáló szerződés előkészítését. Rajtuk kívül még számos ország van, amely egyre komolyabb összegeket fektet be az autonóm fegyverekbe, például Kína, Dél-Korea, Izrael, az Egyesült Királyság, de már Törökország és Irán is ebbe az irányba tarthat.

Forrás: Daily Mail , címkép: illusztráció (PxHere)

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: