HÍREK
A Rovatból

Meghalt Törőcsik Mari

A legendás színésznő 85 éves volt, hosszú betegség után hunyt el. A Nemzeti Színház saját halottjának tekinti.


"A Nemzeti Színház társulata mély fájdalommal tudatja, hogy ma hajnalban, hosszú betegeskedés után, életének 86. évében elhunyt Törőcsik Mari, a Nemzet Színésze és a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, háromszoros Kossuth-, kétszeres Jászai Mari- és Balázs Béla-díjas színművésznő, érdemes és kiváló művész. A Halhatatlanok Társulatának örökös tagja" – írja közleményében a Nemzeti Színház.

Hozzáteszik: Törőcsik Marit saját halottjuknak tekintik.

A színésznő 1935-ben a Heves megyei Pély községben született Törőcsik Marián néven, katolikus család öt gyermeke közül másodikként. (Egy forrás szerint a különleges keresztnév úgy született, hogy a jegyző a bediktált Mariann nevet tévedésből Mariánnak írta be.) Szülei pedagógusok, édesapja iskolaigazgató volt Pélyen.

1954 és 1958 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola növendéke volt, tanulmányait operett szakon kezdte.[8] A születésekor kapott Törőcsik Marián helyett a Törőcsik Mariann nevet használta, de Fábri Zoltán kérése után, Krencsey Marianne javaslatára „Mari” lett, hogy a nézők könnyebben megjegyezzék a nevét és hogy ne keverjék őket össze. Más forrás szerint a „Mari” művésznevet Hegyi Barnabás, a Körhinta operatőre javasolta, Jászai Marira hivatkozva.

1958 és 1979 között a budapesti Nemzeti Színházban játszott. Színházi kiugrására 1968-ig kellett várni. Ekkor mutatta be a Katona József Színház (akkor a Nemzeti kamaraszínháza) Zorin, Varsói melódia című darabját. A kétszemélyes játékot Iglódi István rendezte, a játszótárs Sztankay István volt. Igazi színházi revelációt jelentett mind a „nagyérdemű", mind a szakma körében.

1976-ban a Déryné hol van? című filmben nyújtott alakításáért elnyerte a legjobb színésznőnek járó díjat a Cannes-i fesztiválon. A film hazánkban nem lett sikeres, az Amerikai Egyesült Államokban, Olaszországban és Franciaországban viszont „Mrs. Dery Where Are You?" címmel vetítették a mozik, és „Mari Törőcsik"-ként még ma is emlékeznek rá. A filmet a 2013 decemberében elhunyt férje, Maár Gyula rendezte.

1979–80-ban ő volt a győri Kisfaludy Színház (jelenlegi nevén Győri Nemzeti Színház) művészeti vezetője. Ezután 1980 és 1990 között a Mafilm színtársulatának, 1990 és 1993 között a szolnoki Szigligeti Színháznak volt a tagja. A Művész Színház után 1993–94-ben ő volt a Thália Színház igazgatója. Több alkalommal vendégszerepelt a budapesti Katona József Színházban.

1989 és 1992 között a Magyar Színészkamara elnöke volt. 1989–1994 között az Aase-díj kuratóriumának tagja. A Színház- és Filmművészeti Főiskolán docensként tanított. 2002 óta újra a Nemzeti Színház tagja volt.

Első házassága adminisztratív funkciójú volt, mindössze három hétig tartott. Második férje Bodrogi Gyula (1955–1964 között), harmadik férje Maár Gyula rendező (1972–2013 között). Maár Gyulával közös gyermeke az 1973-ban született Teréz.

„Olyan érzése van az embernek, hogy Mari kivett egy szabadnapot, hogy megszülje Terézt… De nem így van! Teréz 1973. március 20-án született. Előző évben, ahogy mondja, A Szecsuánit játszottam, amiben dobogóról le, dobogóra fel rohangáltam. Akkor azt mondtam, ötödik hónaposan ezt már nem csinálhatom. Pontosan emlékszem, 1972. október 30-án játszottam utoljára. […] Aztán 1973-ban megszületett Teréz, és ősszel már játszottam.”

Három évig élt együtt Tordy Géza színművésszel is (1964–1967). Később egy évig élt együtt Iglódi István színész-rendezővel is, kapcsolatukat nem vállalták nyilvánosan.

2008. október 14-én délelőtt egy kórházi rutinvizsgálat közben összeomlott a vérkeringése, szíve pedig megállt, kómába esett. Sikerült újraindítani a szívműködését, és mélykómában altatni. Azonnal átszállították a Kútvölgyi úti kórházba, ahol dr. Iványi docens vezetésével napokig küzdöttek az életéért. Gépek segítették szervezetének működését.

A szinte általános orvosi vélemény ellenére, csodával határos módon tudata, emlékezőképessége, mozgásképessége visszatért. Emberfeletti akarat- és életerővel gyógyulni kezdett. A 2009-es Filmszemle megnyitóján mondta: „Nagyon messziről jövök. De visszajöttem!” Az eset után leküzdötte erős függőségét, a dohányzást.

2017 év elejétől egy éven keresztül a szombathelyi Markusovszky kórházban kezelték, legyengült egészségi állapota miatt. 2018 januárjában térhetett haza velemi otthonába.

Évtizedek óta a Vas megyei Velem lakója, ahol 1973-ban járt először. 2018-ban a település díszpolgára lett. 2020-ban arról nyilatkozott, hogy nem lép többet színpadra.

(Életrajz forrása: Wikipédia)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Normális-e, hogy Európa legszegényebb és egyben hivatalosan is legkorruptabb országában a magyar miniszterelnök keres a bruttó átlagbérhez viszonyítva a legmagasabban?
Gulyás Gergely szerint a miniszterelnöki fizetést nem Orbán Viktor határozza meg, hanem egy törvény. Egy törvénymódosítás teszi lehetővé, hogy a miniszterelnök fizetését automatikusan hozzáigazítsák az átlagbér emelkedéséhez.


Nem normális, hogy Orbán Viktor 30 százalékos fizetésemelést kap, miközben az állami alkalmazottak bérét csökkentené a kormány - ezt Magyar Péter írta a közösségi oldalán azt követően, hogy miután kiderült, öt százalékos kiadáscsökkentést vár el a kormány az állami cégeknél.

Az RTL Híradó emlékeztet rá, hogy tavaly Orbán Viktor arról beszélt, hogy szeretnék pár éven belül elérni az egymilliós átlagbért. Akkor azt mondta, hogy ez akkor lehetséges, ha a vállalkozások ezt kifizetik.

Most azonban a kormány a béremelés helyett költségcsökkentést írt elő, amelyet: "elsősorban a személyi jellegű ráfordításokon kell megtakarítani".

A TISZA Párt vezetője, erre írta: "miközben Orbán a saját fizetését 30 százalékkal emeli, megszorító csomagot vezet be, és a többi állami alkalmazottét csökkenti".

Gulyás Gergely miniszter erre reagálva a közösségi oldalán azt írta: "a kistelepülési önkormányzati dolgozók bérét kedden emelte meg a kormány 15 százalékkal, és további emelés lesz. A területi közigazgatási dolgozók béremelése is még az idén megkezdődik". A miniszterelnök bérével kapcsolatban pedig azt közölte: azt nem Orbán Viktor határozza meg, hanem egy törvény.

Magyar Péter erre azt válaszolta, a törvényt is ők hozzák: "És ki hozta azt a törvényt? Mari néni vagy ti?”

Orbán Viktor bére 2022-ben emelkedett meg jelentősen. A képviselői fizetésével együtt 2021-ben havi 2,7 millió forintot keresett. Utána 2022-ben 4,9 milliót, 2023-ban 5,7 milliót, 2024-ben 6,5 milliót, idén pedig 7,4 millió forintot.

Egy törvénymódosítás alapján a miniszterelnök fizetését automatikusan hozzáigazítják az átlagbér emelkedéséhez. Ez pedig két év alatt plusz 30 százalékot jelentett neki.

Magyar Péter az RTL Híradónak azt mondta: ha a kormány spórolni akar, az állami vezetők fizetését is csökkenthetnék, különösen a miniszterelnökét.

"Mindenkinek a fantáziájára kell bízni, hogy az normális-e, hogy Európa legszegényebb és egyben hivatalosan is legkorruptabb országában a magyar miniszterelnök keres a bruttó átlagbérhez viszonyítva a legmagasabban, és ez csak a legális fizetése, mert mindenki tudja, hogy Orbán Viktor családja valószínűleg a leggazdagabb miniszterelnöki család egész Európában".

Az Átlátszó összeállítása alapján Orbán Viktor a magyar átlagkereset kilenc és félszereséért dolgozik. Ugyanakkor a horvát kormányfő az átlagbér két és félszeresét, a dán a 2,7-szeresét, a bolgár 4,8-szeresét, a német kormányfő az 5,9-szeresét keresi.

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Orbán Ráhel és Tiborcz István 20 millió forintot ajánlott fel a Bethesda Gyermekkórháznak Görög Zita felhívására
„A BDPST Group számára kiemelten fontos a társadalmi felelősségvállalás” – írták a cég közleményében.


Mint azt mi is megírtuk: Görög Zita június végén kezdett gyűjtésbe a Bethesda Gyermekkórház javára. A modell egy nem mindennapi kampánnyal hívta fel a gyűjtésre az emberek figyelmét: az intézmény lépcsőjén állva egy „Nem Birkinre gyűjtünk” feliratú táblával a kezében kérte az embereket, hogy támogassák a kezdeményezést.

Görög Zita a feleslegesen luxizóknak akart üzenni a felhívásával, posztját pedig Orbán Ráhel is lájkolta.

Most kiderült, miért is lájkolhatta a miniszterelnök felesége a luxustáskás NER-feleségeknek szóló posztot. A Blikk információi szerint ugyanis 20 millió forintos adományt ajánlott fel a Bethesda számára a BDPST Group, amely Orbán Ráhel férjének, Tiborcz Istvánnak a cégcsoportja, és ahol a miniszterelnök lánya is dolgozik.

A lap megkereste a cégcsoportot is, ahonnan megerősítették az értesülésüket.

„Megerősítjük, hogy a BDPST Group 20 millió forint felajánlásával járult hozzá a Bethesda Gyermekkórház adománygyűjtéséhez, amely mozgássérült gyermekek szállítására alkalmas kisbuszok beszerzését tűzte ki célul. Nagyra becsüljük a kórházban végzett szakmai munkát, a kampány célja pedig olyan ügy, amelyhez nem volt kérdés, hogy azonnal csatlakozunk. A BDPST Group számára kiemelten fontos a társadalmi felelősségvállalás, különösen a gyermekek ellátását szolgáló intézmények – például kórházak, óvodák, anyaotthonok – rendszeres támogatása”

- írták a lapnak küldött válaszukban.

Görög Zita a kampány elindulása után azt közölte, hogy egyetlen hét alatt 33 millió forint gyűlt össze.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter szerint Lázár János egy „batidai közpénzszívó Drakula”
„Ti elhiszitek egy szavát is ezeknek a kivagyi, pökhendi bűnözőknek?” A TISZA Párt vezetője üzent a Fidesz szavazóknak, közös munkára hívta őket.


Magyar Péter kedden már reagált Lázár János új videójára, melyben a TISZA Pártot tette felelősség a magyaroszági vonatproblémákért.

Lázár János egy újabb posztban magyarázta el, hogy szerinte miért nem működik a magyar vasút rendesen. Azt írta: "miközben Magyar Péter és szövetségesei folyamatosan támadják a vasúttársaságot, az őket mindenáron hatalomra juttatni akaró brüsszeli szövetségeseik blokkolják a magyar vasút fejlesztését.

A Tisza Párt és brüsszeli gazdáik nyomására az Európai Beruházási Bank június 26-ról bizonytalan időre elhalasztotta az egyébként már teljesen letárgyalt, megállapodott, végigbeszélt és elfogadott hitelszerződés jóváhagyását. Az uniós forrásokhoz hasonlóan, a vasútfejlesztési pénzek is bizonytalan időre felfüggesztve… Magyar Péternek semmi sem drága: a kulcsfontosságú vasúti fejlesztések akadályozásával tovább támadhatja a kormányt, miközben utasok ezrei kénytelenek vinni ennek minden terhét, a 40-60 éves pályák állapota miatti késéseket, a lassan közlekedő vonatokat, vagy éppen a váltótörések, műszaki hibák miatti kimaradásokat."

A TISZA Párt vezetője egy újabb posztban reagált a miniszternek és a Fidesz szavazóknak is üzent. Ebben azt írta:

"Miközben egy hét alatt negyedszer omlott össze a vasúti közlekedés, Lázár János az összelopott kastélyában hűsölve, ismét utasította a 30 fős (közpénzből kitartott) kommunikációs stábját, hogy hazudjanak valami orbitálisat.

A batidai közpénzszívó Drakula most éppen azzal szórakoztatja a nagyérdeműt, hogy a TISZA miatt kell 60 éves vasúti pályán zötykölődnie az utasoknak. Mondja ezt az a csávó, aki kéjes örömmel húzott le 270 fejlesztési projektet (vasúti, kórházi, közúti, iskolai felújításokat), miközben a kastélyához vezető utat 4 milliárd forint közpénzen újíttatta fel.

- írta a politikus, majd a kormánypárti szavazókhoz fordult:

"Kedves Fidesz szavazók!

Ti mit tapasztaltok? Ti elhiszitek egy szavát is ezeknek a kivagyi, pökhendi bűnözőknek? Jól működik a MÁV? Rendben van, hogy csótányok között 35 fokban operálnak 75 éves sebészek? Ti látjátok az elköltött uniós ezermilliárdok nyomát a közszolgáltatásokban? A hazai vasúti pálya felén lassújel van, vannak szakaszok, ahol 10 km/h-val járnak a vonatok, a mozdonyok átlagéletkora 50 év feletti, a kocsik és a vasútállomások többsége balkáni állapotban.

Kedves fideszes szavazók!

Titeket nem zavar, hogy konkrétan hülyének néz bennetek Lázár és Orbán? Ti egy olyan kormányra vágytatok/szavaztatok, amely a hazája fejlesztése helyett csak a saját zsebét tömi és mindent ellop, ami mozdítható?"

Magyar Péter arra biztatja őket: "Gyertek velünk, vessünk véget a szabadrablásnak és hazánk szétesésének és építsünk közösen egy modern, valóban polgári országot!"


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Tárkányi Zsolt, a TISZA új sajtófőnöke: Nem az RTL-t hagytam ott, hanem az újságírást
Az RTL egykori riportere a 24.hu-nak adott interjúban elárulta, ismerte-e korábban Magyar Pétert, és, hogy miért döntött úgy, hogy abbahagyja az újságírást.


„Tulajdonképpen a kereslet és a kínálat találkozott” – mondta a 24.hu-nak adott interjúban Tárkányi Zsolt, az RTL egykori riportere, aki július 1-jétől a TISZA Párt sajtófőnöke lett.

Tárkányi azt is elárulta, hogy egy közös ismerőse kötötte össze Magyar Péterrel, miután jelezte, hogy fel fog mondani a tévénél, ő hozta szóba Magyar Péternek.

„Ez az ismerős szervezte meg az első találkozót is. A távozásomnak tehát nincs köze a megbízáshoz”

- fogalmazott.

Arra a kérdésre, hogy mennyire ismerte korábbról Magyart, úgy válaszolt:

„Természetesen a munkámból adódóan ismertem, hosszabb-rövidebb interjúkat készítettem vele. Ez szigorúan munkakapcsolat volt”.

Tárkányi azt is elmondta, hogy áprilisban vette fel a kapcsolatot először Magyarral, de a megbeszélések után kivártak, amíg véget nem ért a riporteri munkája.

„A felmondásom és a Magyar Péterrel történő megállapodásom között hónapok teltek el. Sőt, május 2-án volt az RTL-nél az utolsó munkanapom, így igazából nem is a csatornától igazoltam át a Tiszához, ahol július 1-jén kezdtem”

- mesélte a TISZA új sajtósa, aki elárulta: már tavaly ősszel eldöntötte, hogy eljön az RTL-től, csak a megfelelő időpontra várt.

„De nem gondolkodtam abban, hogy egy párthoz csatlakozzak. Azon viszont nagyon sokat gondolkodtam, hogy akarom-e az újságírást folytatni. Miután felmondtam, több megkeresést is kaptam tévéktől, újságoktól. Nagy dilemma volt, hogy az egész karrieremet hátrahagyjam, és kezdjek bele valami újba, vagy gyűrjem ezt tovább. De nem az RTL-t hagytam ott, hanem az újságírást”

- fogalmazott Tárkányi.

Azt monda, korábban azt hitte, hogy egész életében újságíró lesz, de szerinte „az újságírói munka Magyarországon gyakorlatilag szórakoztatóipari tevékenységgé degradálódott”.

„Nagyon sok jól megírt oknyomozó cikk, riport hatástalan maradt. Az pedig egy újságírónak borzasztó frusztráló tud lenni, amikor tisztességesen tudósít, feltár egy ügyet, és azt látja, hogy ami egy normálisan működő demokráciákban hatalmas horderejű következményekkel járna, az itt szinte mínuszos hír: holnap is felkel a nap, nincs semmi látnivaló. Itt érkeztem el oda, hogy jó irányba megy-e az ország, az egész közélet. Hosszú ideig óriási dilemma volt, hogy az egyre autoriterebbé váló politikai légkörben érdemes-e még azt a fajta újságírást, televíziós riporterkedést csinálni, amit egyébként nagyon szerettem.

És aztán arra jutottam, talán több hasznot hoz, hogyha megpróbálom az ország kerekét jó irányba fordítani a saját eszközeimmel – és erre most jelenleg a Tisza kötelékében van a legnagyobb esély”

- mondta.

Később aztán hozzátette, hogy persze sok anyagnak lett súlyos következménye is, például a kegyelmi botrányt kirobbantó 444-cikknek, de szerinte „elenyésző számban van következmény”. Példának a Pegasus-ügyet hozta.

Az interjúban azt is elmondta, hogy a TISZA sajtófőnökeként egy négyfős csapatot irányít majd, és minden olyan feladat az övék, amely a sajtóval, a médiával, a nyilvánossággal, a kommunikációval kapcsolatos.

Arra a kérdésre, hogy változtat-e azon, hogy a TISZA kommunikációja meglehetősen egyszereplős, Magyar Péteren kívül ugyanis ritkán nyilatkozik más a pártból, azt felelte, hogy ebben nem ő dönt.

Az interjúban arról is beszélt, hogy úgy gondolja: a pártpolitikai szerepvállalása után neki nincs visszaút a sajtóba. Azt is elmondta, hogy „eddig is tartózkodtam tőle, és ebben a pozícióban is tartózkodni fogok attól, hogy bármelyik szerkesztőség munkájába beleszóljak, azt minősítsem, vagy politikai elvárásokat támasszak velük szemben”. Hozzátette, hogy a szakmaiatlanságot jelezni fogja, de „korrekt szakmai és emberi viszonyra” törekszik majd mindenkivel.

A közmédiával kapcsolatban úgy fogalmazott

„Ha egy szerkesztőségbe Rogán Antal bejár, akkor az onnantól nem szerkesztőség, hanem maximum munkahely. Akik ott dolgoznak, azokra pedig nem lehet újságíróként tekinteni, ebből kifolyólag nem is kell őket úgy kezelni. Legfeljebb élő adásban kell velük szóba állni, mert azt nem lehet meghamisítani. Nyilván nem véletlen, hogy ilyen felkérés nem is nagyon érkezik”.

De az interjúban a fideszes propagandalapok és az is szóba került, hogy az újságírói karrierjének csúcsának Karsai Dániel ügyét tekinti. „Az ő ügye volt a szakmám csúcsa, és egy kicsit az elvesztése is benne van abban, hogy abba akartam hagyni az újságírást. Végigtudósítottam az utóbbi évek egyik legfontosabb ügyét, amivel úgy éreztem, hogy magamban le is zártam a televíziós karrieremet” - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET: