Megszavazta Brüsszel a Magyarországot elítélő határozat keményebb változatát
Az Európai Parlament szerda délután 393 igen szavazattal elfogadta a magyar jogállamiság leépülése miatt aggódó határozatát Strasbourgban. 221 képviselő szavazott ellene és 64-en tartózkodtak - írja a 444.hu.
A javaslatot négy frakció (szocialisták, liberálisok, zöldek, egyesült baloldal) nyújtotta be, de többen támogatták, mint ahányan ezekben a frakciókban összesen ülnek. A határozat nyomán az Európai Parlament igazságügyi bizottságának elő kell készítenie egy szavazást arról, hogy elinduljon-e a magyar kormány szavazati jogának felfüggesztését indítványozó eljárás.
Ilyen súlyos büntetést még soha, egyetlen tagállam ellen sem érvényesítettek.
Ha ez az eljárás végigmegy, akkor a magyar kormány elveszti a szavazati jogát az Európai Tanácsban, vagyis a minisztereket és miniszterelnököket tömörítő szervezetben, ami az EU legerősebb intézménye.
Most még csak az eljárás előkészítésének elindításáról van szó, és a végső döntéshez (több körös konzultációk után) a tagállamok kormányainak minősített többségére is szükség lenne. Ám ezzel együtt is ez nagyon kemény üzenet a magyar kormány számára arról, hogy az európai pártok többsége szerint megsérti a demokrácia legfontosabb alapjait.
A határozat felszólítja a magyar kormányt, hogy vonja vissza a menekültek tranzitzónába zárását előíró törvényt, a lex CEU-t, valamint a civil szervezetek elleni törvényjavaslatot.
Az Európai Bizottságot azzal is megbízzák, hogy alaposabban vizsgálja meg, hogyan költik el az EU-s pénzeket Magyarországon.
A határozat szerint Magyarországon rendszerszintű fenyegetés éri a jogállamiságot, a korrupció mértéke és a demokratikus intézményrendszer leépítése miatt.
Valamint:
@EP_Budapest A magyarországi alapjogok helyzetéről szóló állásfoglalást fogadott el az EP https://t.co/sPQrtzAGJp#Hungary #fundamentalrights pic.twitter.com/6WQnu1bSQq
— Európai Parlament (@Europarl_HU) 2017. május 17.