HÍREK
A Rovatból

Megszólalt XIV. Leó pápa testvére: Volt egy halvány megérzésem, hogy az öcsém lesz az első amerikai pápa, de ő nem gondolta így

John Prevost elárulta, miről beszélt testvérével közvetlenül a konklávé előtt, de azt is elmondta, hogyan szokott kikapcsolódni az új pápa, látta-e a „Konklávé” című filmet a pápaválasztás előtt, sőt, a gyerekkorukról is mesélt.


Csütörtökön nem sokkal 18 óra után felszállt a fehér füst a Sixtus-kápolna kéményéből. A bíborosok ezzel jelezték, hogy véget ért a konklávé, megválasztották az új pápát. Nem sokkal később pedig az is kiderült, hogy chicagói születésű Robert Francis Prevost lett a katolikus egyház új vezetője, aki a XIV. Leó nevet választotta.

Sokan kizártnak tartották, hogy valaha amerikai kerüljön a pápai trónra, így a hír meglepetésként érte a chicagói katolikusokat – köztük a pápa testvérét is.

„Még nem volt időm átgondolni. Egészen valószínűtlen, teljesen szürreális, óriási dolog ez, amit nehéz felfogni, de nagyon büszkének kell lenni rá”

– mondta John Prevost az NBC Chicago-nak.

John elárulta, hogy közvetlenül a konklávé előtt beszélt az öccsével, sőt azt is megosztotta, hogy gyakran játszanak együtt online játékokat, például a Wordle-t vagy a Words with Friends-et. „Ezekkel próbálja elterelni a figyelmét a való élet dolgairól” – mesélte.

John megkérdezte a testvérét, megnézte-e a „Konklávé” című filmet a pápaválasztás előtt, hogy tudja, hogyan viselkedjen. A pápa igennel válaszolt.

„Szóval tudta, hogyan viselkedjen. Ilyen apróságokról beszéltünk, mert el akartam terelni a gondolatait, nevetni valamin – mert ez most már hatalmas felelősség”

– tette hozzá.

Amikor arról kérdezték, számítottak-e arra, hogy a testvérét választják a bíborosok John azt felelte:

„Volt egy halvány megérzésem, hogy az öcsém lesz az első amerikai pápa.”

XIV. Leó pápa azonban nem volt ennyire biztos a dolgában.

„Ő nem gondolta így. Én kicsit igen, mert amit olvastam, amit hallottam, az alapján három esélyes jelölt volt: a fülöp-szigeteki bíboros, az államtitkár meg ő”

– mondta John bizakodóan.

Azt is megemlítette, hogy Las Vegasban is jó esélyekkel számoltak Robert Prevost esetében. „Nem tudom, mennyire igaz, de az egyik pap Providence-ben, New Lenoxban azt mondta: »A las vegasi esélyek 18 az 1-hez, hogy a te testvéred lesz a pápa«” – emlékezett vissza John.

Ennek ellenére John és testvére, a mostani XIV. Leó pápa, továbbra is kételkedtek.

„Nem hittem el, és Rob sem hitte el. Vagyis inkább azt mondanám, XIV. Leó pápa egyáltalán nem hitte el, mert mindenki úgy gondolta, hogy amerikaiból nem lehet pápa”

– mondta.

John mesélt a családi hátterükről is: ő és két testvére Doltonban, egy chicagói külvárosban nőttek fel.

„Mind Doltonban nőttünk fel. Szerintem teljesen normális gyerekkorunk volt”

– mondta.

XIV. Leó pápa nyolcadik osztály után tért le a megszokott útról, amikor az ágostonos szemináriumba ment. „A középiskolai szemináriumból egyenesen a villanovai Ágostonos Főiskolára ment, majd következett a teológiai év. Szóval nem sokat volt otthon, legfeljebb nyáron” – idézte fel John, aki azt is elárulta, hogy a három testvér közül a legfiatalabbként Robert gyakran adott tanácsokat testvéreinek.

Egy egyszerű tanácsot azért ő is adott testvérének: „Légy önmagad – mert akkor minden sikerül.”

John visszaemlékezett arra is, milyen büszkék lettek volna a szüleik, akik sajnos már nem élhetik meg fiuk útját a papságtól az egyház éléig.

„Szerintem szóhoz sem jutnának. Rendkívül büszkék lennének. Csak azt látták, hogy pap lett. A püspökséget, a bíborosságot már nem, de meglátogatták őt a perui misszióban.”

XIV. Leó pápa perui állampolgársággal is rendelkezik, így Ferenc pápa után ő a második egyházfő, akinek szoros kapcsolata van Latin-Amerikával. Missziós munkáját John szerint egy „nagyon korai elhivatottság” indította el.

„Szerintem már első osztályban tudta, hogy pap lesz. Senki sem kételkedett benne. Szüleink csak azon gondolkodtak, hogy egyházmegyés pap lesz-e, aki plébánián dolgozik, vagy rendi pap. Ő az utóbbit választotta: ágostonos lett”

– mesélte John.

Bár testvére elhivatottsága nem lepte meg a családot, távolléte így is fájdalmas volt számukra. „Elvittük őt Hollandba, Michiganbe, és kipakoltunk. A hazafelé vezető út borzalmas volt – a szomorúság miatt, mert ő elment” – mondta.

John elárulta, hogy családjával pénteken Rómába utaznak, hogy találkozzanak az új pápával – bár nem biztosak benne, hogy sikerül.

„Nem tudom, mennyire lesz könnyű megtalálni. És azt sem tudom, hogy megengedik-e majd, hogy találkozzunk”

– mondta.

John maga hosszú pályát futott be az oktatásban: először a Visitation Katolikus Gimnáziumban tanított, majd 27 éven át volt igazgató különböző helyi katolikus iskolákban. A legidősebb testvérüket még főiskolásként sorozták be az Egyesült Államok haditengerészetébe, ahol számítástechnikai tanulmányokat folytatott – és ma is ezen a területen dolgozik Floridában.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Az Orbán-kormány látványosan bedobta a törülközőt
A politikus felidézte a fehérvári kórházi fertőzést, a leálló vonatokat és a katonai reptérből ellopott repülőalkatrészek ügyét is.


Magyar Péter szombaton délelőtt a Facebookon fakadt ki a kormány működésével kapcsolatban.

„A kormány »háborús veszélyhelyzetben« nyaral. Orbán Viktor bedobta a törülközőt. A miniszterek és a képviselők munka helyett a Facebookon gyalázkodnak és uszítanak”

- írta a Tisza Párt vezetője, aki szerint

„továbbra is hallgat a tisztifőorvos, hallgat a belügyminiszter, Takács Péter pedig a Facebookon uszít, ahelyett, hogy szánna egy órát a fehérvári kórházra.”

Felidézte, hogy legalább egy kislány megfertőződött a székesfehérvári intézményben, és sorra szólalnak fel a szülők az ott tapasztalt problémák miatt.

A politikus hozzátette:

„Eközben naponta állnak le és gyulladnak ki a vonatok. Eközben tolvajok akadálytalanul betörnek a kecskeméti katonai reptérre és magukkal viszik a MIG-29-es repülők alkatrészeit. Eközben zuhan az ipar, szárnyal az infláció és a lakások ára”

Magyar arról is beszélt, hogy közben zuhan az ipar, szárnyal az infláció és emelkedik a lakások ára.

„az Orbán-kormány látványosan bedobta a törülközőt és már látszat kormányzást sem folytatnak”

- fogalmazott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Melania Trump levelet küldött Putyinnak, ez állt benne
A first lady levelét személyesen Donald Trump adta át az orosz elnöknek az alaszkai csúcstalálkozón.


Donald Trump az alaszkai csúcstalálkozón egy levelet adott át Vlagyimir Putyinnak, amelyet felesége, Melania Trump írt – írja a BBC.

A Fehér Ház tisztviselői szerint

a first lady az írásban az ukrajnai és oroszországi gyermekek helyzetéről írt, és említést tett az orosz–ukrán háború alatt elrabolt gyerekekről is.

A BBC beszámolója szerint Ukrajna úgy becsüli, hogy a háború kezdete óta legalább 19 500 ukrán gyermeket deportáltak külföldre, és erőszakkal vittek Oroszországba vagy az oroszok által megszállt területekre.

A Putyin és Trump találkozójának részleteiről itt számoltunk be, a csúcsról készült galéria pedig itt érhető el.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Testbeszédszakértő: Trump nem volt éppen boldog ember Putyin mellett
Peter Collett szerint a kezdeti barátságos gesztusok után Trump viselkedése megváltozott, és egyre inkább feszültséget tükrözött.


Mint lapunk is beszámolt róla, augusztus 15-én Alaszkában találkozott Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök. A Sky News megkeresésére Peter Collett pszichológus és testbeszédszakértő elemezte a Trump–Putyin-találkozót. Szerinte az amerikai elnök testbeszéde a sajtótájékoztatóra teljesen megváltozott.

„Sok apró jel utalt rá, hogy nem volt éppen boldog ember”

– mondta.

Collett kiemelte, hogy Trump beszéd közben alig figyelt Putyinra. „Nem akart ránézni, mert Putyin arra emlékeztette, hogy nem sikerült megállapodást kötnie ezek között a körülmények között.” Hozzátette, a száj összeszorítása „önuralomra utaló gesztus volt”, ami azt jelezte, hogy olyasmit gondolt, amit nem mert kimondani.

A szakértő szerint Trump „csalódottnak tűnt”, ugyanakkor „egészen ügyesen próbálta meggyőzni magát – és minket is – arról, hogy a jövő még sok ígéretet tartogat, és jó dolgok következnek”. Collett úgy fogalmazott:

„Ha azonban leolvassuk a testbeszédét, látszik, hogy valami más is jár a fejében – talán olyasmi, amit maga sem akar még elismerni: ’a fenébe, ez egyáltalán nem úgy sült el, ahogy reméltem’.”

A pszichológus a reptéri találkozót is felidézte, amikor Trump és Putyin vállveregetésekkel köszöntötték egymást. Ezt „státuszjelzésnek” nevezte. A kezdet sokkal inkább a „barátságról, a közvetlenségről és az összetartozásról szólt – szinte úgy tűnt, mintha Trump legfőbb célja az lett volna, hogy Putyint maga mellett tartsa”. Collett szerint „a testbeszédükkel egyértelműen azt sugallták, hogy régi ismerősökként találkoznak, akiknek nagy öröm újra látni egymást”.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Trump hosszan telefonált Zelenszkij ukrán elnökkel az alaszkai csúcstalálkozó után
Az ukrán elnöki hivatal szerint „hosszú telefonhívás volt, amely kezdetben Zelenszkij és Trump elnökök között zajlott, majd az európai vezetők is csatlakoztak”.


Donald Trump hosszas telefonbeszélgetést folytatott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel az Alaszkából Washingtonba tartó repülőútja alatt - közölte Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője.

A telefonbeszélgetést Ukrajna is megerősítette.

„Hosszú telefonhívás volt, amely kezdetben Zelenszkij és Trump elnökök között zajlott, majd az európai vezetők is csatlakoztak”

- közölte az ukrán elnöki hivatal.

A Fehér Ház szerint Trump ezt követően a NATO vezetőivel egyeztet majd.

Mint azt mi is megírtuk: az alaszkai csúcstalálkozó - amelyen az ukrán elnök nem vett részt - anélkül ért véget, hogy Trump és Putyin bármiben megállapodtak volna. Az anchorage-i Elmendorf–Richardson támaszponton tartott, közel háromórás megbeszélésük után közösen tartott sajtótájékoztatót a két elnök. Ez azonban mindössze 12 percig tartott. Trump viszont utalt arra, hogy akár Moszkvában is folytatódhatnak a tárgyalások.

(via BBC)


Link másolása
KÖVESS MINKET: