Egy hangfelvétel szerint Lázár János magyar menedzsmentet kért az RTL élére
Lázár János reagált a hangfelvételre, azt mondta, hogy még büszke is, ha tényleg miatta lett magyar vezetése a magyarországi RTL-nek. A konkrét esetre viszont nem emlékszik.
A Telex birtokába jutott egy vélhetően titokban rögzített, francia nyelvű beszélgetés magyar leirata, amely állítólag 2015 márciusában, Luxemburgban készült, és döntően Guillaume de Posch és Dirk Gerkens között zajlott le. Előbbi, a belga Guillaume de Posch ebben az időben a luxemburgi központú RTL Group társ-vezérigazgatója volt, Dirk Gerkens pedig a magyar RTL ekkor már elbocsátott vezérigazgatója.
Gerkens a beszélgetés közben rákérdez, hogy a magyar kormány fellépése is szerepet játszhatott-e a leváltásában, amire Guillaume de Posch jóváhagyólag válaszol
– írja a Telex. A beszélgetés alapján az akkori Miniszterelnökséget vezető miniszter, Lázár János, hazai menedzsmentet szeretett volna, és az éppen a magas reklámadóktól tartó RTL elfogadta ezt. Így idézik az erről szóló részt:
De Posch: De mivel nehéz tárgyalásaink vannak jelenleg a kormánnyal, és ezek magas, jogi szinten zajlanak, szerintem normális, és nem haragudhatsz érte, hogy ilyen körülmények között átnézettem (itt egy jogász, vagy tanácsadó neve szerepel) minden olyan megnyilvánulást, ami Orbánt, Lázárt, a bizottságot vagy téged érint egy olyan témakörben, ami ezzel kapcsolatos. Ez nem nagy újság számodra.
Gerkens: Végül is jogi keret és minden. De azért elgondolkodom azon, miként jelenít meg majd ez nálatok a megegyezésben, amikor a Lázár megkér, hogy váltsátok le a vezetőséget, és ti ezt teljesítitek. Azért ez marhára az (nevetés).
De Posch: Hívhatod ezt megegyezésnek, szerintem nem ez a megfelelő szó. Ez csak a kormánnyal való kapcsolatunk értelmezésének kérdése. Ne felejtsd el, hogy sem Kotroczót, sem a többieket nem váltjuk le.
Gerkens: De a vezérigazgatót azért mégis lecserélitek.
De Posch: Igen, az üzleti tevékenységért felelős igazgató megváltozik.
Gerkens: Az ő (mármint Lázár) kérésére.
De Posch: Igen, az ő kérése volt, hogy magyar vezetés legyen (itt a leirat szerint egy rész nem érthető). Nem fogok kitalálni egy történetet. Nem mondom azt, hogy mi kívántuk ezt a magyar menedzsment kialakítását. Nyilvánvaló, ha nem lett volna ez a reklámadó, akkor nem tartanánk most itt.
A Telex megkereste a feleket: Lázár János építési és közlekedési minisztert, a hazai és nemzetközi RTL-t, illetve Dirk Gerkenst. Lázár azt válaszolta a lapnak:
„Erre a konkrét esetre nem emlékszem, de ha így történt, akkor arra büszke vagyok, mert mindig is azt vallottam, hogy az lenne a jó, ha a hazánkban működő külföldi cégek minél inkább magyar vezetőket alkalmaznának.”
Az RTL hazai kommunikációs csapata azt írta, hogy ez a csoportszintű vállalat ügye. Az RTL Group azt válaszolta, Dirk Gerkens munkaviszonyát „megfelelő okkal” szüntették meg, amit a magyar bíróság jogszerűnek talált. Hozzáteszik: „a luxemburgi bírósági üggyel kapcsolatban, kérjük, vegye figyelembe, hogy nem kommentálunk folyamatban lévő jogi ügyeket”.
A Telex felidézi, Dirk Gerkens a felmondás jogszerűségét vitatta, és mintegy 300 millió forint elmaradt munkabért követelt az RTL-től. Az ellenperben pedig az RTL követelt mintegy 200 millió forintot. Magyarországon az eljárásokban az RTL nyert. Gerkensnek ez alapján 400 ezer dollárt kellett volna kifizetnie az RTL-nek, amit a lap információi szerint nem tett meg.
Gerkens aztán még bőven a jogi eljárások lezárulta előtt a TV2 élére került, amit három évig vezetett.