Megszólalt a férfi, aki megmentette Jeszenszky Géza és felesége életét a súlyos támadás után
Maszkban, sapkában és kesztyűben jelent meg egy idős férfi Jeszenszky Géza otthona közelében a déli órákban. A rendőrség szerint előre eltervezte, hogy rátámad a volt külügyminiszterre. A 70 éves G. Ferencnél kőműveskalapács, csavarhúzó, gyújtó és benzin is volt.
A támadást egy közeli étterem munkatársa, Kézdi-Schlachta László akadályozta meg, aki épp a hátsó kijáraton keresztül távozott, amikor észrevette a dulakodást.
„Láttam, ahogy a támadó meglendít egy fekete zacskóba csomagolt tárgyat, amivel Jeszenszky úr fejének irányába célzott. Én gyorsan odaugrottam, és a bal kezemmel igyekeztem hárítani a csapást. A kalapács lecsúszott a kezemről, ami mégis eltalálta Jeszenszky úr fejét, amitől eleredt a vére, ő pedig megtántorodott. A jobb kezemmel éppen elértem a tarkóját, így sikerült lelassítani és megakadályozni, hogy az éles betonfalba csapódjon. Így alighanem megelőztem egy másik oldali koponyatörést” – idézte fel a történteket László.
Ezután a támadó Jeszenszky felesége, Edit felé fordult.
„Láttam, hogy lendíti a karját, ezért gyorsan ellöktem. Nem tudom, hogy ekkor eltalálta-e, de az asszony hátraesett, a férfi pedig megtorpant, kicsit hezitált, de aztán észrevehette, hogy már nincs fölényben, ezért sarkon fordult, és futva elindult kifelé.”
Jeszenszky Géza bár megsérült, felugrott, és odament Lászlóhoz. Azt kérte, fogja meg, és még ott elmondta, hogy ez a második alkalom, hogy megtámadták őket ugyanígy.
László nem tétlenkedett, azonnal hívta a segélyhívót, majd a támadó után eredt. A férfi a rakpart irányába menekült, a villamossíneken keresztül egészen a Fővám térig futott. Itt a rendőrök elfogták. Eleinte hallgatott, de végül megszólalt.
Azt állította, nem tudta, kikre támadt, véletlenszerűen választotta ki őket. A kezében egy kalapács és egy bökővé alakított csavarhúzó volt, a táskájában pedig gázgyújtót és benzinnel töltött befőttesüveget találtak. A felszerelést egy hosszú zsinórral a testéhez kötötte. Azt is elmondta, hogy miután megölte volna az áldozatokat, magával is végezni akart.
Az éttermi dolgozó hosszú órákat töltött a kórházban Jeszenszky Géza feleségével. Közben a saját kezén keletkezett mély sérülést is össze kellett varrni. Ezután a nyomozók kihallgatásra vitték, ami hajnali háromig tartott.
Nem ez volt az első eset, hogy közbeavatkozott. Öt évvel ezelőtt a Móricz Zsigmond körtéren is segített egy támadás áldozatán: akkor is hívta a segélyhívót, azonosította a támadókat, és az áldozatot biztonságos helyre húzta, miután a támadók talppal az arcára ugrottak.
A támadás után Jeszenszky Gézát az Üllői úti sebészetre vitték, ahol CT-vizsgálat mutatta ki a koponyatörést. Azonnal megoperálták. A politikus hétfőn a kórházi ágyán nyilatkozott a Blikknek.
„Szerintem két éve ugyanez a férfi támadt rám ugyanitt. Akkor az itt lakók azt mondták, órákon át várta, hogy hazaérjünk. Egy zsáknyi csavarral ütött meg, azt könnyebben megúsztam, ő pedig elmenekült.”
A rendőrség G. Ferencet előre kitervelten, több ember sérelmére elkövetett emberölés bűntettének kísérletével és súlyos testi sértés kísérletével gyanúsítja. A nyomozás során azt is vizsgálják, van-e kapcsolat a mostani és a két évvel ezelőtti támadás között.